co najjednoduchsie riesenie poprosim ako aj radu ci sa to bude dat preniest do forerunner 410. vdaka Berto
13.08.2011 - 09:48:06
00
Forerunner 410 sú GPS hodinky a nie navigačný prístroj. MapSource ho ani nepozná (zameraj sa na Training Center). Silne pochybujem, že Forerunner 410 vie navigovať po trase, netuším načo doň potrebuješ dostať naklikanú trasu. Nie som si ani istý, či sa dáta medzi FR 410 a PC dajú prenášať obojsmerne (predpokladám, že sa dáta dajú z FR 410 iba sťahovať). Malo by to byť zrejmé z návodu, ktorý si určite k svojmu prístroju dostal.

Riešenie (všeobecne pre bežné Garmin navigácie):
♦ Nástroje ---- Nakresliť trasu (vyklikať trasu na mape, ukončuje sa pravým tlačidlom myši)
♦ Súbor ---- Uložiť (vybrať formát GPX)
♦ GPX súbor uložiť na SD kartu do priečinka "garmin/GPX/" (ukladanie GPX súborov na kartu je bezpečnejšie, ako do pamäte prístroja - pokiaľ prístroj zamrzne z dôvodu, že nevie načítať vadný GPX súbor, je možné kartu vybrať a súbor vymazať)

Pokiaľ váš prístroj nemá SD kartu, pripojíme prístroj pomocou kábla k PC:
♦ Nástroje ---- Nakresliť trasu (vyklikať trasu na mape, ukončuje sa pravým tlačidlom myši)
♦ Preniesť ---- Odoslať do zariadenia (zaškrtneme "Trasy" a klikneme na "Odoslať")

Prílohy:

1.jpg
1.jpg 123.02 KiB thumb_up0thumb_down

13.08.2011 - 10:11:09
00
Vytvaranie tras v produktoch Garminu (Mapsource, Basecamp) je jedna velka tragedia. Takze ak nechces vytvorit dlhsiu trasu a staci ti kratka skusit to mozes, ale na dlhu trasu sa radsej vybodni ak nechces prist o nervy.
13.08.2011 - 12:08:52
00
No, netreba zas preháňať, nie je to až taká tragédia. Ale musím sa priznať, že ja si trasy vyklikávam v OziExploreri. Už asi 8 rokov.

Zaujímavá možnosť je vyklikávať si trasy vo free programe QLandkarte, kde je ako podklad použitá garminovská free mapa GPSForum Topo slovakia II. Animovaný návod ako na to nájdete TU.
13.08.2011 - 19:26:11
00
hmmm... no da sa s nou/fr410/ navigovat zobrazi sa kompas a ten ta naviguje podla trasy ktoru si donho nahras. a pred odbockou ti hodi text blizite sa k odbocke. no ja chcem robit trasy do 40 km tak na doobedie cez vikendy. ja chcem nieco co je jednoduche a nemusim byt odbornik na mapy. proste naplanujem si trasu hodim do gpska a ficim.
13.08.2011 - 19:35:45
00
Asi máš pravdu, píše sa to v tomto článku: http://www.dcrainmaker.com/2011/01/garmin-forerunner-410-in-depth-review.html

Ako si vytvoriť cestu (oni to nazývajú course): http://www.dcrainmaker.com/2010/03/how-to-create-mapscourses-for-your.html

Nejedná sa však o navigáciu podľa trasy (track), ale podľa cesty (route)a nedá sa na vytvorenie cesty použiť MapSource ale Garmin Training Center.

V tom ti však nepomôžem, Garmin Training Center nemám, podobne ako FR 410.

EDIT: Opravený druhý link.
13.08.2011 - 19:50:51
00
vdaka za rady, ako najjednoduchsie sa mi javi mapmyride.com tam si to exportujem do gpx suboru a ten potom prekonvertujem na tcx a nahram cez garmin training center do 410, funguje to. super
14.08.2011 - 07:51:31
00
http://www.bikemap.net/
14.08.2011 - 09:39:37
00
Pokiaľ bicykluješ v teréne, môžež použiť na vyklikanie trasy a jej uloženie do GPX formátu Cykloatlas, ktorý ako podklad používa turistické mapy Shocart:

http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/


Vyššie spomínaný Bikemap.net používa ako podkladovú mapu bežne dostupný zdroj od Google - Google Terrain. Rozdiel medzi podkladovými mapami Bikemap.net a Cykloatlasu je vidno v prílohe (ukážky sú v rovnakej mierke). Na cestnú cyklistiku je však Bikemap.net O.K.

Prílohy:

1.jpg
1.jpg 53.24 KiB thumb_up0thumb_down

2.jpg
2.jpg 142.84 KiB thumb_up0thumb_down

15.08.2011 - 08:39:16
00
Bikemap.net dobre rootuje trasu po ceste. Skoda, ze tam nie su turisticke chodniky.
Cykloserver zial nerootuje vobec.

Cely problem Garminu su mapove podklady SK. Slovakia TOPO II aj III je velmi nepresna mapa. Chapem, ze lesne cesty casto menia svoju trasu v niektorych usekoch, ale mam pocit, ze nikto sa ani nenamaha opravit take chyby ako zle spojene krizovatky a pod. Potom sa pri vytvarani trasy casto stava, ze spojim dva body ktore su od seba 200m a spoji mi ich trasou dlhou aj 2km absolutne nelogicky. Preto je vytvaranie trasy v Mapsource a Basecamp o nervy zazitok.
15.08.2011 - 09:00:14
00
QLandkarte a mapu GPSForum Topo Slovakia II, ktorá obsahuje lesné cesty a chodníky zo zdrojov Národného lesníckeho centra (NLC) vo Zvolene som už spomínal vyššie.

http://gpsteam.eu/guide/QLandkatre-MakeTrack/GPSFTSK_Qlandkarte_Trasa.htm

Ja bikujem v teréne a chodím po rôznych známych aj neznámych cestičkách. Niekedy po značenej trase a niekedy úplne mimo. Neviem si predstaviť, že by niekto vytvoril mapu s autoroutingom po všetkých možných lesných cestách (dokonca ani len po tých hlavných zvážniciach). Osem rokov si trasy vyklikávam bod po bode a nemám z toho traumu. Autorouting je hlavne vlastnosť máp pre automobilové navigácie. To riešenie v QLandkarte je taký hybridný kompromis medzi klikaním a "routingom".

Na vyklikávanie trás používam vlastné rastrové mapy s vloženými lesnými cestami NLC, ktoré som si vyrobil v programe MOBAC. Trasy si vyklikávam v OziExploreri a z neho si ich aj posielam priamo do navigácie (alebo uložím ako PLT resp. GPX).
15.08.2011 - 10:38:48
00
Viem, ze existuju aj ine mapy, ktore sa daju pouzivat v Garmin zariadeniach a sam niektore pouzivam. Hovoril som o PLATENEJ mape Slovakia TOPO II a III, ktora sa hrdi tym, ze umoznuje rootovacie funkcie aj na turistickych chodnikoch. A ono to aj funguje. Paradox je, ze to nefunguje na normalnych uliciach s krizovatkami :D

Ja osobne si trasy v mapach nevyklikavam, ale poctivo si ich prejdem a nasledne ulozim. ;)
15.08.2011 - 19:04:48
00
keyboard_arrow_up