Oprava prasknutej brzdy Formula RX

www.fastimages.eu
Ahoj, pred časom mi prasklo telo brzdy Formula RX, tak sa s Vami podelím o jej spojazdnenie - možno sa to bude niekomu hodiť.

1.) Príčina praskliny

Príčinou bola nová objímka brzdy (taká, čo drží aj brzdu, aj radenie). V nemenovanom obchode nemali presne tento typ objímky, tak mi dali druhú, že je rovnaká a bude pasovať.
Žiaľ, skrutka šla do tela brzdy pod miernym uhlom a stačilo málo a prasklina bola na svete...

www.fastimages.eu

2.) Rozhodnutie

Keďže sa brzda nedala dobre dotiahnúť - zaskrutkovanim skrutky sa prasklina otvárala, bolo treba začať problém riešiť.
V podstate sú 3 možnosti:

1: kúpiť nové brzdy - trošku drahá zálezitosť (150 - 200 Eur)
2: kúpiť telo brzdy - ešte stále dosť drahé (cca 50 Eur)
3: skúsiť opraviť brzdu "na kolene"

Moja voľba bola jasná, pretože peňazí nazvyš nieje nikdy...
A taktiež ak by sa to nepodarilo, stále sú tu tie zvyšné možnosti...

3.) Oprava

www.bbn.sk

Na brzde spočiatku bola iba prasklinka - nič vylámané, tak som skúsil tekutý kov.
Nechal som ho zaschnúť 24 hodín a naskrutkoval skrutku - neudržalo to.
V podstate som to aj predpokladal, je to predsa len dosť namáhaná časť.
Pri odstraňovaní tohto "kovu" som vylámal časť tela brzdy (ako vidíte na obrázkoch).

Neostávalo vlastne nič iné, ako:
1: vyvrtať starý závit
2: zavariť dieru
3: vyvrtať dieru
4: narezať nový závit
5: vybrúsiť do požadovaného tvaru

Keďže som strojár a pohybujem sa v týchto kruhoch, vytipoval som si kolegu, ktorý má skúsenosti so zváraním hliníka - TIG. V podstate som mu doniesol brzdu a všetko od vyvŕtania starého závitu až po navŕtanie nového spravil sám. Dokonca ju aj pekne zabrúsil. Neskutočne precízna prácička.
Posúďte sami:

www.fastimages.eu
www.fastimages.eu

Farba samozrejme zišla.
Brzda bola pri zváraní rozobratá, aby sa nerozpustili tesnenia...
Teda jedna časť - expanzná komora, kde je gumená membrána rozobratá nebola. Pekne sa rozpustila...
Musel som objednať novú - Bartoníček CZ...

www.fastimages.eu

Takže pred zváraním sa treba uistiť, že je brzda komplet rozobratá:

www.fastimages.eu


No a po zložení neostávalo nič iné, len ju nalakovať:

www.fastimages.eu


4.) Suma sumárum

Brzda funguje skvelo, nezateká - odskúšaná.

Celkové náklady:

Zváranie, vŕtanie, rezanie závitu, brúsenie : kolega chcel 5 Eur - Dal som mu 10,-
Membrána: 2 Eura
Spray a lak: 3 Eura

Spolu: 15 Ečiek
05.07.2013 - 16:40:36
02
Darmo,zlate slovenske rucicky :y: :handshake:
05.07.2013 - 17:56:51
00
A posta od bartonicka bola gratis? :) Inak pekna praca.
07.07.2013 - 18:44:39
00
Klobúk dolu! Neviem, či by sa veľa ľudí do takejto opravy pustilo. Samozrejme treba mať potrebné vybavenie a zodpovedajúcu zručnosť. Treba udeliť pochvalu pred naštartovanú V3S-ku :-)
08.07.2013 - 10:11:16
00
Od Bartonicka som bral este ine veci, tak sa to zviezlo s nimi :)
08.07.2013 - 19:59:10
00
moc pekný popisek...možná ještě dej i kontakt na svářeče a tebe taky, že jste si s tím tak pohráli :)
08.07.2013 - 20:10:42
00
Na mojej jazdenke som mal par veci tak dotiahnutych (medzi nimi aj tuto packu) zeby som ruky dolamal tomu co to rozoberal. Mam dokonca pocit, ze je na mojej krivo chyteny zavit. Lebo sa niekto ponahlal.
17.12.2013 - 16:22:02
00
keyboard_arrow_up