zaujímavá debata, pre mňa to znie skôr ako výpis základných chýb pri tréningu ale keď vám to tak funguje prečo nie.
22.03.2014 - 11:43:28
00
zaujímavá debata, pre mňa to znie skôr ako výpis základných chýb pri tréningu ale keď vám to tak funguje prečo nie.


Poznám chalana ktorý popiera všetky zásady správneho tréningu...a je fakt dobrý :)
22.03.2014 - 12:17:11
00
Ide hlavne o to kto má aké ciele, koľko vytrvalosti a hlavne času k ich dosiahnutiu. Najazďovanie jarných objemov vo všeobecnosti nikto zpochybniť nemôže. A ak je reč o nezáživných km, tak ja si myslím že pod slovom objem sa skôr chápe čas strávený v sedle a je jedno či na hrádzi alebo v karpatoch. Na 100 km maratóne mi bude viac nápomocný objem ktorý som na jar najazdil v kľude a neprepálil som to než intervaly. Tie by sa mali trénovať po objeme pri budovaní rýchlosti.
22.03.2014 - 15:19:29
01
stax píšeš o vyšetrení športovým lekárom. Vidím, že si z BA, ktoré pracovisko by si odporučil? Zaujímam sa o to na hobby úrovni, nič zložité nehľadám. Díky
24.03.2014 - 21:02:25
00
Napríklad k Bielikovi,nastavia ti aep,anp a budeš vedieť ako trénovať.
24.03.2014 - 21:12:28
00
pridam svoj postreh, ak dovolite...ja jazdim ZDV štylom neustalych zmien temp v rámci aerobného pásma (roviny skor v nižšej intenzite, kopce až do urovne aerobneho prahu) všetko na lahký prevod...nie je uplne dobre jazdit stále konštantné tepy...aj v období najazdovania km som zaradoval aspon raz do tyzdna silové intervaly (medzi pásmy)...dnes už jazdím viacmenej cez tyzden len intervalové treningy rôzneho typu (silové v meziprahu, frekvenčné na urovni aerobného prahu, frekvenčné nad hranicou anaerobneho prahu až do MAX, intervaly na rovine, do kopca, šprinty na rovine/do kopce, šprinty z miesta/z rychlosti atd.)+lahko medzi intervaly...ZDV len cez vikend a to max do 4h (viac ma to nebaví)...pre toho, kto jazdí pre radost, je toto asi bezpredmetné, ten kto sa chce cielene zlepšovat , toho skladba treningu by mala byt roznoroda... u mna to funguje, cez vikend som si vytvoril osobák v stupaní na kamzík :)
24.03.2014 - 22:00:41
00
Ja si sadnem na bajk a idem. Jazdím pre radosť vo svojom voľnom čase, tak sa nenechám obmedzovať nejakou tepovkou...
24.03.2014 - 22:34:25
03
stax píšeš o vyšetrení športovým lekárom. Vidím, že si z BA, ktoré pracovisko by si odporučil? Zaujímam sa o to na hobby úrovni, nič zložité nehľadám. Díky

sice z BA ale dlhodobo chodime k doktorovi Patkovi do Banskej Bystrice - 4 do auta fajn vylet, vysetrenie 25E/osoba
http://www.zzz.sk/?profil=152
25.03.2014 - 09:58:34
00
triki, stax díky, pozeral som toho Bielika: http://www.sportdiag.sk/testovanie-kondicie/
A nasiel som aj kliniku telovýchovného lekárstva na lekárskej fakulte BA. Vyberiem si
25.03.2014 - 21:15:38
01
zaujímavá debata, pre mňa to znie skôr ako výpis základných chýb pri tréningu ale keď vám to tak funguje prečo nie.

random textik k HIIT ked uz som na neho narazil

Aerobic benefits

Studies by Tabata,[7] Tremblay[14] and others have explored the effectiveness of this method compared to traditional endurance training methods. A 2008 study by Gibala et al.[15] demonstrated 2.5 hours of sprint interval training produced similar biochemical muscle changes to 10.5 hours of endurance training and similar endurance performance benefits. According to a study by King,[16] HIIT increases the resting metabolic rate (RMR) for the following 24 hours due to excess post-exercise oxygen consumption, and may improve maximal oxygen consumption (VO2 max) more effectively than doing only traditional, long aerobic workouts.[17][18][19][20]
03.04.2014 - 22:46:23
00
laktátový test má vcelku zmysel, dolný prah ti určí tep pod ktorým spaľuješ v plnej miere tuky, horný prah ti určí tep nad ktorým nebudeš vedieť dlhodobo udržať rýchlosť. dal som si robiť test u bielika na beh, od toho mi odvodil hranice na bike (posunuté nižšie), spolu aj s interpretáciou výsledkov a odporúčaním ako trénovať (endurance, intervals, tempá, aká kadencia, ..)

podľa mňa tréning základnej vytrvalosti zmysel má, učí tvoj systém efektívne narábať s glykogénom, to jest ho potom máš pri plných záberoch k dispozícii viac. navyše sa zbavíš zbytočnej záťaže v okolí pupku :D .intervaly ti potom posúvajú VO2max vyššie a stávaš sa rýchlejším

čítal som jeden dobrý článok o behaní (podobnosť tréningov veľká), kde cesta k vyššej rýchlosti (umiestneniam v pretekoch :) ) vedie najskôr cez zvyšovanie objemov (samozrejme aj s podielom intenzívneho tréningu), a keď sa dosiahne istá méta (pri behu nárast z objemu 30km týždenne k 100km), začne sa objem znižovať a intenzita zvyšovať

dôležitá poznámka na koniec: skratkou to nejde ;) ... alebo áno do určitej miery možno, plus výnimky potvrdzujú pravidlo. ale ani pri tých výnimkách sa nevie, či by nenapredovali rýchlejšie inak

ja som sa pri behu zrýchlil za pol roka významne. v týždni som mal 5 tréningov, 2 na základnú vytrvalosť po cca 1 hodine behu, dva intervalové pričom jeden z toho do kopca, a cez víkend dlhý pretekový tempový beh. výstup bol teraz čsob halfmarathon. budúci rok full
15.04.2014 - 11:45:12
00
keyboard_arrow_up