cim fotite?
canon 29% [ 294 ]
pentax 4% [ 39 ]
nikon 23% [ 234 ]
panasonic 9% [ 96 ]
sony 11% [ 108 ]
olympus 13% [ 137 ]
samsung 4% [ 40 ]
minolta 1% [ 9 ]
fuji 6% [ 60 ]
Celkový počet hlasov : 1017
Skoda, ze Zeiss je drahy. Nevies ci cez ten Sony adpater sa zhorsuje svetelnost?
15.10.2013 - 20:51:05
00
tak to netusim, teoreticky by som povedal ze ano, (http://www.sony.sk/product/dsl-lens-accessories/la-ea2)
15.10.2013 - 20:55:42
00
Teraz by som s nakupom NEX-ovych objektivov trochu pockal. Zajtra predstavia full frame NEX-y. A to v bizkej buducnosti zamiesa s ponukou objektivov.
15.10.2013 - 20:59:25
00
Ten LA-EA2 adapter stoji 300 eur :D To nehrozi.

Chystam sa kupovat az v decembri, takze mozno nieco vylezie. Ale zatial na ten Samyang nic nema. Uz som ho mal na Nikone a bol som nadmieru spokojny s kresbou.
15.10.2013 - 21:01:43
00
existuje i LA-EA1 bez ostrenia cez zrkadlo ale to by som osobne asi nebral. Ja cakam co vylezie zajtra z prezentacky a ci klesne nex6 a uvidime.
15.10.2013 - 21:04:20
00
Adapterom sa vyhybam lebo sa horsi svetelnost.
15.10.2013 - 21:08:05
00
Mozno klesnu ceny APS-c objektivov. Pretoze full frame pojdu pouzit na APS-c tela a naopak. Zaroven vyrobcovia ako samyang, sigma a pod. budu musiet vypustit full frame objektivy. a zaroven nam to nasadi chrobaky do hlav, ci nekupit full frame objektivy na APS-c telo, alebo ci nekupit nove telo. Ja by som na najblizsieho pol roka - rok nasadil vyckavaciu strategiu.
15.10.2013 - 21:29:42
00
Adapterom sa vyhybam lebo sa horsi svetelnost.

nemusí, môže sa aj zlepšiť: http://www.metabones.com/buy-speed-booster
15.10.2013 - 21:55:17
01
Steju: na 100cm platno tlacime myslim kazdy druhy z fora asi 3x denne. Je to tak..

úplne stačí raz, aby si zistil že 6Mpx si v takom prípade môžeš strčiť do... na facebook :)

edit: Áno niekomu môže stačiť 12Mpx a niekomu môže stačiť 6 a niekomu môže stačiť fotiť mobilom a niekomu vysávačom. Je to o tom, ako seriózne sa fotografii človek chce venovať. Na fotenie kvietkov na záhrade alebo kamarátov na fejsbúk postačí aj tých 6 a jednoduchý fotoaparát s lacným objektívom. Akonáhle ale niekto bude chcieť nejakú podarenejšiu fotku vytlačiť, narazí na problém rozlíšenia (a že sa pekné fotky oplatí tlačiť na väčšie formáty je proste fakt - fotka tak získava úplne iný rozmer ako na maličkom monitore). Tiež pri tom medveďovi je obrovský rozdiel či to bude vyzerať nejako takto alebo takto. A wildlife je len jeden z viacerých žánrov kde sa bez orezávania nezaobíde nikto. A tam každý Mpx cítiť! Komu by sa zdalo že sú fotky príliš veľké alebo mu ich PC dlho spracováva: keď (ne)treba, v menu stačí nájsť písmenko L a zmeniť ho na M alebo S, žiaden problém...

ja len tvrdím, že všeobecne tvrdiť že Mpx sú nanič je blbosť, a mysím, že som to obhájil dostatočne :)
15.10.2013 - 23:10:06
00
Steju: kedysi som sa týmito vecami živil a by si sa divil, aký malý obrázok stačí na výrobu postera. Áno, výsledný pixel má centimeter, ale nejako sa nepredpokladá, že na ten poster budeš kukať z pol metra. Lenže potom prišli digitály a nastal rozvoj pixel peepingu... ;)

Ale ako si napísal, viac MP má význam napr. pri orezávaní. A obrovské obrazy plné detailov majú tiež niečo do seba (už som tu raz spomínal Clyde Butchera, ktorý fotí na veľký formát - negatívy od A4 vyššie). Z opačnej strany, keď si už spomenul wildlife, tak napr. taký Moose Peterson kľudne fotil zvieratá aj na 3MP, kým nebolo nič lepšie a furt sa dalo na tie obrázky pozerať.

Inak je ale sranda, že na projekciu obrazu s uhlopriečkou 3m stačí ten 1MP, ale ako lto správne poznamenal, možno by som mal navštíviť optiku. :)
16.10.2013 - 08:04:57
00
Steju: chapem co chces povedat .. ale vedz, ze je lepsie vyfotit to tak, aby si nemusel rezat vobec :) .. ono je s tym spojene mnoho dalsich veci. Ak chces fotit na velke platno, obvykle je potrebne aj viac mpix, ale nielen to .. je potrebny aj vacsi snimac. Takze tak :) Ver tomu, ze serioznost fotenia a pocet mpix vobec spolu nesuvisia :) .. dokonca si trufam povedat, ze ludia, ktori potrebuju vela-vela mpix kvoli rezaniu prave naopak, fotit nevedia. Btw, ten priklad s medvedom, druha fotka je pekna ukazka toho, co som napisal, ze je nevyhoda rezania plus este dodam, ze wildlife sa tak, ako je druha ukazka, nefoti. Ale nemusime to dalej rozoberat, toto forum na to nie je vhodne ..
16.10.2013 - 09:19:03
00
bedo: :y: akurát dodám že vždy je lepší poster na ktorý sa môžeš pozerať aj z blízka, keď chceš, ako taký na ktorý sa dá pozerať len z diaľky :)

Steju: chapem co chces povedat .. ale vedz, ze je lepsie vyfotit to tak, aby si nemusel rezat vobec :) .. dokonca si trufam povedat, ze ludia, ktori potrebuju vela-vela mpix kvoli rezaniu prave naopak, fotit nevedia..

Absolútne nesúhlasím. Ja sa cez sezónu napríklad snažím fotiť lietadlá na leteckých dňoch. Tam sa bez orezu nezaobíde nikto, ani s 600mm objektívom na APS-C senzore. Skrátka nikto - lietadlá lietajú ďaleko a vysoko. To isté platí o tom wildlife, proste sa k niektorým zvieratám nedá priblížiť tak aby to objektív za triezvu cenu zvládal bez orezu, a v takej zoo už vôbec nie lebo ploty. Šport? Častokrát to isté - ak sa niečo deje na opačnej strane ihriska, buď to neodfotíš alebo to budeš musieť vyrezať. V tom prípade si vždy vyberiem radšej druhú možnosť... a to nemá so schopnosťou fotografa nič spoločné, proste zdaleka nie vždy platí že najlepší zoom su nohy fotografa.

Btw, ten priklad s medvedom, druha fotka je pekna ukazka toho, co som napisal, ze je nevyhoda rezania plus este dodam, ze wildlife sa tak, ako je druha ukazka, nefoti. Ale nemusime to dalej rozoberat, toto forum na to nie je vhodne.

nechcel som stráviť pol hodinu googlením, jasné že ten druhý príklad nie je ideálny ani ostrosťou ani kompozíciou, ide o tie detaily ktoré by tam boli keby to bolo odfotné správne.
...Fórum nie, ale máme tu presne na toto túto tému :)
16.10.2013 - 12:11:28
00
viac mpix je fajn ako vravi steju, na veci kde jednoducho dlhsi objektiv je financne uplne mimo. plati to podla mna vsak iba do urcitej miery, pretoze pri velkych rozliseniach zaciname narazat na rozlisenie skiel. takze ak ma teoreticky objektiv rozlisenie (tusim sa udava v ciarach na mm, este z ciach kinofilmu) 22mpix tak je zbytocne mat za nim 36mpix snimac, lebo nan jednoducho tie data nedopadnu
16.10.2013 - 13:07:14
00
Predáš bike, auto, dom a kúpiš si Leicu S2. Zopár fotiek tu: http://www.photographyblog.com/previews/leica_s2_photos/
Následne môžeš spraviť crop oka tej babenky, vytlačiť na billboard a pozerať sa z jedného metra.... Srandujem, ale vážne. :-)
16.10.2013 - 13:16:52
00
ak ma teoreticky objektiv rozlisenie (tusim sa udava v ciarach na mm, este z ciach kinofilmu) 22mpix tak je zbytocne mat za nim 36mpix snimac, lebo nan jednoducho tie data nedopadnu

ale zasa bude fungovať ako dobrý AA filter, keďže poslednou módou je AA filter spred senzora odstraňovať ;)
16.10.2013 - 13:36:12
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Komponenty)
keyboard_arrow_up