Mas jazdit pri pravom okraji vozovky, nie po krajnici (tam iba vtedy, ked neohrozujes chodcov), cize v podstate mas jazdit po okraji jazdneho pruhu.
15.07.2012 - 13:43:57
00
si clen dopravnej premavky a mas jazdit v pruhu...zaroven ale mas ist tak aby si neohrozoval seba ani nikoho ineho...cize ak je pravy okraj vozovky rozbity tak sa mozes v pohode vystrcit aj do prostriedku pruhu :) ja jazdim pri strede pruhu skoro stale uz len z toho dvovodu ze ma vodici nemozu obiehat tak natesno ze ma vytlacia niekedy az skoro za krajnicu...ked som takto dalej tak musia pockat kym naozaj nic nieje v protismere a az potom ma obehnu...jazdim takto odvtedy odkedy ma jeden arogantny debil obehol tak ze auto v protismere on vedla mna a ja sme sa stretli naraz vedla seba...samozrejme jediny co skoncil mimo cesty som bol ja :(
15.07.2012 - 14:17:14
00
No ja som si minule pekne siel po okraji jazdneho pruhu ..... chcel som odbocit dolava ale kedze za mnou siel kamion velkou rychlostou tak som sa stiahol skoro az na travu a pockal kym kamion prejde... no a on skoro presiel mna...vela nechybalo a by ma lizol navesom.....
15.07.2012 - 16:49:06
00
sak preto netreba chodit pri krajnici lebo vodici si potom myslia ze sa tam vopchaju aj kedsa minaju s autom v opacnom smere....a na cyklistu kaslu a vytlacia ho...ale ked ides viac ku stredu tak musia pekne spomalovat a cakat :-) a je mi uplne jedno ze trubia....teraz chodim na brigadu denne na bajku a vraciam sa az okolo 22:30 domov z blavy....a aj cez den ked idem do aj v noci ked idem z proste vecsina vodicov je tolerantna a nevadi im ze som tak vystrceny....a povedal by som ze to az chapu....ale najde sa vzdy par magorov co musia zatrubit....minule som pouzil vodu s flase a obstriekal mu celne sklo...skoda ze nemal otvorene okienko...ale aj tak spomalil :-D
15.07.2012 - 17:43:21
00
§ 55, zákon č. 8/2009 Z.z.:
.... Kde cestička pre cyklistov nie je alebo nie je zjazdná, jazdí sa pri pravom okraji vozovky. .....

takze ak jazdis inak porusujes pravidla cestnej premavky, takze sa nejakemu trubeniu necuduj, mozno to nie tak, ze vacsina to chape, akurat nemaju co urobit ;)
15.07.2012 - 18:02:14
00
no pekne este su zadefinujme pojem pravy oikraj vozovky , co to vlastne je ??
15.07.2012 - 18:07:08
00
vystri ruky pred seba tak aby palce smerovali k sebe, prava je ta ruka na ktorej je palec na lavej strane :D
15.07.2012 - 18:10:20
00
je to prava strana vozovky 1m od okraja. alebo zeby 1,5m? :D
15.07.2012 - 18:10:56
00
Súhlasím s misompetrovicom, kebyže jazdím pri krajnici, tak ma vodiči doslova uvalcujú, treba ísť viac k stredu, aby nemohli obiehať a keď začnú trúbiť, nevšímať si to. Ak začnú nadávať, treba to vysvetliť, buď slušne slovom, alebo ošpliechať bidonom čelné/bočné sklo. Mám na mysli hlavne nebezpečné miesta, kde sa dá ísť v BUSOVOM pruhu, je lepšie ísť tam, i keď cyklista by tam nemal byť.
15.07.2012 - 18:11:40
00
Pravy okraj vozovky je to, co je napravo od bieleho pasu, ohranicujuceho jazdny pruh. Teda v praxi je to cca ten 1 meter od bieleho pasu. Krajnica je to, co je od bieleho pasu napravo.
No ale realita ... ked ide okolo mna kamion, nemam sancu .. pretoze veterny tunel po prejazde nepusti. Takze sa clovek musi pratat z cesty hoc aj na travu. Realita je taka, ze pravidla a prax nekoresponduju .. premavka a stav ciest je ina ako pravidla ktore su z roku 70tych.
Inak cela vyhlaska o pravidlach cestnej premavky je o bezpecnosti a plynulosti cestnej premavky. To znamena, ze prioritna je bezpecnost ucastnikov /bez ohladu na predpisy/ a pokial sa nenarusi bezpecnost je ako dalsia priorita plynulost /to zas na margo chodcov, ktori niekedy chodia ako bezprizorni cez prechod/.
15.07.2012 - 18:15:57
00
u nas na cestach nizsej tiedy nie je ani len stredova ciara.... :D
15.07.2012 - 18:24:04
00
hehe a meter od bielej ciary ohranicujucej krajnicu je vlastne pri strede jazdneho pruhu takze nic neporusujem a zaroven ma len tak bezohladne neobehnu :)
15.07.2012 - 19:17:50
00
Pravy okraj vozovky je to, co je napravo od bieleho pasu, ohranicujuceho jazdny pruh. Teda v praxi je to cca ten 1 meter od bieleho pasu. Krajnica je to, co je od bieleho pasu napravo.
No ale realita ... ked ide okolo mna kamion, nemam sancu .. pretoze veterny tunel po prejazde nepusti. Takze sa clovek musi pratat z cesty hoc aj na travu. Realita je taka, ze pravidla a prax nekoresponduju .. premavka a stav ciest je ina ako pravidla ktore su z roku 70tych.
Inak cela vyhlaska o pravidlach cestnej premavky je o bezpecnosti a plynulosti cestnej premavky. To znamena, ze prioritna je bezpecnost ucastnikov /bez ohladu na predpisy/ a pokial sa nenarusi bezpecnost je ako dalsia priorita plynulost /to zas na margo chodcov, ktori niekedy chodia ako bezprizorni cez prechod/.



Ito, v prvej vete "naľavo" a v poslednom odseku žiadna vyhláška. Roky je to o dva stupne vyšší právny predpis = zákon. ;)

misopetrovic ak je ten jeden meter od okraja vyjazdená koľaj a napravo od nej kusy asfaltu a kamene, tak samozrejme aj v strede jazdného pruhu = prispôsobuješ jazdu stavu a povahe vozovky. Ísť v roztrt..ej koľaji je nebezpečné a na cesťáku často nemožné vzhľadom na vysoké vlny a skoky a strmé steny koľají, kde sa ti zošmykne koleso a letíš.... :whew:
15.07.2012 - 19:56:15
00
no na cestaku je to docela o hubu niekedy :D :D ale aj ked je cela cesta pekne hladka tak idem meter od yaciatku krajnice :) vravim ASPON MUSIA BRYDIT A NEMOYU MA LEN TAK LAHKO OBEHNUT A J*EBAT NA TO ZE MA VYTLACILI AZ DO JARKU :D
15.07.2012 - 20:06:51
00
sak prave preto som sa pytal lebo za bielou ciarou doprava je to akoby zabudli po zime odpratat strk a po tom sa mi moc jazdit nechce ....inak ma to vobec niekto na starost cistit ??
15.07.2012 - 22:37:42
00
keyboard_arrow_up