Ahojte cyklisti,

mám nasledujúci problém.
Kamarát sa rozhodol ísť na cestu okolo Čiech, odkiaľ mi denne píše svoje SMS
a ja ich prepisujem na jeho web a dávam tam mapku a podobne. Toto som už robil aj pri jeho cestách okolo Slovenska, do Rakúska a podobne.

Pred cestou mi ale teraz poslal svoj súbor gdb trasy, kde mal približné km.
Nebol čas na osobné strenutie a prejdenie si to dopredu.

Hoci ten súbor nieje veľký ( má len 454kB) tak mi google earth strašne dlho načítáva resp. sa sekne pri jeho otváraní.
Preto som si ho konvertoval na súbor kml, ktorý hoci je kúsok dlhší ( len 762kB) je rýchlejšie načitaný a ukázaný na mape v google earth. Trasa okolo Čiech sa mi zobrazí celá na mape, pekne si pozriem výškový profil, podľa jeho SMS z každého dňa viem kde sa nachádza a vyznačím jednoduchú mapu na jeho webe a podobne.

Postup GDB na KML :
- na konverziu som použil stránku http://www.gpsvisualizer.com/convert_input
resp. http://www.gpsvisualizer.com/map_input?form=googleearth
- výsledná mapa je podľa mňa celá a je v poriadku
- celková dĺžka trasy vo formáte KML je 1913km
Ale:
- podľa oficiálnej stránky ČR je dĺžka hranice 2291km

Skúsil som si teda nainštalovať program GPSBABEL a opäť to prekonvertovať.
A pri konvertovaní sa mi ukázalo okno s malou infomapkou, kde má súbor
GDB dĺžku 2577km ale po konvertovaní mi googleearth pri KML ukazuje dĺžku len 1913km
.

Je to rozdiel 664km.
To je už dôležitý rozdiel pri tom, aby som mu vedel odpovedať na otázky, či zaostáva za plánom,či má ešte dosť dní dovolenky aby to stihol a podobne.

Ako to správne konvertovať? Resp. ktorému údaju veriť?
Možno som niečo pri konvertovaní zle zaškrtoval,
ale ako sa snažím tak sa snažím, ale kml súbor má len 1913km.

Viete mi poradiť, aký je správny postup?
A len tak pre zaujímavosť prečo sa mi sekne google earth (najnvšia verzia) pri otváraní GDB? To mu AMD ATHLON 64X dual core processor 5600+, 2.9GHz, 1.75GB RAM nestačí? Nič iné popri tom nespúšťam.

Zjednodušene:
Z jeho GDB (ktorý mi ani za ten svet google earth neotvorí a tak si nepozriem mapu a výškový profil a podobne) potrebujem vytvoriť taký KML súbor (pretože ten mi doteraz google earth otvoril)aby mal správnu dĺžku km. A zase aby nebol fyzicky veľký, aby mi ho ten počítač aj otvoril.
Potrebujem si v gogole earth pozrieť celkový výškový profil a zobraziť na mape miesta kde sa kamarát denne nachádza.

V prílohe posielam pôvodný GDB súbor, súbor KML sa mi tu nepodarilo vložiť.

Vďaka,
Peter

Prílohy:

Komentár súboru: povodny GDB subor
Okolo Čiech.gdb [443.35 KiB]

09.09.2012 - 00:51:59
00
V prílohe máš potrebné súbory. Je tam celá trasa aj trasa rozdelená na 4 časti. OziExplorer ani Google Earth nemá s ich zobrazením problém. Celková dĺžka trasy je 2581 km a je jedno či si v OziExploreri otvorím GPX, alebo KML. Archív je kvôli limitu veľkosti prílohy rozdelený do dvoch častí. Dĺžky trasy v GoogleEarth neber za smerodajné. Skutočná dĺžka je to, čo spočíta OziExplorer.

Prílohy:

OkoloCiech.part01.rar [1 MiB]

OkoloCiech.part02.rar [214.82 KiB]

09.09.2012 - 12:06:55
00
Ešte poznámka k prílohe predchádzajúceho príspevku:

Vidím, že niekto vehementne sťahuje iba prvú časť archívu. To je mu nanič. Musí stiahnuť obe časti archívu. Tie musia byť umiestnené v tom istom priečinku (prípadne na ploche). Až potom sa dá archív rozbaliť napr. dvojklikom na jeho prvú časť. Predpokladáme, že archivačný program (napr. WinRAR) máme nainštalovaný a súbory s príponou RAR sú s tým programom asociované (to sa väčšinou udeje už pri inštalácii archivačného programu).
09.09.2012 - 17:05:16
00
Dakujem, mne to funguje ( ja viem ako s winrarom pracovat).
Pekne spracovane a rozdelene.

Hned sa lepsie pracuje.

Prosim Ta, cim si to konvertoval resp. ako? Aby som si to uz nabuduce mohol spracovat sam?
09.09.2012 - 21:22:15
00
GDB do GPX s GPS Babel. Ostatné - OziExplorer.


Naposledy upravil laco dňa 10.09.2012 - 10:08:10, celkovo upravené 1 krát.

09.09.2012 - 21:30:58
00
Ale predsalen zase je mensi problem, ale to uz je asi chyba ako sa vravi niekde "medzi stolickou a klavesnicou".

V GOOGLE EARTH kliknem na funkciu subor, otvorit, OkoloCiech.kml, pekne nacita automaticky vsetky 4subory a zobrazi mi ich na mape a ukaze sa vlavo menu:
OziExplorerData
- OkoloCiech
- OkoloCiech- Section 2
- OkoloCiech- Section 3
- OkoloCiech- Section 4

Ak kliknem pravym tlacitkom na OkoloCiech a vyberiem si vlastnosti
ukaze sa dlzka 407km ale ak si vyberiem vyskovy profil tej istej casto OkoloCiech ukaze sa celkovy rozsah len 356km

Podobne pre section 2 je to 934km a 762km
Podobne pre section 3 je to 803km a 699km
Podobne pre section 4 je to 437km a 405km

Ako vznika a preco ten rozdiel?
Som myslel ze dlzka a vyskovy profil budu rovnake.

Preco sa pytam? Som bol zvyknuty vo vyskovom profile sa pohybovat kurzorom dolava a doprava a odcitat si kolko km este zostava do konca trasy resp. na ktorom km podľa mapy dosiahnem dané miesto, vrchol kopca a podobne. Teraz si ale niesom či ten výškový profil ukazuje správne.

Príklad pre 1.cast:
Peto chce vediet koľko km má od štartu do mesta Hrčava.
Podľa výškového profilu dosiahne miesto HRCAVA po 348km z 356km.
Ale celková dĺžka trasy OkoloCiech (cast 1) je 407km.

Asi vymenim google earth za iny program, kde si budem moct merat useky trasy?
09.09.2012 - 22:12:13
00
Asi vymenim google earth za iny program, kde si budem moct merat useky trasy?


Presne to urob.

Dĺžky trasy v GoogleEarth neber za smerodajné. Skutočná dĺžka je to, čo spočíta OziExplorer.
09.09.2012 - 22:22:56
00
Vdaka za radu, pozriem sa na ten oziexplorer, dakedy som s nim robil, aj 3D mapy vytvaral, pospominam si co a kde a ako sa deje. Mapy su tiez tu na fore.

Este raz vdaka.
09.09.2012 - 22:35:00
00
... Trasa okolo Čiech sa mi zobrazí celá na mape, pekne si pozriem výškový profil, podľa jeho SMS z každého dňa viem kde sa nachádza a vyznačím jednoduchú mapu na jeho webe a podobne. ...

... aby som mu vedel odpovedať na otázky, či zaostáva za plánom,či má ešte dosť dní dovolenky aby to stihol a podobne.


... Som bol zvyknuty vo vyskovom profile sa pohybovat kurzorom dolava a doprava a odcitat si kolko km este zostava do konca trasy resp. na ktorom km podľa mapy dosiahnem dané miesto, vrchol kopca a podobne. ...


Keby tvoj kamarát mal so sebou telefón s Androidom a v ňom nainštalovaný program Locus, všetko by si vedel urobiť sám. Videl by celú trasu a všetky potrebné informácie o nej. Klikol by na nejaký trasový bod a hneď by videl jeho nadmorskú výšku a údaje v akej je vzdialenosti od začiatku a od konca trasy. Zobrazil by si daný bod na výškovom grafe, atď, atď. Presne tak, ako to vidno na priložených skrínšotoch z telefónu.

A naviac by Locus mohol v pravidelných intervaloch posielať na web údaje o jeho polohe, ktoré by boli zobrazované online na nejakej google mapke.

Prílohy:

1.png
1.png 281.81 KiB thumb_up0thumb_down

2.png
2.png 281.81 KiB thumb_up0thumb_down

3.png
3.png 281.81 KiB thumb_up0thumb_down

4.png
4.png 281.81 KiB thumb_up0thumb_down

5.png
5.png 281.81 KiB thumb_up0thumb_down

10.09.2012 - 09:41:51
00
Bohuzial, on pouziva nejaku garmin turisticku navigaciu.
10.09.2012 - 22:05:40
00
Super, podarilo sa. Podla tohto fora som si nainsatloval oziexplorer+mapy creator+mapove pdoklady, vytvoril mapu CR a importoval do nej trasu. Trosku hladania kde najst tabulku bodov a zistit ich body a uz som mu udaje odoslal.
Velka vdaka Laco.

Este jedna otazka: obcas sa mi stane, ze Oziexplorer trasu ( napr. importovany subor kml co laco vytvoril) nezobrazi celu, len ako jej kratky usek. Musim do Oziexplorera som naiportovat inu trasu, ktoru uz zobrazi, potom obe trasy v Oziexploreri zmazat a znovu naiportovat trasu ( importovany subor kml co laco vytvoril) a uz to zobrazi ako celu trasu.
Oziexplorer 3.95.5k
10.09.2012 - 23:24:07
00
... obcas sa mi stane, ze Oziexplorer trasu nezobrazi celu, len ako jej kratky usek.

Takéto blbosti so skracovaním trackov, ale aj iné veci, robili cracknuté verzie OziExplorera (upravený súbor "OziExp.exe"). Inštalácia, kde sa klasicky zadávajú registračné údaje (name & key code), takéto veci nerobí.
11.09.2012 - 08:23:57
00
Pokiaľ by niekto nechcel utrácať peniaze za OziExplorer, možno by mu postačil aj Garmin BaseCamp, problém je akurát s mapami, keďže používa len vlastné mapy Garminu. Ten .gdb súbor otvoril úplne v pohode a rýchlo.

Prílohy:

Komentár súboru: nemám topo mapu CZ, preto je na mape prázdno
BaseCamp.PNG
BaseCamp.PNG 369.21 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: nejaké štatistiky + editor bodov
BaseCamp2.PNG
BaseCamp2.PNG 67.27 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: výškový profil + dajú sa vyhodnocovať aj úseky
BaseCamp3.PNG
BaseCamp3.PNG 108.69 KiB thumb_up0thumb_down

11.09.2012 - 13:56:45
00
Chalani vdaka za odpovede, lacovi aj za sukromnu spravu.
11.09.2012 - 16:15:05
00
keyboard_arrow_up