len tam pisu teflonovy olej.. :) nie silikonovy..


No ved to je v poriadku => skus si porovnat vlastnosti silikonovych a teflonovych olejov a dojdes na to, preco je vhodnejsi, resp. sa odporuca prave teflonovy olej :wink: :idea:


ale j.. len mi ide o to ze vsetci ze silikon.. a je tu aj jedna tema niekde o tom a tiez tam bolo par reakcii ze urcite silikon a nie teflon :)
11.11.2006 - 18:33:08
00
ale j.. len mi ide o to ze vsetci ze silikon.. a je tu aj jedna tema niekde o tom a tiez tam bolo par reakcii ze urcite silikon a nie teflon :)


OK, ved ja som to nepisal v zlom 8)

Takze to upravim do mnozneho cisla pre vsetkych co tvrdili jednoznacne pouzitie silikonu: porovnajte vlastnosti silikonovych vs. teflonovych olejov, nasledne skontrolujte "aplikaciu", u ktorej chcete ten olej pouzit
(t.j. aku ulohu tam ma ten olej plnit a nezabudnite tiez na prostredie, v ktorom sa budete s bikom pohybovat) :wink:
12.11.2006 - 15:08:15
00
Trochu som popozeral aj tie starsie temy a zatial som tam nasiel len "zarucene" tvrdenia, nic odborne. Tak ja dodam len tolko, existuje mnoho typov teflonu (TEFLON je obchodny nazov jedneho z nich, inac sa jedna o oznacenie skupiny florovanych uhlovodikov - polymerov). Je zrejme, ze ich vlastnosti sa budu lisit (prikladom moze byt otacanie najnovsieho bratislavskeho mosta Apollo, kedy zvolili nevhodny druh teflonu, ktory bol prilis makky a vznikli problemy). Ja sam neviem, ze ktory sprej obsahuje aky konkretny druh teflonu, tazko sudit jeho vlastnosti. Takze ono aj reci o viskozite su zavadzajuce, neda sa to zovseobecnit. No a nieco podobne je aj so silikonovymi olejmi, tazko sudit. Porovnat mozete len konkretne vyrobky a ich vlastnosti. Na zaver len dodam, ze teflon je plast, ten "olej" pravdepodobne sluzi len ako rozpustadlo (vobec to nemusi byt olej, ale mozno sa mylim). Vysledok je poteflonovanie povrchu. U silikonovych tomu bude zrejme inak, podla mna sa jedna priamo o olej, ktory si zachovava svoje fyzikalne vlastnosti. Ak sa niekde mylim, poprosim vas o pripomienku.
13.11.2006 - 10:23:47
00
:shock: ty budes asi chemik :wink:
13.11.2006 - 13:15:23
00
Teflon (polytetrafluoretylen) je uhlovodikovy polymer, v tom mas pravdu. Ale tieto spreje podla mna mozu obsahovat tak 50% teflonu. Taktiez si myslim, ze nie je v niecom rozpusteny, lebo ma obrovsku odolnost (myslim, ze sa rozpusta v nejakych roztavenych alkalickych kovoch). Skor je to emulzia ciastociek teflonu. Silikon -nie je to len jedna latka, ale oznacuje celu skupinu chem. latok s kremikom v retazci. Tiez polymer.
Silikon, co som zacal davat ja na vidlu (a myslim aj vacsina v predaji) je vodna emulzia. Ten moj je asi 60%-ny, tak po odpareni vody ani nelepi (lebo tam mozno ziadny silikon neostane :-))
Vlastnosti maju rovnake, aj ked nepredpokladam, ze pojdes s bikom do lavoveho pola, aby tam bola teplota nad 300°C. Hlavne je, ze oba znizuju trenie, aj ked teflon asi menej "chyta" necistoty, a mozno lepsie drzi na vidle.
(mal som z toho v lete statnice, tak som este nadupany).
13.11.2006 - 16:29:48
00
historia a vysvetlenie princípu mazania PTFE a možno to pomôže aj motoristom

http://www.skoda.panda.cz/clanek.php3?id=405
14.11.2006 - 09:59:37
00
2specmario: Neviem sice z coho presne si mal statnice, ale nieco mi tu nesedi. Neviem kolko z tychto veci je obsiahnutych v clanku od romana, ale teflonovy olej je pripraveny regulaciou molekulovej hmotnosti polymerneho retazca. Vyssim zpolymerovanim a zosietenim sa dosahuje vznik tuhej fazy. V tomto pripade nepredstavuje rozpustadlo latku, ktora by disociovala molekulu, ide skor o dispergaciu jednotlivych makormolekul, pripadne inhibitor naslednej polymerizacie. O emulzii teda tazko hovorit, nakolko sa jedna o rovnaku fazu, ani velkost jednotlivych molekul nezodpoveda velkostiam castic, ktore definuju emulziu.
Silikony. To su polymetylsiloxany. Velmi dolezita tu je prave ta vazba Si-O. Je to ako s otazkou, preco nie je svet vybudovany na baze kremiku, vsetko zavisi od polarity vazby (medzi kremikmi je nepolarna, voda by nemohla fungovat ako rozpustadlo ako je tomu teraz). Pri silikonoch je tiez velmi dolezity stupen zosietenia a dlzka retazca, silikony tiez mozu byt tuhe latky. Mozno mas pravdu, ale osobne velmi pochybujem o tej vodnej emulzii. Najma o pomere vody a silikonu. Ak by to bola emulzia, mal by taky olej skor podobu pasty alebo kremu, alebo aspon koloidneho roztoku. Ja si myslim, ze silikonovy olej je pripraveny len ako polymer, nepotrebuje pripravok vody, ale mozno sa fakt mylim a ty podlozis svoje tvrdenie nejakym faktom.
14.11.2006 - 13:01:33
00
:? sakra, som ja este vobec na bikerskom fore, ked okrem predloziek a spojok nerozumiem skoro nicomu :roll: :oops: :twisted:
14.11.2006 - 13:04:26
00
:? sakra, som ja este vobec na bikerskom fore, ked okrem predloziek a spojok nerozumiem skoro nicomu :roll: :oops: :twisted:

:lol: tiez to tak vidim :lol:
14.11.2006 - 13:42:53
00
Chlapi mne to nedalo a bol som sa spitať v servise na biki že či treba mazať a tam my povedali že nie vidla sa maže sama mam Marzocchi bomber. Ja to vždy po jazde dobre vyutieram a jeto 8) Raz do rok to dam do servisu rozobrat vymeniť olej aje OK :wink:


Nohy sa MUSIA po kazdej jazde vycistit do sucha (najlepsie izopropylalkoholom) a naniest tenku vrstvu silikonoveho oleja. Tenkym skrutkovacom sa daju dat dole aj gumene prechodky - tie treba vycistit zvnutra od prachu (urcite obsahuje drobne kremikove kamienky). Inac budes o rok dva nadavat , ze vidla nefunguje tak ako ma... :shock:
31.12.2006 - 14:41:59
00
Teflon (polytetrafluoretylen) je uhlovodikovy polymer, v tom mas pravdu. Ale tieto spreje podla mna mozu obsahovat tak 50% teflonu. Taktiez si myslim, ze nie je v niecom rozpusteny, lebo ma obrovsku odolnost (myslim, ze sa rozpusta v nejakych roztavenych alkalickych kovoch). Skor je to emulzia ciastociek teflonu. Silikon -nie je to len jedna latka, ale oznacuje celu skupinu chem. latok s kremikom v retazci. Tiez polymer.
Silikon, co som zacal davat ja na vidlu (a myslim aj vacsina v predaji) je vodna emulzia. Ten moj je asi 60%-ny, tak po odpareni vody ani nelepi (lebo tam mozno ziadny silikon neostane :-))
Vlastnosti maju rovnake, aj ked nepredpokladam, ze pojdes s bikom do lavoveho pola, aby tam bola teplota nad 300°C. Hlavne je, ze oba znizuju trenie, aj ked teflon asi menej "chyta" necistoty, a mozno lepsie drzi na vidle.
(mal som z toho v lete statnice, tak som este nadupany).



ak teflon menej chyta necistoty to tiez znamena ze sa menej chyta na vidle. To je jeho zasadny problem. A preto aj budi dojem ze je "suchy". Vyrobcovia panvic na pecenie s tym maju skusenosti. Necakajte ze teflon (mikrociastocky v nosnej kvapaline) bude drzat na nohach vidly ...
31.12.2006 - 14:47:17
00
keyboard_arrow_up