cim fotite?
canon 29% [ 294 ]
pentax 4% [ 39 ]
nikon 23% [ 234 ]
panasonic 9% [ 96 ]
sony 11% [ 108 ]
olympus 13% [ 137 ]
samsung 4% [ 40 ]
minolta 1% [ 9 ]
fuji 6% [ 60 ]
Celkový počet hlasov : 1017
Caute, neviem kam to zaradit tak dam sem...poradili by ste mi prosim vas nejaky fotak tak do 300€?chcem fotit hlavne krajinu a tak.vlastne sa do toho az tak zatial nevyznam tak preto by som poprosil o rady.poprosim do SS.diky
03.07.2012 - 12:52:37
00
Pred casom bola v akcii zrkadlovka za 249, vratane objektivu, co je myslim bezkonkurencne.

Mal by si si aspon urcit kriterium aky chces, ultrazoom, kompakt, nieco stylove.

Ak si nikdy nefotil, tak na zaciatok by Ti mohol stacit : http://www.datart.sk/katalog/Digitalny-fotoaparat-SAMSUNG-EC-WB150FBPBE3.html

A este by si mal napisat, ci 300 EUR je cena za fotak, alebo komplet set ( nejake puzdro, nahradna bateria a nejake dalsie prislusenstvo )
03.07.2012 - 12:56:19
00
za 300 eur je ledva ledva dobry sirokac na krajinu, plus este filter.. plus na by sa este hodilo aj nejake tele... ak chces poriadne vysledky tak zvys rozpocet. kupit zrkadlovku a k nej setovy objektiv je podla mna uplne o nicom
03.07.2012 - 15:23:02
00
nie je setový objektív ako setový objektív...

OlafTopan: na krajinu je dobré mať polarizačný filter. A ten na kompakt nenamontuješ. Takže by som Ti doporučil zrkadlovku, kľudne 6-10 MPix z bazáru a kľudne s tzv. setovým objektívom. Na zrkadlovke sa aj najlepšie naučíš fotografickému remeslu - pochopíš, ako ovplyvňuje clona a čas výsledný obraz, pri fotení do RAW formátu sa zasa môžeš pohrať s gradáciou a tak podobne. Z konkrétnych modelov môžem doporučiť Pentax istDs/K10D + SMC Pentax-DA 18-55mm alebo Nikon D40/D60 + Nikkor 18-55mm. Tieto Pentaxy majú kvalitné pentaprizmové hľadáčiky (Canon/Nikon/Sony majú také až vo vyšších radách, Olympus až v úplne najvyšších) a aj ten setový objektív je výrazne nadpriemerný. Problém môže byť so zháňaním bazárového Pentaxu, keďže u nás nie sú veľmi rozšírené, preto aj tie Nikony. Síce sú na tom oproti Pentaxom trochu horšie konštrukčne a aj ten Nikkor objektív je horší ako jeho Pentax ekvivalent, ale oproti low end Canon ponuke sú na tom stále lepšie (so Sony nemám osobnú skúsenosť, Olympus by som nekúpil kvôli mizerným hľadáčikom). Canon robí špičkové veci pre profesionálov, v low ende žijú len z mena. To však neznamená, že keby si mal dobrú ponuku na low end Canon (stovkové rady), tak ju nemáš využiť, všeobecne sa prínos lepšej techniky na výsledný obraz preceňuje, videl som skvelé fotky aj z rôznych low endov. Ďalšou výhodou Pentaxov je, že na telo namontuješ akýkoľvek objektív vyrobený asi tak od roku 1970. A sú medzi nimi aj špičkové kúsky "za pár peňazí". Druhou značkou, ktorá zachovala spätnú kompatibilitu objektívov je Nikon, aj keď tam sú u nižších modelov určité obmedzenia. Na Canon a Sony namontuješ staršie objektívy len cez redukcie.

A čo je hlavné - fotiť, fotiť a zasa fotiť. Čím viac toho nafotíš, tým lepší fotograf sa z Teba stane. Je to úplne rovnaké ako s cyklistikou - môžeš mať najlepší bike na svete, ale ak nemáš najazdené...
03.07.2012 - 15:59:11
00
posledna veta sa mi paci:) avsak... so setovym a hlavne ked zacina na 18 pri crop snimaci toho vela nenafotis pri krajinke..12-24 (alebo 11-xx) a 70-200 je ideal avsak tato kombinacia vyjde uz na slusne peniaze. plus ktomu polarizacne filtre, idealne aj prechodove, na krajinu hlavne pri pouziti prechodovych filtrov je dobre mat stativ. nakoniec si na 1200eurach ani nevies ako a vybava ma cez 3 kila. mam vela kamosov ktori tiez chceli zacat len so setovym, nakoniec do toho nasypali prachy a potom to predali lebo zistili ze sa im to nechce nosit. takze ja odhovaram len z tohto titulu. kazda zrkadlovka aj so setovym objektivom bude mat lepsie vysledky ako vacsina kompaktov, ale potom uz len zalezi na poziadavkach konkretneho fotografa ci mu to staci alebo nie
04.07.2012 - 07:40:35
00
to si pekne napísal ... tiež v súčasnosti .. a zrejme ešte nejaký ten rok budem potrebovať hlavne kvalitný objektív s pevným ohniskom :) ... ale keďže je to tak drahé a nechcelo by sa mi to potom nosiť tak mi stačí setový nikkor len s trošku väčším rozsahom ako je bežný základ
04.07.2012 - 07:57:35
00
preco pevne ohnisko? a hlavne, cim vacsi rozsah tym viac nahovno vlastnosti, aj ked uznavam ze nikor 18-105VR je celkom vydareny, hlavne za tu cenu. hlavne pri krajinkach to nie je idealne riesenie ak nemozes nosit aspon tri... nikkor ma spickove sirohouhle objektivy pripadne je tu stale moznost tokiny 12-24 respektive 11-16. pevne ohnisko sa oplati 50mm, pripadne 200 a 400:)
04.07.2012 - 08:02:22
00
pevné lebo teraz fotím najmä syna a pri pevnom bude vždy lepšia svetelnosť
04.07.2012 - 08:04:08
00
ano pevne objektivy budu mat vzdy lepsiu ostrost aj na plnej clone. avsak na akom ohnisku chces fotit syna? tu mi moc siroke ohnisko nesedi...
ake mas telo? ja na 40D mozem ist v pohode do iso 1250 co ciastnocne zachranuje nizku clonu, avsak nizku hlbku ostrosti nie.
04.07.2012 - 08:09:37
00
Pevné sú paráda. U nikonu hlavne pevná 35ka f/1,8. Za tú cenu čo z toho lezie je proste super. Na 18-105ke mi vadí jedine ten plastový neutesnený bajonet. Teraz sa začala predávať tá 18-300vka a vyzerá to byť naozaj dobré univerzálne sklo.
04.07.2012 - 08:11:21
00
A ten na kompakt nenamontuješ.
Na zrkadlovke sa aj najlepšie naučíš fotografickému remeslu - pochopíš, ako ovplyvňuje clona a čas výsledný obraz, pri fotení do RAW formátu sa zasa môžeš pohrať s gradáciou a tak podobne.
A čo je hlavné - fotiť, fotiť a zasa fotiť. Čím viac toho nafotíš, tým lepší fotograf sa z Teba stane.


- namontuješ, veľa má závit a na ďalšie sa dajú zohnať predsádky
- RAW formát ma aj veľa kompaktov, clona/čas .. to sa na lepšom kompakte tiež dá, aj keď pravda, je to vačšinou menej zreteľné, ale s 1,7" snimacom sa da.
- DSLR už dnes nie je nutná, CSC je často lepšia voľba
- praktice makes better je síce fakt, ale cvakať nestačí .. hovorí sa, že fotenie na film prináša lepšie výsledky .. práve preto, že sa nedá bezhlavo cvakať. Ostatne, ani tréning na biku nie je pravda, že čím viac najazdíš, tým si lepší. Ono je to inak .. čím kvalitnejší tréning máš, tým viac km dokážeš najazdiť, neplatí to ale naopak, alebo len veľmi málo.
04.07.2012 - 12:58:29
00
CSC mas na mysli tie sracky bez zrkadla? toto je podla mna najvacsi omyl 21 storocia, pripravit sa o moznost pozerat sa cez hladacik na zrkadlovke (vlastne hento uz zrkadlovky nie su).. drahe to je, vysledky nic moc. jedine co je, tak je to stylove a ludia co tomu nerozumeju to beru ako teple rozky lebo vyrobcov napadlo vyrabat aj farebne modely...
s poslednym odstavcom mas pravdu. chodit po svete a cvakat nestaci. niekomu to ide od ruky, niekto to nebude vediet ani ked vyfoti milion snimkov
04.07.2012 - 13:35:15
00
zrkadlá bez zrkadla majú často ja menší čip ktorý s priveľkým rozlíšením a potom vo výsledku to pracuje skôr bližšie kvalitnému kompaktu ako dslr ... čiže za oveľa vačší peniaz získaš len vymeniteľný objektív
04.07.2012 - 13:39:29
00
lto: To je pravda, CSC by mohla byť dobrá voľba. Cez redukcie na to ide použiť bársaký objektív, ovládanie to má porovnateľné so zrkadlovkou, však nakoniec košický maratón som fotil Olympusom E-P1 so setovým Zuikom 14-42 a celkom sa mi výsledok pozdáva, vzhľadom nato, aké bolo kontrastné svetlo (blesk som so sebou nemal a keby som aj mal, tak by som ho asi s ohľadom na pretekárov nepoužil).

K ostatnému: mám aj kompakt s 1,7" snimačom (Pentax Optio A40) a manuálnymi nastaveniami, koľkokrát si myslíš, som ten manuál aj použil? Na druhej strane je pravda, že ho mám so sebou najčastejšie. A k tréningu na biku - u mňa to tak nejako funguje, čím viac mám najazdené, tým sa mi jazdí nejako ľahšie a radostnejšie. :)
04.07.2012 - 13:52:59
00
barsaky objektiv, prajem prijemnu zabavu pri manualnom zaostrovani na displeji. uz v hladaciku je to niekedy celkom problem (ak teda dufas v pouzitie starych m42 objektivov, na canone idu).
ked si malokrat pouzil manualne nastavenie na kompakte myslis ze sa ti bude chciet pouzivat poloautomat na zrkadlovke? priorita clony je zaklad a nestoji to ani vela rozmyslania, a vie to uz skoro kazdy kompakt:)
PS: blesk si mal pouzit.. a nie vsetko treba davat do zlateho stredu:)
04.07.2012 - 14:11:54
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Komponenty)
keyboard_arrow_up