Caute, daju sa klasicke dolekopcove lyze prerobit na nejake kvazi expedicne "bezky" pouzitelne na presun cez nieco taketo? Resp. inak - existuje viazanie bezkoveho typu, do ktoreho sa da zapnut klasicka lyziarka? Ci to je vlastne skialp viazanie?

Vobec sa v tom neorientujem. Budem vdacny za radu a prip. aj tip/link na nejake pouzitelne viazanie v rozumnej cene, ktore len namontujem namiesto klasickeho povodneho (potrebujem to na 5-10 vyletov rocne).
06.12.2010 - 12:28:23
00
pre zaciatok - nie je to len otazka viazania a vhodnosti lyze ... ale aj lyziarky a jej vhodnosti na chodenie
06.12.2010 - 12:45:24
00
A preco mam v lyziarkach chodit? Ved sa chcem len tak odrazat palickami. :)
06.12.2010 - 13:06:33
00
aha ;-] no dobre
06.12.2010 - 13:08:48
00
Co no dobre? Vsak napis nieco zmysluplne k teme, ja sa v tom nevyznam. :)
06.12.2010 - 13:10:04
00
skialp viazanie je polohovatelne s moznostou uplneho zavretia....lyziarka je taktiez upravena na pohyb(klb je zatvaraci) na zjazd, kedy treba vsetko na pevno...a ma hrubu vibram podrazku na klasicke kracanie po snehu, ak je ho nedostatok... ma zarezy na macky
frajerka to vyriesila turistickou bezkou z hramami a skialpovym pasom...do kopca nema problem ak nieje moc strmy a dolu kopcom sa opatrne vezie na pasoch....na mierne kopceky karpat celkom lahke a finance nenarocne riesenie....lyziarky ma tiez bezkarske turisticke s chodiacou podrazkou pekne zateplene do mrazu ,myslim ze to ma od rosignolu country set
06.12.2010 - 13:11:03
00
ja len, ze ak sa chces len odrazat palickami, tak nemusis menit nic. Ako deti sme chodili casto napeso lyzovat na sachticku pricom hore asfaltom po svojich a naspet na lyziach az skoro pred dom ... to sme dost velke vzdialenosti preslapali na klasickych zjazdovych lyziach. Ale ak chces mat polohovatelne skialp viazanie tak si neviem predstavit zeby to slo v nepohyblivych lyziarkach
06.12.2010 - 13:15:34
01
Mi beriete poslednu nadej na vyuzitie lyzi a lyziarok co mi lezia doma nevyuzite uz dobrych 10 rokov. :) Ja som si to predstavoval nejak tak, ze namontujem skialp viazanie namiesto normalneho a hotofka (teda ak do skialp viazania vobec ide zapnut klasicka lyziarka). Myslel som, ze to mi umozni taky ten pohyb vpred ako na bezkach klasickym stylom - odrazanie v existujucej stope alebo tvorba novej stopy za pomoci paliciek. Myslel som, ze vdaka tomu, ze päta lyziarky nebude upnuta, sa bude dat celkom rozumne ist. Cize na to, aby sa to dalo pouzit musi byt nejaka ohybna lyziarka? Ked uz, tak nestaci napr. trochu povolit horne klipsne?
06.12.2010 - 13:33:43
00
mavam povolene klipsne aj tak to este niej ono a clenky a pistaly dostanu zabrat...a bez pasov na lyzi sa veru nepohnes... :!:
bude sa ti smykat aj na rovine do kopca vobec...pri urcitom sklone svahu potrebujes mat patu vyssie...
06.12.2010 - 13:41:36
00
no... možeš skusit svoju predstavu :-)
ALE
po hodinovej ture, teda po navrate z nej budeš mat asi celkom pekne
"osvalenie" :-) na rukách predpokladám a určite celkom pekne pokazený deň
tak, že: "tudy asi cesta nevede"
- lyže (aj stare)
- viazanie skialpinisticke
- tulenie pasy pre pohyb po rovine a do kopca
- paličky najlepšie teleskopicke ale nie je to podmienka
- skialpy topanky pre pohyb na lyžiach dole kopcom po rovine hore kopcom bez lyži
06.12.2010 - 13:42:29
01
A ako to robia bezkari, ze oni tie pasy nepotrebuju? V com je ta finta? :) Som myslel, ze princip pohybu po rovine a do kopca je na lyziach so skialp viazanim a na bezkach uplne rovnaky, preto som uvazoval ze len kupim ine viazanie a mam vyriesene.
06.12.2010 - 14:17:51
00
bezky mavaju priecne vrubkovanie a topane su z dobrou pohyblivostou
06.12.2010 - 14:20:46
00
bežky majú hlavne stúpací vosk a až potom šupinky pre pohodlnejších... :)
06.12.2010 - 14:32:23
00
Ahaaaa. :) Tak to potom asi radsej kupim tie supinate bezky - ked ich netreba voskovat, tak ideal pre mna (ako samomazna retaz). :D

By ma na tej mierne zvlnenej pahorkatine asi j*blo keby som sa pomaly terigal na pasoch po rovine a aj hore a potom dole takmer tak isto pomaly (davat dole pasy pri kazdom briezku je nemyslitelne). Ak to chapem spravne, tak bezky su tym padom potom o dost rychlejsi sposob presunu v mierne zvlnenom terene nez skialp s pasmi, ktore stale brzdia.
06.12.2010 - 14:46:49
00
určite áno, len to zjazdovanie je o niečo náročnejšie...ako písal zihadlo, back-country bežky s hranami sú dobrá voľba (ale aj drahšia), kvalitne spravené šupinky pomôžu dosť, lepenie pásov je skôr taký hybrid...určite si ale nekupuj bežky prehnane dlhé, max. výška postavy do tohto terénu, určite sa nikam ponáhľať nebudeš a pri častom V-čku hore kopcom či brzdení pluhom dole to len oceníš...v prvom rade si ale vyber dobré topánky :P
06.12.2010 - 14:54:40
00
keyboard_arrow_up