Firma Campagnolo uviedla tohto roku elektronické radenie EPS, ktoré vyvíjala už nejakých 20 rokov, jeho zrodenie siaha až do roku 1992, konkrétnejšia podoba súčasného radiaceho systému vznikla v roku 2004. Cesta k sériovej výrobe bola naozaj dlhá, napokon čakanie sa dozaista vyplatilo, pretože (ako je u firmy Campagnolo dobrým zvykom) na svet prichádza produkt, ktorý bol 5 rokov testovaný profesionálnymi závodníkmi od roku 2007, ktorí svojimi pripomienkami a skúsenosťami prispeli k jeho súčasnej podobe.
Firma Campagnolo prichádza na trh hneď s dvoma verziami elektronických radiacich sád: EPS SUPER RECORD a EPS RECORD.

Už je sprístupnená nová oficiálna stránka: http://eps.campagnolo.com/en
Zaujímavá je história vývoja elektronického radenia aj s fotografiami: http://eps.campagnolo.com/en/history

dostupnosť:
január 2012 - distribúcia elektronických sád profesionálnym tímom
marec 2012 - distribúcia obmedzeného množstva elektronických sád
september 2012 - štandartná dostupnosť elektronického systému

http://www.campagnolo-sirer.cz/eps-electronic-power-shift.html
15.12.2011 - 20:09:04
00
:y:
16.12.2011 - 15:19:03
00
vo videach to vyzera zaujmavo, uvidime ako sa to usadi v protour kde uz je zabehnuta
dura di2, a prichadzaju s tym v case ked shimano s ultegrou :lol:

a sram sa ide kedy cinit?
16.12.2011 - 17:46:10
00
V protour elektronické Campagnolo už dávno jazdia profíci (samozrejme nie všetci), napr. tím Movistar povyhrával na elektonickom radení Campagnolo už nejaké etapy.

A čo že Shimano prichádza s Ultegrou ? Veď Campagnolo prichádza taktiež s dvoma sadami Record a Super Record, ktoré majú navyše 11 kolo, a ich systém bol navyše poriadne dlho testovaný, je len otázkou krátkeho času, kedy to začne prenikať i do nižších sád, jak u Campagnola, Chorus... tak i u Shimana, 105...

Aj ja som zvedavý, kedy s tým príde SRAM, ale tá firma neexistuje dlho, nemá takú tradíciu a ani históriu a ani taký dlhý vývoj produktov, ako Campagnolo, alebo aj ako Shimano.
16.12.2011 - 18:11:43
00
sram zevraj avizuje nejake novinky 2012 ale elektrika to nebude, to je OT

ale aku buducnost ma ektronicke radenie na slovensku...to je otazocka?
2-3 roky :o a bude bezna aj u nas?
16.12.2011 - 18:52:52
00
Elektrické Shimano si môžeš kúpiť aj zajtra, Campu snáď do konca budúceho roka. Samozrejme, peňaženka musí byť patrične hrubšia. Otázka je, či pre to naše vozkanie je potrebná elektrika?
16.12.2011 - 19:56:05
00
Elektronicke radenie mi osobne moc nevonia, uz je to prilis prespekulovane a pre obycajnych hobikov si dovolim tvrdit aj zbytocne vzhladom k cene.
Len ma zaujima za kolko rokov vytlaci (ak vobec)lanka aj na nizsich sadach.
16.12.2011 - 21:24:53
00
ja dúfam že ako hugo povedal "lanka",, mechanické sady budú ešte aspoň 20rokov existovať, neviem ale elektrina mi nevonia. Nemám rád ten pocit prídem domov mobil na nabýjačku ešte aby som dával bike na nabíjačku... viem každý 2000km ale. Skrátka vidím v tom nevýhodu či už váha alebo tak, zase dosť sa mi páči že radenie je rýchlejšie, presnejšie. Ale skrátka pre mňa je to aj zbytočné, chcem ostať verný mechanickým sadám ale je to len otázka času :/ možno časom názor zmením. Ale pre zatiaľ :), ps.: čo viete možno bude za pár rokov elektronické radenie uzrieme aj na tesco bikoch :D
16.12.2011 - 21:38:49
00
Predpoklada sa, ze elektronika sa postupne stane standardom vo vsetkych sadach az na tie najnizsie turisticke, kde sa bude este stale hrat na cenu. Rovnako to bude aj pri ramoch.
Aj vo foto priemysle bol digital zo zaciatku profikmi odmietany a pre amatermov zdanlivo nedostupny. Dnes si digi zrkadlovku kupuju skolaci.
17.12.2011 - 10:22:26
00
Pre cyklistickú verejnosť je len dobré, že aj Campa konečne prešla od vyvíjania a skúšania k produkcii. Znamená to, že cena pôjde rýchlo dosť prudko dole.

o náš možno čaká v porovnaní s vývojom tých digitálov? Pred 13-timi rokmi som si kúpil Olympus Camediu s 1,4 Mpix. Stál ma 48 tis. bývalých slovenských, čo boli v tom čase skoro moje dva mesačné platy (brutto), netto skoro tri a plat som mal hodne nadpriemerný. Keď si to premietnem na terajší priemerný plat, tak by slušný digital stál cca 1500 E a viac. To bola len taká malá odbočka pre mladších...
17.12.2011 - 21:55:03
00
V poslednom Vele (12/2011) bol kratkodoby test EPS. Zaver bol, ze Campagnolo ponuka oproti Shimanu porovnatelnu kvalitu radenia pri lepsie spracovanom ovladani.
Bolo tam spomenute aj SRAM. Ze sa pytali pocas Tour de France nejakeho manazera na elektroniku a jeho odpoved bola, ze pevne veria v mechanicke systemy a vo firme este nepadlo ani slovo o tom, ze by sa mali vybrat cestou baterii a motorcekov.
20.12.2011 - 22:35:58
00
Na SL v Brně to bylo vystavené, na živo se mě to teda vůbec nelíbí a k životu to na silničce nepotřebuju, cena :D škoda mluvit zůstanu ještě dlouho u klasiky
20.12.2011 - 22:49:05
00
Bolo tam spomenute aj SRAM. Ze sa pytali pocas Tour de France nejakeho manazera na elektroniku a jeho odpoved bola, ze pevne veria v mechanicke systemy a vo firme este nepadlo ani slovo o tom, ze by sa mali vybrat cestou baterii a motorcekov.


Sram bude mat iny "prim" ;-)
20.12.2011 - 22:54:32
00
ejj, ty uz nieco vies ??
21.12.2011 - 12:08:38
00
Sram jasne mlzi. Dost pateticke od top3 vyrobcu hrat to na mechaniku v dobe, ked ma Shimano vonku "ludovu" Ultegru Di2.
21.12.2011 - 21:49:52
00
keyboard_arrow_up