Zdravim vsetkych,

mame tu jesen, pomaly aj zimu, dni sa nam skracuju, onedlho prejdeme z letneho na standardny (zimny) cas a viaceri z nas budu pouzivat svetla.

Zacnem anekdotickou skusenostou: pred par dnami som siel v kusok od domu na sidlisku po chodniku a ked som sa obzrel siel za mnou chlapik s 2 sialene silnymi prednymi svetlami. Pockal som na neho a opytal sa co to ma za svetla - odvetil ze doma robene 2x 5W ledky. Podla tonu odpovede som usudil ze je zbytocne mu cokolvek hovorit...

Svetla ktore svietia vysoko a oslnuju vsetkych okolo je velmi lahke a lacne zohnat z ciny alebo vyrobit a tak sa cim dalej viac rozsiruju a ludia ich pouzivaju aj na cestach v dopravnej premavke kam ale vobec nepatria. Tu techologia jasne predbehla legislativu v tom, ze neexistuje predpis ktory by urcoval ako mozu / maju svietit svetla na bicykloch, lebo donedavna bolo nemyslitelne ze by svetlo na biku mohlo kohokolvek oslnovat.

V nemecku uz na to legislativu maju, a na ceste mozete pouzivat len schvalene svetla s tzv. StVZO bumazkou. Vyraba a predava sa tam preto aj plno svetiel ktore predpis splnaju a svietia ako stretavacie svetla auta pekne len na vozovku a hore je luc svetla ostro orezany aby neoslnoval. Napr. Bush & Mueller Ixon, Fly, Cyo, Luxos, Philips LED Bike Light...

Co ale s bezohladnymi cyklistami na nasich cestach ktori svietia do oci kazdemu okolo, ohrozuju vsetkych okolo a aj seba ? Ako takymto ludom vysvetlit ze viac svetla automaticky neznamena vacsiu bezpecnost - dokonca naopak ?
23.10.2013 - 16:32:27
00
problem je aj iny, ak si orezes svetlo ze si budes svietit dajme tomu len pred seba a hore ani kus tak sa ti velmi rychlo stane ze nejaky neosvetleny psickar, bezec, korculiar, hocikto co sa mota po cykloceste sa odrazu objavi pred tebou..., takze ja svietim kus hore prave koli takymto a vobec mi nevadi ze takymto svietim do oci, nech sa spamataju..., keby boli vsetci osvetleni ako napr medzi autami tak je to o inom
23.10.2013 - 16:39:44
00
Pripajam obrazky pre pripad ze niekto nevie co mam na mysli neoslnovanim:

takto vyzera svetlo urcene do lesa ktore svieti vsade: (http://reviews.mtbr.com/fluxient-3xu2-3000-2013-mtbr-lights-shootout) reviews.mtbr.com

a takto nejak svietia svetla urcene na cestu: (http://swhs.home.xs4all.nl/fiets/tests/verlichting/lichtbundel/lichtbundels_en.html, http://reviews.mtbr.com/philips-saferide-led-bike-light-2012-mtbr-lights-shootout)
(na tomto obrazku je nasmerovane este dost vysoko)
reviews.mtbr.com
(tu je spravne nasmerovane tak, ze nesvieti dalej ako 50m - presne ako stretavacie svetla na aute)
swhs.home.xs4all.nl

Svetla ktore su urcene do premavky svietia len na cestu = od bicykla az to vzdialenosti asi 50m a naozaj nie je problem s nimi vidiet psickara...
23.10.2013 - 16:47:06
00
a vobec mi nevadi ze takymto svietim do oci, nech sa spamataju...

Presne o tomto je tato tema... o ludoch ktori neberu ohlad na oproti iducich cyklistov, chodcov ani vodicov.

Skusal si si niekedy ake to je ked oproti tebe ide niekto so silnym svetlom cca 10W (cinske svetla "XML T6 Bike Light") ? Myslim ze vsetci majitelia takychto svetiel by si to mali povinne vyskusat.
23.10.2013 - 17:01:34
00
ked budes citat pozorne tak uvidis ze svietim tym ktory nemaju na sebe ani blby reflexny pasik... lebo tam chodia ako duchovia a proste musis si na nich posvietit inac su neviditelni, ak im to vadi nak sa osvetlia nak o nich okolie vie ze su tam aj ked na nich priamo nebude nik svietit...
23.10.2013 - 17:26:18
00
capulo, nejak sa to stocilo inym smerom ako som planoval. Chcel som otvorit diskusiu o tom, ze ohladuplne a bezpecne predne svetlo je podla mna take, ktore svieti dost silno, siroko a daleko, ale nie do oci, lebo oslneny vodic nevidi a preto je nebezpecny pre teba aj pre ostatnych ucastnikov premavky (napr. aj pre neosvetlenych psickarov a korculiarov).
23.10.2013 - 17:31:26
00
Vyhlaska c. 464/2009 v paragrafe 22, ods. 2, pism. a) presne uvadza s odvolanim sa aj na normy, ake technicke poziadavky musi svetlo na bicykli splnat. Ide o nariadenie vlady c. 71/2006 v zneni nariadenia vlady c. 139/2009. A mozno aj nariadenia vlady c. 140/2009 v zneni nariadenia c. 407/2009.
23.10.2013 - 17:34:46
00
no ved ja ta chapem, ale tvrdim ze kym nebudu osvetleni vsetci co sa tam motaju tak ti nepomoze svietit si len pod nohy, si predstav ze by svietilo v noci len kazde druhe auto a tie auta nemali ani odrazky ani nic, to by bol cisty hardcore ak by si jazdil len na tlmenych. bez dialkacov by si tie neosvetlene nemal sancu vidiet skor ako sa ti pripletu pred nos
23.10.2013 - 17:40:28
00
Wow, tak to som riadne neinformovany. Takze normu mame...
23.10.2013 - 17:41:23
00
Priznavam, necital som ju, takze netusim, co skryva :)
23.10.2013 - 17:46:41
00
@capulo no popravde lepšie neosvetlený protibežec/jazdec/chodec ako rovnaký expert čo svieti do neba a odmieta svetlo stlmiť alebo sklopiť.. rovnako ako auto ktoré odmieta prepnúť z dialkových na stretávačky.. lebo vtedy síce viem že niečo je oproti ale to je všetko čo vidím..
23.10.2013 - 17:50:48
00
CraObs: Presne toto som mal na mysli.

Dost ma zaujima aky je na toto nazor madzi bikermi. Lebo stale je vela takych co nechapu ze svetlo do oci = ohrozovanie bezpecnosti. Teraz ostava otazka ci je ich vacsina alebo mensina...
23.10.2013 - 17:53:30
00
spyderman suhlasim s tebou
kedze prakticky denne vyuzivam bike na dochadzanie do prace (minimum je 2x 23km cez dediny), tak uz viem svoje. na cestu bohato staci pouzivat najslabsi mod (mozno nejaky stredny pri jazde dolu kopcom) a ohnisko mam nasmerovane tak do 10m pred seba. akurat mam objednane dalsie svetla, ktore maju vyvedeny ovladanie - moznost ovladat palcom bez pustenia gripov. to budem pouzivat ako dialkove.
vytvorit vhodny vyzarovaci kuzel vobec nie je jednoduche, nestaci nejake tienitko, musi byt tvarovany reflektor. skusal som nahradit ziarovku ledkou v starsom svetle, ale vysledok bol neuspokojivy.
mna napriklad dojimaju ludia co maju zapnuty rezim strobo, to je vrcholne nebezpecne
23.10.2013 - 18:32:45
00
@capulo no popravde lepšie neosvetlený protibežec/jazdec/chodec ako rovnaký expert čo svieti do neba a odmieta svetlo stlmiť alebo sklopiť.. rovnako ako auto ktoré odmieta prepnúť z dialkových na stretávačky.. lebo vtedy síce viem že niečo je oproti ale to je všetko čo vidím..


ja vravim o tych neosvetlenych co idu oproti, jedine ze by si aj ty chodil neosvetleny, lebo ti co su osvetleni na tych si nepotrebujem svietit a staci mi svietit aj kusok pred seba, ale tych cfo ledva vidno tych si patricne osvetlim a fakt mi je suma fuk ako im to svieti do oci, ked sa normalne osvetli tak mu nik nebude svietit
23.10.2013 - 23:23:18
00
nepochopil si.. ja keď si mám vybrať medzi blbečkom čo svieti na nebesia resp mne plnou palbou do očí a blbečkom ktorý nie je osvetlený vôbec, tak beriem radšej toho neosvetleného.. pretože pri tom neosvetlenom aspoň vidím kam a kade idem..
23.10.2013 - 23:26:42
00
keyboard_arrow_up