Na jar t.r. sa na viacerých frekventovaných cestách a chodníkoch v Devínskych Karpatoch objavilo divoké značenie. Výrazné značky pochybnej úrovne rušivo ovplyvňujú vnímanie prírody v tejto lokalite. Vie niekto aký je účel tohto značenia? Má niekto GPS celej tejto trasy?

Prílohy:

Komentár súboru: Červené kríže na bielom podklade sú vycapené obrazne povedané na každom druhom strome.
Divoke znacenie v Devinskych Karpatoch.JPG
Divoke znacenie v Devinskych Karpatoch.JPG 305.56 KiB thumb_up0thumb_down

31.07.2011 - 04:40:18
00
Jedná sa o značenú trasu (ak si dobre myslím, tak sa jedná o dlhú) Behu Devínskou Kobylou. GPX nemám, stačí si ju prejsť. Začína na Pasienku, potom sa rôzne motá smer Devín ku mostíku, vybehne do Jezuitských ku záhradám a vracia sa späť - 6,5 km.
31.07.2011 - 09:52:50
00
To znacene je naozaj z Behu Devinskou Kobylou.. Tento beh zaciatkom 80 rokov minuleho storocia mal na starte aj 3500 pretekarov... Potom zanikol a pred par rokomi ho zas nadsenci obnovili. Inak to znacenie je napodobenina povodneho, take tam bolo aj predtym... Otazka len je, ci mali na vyznacenie organizatori behu povolenie...
31.07.2011 - 13:55:17
00
Ďakujem za informáciu.
Myslím si však, že zvolená forma značenia je v CHKO nevhodná ani ako dočasná, odhliadnúc od nadbytočného preznačenia a ak by sme použili napr. písané aj nepísané pravidlá turistického značenia, tak mnohé značky sú nesprávne umiestnené.
Ako príklad oveľa vhodnejšej formy trvalého vyznačenia trasy v prírode uvediem napr. trvalé vyznačenie trás Hasprúnskej päťďesiatky v Studienke (http://kststudienka.webnode.sk/news/hasprunska-10-20-23-50-28-rocnik-15-5-2011/), ktorá má podobnú tradíciu, organizátori však prejavili neporovnateľný zmysel pre prírodu a toleranciu voči jej ostatným užívateľom.
Uvedený názor budem smerovať na organizátorov tohto podujatia.
Ďalej si myslím, že treba reagovať na takéto divoké počiny lebo, ako sa mi možno zdá, v poslednom čase pribúdajú. Nakoľko som na MTBiker fóre opäť ako príklad uvediem Stupavský maratón, kde igelitové fáborky dočasného značenia ostávajú na mnohých miestach aj vyše pol roka po jeho uskutočnení.

Prílohy:

Komentár súboru: Oveľa vhodnejšia forma trvalého značenie trasy v prírode
P8220062.JPG
P8220062.JPG 196.43 KiB thumb_up0thumb_down


Naposledy upravil fsev dňa 01.08.2011 - 00:14:10, celkovo upravené 2 krát.

31.07.2011 - 19:18:28
00
Nechcem sa nikoho zastávať, no mňa to značenie neirituje. Áno, je výrazné, ale vždy sa treba na vec pozerať z viacerých uhlov. Takto sa nedá z danej trasy omylom odbočiť (na rozdiel od tej Studienky).
31.07.2011 - 19:52:53
00
To je presne ten uhol pohľadu, ktorý stavia daný účel nad ostatné uhly pohľadu. Orientáciu na trase považujem za súčasť schopností pretekára - ak sú značky tam, kde majú byť a kde ich pretekári očakávajú, je prípadné zakufrovanie problémom konkrétneho pretekára, nie organizátorov.


Naposledy upravil fsev dňa 31.07.2011 - 20:43:59, celkovo upravené 1 krát.

31.07.2011 - 20:26:38
00
No mňa to teda irituje a musím povedať,že to maľovali pekní burani.Ako može nejaké hovedo pokresliť takýmto humusom každý druhý/tretí strom,to je čo za úctu.To je len vidno,že tí tupci do lesa asi vôbec nechodia.
31.07.2011 - 20:32:44
00
Našiel som trasu 6.5 km Behu Devínskou Kobylou presne vyznačenú na orientačnej mape bývalým organizátorom http://3.bp.blogspot.com/_ZbQTeBswNNQ/SQTnXOYgW6I/AAAAAAAAAK0/2iIVhKlzeZM/s1600-h/beh_dk.jpg
31.07.2011 - 21:44:06
00
značku na križovatku + jednu (nie 4 ako na obrázku hore) poistnú po 10 metroch a následne stačí každých 500?m alebo zas v križovatke.. to čo je hore je fakt humus, ale hlavne množstvom a spôsobom než vzhladom..
31.07.2011 - 22:19:42
00
To znacene je naozaj z Behu Devinskou Kobylou.. Tento beh zaciatkom 80 rokov minuleho storocia mal na starte aj 3500 pretekarov... Potom zanikol a pred par rokomi ho zas nadsenci obnovili. Inak to znacenie je napodobenina povodneho, take tam bolo aj predtym... Otazka len je, ci mali na vyznacenie organizatori behu povolenie...

Zrejme bolo rovnako nekvalitné ako toto.
V Dunajských luhoch po obidvoch stranách Dunaja sa dá na stromoch dodnes rozoznať modré značenie pôvodnej turistickej trasy, ktorá vybudovaním vodného diela Gabčíkovo zanikla. V Devínskych Karpatoch som sa však s nejakým podobným pôvodným značením v posledných rokoch nikde nestretol.
To nemá byť polemika, iba faktická poznámka.


Naposledy upravil fsev dňa 01.08.2011 - 10:58:38, celkovo upravené 1 krát.

01.08.2011 - 00:04:14
00
Aká pekná téma.

To značenie na Kobyle som si všimol už minulý rok, ale vtedy tých značiek nebolo toľko.
Je to samozrejme otravné a nevkusné.
Ale zase je fajn, že to pomalovali len v jednej malej časti Kobyly, takže tak. Fajn, že už viem o čo sa jedná, vďaka.

Na Kobyle v rámci NPR Devínska Kobyla, na turisticky značených chodníkoch, som si na jar všimol množstvo farebných - červených pripínáčiek zapichnutých do stromov a kríkov. Rovnako aj biele uzávery z plastových fliaš, na ktorých bola nalepená červená šípka a ten uzáver mal v strede šrób a s ním bol krásne pevne zašróbovaný do stromu...
Našťastie to nejak odtiaľ zmizlo, pretože som to tam už nevidel...

Čo mňa osobne (už minulý rok) prekvapilo, sú výrazné oranžovo nasprejované šípky, presne na trase turistickej značky (červenej). Sú na stromoch, kameňoch, kmeňoch. Vypadá to úžasne.
Neviem presne odkiaľ kam idú, ale videl som ich napr. na Vápennej, Klokoči, ale aj inde.
To musel tiež spraviť poriadny kus debila.
01.08.2011 - 06:44:38
00
Veľmi ďakujem za tento príspevok.
Myslím, že je škoda, ak tie vcelku nenápadné značky zmizli.
Vždy keď som schádzal po žltej značke od Úzkeho lesa do Devína, rozmýšlal som o tom, že niekde tu by mohol byť chodník, ktorým by sa dalo prejsť na modrú značku Devín - Sandberg bez pomerne dlhej a nepraktickej obchádzky cez Devín. Jedného dňa som zbadal túto značku (obr. 01) a hneď ma napadlo, že nemôže označovať nič iné, ako odbočku na tento prechod - a skutočne tomu bolo tak a navyše tento prechod sa ukázal byť oveľa kratší, ako by som predpokladal.
Toto nenápadné ale presne umiestnené značenie z času na čas nachádzam po celých Malých Karpatoch. Tentoraz však každú takú značku odskúšam a môžem povedať, že vďaka nim som spoznal mnohé zaujímavé cesty a chodníky, ktoré sa z rôznych dôvodov nestali súčasťou oficiálnych turistických značkovaných trás.
Na základe týchto skúseností by som tak formu ako aj spôsob tohto značenia označil za vysokú školu značkársku - takmer vo všetkých smeroch je priamym protikladom značenia trasy Behu Devínskou Kobylou.
Dúfam a verím, že raz sa stretnem s týmto dôverným znalcom našich Karpát aby som mu osobne poďakoval za to, že mi ukázal svoje cesty a chodníky.

Prílohy:

Komentár súboru: 01 Značka pod dvomi turistickými značkami označuje odbočku k prechodu na Sandberg
01 Prechod na Sandberg.JPG
01 Prechod na Sandberg.JPG 265.5 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: 03 Toto značenie je možné stretnúť v celých Malých Karpatoch - tu označuje trasu starej červenej značky cez oboru pod Vysokou.
03 Na Skalku cez Oboru.JPG
03 Na Skalku cez Oboru.JPG 693.05 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: 02 Táto nenápadná ale nepriehľadnuteľná značka vedie k alternatívnemu zostupu zo Sandbergu - k zostupu s výhľadom
02 K zostupu s vyhladom.JPG
02 K zostupu s vyhladom.JPG 135.89 KiB thumb_up0thumb_down

01.08.2011 - 17:34:42
00
fsev: myslíš, že je vhodné používať na značenie chodníkov štupeľ od fľaše zašróbovaný šróbom do stromu?
Ja si myslím, že to vhodné nie je. Ale to je asi len uhol pohľadu.

Druhá vec je účel takéhoto značenia, ktorý mi nie je celkom zrejmý. Je nenápadné, nie je z neho úplne jasné kam vedie a ako som písal vyššie, forma jeho vyjadrenia nie je práve najšťastnejšia.

Veľa lokalít v celých Malých Karpatoch by si zaslúžilo mať svoju vlastnú TZT. Keďže vždy sa nájdu ľudia, ktorí sa cítia istejšie, keď idú po značenom ako neznačenom úseku.
01.08.2011 - 19:29:38
00
fsev: myslíš, že je vhodné používať na značenie chodníkov štupeľ od fľaše zašróbovaný šróbom do stromu?
Ja si myslím, že to vhodné nie je. Ale to je asi len uhol pohľadu.

Druhá vec je účel takéhoto značenia, ktorý mi nie je celkom zrejmý. Je nenápadné, nie je z neho úplne jasné kam vedie a ako som písal vyššie, forma jeho vyjadrenia nie je práve najšťastnejšia.

Veľa lokalít v celých Malých Karpatoch by si zaslúžilo mať svoju vlastnú TZT. Keďže vždy sa nájdu ľudia, ktorí sa cítia istejšie, keď idú po značenom ako neznačenom úseku.


...nie je z neho úplne jasné kam vedie

myslím si, že práve v tom je to čaro a povedal by som skrytá inteligencia toho značenia - múdremu napovedz...
01.08.2011 - 19:37:53
00
To znacene je naozaj z Behu Devinskou Kobylou... Tento beh zaciatkom 80 rokov minuleho storocia mal na starte aj 3500 pretekarov...
Keby len 3500, ale ešte aj dvoch navyše - mňa a Laca Findla. Akurát Laco býval zvyčajne na bedni a ja medzi poslednými...

K veci - na turistické značenie trás je norma, na značenie cykloturistických trás možno nie norma, ale určitá dohoda značkárov. A značiť trasy by mali ľudia, ktorí sú patrične vyškolený, aby nevznikali paškvily ako je možné vidieť na niektorých fotkách.
01.08.2011 - 21:42:26
00
keyboard_arrow_up