Typujem, že máš na mysli posledný odstavec článku.
"Ak vodič zníži rýchlosť jazdy alebo ak zastaví vozidlo pred priechodom pre chodcov alebo pred priechodom pre cyklistov, aby umožnil prejsť cez cestu chodcom alebo cyklistom, vodiči ostatných vozidiel idúcich rovnakým smerom sú takisto povinní znížiť rýchlosť jazdy alebo zastaviť vozidlo".
Aj cyklista je vodič a jeho bicykel vozidlo.
20.10.2013 - 23:29:30
00
Spravny typ ;)
20.10.2013 - 23:40:36
00
Obiehať sprava v križovatke je zakázane! Uvedomte si to pani na 2kolesach čo mate v hlave piliny tak si to naštudujete pokiaľ vyjdete na cestu. Dnes som skoro zrazil cyklistu mal obrovske štastie tak ako ja.
Cyklista šiel po hlavnej bol cca 50m pred križovatkou ja som išiel z vedľajšej odbočil som do prava. Po asi 20m po hlavnej bola ďalšia križovatka ja som odbočoval doprava mal som smerovku a ten s pilinami v hlave ma obiehal sprava. Zbadal som ho v okienku spolujazdca na poslednú chvíľu a prudko zabrzdil. Aj on musel mierne odbočiť vpravo lebo by mi vrazil do predného kolesa blatnika.
Obiehal ma v križovatke z prava keď som odbočoval vpravo .Medzi tymi dvoma križovatkami je ešte železnične priecestie zo závorami. Debil s pilinami v hlave by bol v nemocnici alebo v nemocnici alebo v márnici a ja rozbite auto a kopec problémov.
Ešte ak som odbočil k obchodu mi nadával že som porušil predpisy že si zapíše číslo a nahlási ma polícii. :) Ale su tam kamery snímajú aj to priecestie aj tu križovatku.
Ja som mu v tom šoku povedal že sorry ale som ho vôbec nevidel a že som mal smerovku čo bola aj pravda.
A potom sa mi to rozležalo v hlave ako ten tupec s pilinami v hlave zrejme profesionalny cyklista aspoň podľa oblečenia už bol preč,
Takže pani cyklisti ste slabši učastnici premavky nespravajte sa ako tupci ak vam je život mily
19.06.2022 - 21:30:41
05
Nielen zprava, na križovatke je celkovo zakázané predbiehať , zrejme poniektori maju zafixovane len tu cast, ze sa moze predbiehat v pomalej kolone zprava, ale to dalsie uz necitali , ale tak co .. mne minule nedala ebikerka prednost/bol som bikom/.
20.06.2022 - 08:53:01
01
.. plus balansujuci motorkari medzi autami vynucujuci si miesto "vytacanim otacok" aby cim najviac "revali" atd ...
20.06.2022 - 09:04:43
01
Teda riešia sú riadne pseudoproblémy, ale lto, keď ideš na bicykli cez križovatku a autá idú (napríklad kvôli zápche) pomalšie, ako ty, tak ideš ich rýchlosťou? Predpokladám, že nie. Práve v tom je výhoda bicykla ako dopravného prostriedku, že nemusí stáť v zápche.
20.06.2022 - 09:05:58
01
Zákon o cestnej premávke č. 8/2009 Z.z.
§ 55 Osobitné ustanovenia o cyklistoch
5) Pomaly idúce alebo stojace vozidlo môže cyklista idúci rovnakým smerom predchádzať aj po pravej strane vozovky alebo krajnici, pritom je povinný dbať na zvýšenú opatrnosť; to neplatí, ak vodič takého vozidla dáva znamenie o zmene smeru jazdy doprava.

Toto už neplatí? O križovatke sa tam nepíše.
20.06.2022 - 09:29:38
010
Píše, §15.5.g: Vodič nesmie predchádzať ... pri jazde cez križovatku a v takej vzdialenosti pred križovatkou, ktorá nie je dostatočná na bezpečné dokončenie predchádzania pred úrovňou križovatky; to neplatí pri predchádzaní motocykla bez postranného vozíka alebo nemotorového vozidla.

Ale ako píšem vyššie, je nezmysel, aby som s bicyklom cez križovatku išiel zároveň s autami, ak autá prechádzajú cez križovatku pomaly (napríklad kvôli zápche za ňou a pod.)
20.06.2022 - 09:39:07
01
johnyCA ja len dúfam že ty nie si z tej väčšiny vodičov s pilinami v hlave ktorí ma obehnú pár metrov pred križovatkou a odbočia doprava...to že po rovine viem ísť na žiletke aj cez 50km/h a "úžasne" sa v takej situácii brzdí ich asi netrápi
20.06.2022 - 14:28:10
22
Naštudovať vyhlášku novú treba alebo nelez na cesty! Zachráni ti to život a zdravie. Nespravaj sa ako čurak a hrdina keď nemáš erbegy ani plechy kolo seba len prázdne reči s tlčhuby ktoré ťa pri a po nehode nezachránia!
"Pomaly idúce alebo stojace vozidlo môže cyklista idúci rovnakým smerom predbiehať aj po pravej strane vozovky alebo krajnici, pritom je povinný dbať na zvýšenú opatrnosť; to neplatí, ak vodič takého vozidla dáva znamenie o zmene smeru jazdy doprava."
Jedno zo základných pravidiel je, že sa nesmie predbiehať pri jazde cez križovatku a v takej vzdialenosti pred križovatkou, ktorá nie je dostatočná na jeho bezpečné dokončenie pred ňou
"
Ak si sa neviezol v záchranke a neležal na JIS ké tak to ani nechci skúšať.Ja mam oboje už za sebou pri inej udalosti smrť s kosou je ti nablízku tam debilne reči nepomáhajú. Pomáha však zdravý sedliacky rozum nespravať sa na cestách ako čurak a dement čo s toho keď máš drahý bycikel a výbavu život máš len jeden.......Mňa cyklista obiehal s prava v križovatke! Nie ja jeho! Ja som mal smerovku do práva a on ma predbiehal správa a skoro do mňa zozadu narazil ak som odborová.


Naposledy upravil Hosť dňa 20.06.2022 - 14:58:44, celkovo upravené 1 krát.

20.06.2022 - 14:39:11
01
xyz napísal:
johnyCA ja len dúfam že ty nie si z tej väčšiny vodičov s pilinami v hlave ktorí ma obehnú pár metrov pred križovatkou a odbočia doprava...to že po rovine viem ísť na žiletke aj cez 50km/h a "úžasne" sa v takej situácii brzdí ich asi netrápi

Presne toto sa mi stalo ako som isiel ponad dialnicu do Petrzalky a pri odbocke na hranicny priechod Berg mi to takto strihol autobus. (ja som siel normalne do sidliska a bus na Berg)(bol som na urovni v strede busu ).


Naposledy upravil Touro dňa 20.06.2022 - 14:59:37, celkovo upravené 1 krát.

20.06.2022 - 14:57:33
00
to patrilo mne? lebo ja dodržujem pravidlá či idem na bicykli alebo autom... ja sa napríklad vďaka vodičom s pilinami v hlave nespolieham ani na prednosť v jazde ani na zelenú na semaforoch či idem autom alebo bicyklom. amen.
20.06.2022 - 14:59:00
01
Cyklista obiehal mňa v križovatke ja som odbočoval vpravo a mal som smerovky.
20.06.2022 - 15:01:16
00
Cyklista obiehal mňa v križovatke ja som odbočoval vpravo a mal som smerovky.
Nie ja jeho!!!!!!!!!!
20.06.2022 - 15:03:06
00
ale veď ja rozumiem, rozumiem aj tomu ako ťa to vytočilo. tak ako mňa vytáčajú vodiči keď je to "opačne"
20.06.2022 - 15:18:11
00
keyboard_arrow_up