je to individualne podla toho ako sa o to staras, ako radis, ako jazdis, atd atd cize treba odmerat

citujem zo stranok www.ivelo.cz ako odmerat retaz posuvnym meritkom (sublerou):
Jde o metodu přebíranou od starší generace „kutilů“. Na posuvce nastavíte míru 132 mm a vložíte mezi rolničky řetězu. Pokud po roztažení překročí rozměr 132,9 mm řetěz je „zralý“ na výměnu. U řetězů Campagnolo bychom doporučili měnit dříve (132,7 mm), pro minimalizaci rizika „střílení“ po montáži nového řetězu.
30.03.2009 - 21:45:08
00
Tak 2000-3000 km podľa toho aká kvalitná tá reťaz je Shimano HG 9...? Predtým nejaký SRAM 2000km. Ale je to individuálne od štýlu jazdy-ŤAŽKÝ TERÉN ,OSTRÉ STÚPANIA=menšia životnosť. Nejazdi :lol: :lol: :lol:
30.03.2009 - 21:55:46
00
Vzdy keď treba - keď je vyťahaná. Sú na to mierky. Metóda hrubého poťažkania - zaraď najväčší prevodník a skús nadvihnúť reťaz nad zuby zaradeného prevodníka. Ak sa ti to podarí, životnosť reťaze končí. Ak reťaz nadvihneš len do úrovne zubov, tak ešte máš chvíľu času. Najlepšie začať to skúšať pri novej reťazi a potom každých 200-300 kilometrov. A samozrejme, používať približne rovnakú silu.
30.03.2009 - 21:56:15
00
kupil som nove 32 zubove koleso do presmykovaca a novu kazetu, a parada :D mam pocit ze moj bike ide este lepsie nez ked bol novy :D:D:
02.04.2009 - 21:23:55
00
ozubene kolo do presmykaca si isto nekupil, ale chapeme ;)

no, to sme radi ze ti to ide dobre ... hlavne nezabudni v cas menit retaz, aby si nemusel zas kazetu aj prevodnik riesit.
02.04.2009 - 21:58:00
01
Čaute, mám bike CTM Rocker a mám už na ňom najazdenú jednu sezónu. Tachometer nemám takže neviem povedať, koľko som už najazdil, ale počas tejto sezóny som jazdil tak možno dvakrát do týždňa. Pôvodná reťaz KMC z 99 mi dosť stuhla v článkoch a tak som sa ju rozhodol vymeniť za KMC x 9. Lenže po nasadení mi to preskakovalo aj pri slabých zašliapnutiach. Tak som nahodil zase starú a tam keď aj naozaj silno šlapem, tak reťaz nestrelí ani raz. Pozrel som teda na nejaké fóra a starú reťaz som premeral - 133,1mm.
Je možné aby som za takú krátku dobu takto zničil reťaz aj keď som nejako extra nejazdil a už vôbec nie v blate ? Do novej kazety sa mi moc nechce investovať tak sa radšej pýtam.
04.09.2013 - 20:33:42
00
dvakrat do tyzdna kolko km? aspon priblizny sucet, kolko by mohla mat najazdene. menil som raz retaz KMC Z30, ktora mala 1100km a bola vytahana ako prsia domorodej africanky
04.09.2013 - 20:51:09
01
Fakt ťažko povedať koľko km má tá reťaz. Keď si idem zajazdiť tak na Železnú studienku na singláče väčšinou a najazdiím tak cca 40 km. Inak s tým jazdím len po dedine.
Aj preto sa tu pýtam, lebo túto problematiku poznám zo starého biku a tak som sa o reťaz dobre staral a mastil. Tak ma dosť prekvapilo že by som až tak zničil kazetu. To aby som takýmto tempom menil reťaz dvakrát do roka.
04.09.2013 - 20:57:09
00
ak to na novej robi a na starej nie asi mas od vytahanej retaze pozbrusovanu aj kazetu a bude ju treba vynemit tiez :( (hovorim asi lebo mne to tak pride ale nemam vela skusenosti) retaz sa vytaha pri vela km ak jazdis normalne ale velmi rychle ak slapes do kopca s poriadny zaberom.
05.09.2013 - 18:56:10
00
Už som objednal novú kazetu. Zatiaľ jazdím na starej reťazi, potom to nahodím naraz aj novú reťaz aj kazetu a uvidím čo to spraví. Ked tak bude kazeta do zálohy.
Ešte taká otázka, ktorá značka robí vo všeobecnosti reťaze s najväčšou výdržou ? alebo je to jedno ?
05.09.2013 - 20:10:59
00
keyboard_arrow_up