Hojte,

chcem sa spytat ci si uz dakto dal spravit laktatovu krivku vo Fakultnej nemoznici. Je to tam v poho? Volal som tam a stoji to asi 2500Sk takze bych chcel vediet ci sa to za tie prachy oplati pripadne ak dakto ma paralelnu skusenost s inymi strediskami (Cesko...).

Skusal som sa pytat aj v narodnom sportovom centre ale tam normalneho smrtelnika neobsluzia pokial neni registrovany profi sportovec.

Dik za odpoved,

Capko
07.02.2006 - 14:30:16
00
capko až sa smiem spýtat,čo je to tá laktatova krivka?
08.02.2006 - 21:47:20
00
Ahoj acci,

laktatova krivka je zavislost hladiny laktatu v krvi od tepu alebo vykonu. Podla nej sa daju urcit hranice aerobneho a anaerobneho pasma a tak vyuzivat vyhody a nevyhody zataze v danej oblasti. Je to fajn pri treningoch a zavodoch... Da sa to plus minus odhadnut aj inymi pokutnymi metodami, niektore su aj tu na tomto fore popisane a inde ale asi najlepsie je dat si spravit test. Samozrejme da sa prezit aj bez toho a dobre si zabajkovat ale celkom by ma zaujimalo ako som na tom zas po vianocnych prezierackach a kvaseni doma ak nepocitam zopar vyletov do hor :oops: ...


Hmm ja som ale v tomto teoretik len a najlepsie je to vysvetlene aj tak asi na http://www.kpo.cz/fyziologie/fyziologie.htm (teda aspon najlepsie co som zatim nasiel :) ).

Capko
09.02.2006 - 08:43:53
00
Cafte,

dlho som sa kvoli pracovi neozval ale teraz aspon daco k laktatovemu testu.

Dal som si ho spravit vo fakultnej nemocnici asi pred tyzdnom ale este som nemal cas si ist po vysledky. Tak len keby niekoho zaujimalo co sa tam vsetko robi tak strucne:

Treba prist rano nalacno asi tak na 7:30 a doniest si zo sebou ranny moc. Sestricka vas zaregistruje a idete na prehliadkovu torturu: EKG, meranie tuku, tlak, klasicke vysetrenia lekarom (zrak chrbtica nohy vaha...), odber krvi no a nakoniec idete na stacionarny bicykel. Tam vas oblozia elektrodami daju vam naustok na meranie dychania a potom ficite podla pokynov az dokym vladzete pri zvysujucej sa zatazi. Stale sa vam pri tom meria aj tlak a ak budete mat stastie ako ja, pridu sa na vas pozriet aj studenti z FTVS ako sa tam potite v trenkach :oops: . Nakonci ked uz to vzdate a prestanete slapat tak vam zmeraju laktat v krvi (daco ako diabeticke ihlove pero do prsta) no a potom vas este raz pichnu po dakych troch minutach ked sa vydychate.

Vysledky samozrejme nie su hned a ja som dosiel v dobe ked im ani siet neficala takze o to dlhsie som musel cakat. No a nakoniec vam vystavia fakturu asi tak na 2600Sk.

Ozaj este kontakt: Je to vo Ustav telovychovneho lekarstva vo Fakultnej nemocnici na Mickieviczovej ulici, pavilon E a treba sa dopredu objednat na telefone 02/57290462.

Capko
25.03.2006 - 09:25:08
00
hmmm tak to co si ty popisal je klasicke spiro vysetrenie a tu krv co ti potom brali bolo len kvoli zisteniu aku mas regeneraciu(laktatovy spad). podla toho co pisu na kpo.cz by ti krv mali odoberat pocas vykonu aby ti tie prahy mohli urcit a spravit ti tu peknu krivku ktora je na tej stranke. takto ti prah (anaerobny) urcia len podla toho kedy sa ti vyrovna objem kysliku s co2 vo vydychu (tusim). ked som sa vo fakultnej u sportoveho lekara pytal na aerobny prah tak sa ma spytal nieco v zmysle "to je co?" :cry:
takze tak. najblizsie ak pojdem na podobne vysetrenie tak asi ukecam par ludi aby sme sa nazbierali do auta do brna/prahy(do casri) kde vraj stoji okolo 1000czk laktatova krivka...
ps: ti studenti su super. mne ked nastavovali tu zataz tak sestricka povedala ze "necyklistom" sa ta zataz dava nizsia lebo ze u cyklistov to potom dlho trva kym sa unavia(dostanu na max vykonu). na to otazka jednej zo studentiek bola "takze normalnym ludom sa ta zataz dava nizsia hej?" :lol: celkom o hubu sa s tym "nahubkom" smiat...
27.03.2006 - 02:11:52
00
ano mas pravdu bol to iba spad. Holt tu pravu krivku robia v narodnom sportovom centre ale tam len registrovanym sportovcom a nas "normalnych" hobbiekov odpinkavaju do fakultnej.

Nuz ked naplanujes jazdu do Brna tak ak bude volne miesto rad sa pridam:-)

Capko
27.03.2006 - 09:59:00
00
no a bol niekto na tom vyšetrení v Brne alebo nie? alebo niekde inde...
13.01.2007 - 20:47:08
00
Ten doktor v Blave co robi spirotesty vravel ze kedysi robieval aj laktatovu krivku ale vysledky vraj neboli moc odlisne od tychto testov co robia ale bolo to nakladnejsie.

Ono ta krivka sa ti posuva sem tam takze by si musel chodit do Brna viackrat. Profi sportovci chodia na testy viackrat do roka ale myslim ze pre amaterov ako ja je to zbytocnost.

Btw na laktat existuje aj tester (daco ako maju diabetici) cize miesto cesty do Brna min raz za rok to moze byt sposob urcenia krivky (metodologia sa da najst na webe).

Capko
15.01.2007 - 13:58:19
00
dík za info :wink:

tak sa my zdá že u nás ešte vela vody pretečie kým aj pre nás amatérskych športovcov tu bude lepšie prostredie. a to nehovorím len o vyšetreniach... :(
15.01.2007 - 15:19:28
00
Tak tak, holt na slovensku robia laktat jedine v narodnom sportovom centre ktore sice je platene nami vsetkymi ale bezneho smrtelnika poslu do ahoj.

Ale odporucam tu fakultnu nemocnicu. Ten doktor bol celkom mily a ochotny poradit laikovi v doternych otazkach...
15.01.2007 - 15:45:17
00
ok tak sa asi objednám nech som zas o niečo múdrejší o svojom tele. :shock:
15.01.2007 - 16:07:10
00
jojo stoji to za to hlavne ak budes mat stastie ako ja a pridu ta okukavat nadherne studentky a ty sa tam potis na bicykli.

Ked ti doktor povie ze mas slapat az dokial budes vladat tak tie baby su fakt motivacia :oops:
15.01.2007 - 16:10:28
00
no to čiastočne poznám. chodím občas na spining a ver my že som tam večšinou medzi babami sám :oops:
15.01.2007 - 16:16:32
00
to je fakt ze na SR su tieto vysetrenia na dost slabej urovniale...
sam som taketo absolvoval avsak v centre kde to robia len chorym ludom... som tam zacal tocit, tocit, a tepy nie a nie vystupit, nakoniec sestricka zavolala doktora ze ako sa ten stroj prestavuje lebo dako "velmi vladzem" tak mi tam pridali zopar watov... potom mi dali celkom peky graf s ktoreho (aj ked nie presne) sa podla tepu dali priblizne urcit prahy
15.01.2007 - 19:00:37
00
hmm zaujimava tema zas viem nieco viac .... ale tie vysledky toho musi vediet len nejaky trener alebo kto sa tomu rozumie nie lebo to bars kto asi nevie ci ano
11.02.2007 - 12:31:54
00
keyboard_arrow_up