Ahojte!

Chcel by som vás poprosiť o pomoc pri rozhodovaní. Mám doma starý Author Basic asi z roku 2004. Za 8 rokov čo ho mám, som najazdil približne 1000km. Teraz už mám po 'výške' a rád by som sa venoval bicyklu častejšie. Myslíte si že si mám kúpiť nový bike alebo bude stačiť ak by som pokupoval jednotlivé diely samostatne ( brzdy, prehadzovač, prešmýkač, pedále, a prednú vidlicu...). Cenovo počítam okolo 700 - 800 E. Ďakujem za rady
23.09.2012 - 23:01:39
00
A načo? Však 1000 km, to je akurát zabehnutý. Zájdi do servisu, daj si preventívne vymeniť reťaz, možno zahrdzavené lanká aj bowdeny a poraď sa o nejakej novej vidle. Predpokladám, že máš elastomerovú s riadne stvrdnutými elastomerovými vložkami, ktoré sa už nevyrábajú-nedodávajú. Potom ešte rozborku a zborku všetkých ložísk s príslušným namazaním, prípadne výmenou zhrdzavených častí, a môžeš jazdiť.

A keď najazdíš ďalších 5 tis. km za rok (dva?), tak porozmýšľaj nad niečím novým, lepším.
24.09.2012 - 00:34:19
00
Myslím, že ten nábeh kilometrov je daný z brucha a mushrum nemá predstavu, čo to číslo znamená (tj. málo, málo, málo). Elastoméry bude mať v poriadku, keďže Basic mával vidlicu pevnú. :-) Takto od stola ťažko rozhodovať, či sa nejaké investície oplatia (treba vidieť). Osobne som za nový, resp. rozumný upgrade (pohon, brzdy, kolesá).
24.09.2012 - 08:00:36
00
Skús hodiť fotografiu skutkového stavu.

Osobne by som nechal na bicykli urobiť generálku a začal jazdiť. Keď ťa to chytí a budeš mať záujem, tak si kúpiš lepší.
Píšeš otiž, že by si rád začal, ale to ešte neznamená, že to tak bude :P .
24.09.2012 - 09:51:58
00
no author basic som jazdil a za mňa jednoznačne nový bajk. jasné dá sa na ňom robiť upgrade ale myslím že za taku cenu sa aj s jazdnymi vlastnosťami ku novemu nedostaneš...
24.09.2012 - 14:12:57
00
Mushrum, prikláňam sa k tomu, čo ti radí JoKo a matthaus. Takže minimálne investície. Asi stačia nové lanká, bowdeny, nová reťaz, možno nové plášte a brzdové gumičky (zodraté nebudú, ale guma starne). Hlavne ho treba celý rozobrať, poriadne vyčistiť, dobre všetko namazať a perfektne nastaviť. Ak toto nezvládneš sám, tak požiadaj kamoša, alebo daj do dobrého servisu.

Potom sa venuj trom najpodstatnejším veciam: 1.jazdi, 2.jazdi a 3.jazdi

Takto sám zistíš, či ťa to chytí a hlavne čo ťa bude baviť (XC, AM, viac, či menej asfaltu...) a tým pádom budeš mať predstavu, akým smerom pokračovať. Po tejto úvodnej etape ľahko kúpiš nový bajk, ak na to príde. V opačnom prípade, ak by si chcel nový bajk hneď, sa toto vlákno zmení na nekonečnú diskusiu, že aký bajk si máš kúpiť. Budeš postavený pred otázky, na ktoré, ako zelenáč, nebudeš poznať odpovede. A každý ti bude radiť bajk podľa seba, nepoznajúc tvoje potreby a predstavy.
24.09.2012 - 19:20:36
00
Tak tak. Najskôr zodrať starý bicykel a podľa toho k akému spôsobu jazdy budeš smerovať si neskôr kúpiš nový bicykel.
03.02.2013 - 22:37:41
00
keyboard_arrow_up