Vdaka Miro, lepsie sa to vysvetlit nedalo :y: ...inak luxusny dres si predstavil v inom vlakne :y:
15.01.2011 - 17:11:48
00
Nemáš za čo. ;)
Ako sa hovorí modrá je dobrá... vďaka.
15.01.2011 - 17:14:46
00
mám tlmič Vanilla R, 222x57
potrebujem z neho urobiť 222x40(nakoľko taký rozmer nekúpim...)

dá sa to vôbec?

napadá ma to urobiť nejako takto(v živote som tlmič nemal rozobratý,tak môže byť moja predstava,mierne povedané,skreslená :$ )

rozobrať ho,dovnútra vložiť(nalisovať?) kus z materiálu XY,naliať tam menej oleja a zložiť...
tlmič má nastaviteľný odskok,ale má aj "pevný" propedal...
bude používaný na rôzne prasačiny,takže ma nejaký "chod" a pohupovanie vôbec nezaujíma...(ten odskok by som rád ponechal...)

obrázok je ilustračný,ale mal by byť z Vanilly...

vďaka

Prílohy:

tlmic.jpg
tlmic.jpg 74.48 KiB thumb_up0thumb_down

20.01.2011 - 16:26:42
00
Celé zle. Sám sa do toho radšej nepúšťaj. ;)

Je na tom obrázku vôbec Vanilla? Príde mi to skôr ako rez DHXom bez expanzky. Ak je to Vanilla niečo tam chýba. :)
20.01.2011 - 16:57:26
00
písal som že obrázok je ilustračný...(vyhodil mi to google,malo to expanzku,ale myslel som že je to Vanilla RC :angel: ) ale to je fuk...pôvodne som to chcel načarbať v Painte

hm,keďže je to celé zle,dúfam že existuje aj varianta celé dobre? :sun:
20.01.2011 - 17:01:36
00
No to čo si sem zavesil svedčí o tom, že v tom celom nemáš jasno. :)

Počkaj, takže chceš nižší zdvih pri rovnakej dĺžke tlmiča?
Tak najlepšie bude vnútri nič neriešiť a dať kratšiu pružinu a maticu vyskrutkovať na max.
Iné rozumné riešenie nevidím, vnútri by som niečo riešil, iba ak by si chcel znížiť zdvih ale aj skrátiť dĺžku tlmiča.

Hlavne to len tak nerozoberaj, aby si nemal olejovú sprchu. ;)
20.01.2011 - 17:13:22
00
podla mna ani kratsiu pruzinu davat nemusi, staci aj rovnakej dlzky ale s vysiim spring rate... v podstate moze byt ale aj kratsia. Doraz na pruzinovych tlmicoch sa riesi v expanzke (tam by som nezasahoval, ak teda expanzku ani nemas nie je o com) a riesi sa tiez tym elastomerom na piestnici... takze tam by som pridal nejaku 17mm podlozku, ktora by zabranila chodu piestnice viac ako tych 40mm. Zrejme bude musiet byt z dostatocne odolneho materialu.
No a ako som uz pisal, treba si vypocitat spring rate novej pruziny aby tlmic nechodil pri tom zdvihu tak casto na doraz a nezatazoval tak elastomer a pridanu podlozku. Ak by si dnu nieco vlozil, najskor by sa tlmiaca cast mechanicky poskodila a tlmic by si mohol vyhodit ;)
20.01.2011 - 17:35:33
00
Dalo by sa to riešiť aj vo Vanille, treba však dorobiť ventil a pohrať sa s tým.

Dokázal by som Ti s týmto pomôcť, jednoducho by tlmič bol už ďalej ako 40mm vo zdvihu výrazne progresívny.Ťažko povedať čo na to tesnenia no zatiaľ do 300psi nebol problém. Najviac však aj tak bude chod záleať práve od toho akú pružinu použiješ a ako ju použiješ. Tvrdý doraz by som neriešil, pružina sa nedá nekonečne stlačiť :)
20.01.2011 - 17:47:54
00
ako som písal,v živote som tlmič nemal rozobratý a ako prvé ma napadlo to s podložkou vo vnútri... :$ tak preto tak :angel:

strunu mám teraz 400x2,8...

toto je tiež jedna z vecí,v ktorej nemám jasno....
400 je tvrdosť a 2,8 je podľa zdvihu tlmiča?
aj tak to nesedí,2.8*25.4=71.1...tak som to už kúpil aj s rámom a nejak som nemal dôvod to riešiť a keďže zadok je extra mega progresívny,doraz som dal 1x)


no,takže:
pridal by som podložku pod ten "elastomer" na piestnici+vymenil strunu za kratšiu,tvrdšiu a na nižší zdvih(ak to druhé číslo udáva zdvih)...

zdvih rámu mám teraz 130mm,tlmič má 57mm...keďže potrebujem dosiahnuť zdvih 100mm,tak mi kupeckými počtami vychádza,že tlmič bude musieť mať "zdvih" 43mm+- (resp podložka 14mm+-)


tak,akú strunu by som tam teda mal dať?
predpokladané použitie je dirt,slopestyle,park,fr...že to bude tvrdé,resp. progresívne mi nevadí

Ď.
20.01.2011 - 18:11:05
00
Miro, nie som si isty ci je strunovy tlmic konstruovany tak, aby odolaval dorazu od kratkej pruziny namiesto tlmeneho dorazu elastomerom na piestnici. Predsalen by to bol velky rozdiel keby prisla velka rana.

Epo, kedze mas velky pomer prepakovania tak je pravdepodobne, ze sa meni v priebehu zdvihu pomer prepakovania, takze ak mas pri 130mm zdvih tlmica 57mm (pomer 2.28:1) tak pravdepodobne nebude platit, ze na 100mm potrebujes 100/2.28 = 43,9 mm chod tlmica. Teda ak berieme do uvahy, ze progresivita samotneho tlmica nie je az taka vyrazna.
Laicky povedane, na zaciatku zdvihu sa ti pri pohybe zadnej stavby 5 cm pohne piestnica dajme tomu 1 cm, no napr pri poslednych 5 cm to moze byt uz 2cm pohybu piestnice. Tym padom bude poslednych 5 cm ovela "tvrdsich" ako prvych 5 cm, co nie je pri skakacich bikoch na skodu. Zrejme by som si zmeral potrebny chod tlmica empiricky, takze by som dal dole strunu, ram uchytil, pohol zadnou stavbou tych 10 cm a odmeral, kolko cm zdvihu piestnice treba ubrat. Pravdepodobne sa do zdvihu tlmica rata aj stlacitelnost elastomeru, tak rataj aj s tym :)
na vypocet tvrdosti pruzin su rozne kalkulacky na internete, skus tie.
20.01.2011 - 18:40:03
00
caute ja som daval servisovat moj tlmic fox float R a vyslo ma to aj s dopravou a vymenou obalu necelych70 eur a funguje spickovo,iked sa nikde neviem docitat na kolko ho mam nafukat ku mojej vahe okolo 105 kg . :D


Naposledy upravil kapo dňa 22.01.2011 - 16:16:17, celkovo upravené 2 krát.

22.01.2011 - 15:44:10
00
na tvoju váhu stačí tak 20-25% ;)
22.01.2011 - 15:54:01
00
Epo-klokan by mal byt linearny,pomer prepakovania mierne stupa ku koncu ale nijak drasticky takze ku koncu je draha tlmica na zdvih mensia trochu. Preco to chces znizvat na 100? Dal by som na pistnicu dlhy doraz z leastomeru alebo polyuretanu a vysiu springrate. Inak v podstate pocuvaj tidliho. Ked potrebujes repas stejne, tak miro ti zmensi komoru a zvysi tlaky :)

Inak ja potrebujem urobit ventil na vanilu aby som mohol pomenit olej a prifuknut. Mozete mi doporucit zohnat overeny ventil a tesnenie co drzi tlaky?
24.01.2011 - 18:32:15
00
Môžem Ti povedať, že taký ventil nekúpiš. Ja to vyrábam na mieru. ;)
25.01.2011 - 09:23:38
00
Tak momentálne to s ventilkom vyzerá takto. Od prvej verzie sa toho kopec vychytalo a teraz je dôležitá čo najmenšia dĺžka, kvôli niektorým typom rámov (napr. Mirinda). Dá sa dostať pod 15mm, minimum je odhadom 12-13mm? (na fotke cca 16-17mm aj s čiapkou).

Príloha:
x1.jpg
x1.jpg 138.55 KiB thumb_up0thumb_down

05.03.2011 - 11:44:51
00
keyboard_arrow_up