Po dlhej dobe sa chcem vrátiť na bike a keďže sa toho za ten čas veľa zmenilo, chcem vás poprosiť o radu, do čoho zainvestovať. Jazdiť budem rekreačne Malé Karpaty a okolie, doteraz som bol len na HT. Vcelku na "oko" sa mi páčia najmä tieto kúsky:
• Specialized StumpJumper FSR Elite
• Lapierre Zesty 514
• Cube Stereo The One
Treba na nich niečo meniť resp.vylepšovať? Rozpočet mám do cca 3000 euráčov.

Vopred ďakujem za každú dobre mienenú radu.
09.08.2010 - 22:47:45
00
Ak si z Bratislavy tak si choď biky vyskúšať.
V Kaktuse - Stumpjumpera
Bicykle u Mira - Giant
Potom sám uvidíš najlepšie
10.08.2010 - 13:10:45
00
mas rozpocet kde je more moznosti. z tychto troch by som zobral jednoznacne Cube. talas v najvyzsej verzii RLC 150mm (zesty ma RL 140, specialzed tiez a ak dobre vidim tak bez pevnej osi, a co pri biku v tejto cene je uplne nepochopitelne ale u specializedu bezne su lacne kluky, aj ked je z nich najlacnejsi), a co by u mna jednoznacne vyhralo je ze Cube ma pevnu os aj v zadu! treba sadnut a vyskusat ktore pruzenie ti najviac sadne..

nabuduce daj linky nie vzdy sa chce cloveku hladat ked iny potrebuje pomoc...
10.08.2010 - 14:06:32
00
ku Cube Stereo by Ti vedel co to povedat Mlok. Teraz nedavno kupoval druhy a prave The One.
Sam si pochvaluje.
Za tie penaze by sa dal zohnat aj Santa Cruz Blur LT - nebude to tuctovka a charakterom odpruzenia niekde medzi Zestym a Stereom.
10.08.2010 - 14:13:50
00
Ja som si dal svojho Stumpjumpera (aj s brainom!) vyskladať a vošiel som sa do tvojej sumy. (Bike dole v linke)
Najlepšie vyskúšať.
10.08.2010 - 14:53:56
00
Ďakujem za názory - v piatok idem skúšať :)
10.08.2010 - 15:56:08
00
za 3000eur je toho na vyber asi milion. kazda vacsia a aj mensia znacka ma minimalne jeden model ktory sa ti hodi do vyberu.
urcite si precitaj zopar testov, skus sa povozit co mozno na najvacsom pocte bikov.
ked si pred tym jazdil len na HTcku a Full si nikdy moc neskusal tak by si si urcite mal najprv naozaz ovedomit v akej zdvihovej kategorii sa chces hybat. ci naozaj 140-150mm je to co chces.

Co by si chcel jazdit?
V kazdom pripade biky co si si vybral by sa dali nazvat ako biky na vsetko...
Kludne mi napis ssukr. spravu a ked chces mozeme skusit nieco pohladat aj mimo hranice slovenska kde su casto krat ceny lepsie ;)
12.08.2010 - 10:22:23
00
Tak a Spešlík SJ FSR Elite v striebornej farbe je doma. Týmto chcem poďakovať Marekovi z Kaktusu za to, ako sa ma ujal, povysvetloval detaily, poradil s výberom doplnkov a oblečenia takže som odišiel kompletne vybavený. Super!
13.08.2010 - 21:37:13
00
Tak a Spešlík SJ FSR Elite v striebornej farbe je doma. Týmto chcem poďakovať Marekovi z Kaktusu za to, ako sa ma ujal, povysvetloval detaily, poradil s výberom doplnkov a oblečenia takže som odišiel kompletne vybavený. Super!

Dobrý výber :y:
15.08.2010 - 10:00:26
00
Současné Stereo je super, ale má to i nějaké problémy, které všechny jde dobře vyřešit, ale budou to další peníze navíc:
- tlumič, Boost valve a hlavně velká komora je pro tento rám zcela nesmyslná a pokud si aspoň sem tam poskočíš, tak je nutné komoru vyměnit za standardní jinak budeš pořád na dorazu (se standardní to zvládne i větší skoky), no a Boost valve 200psi + velocity tune M není pro tenhle rám taky žádná výhra, takže nejlépe rovnou tlumič upravit. Já to řešil tak, že jsem rovnou koupil nový RP23 z TF tuned už poladěný přesně dle požadavků (úprava v TF tuned stávajícího + výměna komory už vyjde na více než polovinu ceny novéhu upraveného se správnou komorou, takže koupit nový a ten původní prodat nebo jinak použít je výhodnější)
- pevné osy vepředu i vzadu, v praxi to je paráda a zvlášť u Sterea, které nemělo zrovna nejtužší zadní stavbu to extrémně pomohlo s tuhostí; ale má to i stinné stránky a to výběr kol
- použitá DT kola nejsou na to kolo také vůbec vhodná, chrtí 18mm ráfky pro ty 2,4 pláště jsou zcela mimo, to taky nevím koho to u Cubu napadlo, já je dával hned pryč
- kvůli té kombinaci 15mm osa přední a Syntace X-12 zadní jsem musel při požadavku na odolná UST kola použít rozdílné zadní a přední kola a dával jsem dopředu Fulcrum Red Zone XLR (zadní není dostupný pro X-12 osu, i když se pro 12mm osu dělá, tak nejsou redukce pro tu X-12), dozadu jsem pak dával Cmax SXko (to zase není dostupné dopředu na 15mm osu, pouze na 20mm). Funčkně to jde dohromady výborně, jsou to srovnatelná kola stejné kategorie, oboje 21mm ráfek a jsem s nimi s oběma velmi spokojený (najeto cca 1200km a z toho dost náročného terénu, byli v tom dvě dvoutýdenní dovolená, jedna Jeseníky včetně Rychlebských stezek a druhá Jizerky). Někomu by mohl vadit design, že kola nejsou stejná. Možno prohlédnou na mojich fotkách z profilu BF:
http://www.bike-forum.cz/fotogalerie/nase-biky/detail-8844.html
- 2010 Talas RLC s FIT patronou je v originální stavu na tom s citlivostí dost bídně (průběh výborný i v originále). Po úpravě u Milana (tuning-test.cz) a ujetí těch 1200km (letos jsou použity těsné stíráky, proto se citlivost znatelně zlepšuje i s najetými kilometry) je to už velmi slušné.

Takhle poladěným Stereem jsem maximálně spokojený, stálo to ale dalších cca 900 euro navíc k ceně kola. Kola není nutné měnit hned, ale jezdit to s originál tlumičem, to zcela zabije tu výbornou zadní stavbu.

Jinak dostupnost Sterea bude v tuhle chvíli hodně bídná, jediné místo, kde vím, že ještě nějaké mají je CRC a tam je mají i za celkem slušnou cenu (i když já třeba měl Stereo na předobjednávku ještě výrazně levněji než mají na CRC):
http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=44302

Kromě Sterea bych já uvažoval o jediných dalších dvou rámech a to už zmíněném Blur LT. Současný Blur LT už nemá typický obrovský pedalkick a je to výborný rám. A pak ještě Liteville 301. Mám ale trošku pochybnosti o tom, že do 3000 euro Blura LT nebo Liteville 301čku dokážeš postavit se slušným osazením včetně kol. 3000 euro jsem lehce překročil i já u Sterea.

Ať vybereš cokoliv, tak hlavně vidlici už jedině aspoň s 15mm pevnou osou (20mm výhodou, ale i 15mm je na tom s tuhostí slušně a oproti klasickému upínáku velký rozdíl). Vzadu je pevná osa taky výborná, u některých tuhých rámů v téhle kategorii ale není ještě zcela nutná. U Liteville je použitá taky X-12 osa jako u Cubu. Blur LT je velmi slušně tuhý, dá se i bez ní.
18.08.2010 - 11:54:59
00
Dobrý výber :y:


Než jsem psal příspěvek nedočetl jsem to dokonce, že už kolo koupil. No nic, aspoň tu bude info i pro další.

S tím dobrým výběrem by se ale dalo velmi polemizovat. Já bych to za dobrý výběr rozhodně neoznačil.
Samotný rám je u současného Spešla SJ FSR slušný (i když já bych ho třeba stejně nechtěl), ze všech SJ jsou ty poslední ročníky nejlepší.
Pokud to ale neměl s nějakou super slevou, tak je to kolo osazením za ty prachy naprosto tragické. Koupit dnes kolo bez pevné osy v tomto zdvihu (navíc tam cpou pro L/XL 203mm kotouč, to je další super kombinace bez pevné osy), to bych dnes označil za vyloženou blbost (dodatečně to řešit v podstatě nejde, to by se nedoplatil). RL verze Talasu taky žádná výhra, zbytek osazení to samé (525tky náboje, to je snad výsměch v téhle cenové relaci).
Jediné plus je tlumič, Triad je dobrá varianta, bývá nastavený s nižší kompresí a tedy i slušně citlivý v originále.
18.08.2010 - 12:06:52
00
Mlok:
No tak dík, nemám toho spešlíka rovno vyhodiť, keď je to taký šunt? :rofl:
23.08.2010 - 11:03:34
00
suhlasim kupil si zbytocnost za tie prachy fuha.... mohol si usetrit 1500 eur a mat podobny bike bez brainu...
30.08.2010 - 18:26:44
00
neni uz tochu neskoro na rady :lol: :rofl: btw. špekaca by som tiez nebral :shake:
30.08.2010 - 18:31:03
00
No mám pocit, že trošku zveličujete... ale nevadí, mne sa milášik páči (som na masovky) a po 10 rokoch na HT som spokojný. Systém pruženia mi mimoriadne vyhovuje.
Jo a vymenil som kazetu za xt, experimentujem s R.Ralphami (dopredu pojde NN) a asi prehodím aj zadný náboj.

Radon: elite nemá brain... a cienka biku bola 2290,-
30.08.2010 - 18:49:59
00
keyboard_arrow_up