Nechcem zakladať novú tému, obzvlášť preto, lebo sa tu toho o tom popísalo veľmi veľa. Donedávna som nad takýmito vecami nepremýšľal, že mám kontrolovať reťaz, či ju netreba vymeniť, jazdil som na nej až až. To bola chyba. Ale stalo sa. Nevedomosť zabíja. Už to nijak nezmením. Bol som v servise, kde som sa sťažoval, že pri niektorých prevodoch mi škre reťaz o prešmykovač. Prvý servisák sa nato pozrel z obchodu a povedal mi, že to je normálne a pri krížení reťaze je to ok, nič sa nepoškodí keď na tom budem tak chodiť. Mne sa to nejak nepozdávalo a šiel som do iného servisu, kde mi zmeral reťaz a zistil, že je voľná. Čo ma však nie veľmi príjemne zarazilo bolo to, že bude treba vymeniť aj kazetu, pretože nová reťaz bude na tom strieľať. Ako môže vedieť že tá reťaz bude strielať? Kde to je vidieť na kazete? Nie je to 2x lacná záležitosť a tak som uvažoval, že sa nato vykašlem a budem jazdiť tak ako jazdím. Problém však je, či toho ešte nepokazím viac, ako som už beztak pokazil. Čo sa mi okrem kazety môže ešte pokaziť ak to nechám tak? Oplatí sa mi investovať, keď už je kazeta beztak zničená a dokážem s tým nejako žiť? :-D
Pre niekoho možno triviálna otázka, ale niekto skúsenejší, vzdelanejší v tejto oblasti, by mi mohol poradiť.
Vopred Ďakujem.
15.07.2013 - 21:00:24
00
To ze skrie retaz o presmyk ak krizis retaz je normalne. Ak potrebujes zaradit posledne dva pastorky tak zodis v predu na mensiu pilu. Ak servisak usudil ze bude retaz strielat tak bud to na nej uz znacne vidiet ( vyrazne zodrate zuby) alebo to povedal pre istotu aby ta pripravil na mozny problem po vymene. Ak budes dalej jazdit na vytahanej retazi hrozi ze znicis predne prevodniky a budes menit retaz, kazetu, predne prevodniky. ja na tvojom mieste by som vymenil retaz. Po vymene moze troska strielat pokial si nesadne po 60-100km by si mala sadnut. Ak nie vymenil by som kazetu. Len pre zaujimavost, zmeraj posivnym meritkom 11 ociek na retazi mala by mat od 132,2-133 ak je to hodne nad 133 tak asi dostalo zabrat aj ozubenie. Taktiez odkontroluj bocnu.
15.07.2013 - 21:29:13
00
Zajtra zmerám tú reťaz, ďakujem. Zrejme sa to ajtak celé vychodí, takže skôr či neskôr budem musieť meniť po čase kazetu či už je teraz dobrá alebo už nie. Teoreticky by sa na tom ale dalo chodiť stále, aj na vyťahanej reťazi? Časom sa všetko asi zničí a bude to ešte oveľa drahia investícia a už nevyhnutná... Asi sa oplatí investovať.

Ak sa na to pozriem inak, už nemám vlastne čo pokaziť, kazeta asi musí preč, reťaz tiež, už len tie prevodníky sa zničia a až keď to bude vo veľmi zlom stave, tak zainvestujem. Len aby som si ešte neprihoršil...
15.07.2013 - 21:49:57
00
Zajtra zmerám tú reťaz, ďakujem. Zrejme sa to ajtak celé vychodí, takže skôr či neskôr budem musieť meniť po čase kazetu či už je teraz dobrá alebo už nie. Teoreticky by sa na tom ale dalo chodiť stále, aj na vyťahanej reťazi? Časom sa všetko asi zničí a bude to ešte oveľa drahia investícia a už nevyhnutná... Asi sa oplatí investovať.

Ak sa na to pozriem inak, už nemám vlastne čo pokaziť, kazeta asi musí preč, reťaz tiež, už len tie prevodníky sa zničia a až keď to bude vo veľmi zlom stave, tak zainvestujem. Len aby som si ešte neprihoršil...

Ono je to individualne. Poznam chalanov co maju na povodnej retazi a kazete natocene 20 tis km a nic nemenili. V servise pri merani prepadla mierka cez posledny zub a napriek tomu to jazdi, radi, ide. Takze odpoved na tvoju otazku znie ze sa teoreticky da jazdit pokial to nehapruje a moze to byt velmi, velmi dlho.
Zalezi ako jazdis ci radis cez viac prevodov v zabere, dupes tazke prevody, davad zabrat v blate, piesku,vode.
Teraz som nenil chalnovi retaz kazetu a velky prevodnik po cca. 2000 km. Chalan ma vsak 85 kg a brutalne silne nohy. Taha tazke prevody, obcas jazdi preteky a velmi sa o mazanie a cistenie nezaujima.
15.07.2013 - 22:18:30
00
Pojazdi co to da. Potom, jak to zacne strielat, cele to vymen, kup 3 retaze a po 300 km ich striedaj, aby sa rovnomerne opotrebovavali.
15.07.2013 - 22:35:01
00
Pojazdi co to da. Potom, jak to zacne strielat, cele to vymen, kup 3 retaze a po 300 km ich striedaj, aby sa rovnomerne opotrebovavali.
300 ? To by priemerny jazdec musel retaz menit kazdy tyzden :D .... Meraj cez 11 ociek a po natiahnuti na 132,6 - 132,8 vymen za druhu potom napr. za tretiu a potom ich postupne nahod spat a doraz. Ja retaz natiahnem na tuto hodnotu za cca. 1200-1500 km. Zalezi aj od kvality retaze, lepsia vydrzi viac
15.07.2013 - 23:31:09
00
Raz za tyzden nieje problem zhodit, ked mas rychlospojku.
16.07.2013 - 01:20:50
00
Raz za tyzden nieje problem zhodit, ked mas rychlospojku.
Nieje, no je ju problém za týždeň natiahnuť :D teda ak nekupuješ najlacnejšie blato na trhu. To sa mi nepodarilo ani keď som mal 90 kg a na horáku cestnú kazetu 11-25 a všetci sa ma pýtali prečo krútim ako magor z nohy na nohu a nejdem frekvenčne ;)
16.07.2013 - 07:14:20
00
Ako píše Millfox. Na horskom točím 4 reťaze po 500 km. Teraz to má nad 14 tis. (9 koliečkový systém) Všetko zošľahané, veľký prevodník Gebhardt ako žralok, ale funguje to normálne. Obyč. reťaze HG-53 a rýchlospojky Sram. Otázka rozhodnutia kto čo chce používať.
16.07.2013 - 12:38:52
00
Stale mi nejde do palice naco je rychlospojka... Este sa mi ju nepodarilo rozpojit, ja retaze nitujem aj s rychlospojkou, odnitujem vedla nej, potom zanitujem, este sa mi neoztrhla ani jedna,rychlospojka je ku hovnu!!!
16.07.2013 - 22:01:16
00
Dobrý vtip. Niekedy ide rozpojiť aj prstami, keď už má niečo za sebou. :-) (hovorím o Sram na 9 kolo) Výmena reťaze je otázkou chvíľky.
16.07.2013 - 22:04:00
00
Pojazdi co to da. Potom, jak to zacne strielat, cele to vymen, kup 3 retaze a po 300 km ich striedaj, aby sa rovnomerne opotrebovavali.

Tak teraz mám dilemu :-D Či dojazdiť, hoci tým môžem toho zničiť ešte viac alebo tú kazetu radšej vymeniť a kontrolovať si tú reťaz. Ono, celé to nie je 2x lacná záležitosť :-( Ak budem pravidelne meniť tú reťaz a radšej ju budem predčasne vymieňať, teoreticky mi vydrží kazeta a prevodníky ''na večné časy''?
16.07.2013 - 22:35:29
00
( Ak budem pravidelne meniť tú reťaz a radšej ju budem predčasne vymieňať, teoreticky mi vydrží kazeta a prevodníky ''na večné časy''?

Prdlajs vydrží na večné časy!
Mne to včasnou výmenou vydržalo 5 reťazí. (cca.12.000 km)
5. reťaz po nahodení mi už pár krát preskočila. Po prvom stupáku sa však ukľudnila.
16.07.2013 - 23:05:03
00
Dobrý vtip. Niekedy ide rozpojiť aj prstami, keď už má niečo za sebou. :-) (hovorím o Sram na 9 kolo) Výmena reťaze je otázkou chvíľky.

Ja to mam odskusane na sram pc830, aj kmc-z 8-kolov retaze nejde mi to tak fungujm bez toho - proste nitujem a hotovo, trva to mozno o 5minut dlhsie ale retaz nemenim denne
17.07.2013 - 05:07:14
00
Stlacas strany rychlospojky k sebe, ked ju rozpajas? Prvych niekolkokrat ide rozpojit pomerne tazko, potom to ide v pohode.
17.07.2013 - 05:38:42
00
keyboard_arrow_up