Neviem, lietam Ryanairom dost casto a zatial nebol problem so slovenskou embosovoanou majster kartou...a vacsinu roka travim v UK, kde som este tiez nemal problem s debetnymi kartami, ci uz Visa alebo Mastercard, a to ani pri nakupoch na nete...ale je pravda, ze auto som si nepoziciaval :) :) :)
15.12.2011 - 02:11:23
00
ja ti nevim karle ... ja mám platby debetnou kartou zadarmo, funguje aj na internete, fungovala aj všade vo svete kde som bol .. aj keď je pravda že som nou neodomikal bajk v paríži ale napr v hoteli vo frankfurte sa dala použiť na ten povinný badzet :) ... tiež nechápem prínos kreditky ! a na povolené prečerpanie som si vytvoril vlastnú rezervu na účte, ktorý je naozaj slušne úročený
15.12.2011 - 07:53:12
00
Jezus: mam embosovanu debetku z M-Bank, neembosovanu debetku k uctu a embosovanu kreditku z CSOB. Nepisal som to len tak zo srandy. Pisal som realne skusenosti z Indie r.2008. Je to mozno extrem, ktory bezne nevyuzijes, ale stalo sa. A napr. v takom Lehu (zapraskane mestecko v Ladakhu) si bez VISA karty (teraz jedno ci debetka alebo kreditka) neskrtnes ani pri vybere z bankomatu ;-)
15.12.2011 - 07:56:04
00
Tak môžete v klude pokračovať :-)
15.12.2011 - 08:35:26
00
Dakujeme rootik nas premileny jediny. :inlove: :D

Roman uznavam argument v prospech kreditky. :y: Ked by som niekedy z nejakeho dovodu siel do Indie :D, tak si teda vybavim radsej na tych par tyzdnov aj kreditku ako poistku. Inak ta embosovana debetka od mBank je predpokladam VISA a v Lehu si teda asi nemal problem.
15.12.2011 - 09:23:12
00
jj, embos debetka od mBank je VISA. Prave z nej som v Lehu vyberal z bankomatu (akosi nam tam dosiel cash :-P). To som len doplnil, pre zaujimavost. Su krajiny, kde je kreditka istou vyhodou :-P
15.12.2011 - 09:28:03
00
Moja otazka znie: na stole su dve karty. Jedna kreditka, druha debetka. Kolko je na nich rozdielov a ako ich najdem? Otazka je myslena fakt vazne. Vdaka.
15.12.2011 - 09:54:27
00
na kreditke ja malymi pismenami napisane credit card (u mojej vlavo dole).
15.12.2011 - 10:21:34
00
jfab: Neviem ci je to pravidlo ale kreditky maju ich cislo a meno uzivatela "3D" pismom a debetky ich maju "vygravirovane" do karty.
15.12.2011 - 10:31:18
00
toto uz neplati. Existuju embosovane aj neembosovane kreditky a aj debetky.
15.12.2011 - 10:33:32
00
aha, tak nic :) rozdiel je este ten, ze ked si beries hypoteku donutia ta zrusit kreditku :D:D
15.12.2011 - 10:35:19
00
Dam len zakladne info co viem (a uz tu bolo spomenute). Moze pomoct v orientacii:

Najlahsie sa da debetka/kreditka rozlisit podla embosovania a loga. Debetna karta, ktoru banka vydava bezplatne k uctu, byva casto zakladny typ neembosovanej karty, tzn. pismenka nie su vystupene (3D), ale len vytlacene (2D). Logo na takejto neembosovanej karte je v pripade spolocnosti VISA tvorene logotypom VISA doplnenym o napis Electron, v pripade spolocnosti Eurocard/Mastercard je v logu napis Maestro (namiesto MasterCard). Electron a Maestro karty su pokial viem spravidla vzdy len debetne neembosovane karty a su vhodne realne len na domaci platobny styk a na nakup na nete, tzn. ist s tymito zakladnymi neembosovanymi kartami do zahranicia a spoliehat sa, ze nimi nieco clovek zaplati, je mozne oznacit za velky optimizmus. Potom samozrejme existuju aj embosovane debetne karty a tie uz maju okrem 3D pismenok klasicke logo VISA (bez Electron) resp. MasterCard (nie Maestro). Vo vizuale by sa mali dat odlisit vdaka malemu napisu "DEBIT" / "CREDIT" pri logu, ale ci je to vseobecne pravidlo netusim. Vecer pozriem na svoju embosovanu debetnu VISU, ci ma pri logu "DEBIT" (kartu so sebou nenosim co je asi zrejme kedze som 2 roky ziadnu nepotreboval). :D


Naposledy upravil Jezus dňa 15.12.2011 - 10:51:08, celkovo upravené 1 krát.

15.12.2011 - 10:50:41
00
Ja sa tiez zaobidem bez kreditky.
Prakticke vyhody kreditky - pokial ju ma vlastnik pod kontrolou a netopi sa v dlhoch, tak sa nejake najdu.
1. sirsie pouzitie, najma v exotickejsich krajinach
2. kreditky su spravidla poistene proti zneuzitiu, debetky nie
+pri zneuziti su zneuzite peniaze banky, takze banka sa viac stara o riesenie situacie, pri debetke ju strata tvojich penazi tak netrapi
3. financna rezerva na necakane vydavky

Ked skrachoval SKY a mal si uz kupenu letenku, tak pokial bola zaplatena kreditkou, tak ti banka peniaze vratila (reklamoval si platbu neposkytnutej sluzby) a niesla stratu. Pri debetke mas smolu a narok si uplatnuj v konkurze.
15.12.2011 - 10:50:47
00
To, že človek nevidí dôvod pre kreditku, ešte neznamená, že nemá význam pre niekoho iného.
Už tu bol spomenutý jeden dôvod, ktorý ani embosovanou kartou nepokryješ - garancia pri prenájme vozidla z autopožičovne. Kým pri KK je požičovňou len zablokovaná určitá čiastka a po vrátení vozidla je odblokovaná, tak z DK je reálne stiahnutý cash, ktorý sa tiež síce následne vráti, ale môže chýbať. Nevraviac o tom, že to trvá dlhšie.
Tiež to ale platí len do bodu, kým máš taký limit na KK, že ti to tiež nezačne obmedzovať skutočný cash.
15.12.2011 - 11:01:16
00
Toto je moja debetka, ktora vyvracia posledne Jezusove riadky. Zatial zaplatila vsetko, kym mala z coho.

EDIT: Na odporucanie fotka zmazana.


Naposledy upravil jfab dňa 18.12.2011 - 17:57:01, celkovo upravené 1 krát.

15.12.2011 - 11:04:00
00
keyboard_arrow_up