este k teme zivot na dlh... kazdy kto je zamestnany v podstate svojmu zamestanavatelovi poskytuje uver... a chodi do prace napriek tomu, ze zamestnavatel moze skrachovat, nemusi mat peniaze, nemusi vyplatit mzdu... a napriek tomuto riziku kazdy den vstavame a ideme do prace... z mojho pohladu analogia ku kreditnym kartam...

mnohi z nas poskytuju uver druhej strane ale opacne sa tomu brania... aky je v tom zasadny rozdiel ?
16.12.2011 - 10:47:54
00
zasadný rozdiel je v možnosti výberu
16.12.2011 - 10:51:37
00
mne ide aj o to, že chodím v poslednom čase často pracovne do zahraničia a pri bookovaní hotelov je takmer vždy nejaká rezervácia celkovej sumy na karte, no a nerád vidím, že banke potom dlho trvá to opäť uvoľniť... (napr. Budapešť cca mesiac, Barcelona až 3 mesiace, kde zhodou náhod vyšetrovali všetky kartové platby, kvôli nejakému úniku bankových dát)
16.12.2011 - 10:53:16
00
ale to je potom problem banky... mne sa minuly mesiac prihodilo v erlangene, ze mi namiesto 500 E mi hotel zablokoval takmer 800 E na kreditke, ale na druhy den rano sme to vyriesili bez problemov - hotel poziadal o zrusenie rezervacie, navratenie kreditu a nasledne zablokoval novu sumu a o dva dni po zaplateni uctu zablokovana suma bez problemov presla ako platba za hotel a bolo vymalovane...
16.12.2011 - 10:58:20
00
zasadný rozdiel je v možnosti výberu

ale vybrat si mozem aj to ci budem podnikatel alebo zamestnanec... dokonca este aj materska sa matkam vyplaca spatne tak ako vsetky davky, ktore mozes dostat od statu. mnohokrat tam moznost vyberu neostava.. len som chcel poukazat na tuto drobnost.

ano, je na kazdom z nas co kto chce pouzivat.

ja pouzivam kreditku aj na drobnosti, mama mojich deti pouziva hotovost... jednoducho sa jej to lahsie pocita, ked vidi natvrdo kolko minula... a kedze ja pracujem s cislami, tabulkami, analyzami - nemam problem si virtualne predstavit kolko mam a kolko mozem minut aby som nebol v minuse.

takisto nechapem ludi, ktori si beru uvery kvoli darcekom na vianoce, organizacii svadieb a podobne... toto uz je v mojich ociach zivot na dlh a vstupuje takyto clovek do bludneho kruhu...
16.12.2011 - 11:07:10
00
K tym poslednym dvom riadkom: Mna najviac vzdy pobavi ked si berie clovek uver na dovolenku - tvrdo maka az sa dostane do stavu, ze uz nemoze dalej a musi vypnut. A co urobi? Zoberie uver, aby si oddychol na dovolenke a vratil sa potom plny energie len na to, aby mohol makat este tvrdsie a zarobil spätne na tu dovolenku a ked sa mu to konecne podari splatit, tak je zas tak mrtvy, ze musi ist na dalsiu a tak zase zoberie uver. O takych hovorim, ze si nevidia ani na spicku nosa. :D
16.12.2011 - 11:13:00
00
mne ide aj o to, že chodím v poslednom čase často pracovne do zahraničia a pri bookovaní hotelov je takmer vždy nejaká rezervácia celkovej sumy na karte, no a nerád vidím, že banke potom dlho trvá to opäť uvoľniť... (napr. Budapešť cca mesiac, Barcelona až 3 mesiace, kde zhodou náhod vyšetrovali všetky kartové platby, kvôli nejakému úniku bankových dát)

Ked ides na sluzobnu cestu, tak zabookovanie ubytovania by Ti mal zabezpecit zamestnavatel. Na to by si urcite nemal pouzivat vlastne financne prostriedky. Ale ano, kreditka je na to evidentne vyhodnejsia podla toho co pisal Wladix kedze by sa mali vratit peniaze rychlejsie. Ale ak sa nevratia rychlejsie a zacnu sa urocit, tak to je potom este horsie ako keby to bola debetka...
16.12.2011 - 11:18:58
00
nie kazdy zamestnavatel ma hotovostnu pokladnu...

moze ti napriklad prispievat na naklady spojene s tvojou sukromnou kreditkou dohodnutou sumou, ak ta "nuti" vyuzivat ju. alebo vybavi firemnu kreditku, ale viazanu na teba ako pouzivatela. potom je na tebe, aby si stihol urobit vyuctovanie SC tak aby si mal na svojom ucte peniaze skor ako nastane splatnost (zo zakona je tvojou povinnostou tak urobit do 10 dni). a samozrejme povinnostou zamestnavatela je zaplatit tvoje vydavky "obratom". smernicami, nariadeniami, pracovnymi poriadkami sa da toho osetrit velmi vela, zvlast v procesne riadenych organizaciach...

ak su peniaze na kreditke zablokovane, realne ti ich neurocia (aspon pokial viem), pretoze si cih nepouzil - mal som raz taky pripad a poucil som sa. zaciatky s kreditkami su obcas zabavne:-)))
16.12.2011 - 12:02:06
00
u nás si hotely bookujeme sami (medzi vyvolených s firemnou kartou ešte nepatrím), väčšinou to riešime tak že si vyberáme hotovostnú zálohu, ktorou aj hotel v reále zaplatíme a rezervácia na karte sa zruší, takže tam nakoniec k obratu nedôjde...takto mi to v podstate vyhovuje viac ako mať rezerváciu na svoje peniaze, s ktorými potom určitý čas nemôžem disponovať...
16.12.2011 - 12:13:15
00
to je o pravidlach ako to v ktorej firme funguje. a kedze mne pridu do 2 dni od odovzdania vyuctovania peniaze na ucet, nepocitujem to ako vaznu prekazku. a na druhej strane mam relativne vysoko nastaveny limit, takze ma to neobmedzuje ani z tejto strany.

vzdy je to o tom, co je pre mna este plusom a co je pre mna minusom v danej spolocnosti, v ktorej pracujem. uznavam, ze toto je tak trosku patalia, ale popri vsetkom s tym dokazem zit.

ono u nas je aj "firemna" karta viazana na osobu, ide len o to, ze tie podmienky su vyhodnejsie ako keby som si tie veci riesil sam ako privatna osoba. a tie vyhody mozem cerpat aj ako sukromna osoba, kedze ta karta je na moje meno.
16.12.2011 - 12:25:03
00
samozrejme peniaze po vyúčtovaní mám hneď, to problém nie je, mňa skôr trápi to, že keď si hotel rezervujem napr. s mesačným predstihom, do toho príde nejaká ďalšia rezervácia na nejaký iný hotel a pod...potom je to už pekná čiastka s ktorou až do vyúčtovania nemôžem narábať...a keďže tú kartu mám hlavne na nákupy na nete, furt tam musím čosi prihadzovať a to sa mi nechce, navyše je to medzi dvoma bankami, takže to aj chvíľu trvá...
16.12.2011 - 12:30:15
00
Palino bez problémov včera som to vysvetloval Jezusovi 40 min po telefóne :D a myslím si, že v pohode uznal to čo som mu hovoril v mojom pripade.V podstate si možeš na kreditku kupiť auto a v pripde,že na neho máš aj hotovosť máš 45 dni úročené svoje peniaze a pri sume 20000-30000 € ti to nejeké drobné na kávičku prinesie že? :P
katko tak mať kartu s velkým limitom ale uznávam,že to može byť problém budeš mať iba taký aký ti banka ponukne.
16.12.2011 - 22:47:56
00
...
A niezeby som chcel robit reklamu :D, ale podla mna je to momentalne bezkonkurencny produkt na trhu. ...

Myslim, ze nie je mozne, aby banka dlhodobo poskytovala sluzby bezplatne. Kazda banka potrebuje prostriedky na svoju prevadzku, cast ziskava na poplatkoch a dalsie cast (zrejme vacsiu) na urokoch z poziciek (pricom musi mat k dispozicii dostatok prostriedkov). Ak banka ponuka nadstandardne podmienky (napr. nadstandardne urocenie, bezplatne sluzby apod.), tak zjavne potrebuje ziskat rychlo peniaze a z mojho pohladu je z dlhodobeho hladiska rizikova. Treba si tiez pozriet, ci ponuka aj uverove produkty (aby mala zdroj prijmu), inak to moze byt pyramida.
mBank nijako podrobne nesledujem, len som pocul, ze uz uvazuje o spoplatneni svojich sluzieb.
17.12.2011 - 13:29:31
00
Jasnym prikladom, ked banka nema kapital a potrebuje ho (hlavne na rezijne naklady), je Dexia. Zacali mat problemy a hned nasadili masivnu kampan na terminovany vklad s urokovou sadzbou 3,7%...

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk
17.12.2011 - 18:47:09
00
tak hlavne Dexia zmenila majiteľa a zanedlho už sa bude volať úplne inak... ;)
17.12.2011 - 18:52:03
00
keyboard_arrow_up