V Rakusku jazdim po cyklochodnikoch ale aj cestach roky, a nikdy som ziadnu pokutu nedostal.
23.04.2012 - 14:20:50
00
ak je v Rakusku cyklochodik a popriňom cesta a ty si na ceste a naďabiš na policiu v špatnej nálade tak máš problem bo na ceste nemáš čo robiť ale máš byť na cyklochodniku (tak to mali dávnejšie vo vyhláške) vždy je raz poprve ;) jedine že by to boli zmenili ale takto to v dávnejšej dobe platilo a pochybujem,že by takú fajnu vec menili a malo by to tak byť aj u nás.
Aj ja naražam na cyklochodnikoch na ludí ako pišeš plne ťa chápem a sere ma to ale tak isto sa da na to pozrieť aj z opačnej strany vodiča keď má pred sebou menej skusenho vodiča,alebo nejakého zmetkára.
23.04.2012 - 15:21:29
00
tak ono sa stačí v určité dni vyhýbať cyklochodníkom v "centre mesta"
hrádza je po rusovský bufet cez víkend tiež smrť, ale čunovo-gabčíkovo si možeš jazdiť ako chceš.. takto preludnené miesta sú vždy len kúsok..
no ale keď rýchlosť menšia ako 40km/h neni bicyklovanie nepomožeš si.. kurňa jak sa len to slovo na T vyslovuje..?
23.04.2012 - 15:56:36
00
Najpreludnenejšie miesta sú tam, kde sú polonahé korčuliarky :geek: :P :inlove: :u:
23.04.2012 - 16:05:04
00
tak ale tam sa zas nechodí rýchlo, aby si niečo aj videl.. :D
23.04.2012 - 16:10:47
00
ale keď sa taká polonahá bábika vydrbe na asfalte čo nie je nič výnimočné to bude pamiatka pre blbosť.
23.04.2012 - 17:41:48
00
ak je v Rakusku cyklochodik a popriňom cesta a ty si na ceste a naďabiš na policiu v špatnej nálade tak máš problem bo na ceste nemáš čo robiť ale máš byť na cyklochodniku (tak to mali dávnejšie vo vyhláške) vždy je raz poprve ;) jedine že by to boli zmenili ale takto to v dávnejšej dobe platilo a pochybujem,že by takú fajnu vec menili a malo by to tak byť aj u nás.
Aj ja naražam na cyklochodnikoch na ludí ako pišeš plne ťa chápem a sere ma to ale tak isto sa da na to pozrieť aj z opačnej strany vodiča keď má pred sebou menej skusenho vodiča,alebo nejakého zmetkára.
Nepíš, čo nevieš... Rakúšania nemajú vyhlášku, ale cestný zákon, rovnako ako u nás. Je síce pravda, že cyklisti musia použiť cyklochodník, ale je tu výnimka pri použití pretekárskeho bicykla (Rennfahrrad). Ten je v zákone tiež definovaný - váha maximálne 12 kg, priemer ráfika viac ako 630 mm a šírka ráfika max. 23 mm. Takže batôžkári na tlstých gumách sú diskvalifikovaný z jazdenia po cestách tam, kde sú súbežné chodníky... Takto formulovaný zákon platí od roku 2009. A tomu policajtovi v "špatnej" nálade stačí povedať zázračné slovo, ktoré znie "trainingsfahrt" a hneď sa mu zlepší nálada.

Rakúšania sú ešte o kúsok ďalej... Vedia, že jazda skupiny cyklistov v zástupe po jednom je nebezpečnejšia ako jazda napr. v dvojičkách. A preto rovno povolili jazdu v skupine. Ešte sme nikdy nemali problém, keď sme išli po traja vedľa seba, alebo v bočnom vetre išli lajnu štyria-piati vedľa seba - akurát sa musí ísť len v jednom jazdnom pruhu.

V Nemecku dokonca existuje súdne rozhodutie, vydané na základe žaloby cestného cyklistu pokutovaného za jazdu po ceste. Podľa tohto rozhodnutia jazdci na cestných bicykloch jazdia rýchlejšie ako sú podľa DIN normy projektované cyklochodníky - na rýchlosť cca 25 km/hod. Tým, že jazdia rýchlejšie, ohrozujú nielen svoju bezpečnosť a zároveň aj bezpečnosť iných, pomalších cyklistov. Preto nemôžu byť pokutovaní za jazdu na cestách, ani políciou vykazovaní z ciest na cyklochodníky. Okrem toho, ak ide po nemeckej ceste viac ako 10 cyklistov, môžu ísť po dvoch vedľa seba. Opäť z dôvodu bezpečnosti.
23.04.2012 - 20:06:26
00
Jožko pišem čo viem z vlastnej skusenosti ty asi nie,že?Bo sa nám to stalo 3x po ceste do Salzburgu takže to asi zmenili.A či to bol cestný zákon alebo vyhláška je mi u prdele ;)
23.04.2012 - 20:18:22
00
nieco take by mohlo aj u nas platit, predsalen ked ide hlucik pokope a musia auta spomalit a tak obiehat tak mi to pride bezpecnejsie ako ked idu po jednom 5-10ti za sebou a sa tam niekto narve a potom ked mu daco nevyjde tak je tlacenica samozrejme na stranu kde su cyklisti
23.04.2012 - 23:07:35
00
Ten je v zákone tiež definovaný - váha maximálne 12 kg, priemer ráfika viac ako 630 mm a šírka ráfika max. 23 mm. Takže batôžkári na tlstých gumách sú diskvalifikovaný z jazdenia po cestách tam, kde sú súbežné chodníky...

týmto by som si nebol tak istý :P
24.04.2012 - 15:17:30
00
Tak ale JoKo este nezaregistroval, ze tu su aj 29" bajky. :lol:
24.04.2012 - 18:04:02
00
630 mm = 24,8 palca, čiže ani 29er nie je nutný :-)
24.04.2012 - 18:32:38
00
Nezabúdajte na ďalšiu podmienku - šírku ráfika.
24.04.2012 - 20:38:52
00
23mm sú už riadne pecky.. práve väčšina má 19 alebo 21 :) (aj keď či vnútorná alebo vonkajšia :P) ale už ich vidím ako to merajú :D
24.04.2012 - 21:09:08
00
Vonkajšia... A merajú to odhadom. Šublerou by tiež nebol problém. Na kruháči pred Wolfstahlom občas zastavujú tlsté gumy, na cestných púšťajú bez zastavenia. Aj keď chodník na hrádzi súbežný s cestou nie je vlastne Radwegom - chýba oficiálna dopravná značka na jednej, aj druhej strane.
24.04.2012 - 22:11:39
00
keyboard_arrow_up