Zdravim

V cyklistike som novacikom a mam par nejasnosti ohladom pedalov a tretier

-je rozdiel medzi horskymi a cestnymi naslapnymi pedalmi ? na trekingovy bicykel s prevaznou jazdou po asfalte su ktore lepsie ?

Sledoval som rozne fora o nadstavovani, bazare, e shopy a nedozvedel som sa ci naslapne systemy od roznych vyrobcov ci uz tretier, kufrov alebo pedalov su medz sebou kompatibilne (pri horskych alebo pri cestnych typoch)


Za kazdu radu velmi pekne dakujem

S pozdravom

Martin
04.05.2012 - 00:17:14
00
cestne naslapne pedale maju ine kufre ako MTB.....za dalsie MTB SPD pedalov je vela druhov....a kazdy druh pouziva ine kufre....ale su robone tak ze ich namontujes na vsetky tretry :-) pises ze jazdis prevazne asfalt co znamena ze sem tam vybehnes aj mimo asfaltu, byt tebou zoberiem MTB tretry....v terene by boli cestne asi dost nepohodlne...plus MTB tretry maju dezen...cestne byvaju hladke :-) pri jazde ti moze byt v podstate jedno ze ci mas MTB alebo cestne ale v terene ta MTB nezradia :-)
04.05.2012 - 07:54:57
00
Určite si kúp MTB tretry.Pevnejšia podrážka, a keďže výjdeš aj mimo terén sem tam je to lepšie.Ja som si kúpil nedávno NORTHWAVE tretry lizzard a som maximálne spokojný :y: , ale s mojej skúsenosti by som si kúpil tretry s dva suchými zipsami a s jednou sťahovaciou prackou.Tož vše s mojej strany :!:
04.05.2012 - 08:36:13
00
no cestne v blate nepodrzia , narazis si kecku o kamen ked bude tlacit do kopca. Odporucam Shimano alebo NW
04.05.2012 - 10:10:21
00
Ahoj, s nášľapmi som začal tohto roku, takže som tiež začiatočník. Boli mi doporučené Shimano M520 ako zlatá stredná cesta (funkčne, cenovo aj váhovo) a po vyskúšaní som kúpil rovnaké aj na môj ďalší bike. S jedným chodím do terénu, s druhým naháňam kilometre po ceste (ale nevyhýbam sa ani terénu, ak treba, to je z môjho pohľadu výhoda oproti čistokrvnému cesťáku). Boty mám jednoduché od Shimana, s dvomi prackami na suchý zips. Celkovo mi táto kombinácia sedí, noha drží, dá sa ťahať "do kruhu" a hlavne je citeľne lepší prenos energie kvôli omnoho tuhšej podrážke oproti teniskám, ktoré som vozil pred nášľapmi. Iné systémy (či už MTB alebo cestné) som neskúšal, zatiaľ som nemal dôvod.
04.05.2012 - 11:42:01
00
A aky mate nazor na jednostranne upinacie pedale? Pozeral som shimana pd-a 530 http://www.bike-eshop.cz/akce-retezy-a-pedaly/pedal-shimano-pd-a530-stribrne&mb_cmp=zbozi. Neni to nejako obmedzujuce? Ze ani poriadne klasicke pedale a ani poriadne spd?
04.05.2012 - 23:09:33
00
tie pedale vobec niesu obmedzujuce...kedze niesi ziadny gramar :D vyhoda je v tom ze su to plnohodnotne SPD pedale...ale navyse sa v nich da jazdit aj bez tretier cize aj v normalnych teniskach :D
04.05.2012 - 23:52:22
00
Pri mojej vahe 99kg veru na tych par gramov nepozeram :) pozeral som este shimano M520 s plastovymi kosikmi ale tomu plastu moc neverim.
04.05.2012 - 23:56:21
00
doteraz som mal shimana M520 pedale, ale s prechodom na AM bike som zakupil toto: http://www.suncycle.sk/sk/produkt/mtb-pedale-ht-leopard/4320 a na taky bike je to urcite lepsie, som spokojny, ked idem tazkym terenom otocim a tretry nemam zapnute, ale pre teba na trekovy bike asi zbytocne
04.05.2012 - 23:57:05
00
Shimano M520 aj s adaptermi mam a okrem toho, ze trochu vrzgaju a plocha je mensia ako na normalnych pedaloch tak sa nane da zvyknnut.
05.05.2012 - 00:30:02
00
Pri mojej vahe 99kg veru na tych par gramov nepozeram :) pozeral som este shimano M520 s plastovymi kosikmi ale tomu plastu moc neverim.

Martin, keď pod "plastovými košíkmi" myslíš tie plastové vložky, ktoré urobia zo SPD pedálov platformu, tak tie som si kúpil tiež, ležia doma pekne zabalené a zrejme ich nikdy nepoužijem. Tiež som mal obavy, či si zvyknem na nášľapy, tak to bola taká poistka. Zvykol som si asi po dvoch jazdách, aj keď na vypínanie v ťažšom teréne musím myslieť stále. Ale zasa mám takto väčšiu motiváciu, aby som vyšľapal aj veci, ktoré som predtým vzdával. :-)

Môj názor na jednostranné pedále je taký, že je to zbytočnosť, akurát to komplikuje nastupovanie (musíš dávať pozor, ktorou stranou je pedál natočený) a v podstate nič neprináša. Aj na M520 som absolvoval pár (kratších) jázd v teniskách, nie je to žiadny problém, aj keď komfort je samozrejme nižší, ako u platforiem. Pozor, platí aj obrátene - tretra na platforme tiež nie je dobrý nápad, keďže podrážka je tvrdá, ľahšie sa z platformy zošmykne.

Čiže môj názor je - keď nášľapy, tak som všetkým, čo k tomu patrí.
05.05.2012 - 06:42:11
00
Tiez som rozmyslal nad obojstranym spd pedalom lem na bicykli dochadzam pravidelne do prace co je cca 10km a z toho asi 7 km cisto len cez mesto: chodci, arogantni soferi, semafory, jamy .. Pretoby bolo asi prakticke mat aj klasicky pedal z jednej strany na klasicke tenisky
05.05.2012 - 10:51:45
00
Vsak do roboty odbikujes v tretrach a tenisky na prezutie si nechas v praci, alebo si ich budes vozit..

Neboj, iba raz spadnes, lebo sa ti nepodari vypnut tretru a potom ti to uz pojde.. Kazdy si tym presiel :) :)
05.05.2012 - 11:57:41
00
a hlavne pred prvou jazdou povol skrutku na spdckach ktorou sa nastavuje tvrdost spdciek...cim viac povolena tym lahsie sa z nich vypnes....potom ked sa naucis v nich jazdit si ich mozes dotiahnut podla potreby... :-)
05.05.2012 - 12:02:31
00
Tiez som rozmyslal nad obojstranym spd pedalom lem na bicykli dochadzam pravidelne do prace co je cca 10km a z toho asi 7 km cisto len cez mesto: chodci, arogantni soferi, semafory, jamy .. Pretoby bolo asi prakticke mat aj klasicky pedal z jednej strany na klasicke tenisky

Ja som tiez presiel na spd a tretry. Mam pedale M520 na Mtb a aj na cestaku. Do roboty chodim na biku v teniskach lebo je to cca 6km. Tretry dam ak idem dalej. Takze nespekuluj a kup rovno M520. Na zaciatok si nadstav citlivosst na vypinanie na mako. Nohu vypni ešte pred krizovatkou vždi nato pametaj. Inac lahneš jak kabela. Viem co hovorim :-)
05.05.2012 - 12:29:29
00
keyboard_arrow_up