Ja neviem, páni, ale rúbete tu výkony, celkom by ma zaujímalo, odkiaľ. Hlavne ich hodnovernosť.
Pamätám si "zlaté" časy telesnej výchovy, keď sme drvili bežeckú abecedu a plnili Odznaky zdatnosti. Pri dvanásť minútovke som mal 3400 metrov a na Gymnaziáde osobák na 3000 m 9-41. Stačilo to vtedy, tuším, na nejaké šestnáste miesto. Prvý bežal niečo cez deväť.
Ale napísať, že sa bežne behávalo 5000 metrov pod 15, to by som si teda pozrel.
Takisto napísať že pre pätnásťročného je 2550 málo.
Peter78, aké percento Tvojich rovesníkov podávalo také výkony? A kedy? Vek, doba.
11.10.2012 - 09:56:04
00
Skoda, to by som chccel zazit taku Gymnaziadu :-) slusne vykony, vyhravali to asi trenovani bezci z atletickych klubov. Preco to vlastne zaniklo? Asi nemal kto sportovat, ved aj na Bratislavskych majstrovstvach strednych skol v atletike byvalo za mojej ery maximalne 10 ludi na disciplinu, vacsina skol to podujatie ignorovala... Vitazi idu na MSR strednych skol, ale tam sa uz dostanu len atleti z klubov, ktori to maju ako keby take predbezne MSR v altetike juniorov.


Naposledy upravil Peto02 dňa 11.10.2012 - 10:17:16, celkovo upravené 1 krát.

11.10.2012 - 10:13:20
00
ja by som povedal, ze netreba tiez vsetko zvalovat na deti (zlu dobu..), ak sa rodicia staraju, deti sa budu hybat, ak rodicia ne deti kaslu, deti nebudu robit nic zmysluplne
11.10.2012 - 10:16:07
00
Ja neviem, páni, ale rúbete tu výkony, celkom by ma zaujímalo, odkiaľ. Hlavne ich hodnovernosť.
Pamätám si "zlaté" časy telesnej výchovy, keď sme drvili bežeckú abecedu a plnili Odznaky zdatnosti. Pri dvanásť minútovke som mal 3400 metrov a na Gymnaziáde osobák na 3000 m 9-41. Stačilo to vtedy, tuším, na nejaké šestnáste miesto. Prvý bežal niečo cez deväť.
Ale napísať, že sa bežne behávalo 5000 metrov pod 15, to by som si teda pozrel.
Takisto napísať že pre pätnásťročného je 2550 málo.
Peter78, aké percento Tvojich rovesníkov podávalo také výkony? A kedy? Vek, doba.

ja som nenapísal, že 5km pod 15 min. sa behávalo na ZŠ alebo na SŠ, ale na pretekoch v tej dobe (80-90-te roky), sám ked si pozriem svoje výkony, tak časom pod 16 min. som nebol ani v prvej desiatke a dnes je to v pohode výkon na "bedňu" :-) (stále sa bavíme o SR a spomínal som, že aj napriek úbohému vybaveniu, boli kvalitnejšie výkony)
2550m nie je žiadny super výkon, je to priemerný výkon a v dnešných podmienkach až nadpriemerný, nakoľko ako sám chlapec spomínal, je TOP vrámci triedy/školy(?) a nad tým tu teraz polemizujeme :-) (a Ty si Robert sám potvrdil, že kvalitovo to bolo o niečom inom :-)
a dodám ešte, že ked som bol ja junior, bolo bežné že juniori porážali (zas nie úplne všetci, aby ste ma nechytali za slovíčka) kategóriu MUŽI "A" (19-39 r.), dnes nepredstaviteľné... dnes sa bežne muži "B" (40-49r.) prehlasujú do "A" kategorie a vyhrávajú to (taktiež jav v minulosti nemožný!)


Naposledy upravil Peter78 dňa 11.10.2012 - 10:22:23, celkovo upravené 1 krát.

11.10.2012 - 10:17:52
00
Ale kedy sa to zlomilo? Este ked sportovala generacia co na zakladke zazila socializmus a ta dalsia generacia uz nie? Deti tych co to este zazili su este male, ale uz sa dostavaju do toho veku, kedy zacinaju pomaly sportovat a tak je vidiet ze sa celkovo sport trocha zdviha. Proste cela jedna generacia je podla mna na tom zle, povedzme poslednych 20 rokov to islo dole vodou a teraz to zacina rast.
11.10.2012 - 10:21:21
00
a to podľa jednej disciplíny usudzuješ, že celý šport stagnuje a ide výkonovo dole? fajne ;)
11.10.2012 - 10:23:20
00
Myslel som sport na skolach, vrcholovy je na tom podla mna +/- stale rovnako.Beh je podla mna zaklad kazdeho sportu, preto si myslim ze sa da podla toho odhadnut uroven sportovej zdatnosti skolakov.
11.10.2012 - 10:26:44
00
a to podľa jednej disciplíny usudzuješ, že celý šport stagnuje a ide výkonovo dole? fajne ;)

prioritne sa venujem behu, tak k tomu sa môžem vyjadriť, ostné disciplíny môžu posúdiť kompetentní, určite sa tu nájdu vyznavači aj ďalších športových disciplín a môžu vniesť viac svetla do diskutovanej problematiky...
(ale hovorí sa, že beh je základný pohyb, takže z neho vychádza množstvo ďalších športov, btw. aj bikeri behajú :-)
11.10.2012 - 10:29:16
00
Peter78, neber to v zlom, ale včera si napísal že "sme behávali" v bardejovkách a keď to Katko konfrontoval tak si uviedol tie časy. Ja som to chcel len dať na pravú mieru. Okrem toho, mal som dojem, že sa bavíme o výkonnostnom športe, súvisiacom aj so športovou prípravou detí a nie o športe na úrovni MSR. Preto tá obhajoba Hellboyovho výkonu. Ktorý je, mimochodom, v jeho veku v poriadku.

Prečo a kedy sa to zlomilo by som videl skôr na nejakú sociologickú debatu o možnostiach výberu, sférach záujmu a úskaliach demokracie.
11.10.2012 - 10:36:31
00
každý jeden šport má nejakú tú svoju silnú generáciu a nemôžeš to zovšeobecniť tým, že sa neprekonávajú rekordy...kde bola slovenská cyklistika pred 10-timi rokmi a kde je teraz, keď už len vezmem príklad, ktorý je nám tu najbližší...všetko je to o prístupe rodičov a trénerov, či už v prípade Velitsovcov abo Saganovcov...je jedno či to je v socializme, kapitalizme abo akomkoľvek inom zriadení...
11.10.2012 - 10:37:44
00
každý jeden šport má nejakú tú svoju silnú generáciu a nemôžeš to zovšeobecniť tým, že sa neprekonávajú rekordy...kde bola slovenská cyklistika pred 10-timi rokmi a kde je teraz, keď už len vezmem príklad, ktorý je nám tu najbližší...všetko je to o prístupe rodičov a trénerov, či už v prípade Velitsovcov abo Saganovcov...je jedno či to je v socializme, kapitalizme abo akomkoľvek inom zriadení...

ako sa hovorí "jedna lastovička leto nerobí" (v tomto prípade ani 4 :-)
všeobecne vrámci populácie ide šport dole vodou... zopár individualít sa tu nájde, ale celková situácia sa podľa mňa zhoršuje...
Robert: jasne že "sme behavali" neznamená, že to tak behali úplne všetci, ale vrámci ľudí, čo sa pravidelne zúčastňovali pretekov


Naposledy upravil Peter78 dňa 11.10.2012 - 10:51:06, celkovo upravené 1 krát.

11.10.2012 - 10:46:43
00
hej, takýto "argument" vždy zaváži...:D predtým to bolo s cyklistikou omnoho lepšie však...:)
11.10.2012 - 10:50:12
00
hej, takýto "argument" vždy zaváži...:D predtým to bolo s cyklistikou omnoho lepšie však...:)

ved preto hovorím, že ani teraz nie je... chodí sa na maratony, XC, ľudí na slovenské podmienky dosť, ale už v ČR by sa stratili v štartovom poli... tak aký ukazovateľ je objektívny? počet SR účastníkov na OH alebo čo?
11.10.2012 - 10:55:32
00
... tak aký ukazovateľ je objektívny?

jedine taky co vidim priamo doma
bikujem ja, deti to tiez bavi, aj zena sa ide v dobrom pocasi povozit :D
11.10.2012 - 11:01:11
00
vidíš a aj ČR bola súčasťou toho socializmu spolu s nami a ako to tam prekvitá...;)
11.10.2012 - 12:14:01
00
keyboard_arrow_up