no sak ja som ta pochopil, ja zas cely cas tvrdim ze si svietim len na tych ktorych ledva vidno

inac dnes som stal asi 20 min pod apollo mostom a uz bola vcelku tma. okolo preslo kopec bezcov, korculiarov aj cyklistov, z bezcov len jediny jeden mal nejake svetielko abo blikacku abo co to bolo, ostatni ako duchovia. s cyklistov bola polovica uplne bez svetla a blikacky abo dakych reflexnych veci, par malo len daku blikacku vzadu a par malo aj blikacku aj nejake svetlo aj ked to svetlo bolo len take to 3 ledkove co ledva dosvieti na zem, netusim co mohli pred sebou vidiet, ale tak aspon ich bolo vidno

dost bieda teda. az aby dosla ta zima a takyto kvazi cyklisti vymizli
23.10.2013 - 23:38:24
00
ja som tiez skor proti tym vselijakym megasvetlam, aj ked som bol kedysi rovnaky :$

capulo - tie slabucke blikacky su rozsirene najma medzi ziletkarmi, ktorim to bohato staci na dojazd domov. tam nie je co riesit, je to uplne ok. nie su to bajkeri co jazdia v nocnom lese medzi diviakmi.
23.10.2013 - 23:56:13
01
no ziletkari to neboli :), teda tusim jeden asi isiel okolo s blikackou a takym dakym slabym svetlom, ale vacsina to bola horske abo krosy abo ina saragla :)

inac na ziletke nosim svetlo na AA baterku priapdne lionku 14400, vydrzi cca hodku na max, priapdne zo 2h na low, na dojazd idealne a je to malicke a vojde do podsedlovej kapsy
24.10.2013 - 00:41:01
00
Ja som minule na cesťáku skúsil dať uf2100 na helmu a bolo to oveľa lepšie než akékoľvek iné na riaditkách, svietil som kam bolo treba a ked islo auto/cyklista tak som jednoducho otočil hlavou na krajnicu. Bolo to určite lepšie ako sa stále babrať so svetlom, sklápať ho, prepínať režimy a tŕpnuť kedy mi pri tých otrasoch na riadítkach zdochne, alebo že mi pri tom úzkom kuželi a tej rýchlosti vybehne niečo z kríkov popri ceste. Už mi párkrát vybehla srna, vtedy človek ani nestihne prechytiť na brzdy.
Ale v bežnej premávke stačí jazdiť aj na low režim. No pokiaľ idem večer po cyklochodníku tak pálim na plné, rovnako aj na cyklomoste- tam vyslovene treba svietiť na max lebo sa tam večer motajú chodci krížom krážom v čiernom oblečení bez jediného reflexného prvku, a v tom slabom LED osvetlení na moste úplne splývajú s pozadím. Sklopím a stlmím iba keď vidím niekoho s reflex prvkami alebo svetlom. Inak nie.
24.10.2013 - 08:24:39
01
(2) Bicykel počas jazdy za zníženej viditeľnosti musí byť vybavený týmito zariadeniami na svetelnú signalizáciu a osvetlenie:
a) svietidlom svietiacim dopredu bielym svetlom spĺňajúcim najmenej technické požiadavky podľa technickej normy;41) svietidlo musí byť nastavené a upravené trvalo tak, aby referenčná os svetelného toku pretínala rovinu pozemnej komunikácie vo vzdialenosti najviac 20 m od svietidla a aby sa toto nastavenie nemohlo samovoľne alebo neúmyselne zásahom cyklistu meniť; ak je pozemná komunikácia dostatočne a súvislo osvetlená, môže byť svietidlo nahradené svietidlom s prerušovaným svetlom bielej farby

Vie niekto dat linku alebo kopiu tej normy STN ISO 6742-1? (bezny problem noriem je, ze nie su bezplatne zverejnene, takze netusim, co v nich je - v inych statoch sa to robi tak, ze zariadenie na prevadzku schvaluje nejaky organ a to musi mat od neho certifikat, co je uvedene v zakone, ze sa smie pouzivat len zariadenie schvaleneho typu, u nas sa odvolaju na spoplatnenu normu a laik aj tak nebude rozumiet, co tam je napisane)
41) STN ISO 6742-1 Bicykle. Osvetľovacie a odrazové zariadenia. Fotometrické a fyzikálne požiadavky. 1. časť: Osvetľovacie zariadenia.
EDIT: tu je norma. Ked budem mat cas, niekedy si ju len pre zaujimavost precitam...

Mimochodom, ked vyhlaska v roku 2009 vysla, tak ste boli povinni nosit svetlo 2 centimetre nad zemou. Kto z vas to tak robil? (citujem povodny obsah vyhlasky: svietidlo musí byť nastavené a upravené trvalo tak, aby referenčná os svetelného toku pretínala rovinu pozemnej komunikácie vo vzdialenosti najviac 20 mm od svietidla)
Na moje upozornenie tusim ze na ministerstve dopravy tento copy-paste preklep po par mesiacoch v novele opravili. Nie je predsa 20 m to iste co 20 mm. Skoda ze som v tom case nestretol ziadneho policajta, to by bola diskusia... Podla policajtov je zakon nadradeny zdravemu sedliackemu rozumu a musi sa dodrzat, aj ked je v nom chyba.
24.10.2013 - 08:49:04
00
41) svietidlo musí byť nastavené a upravené trvalo tak, aby referenčná os svetelného toku pretínala rovinu pozemnej komunikácie vo vzdialenosti najviac 20 m od svietidla

Chcel by som vidieť toho kto a ako by to kontroloval :lol:
24.10.2013 - 09:25:45
00
zavedú STK pre bicykle a každý bude mať bumažku kde a v ktorom čase/podmienkach môže jazdiť
24.10.2013 - 09:50:35
00
Nestras, lebo schvalia kazdorocne povinne STK pre bicykle (tak za 20 - 30 eur) kde na to budu mat specialne pristroje. Alebo nakupia policajtom vsetky tie specialne pristroje zmienene v norme, kalibrovane pasma (od "spriatelenej" firmy, nech nezerem, tak 90 eur za pasmo by to mohlo byt), vyskolia ich a budu to merat oni.
Ale neverim, ze viac ako tretina policajtov bude schopna pochopit co je "aby referenčná os svetelného toku pretínala rovinu pozemnej komunikácie vo vzdialenosti najviac 20 m od svietidla".
Riesenim bude, ze to za policajtov budu robit tie inteligentne auta. Policajti budu mat jedinu ulohu - natankovat ich a nicoho viac sa nedotykat.


Naposledy upravil Minikin dňa 24.10.2013 - 14:41:39, celkovo upravené 1 krát.

24.10.2013 - 09:53:13
00
V nemecku uz na to legislativu maju, a na ceste mozete pouzivat len schvalene svetla s tzv. StVZO bumazkou. Vyraba a predava sa tam preto aj plno svetiel ktore predpis splnaju a svietia ako stretavacie svetla auta pekne len na vozovku a hore je luc svetla ostro orezany aby neoslnoval. Napr. Bush & Mueller Ixon, Fly, Cyo, Luxos, Philips LED Bike Light...

to ze je svetlo schvalene, neznamena, ze nim nemozu oslepovat...
a co som si to len tak zbezne pozrel ( napriklad tu ), tak tam sa jedna o minimalny vykon svetla (minimalne 3w, min 6V...)
24.10.2013 - 14:20:47
00
skor prikon nie? a ten ti tak prd povie o tom ako to svetlo silno svieti :), to vyzera na vysoko odbornu normu ;)
24.10.2013 - 14:51:34
00
A nie len to... V Nemecku ani zadné svetlo nemá blikajúci režim. Výrobcovia (napr. Sigma, CatEye) ten istý model asi vyrábajú zvlášť pre tento trh.
24.10.2013 - 14:55:44
00
tak to by si nemal tusim ani tu pouzivat ako blikacku, akurat ze blikanie lepsie vidno tak im kaslat na normy :P
24.10.2013 - 15:01:53
00
to ze je svetlo schvalene, neznamena, ze nim nemozu oslepovat...
a co som si to len tak zbezne pozrel ( napriklad tu ), tak tam sa jedna o minimalny vykon svetla (minimalne 3w, min 6V...)


Ta norma je tiez dost obsiahla ale definuje aj taku vec kolko svetlo moze dopadat niekolko stupnov nad najjasnejsim bodom, takze ked urobis taketo meranie svetla svietiaceho na stenu tak hore nad hotspotom by malo byt svetla vyrazne menej.
www.enhydralutris.de

V tychto bodoch sa to meria:
www.enhydralutris.de

+ potom je este dost podstatne spravne nastavenie - podobne ako na autach kde aj nespravne nastavene stretavacie svetla mozu oslnovat.


Naposledy upravil spyderman dňa 24.10.2013 - 16:08:28, celkovo upravené 2 krát.

24.10.2013 - 16:05:17
00
Mal by si to zaslat sikmacom, aby vedeli co maju zacat vyrabat, ked sa to nedozvedia, tak tu je ta tema k nicomu.
24.10.2013 - 16:08:09
01
nech to spravia ako chcú, aj to nemecké svetlo ak niekto nastaví do nebies tak bude svietiť do očí..
24.10.2013 - 16:13:06
00
keyboard_arrow_up