Aha, ďakujem za vysvetlenie :) takže pôjdem do tých resinových :)
24.03.2014 - 20:58:59
00
Na prvom bicykli, ktorý som si kúpil v roku 2012 som mal brzdy Shimano SLX BR-M665. Výborné no pri strmých zjazdoch mi vadil dlhý chod pák. Tak som ich tento rok vymenil, za Shimano Xt 2012 s možnosťou nastavenia vzdialenosti piestu od platničky a som na 110% spokojný. Je to presne to čo som hľadal. Servisovanie je úplná brnkačka.
25.03.2014 - 09:23:44
00
Som si doteraz myslel, ze piest sa vzdy dotyka platnicky a nie je tam co nastavovat.
25.03.2014 - 10:39:27
00
Bruco mas pravdu dotyka sa, teda mal by sa :-). Na XT je nastavenie zaberu packy (predpokladam ze toto myslel shingi7) a potom servo wave technologia, kde sa piesty postupne prisposobuju opotrebeniu platniciek, tazke netreba prestavovat brzdy pri velkom opotrebeni platniciek.
25.03.2014 - 13:33:12
00
Kazde hydraulicke brzdy sa automaticky prestavuju pri opotrebeni platniciek. Servo wave je len zmena "prepakovania" pri pohybe brzdovej paky, tzn. piest sa nepohybuje priamo umerne s pohybom paky.
25.03.2014 - 14:08:27
02
Bruco aha, vyzera ze som nepochopil princip servo wave alebo nedaval pozor pri citani. Anyway dikes za vysvetlenie. :-)
25.03.2014 - 14:19:34
00
No aby ste to mali s prvej ruky tak tu je origo vysvetlenie s manualu shimano:

Prílohy:

obr01.jpg
obr01.jpg 77.94 KiB thumb_up0thumb_down

25.03.2014 - 20:12:08
00
Vdaka, ale este, prosim ta, vysvetli, ktoru cast tvojho povodneho prispevku toto "origo vysvetlenie z manualu shimano" vysvetluje. ;-)
26.03.2014 - 11:22:26
00
A ja len doplnim ze freestroke nerobi na XT 2012 s platnickami a piestami vobec nic(vela ludi si mysli ze hej), realne len odiali paku viac od gripu a tym aj viac od bodu kde sa zacnu piesty hybat. Pekne to vidis ako sa packa oddialuje ked s tym stelovatkom krutis. Aj to tam pisu nastavuje sa "free stoke of lever" - tj. packy nie piestu. Servo wave vysvetlil Bruco
26.03.2014 - 11:48:18
00
Ani to nie je celkom presne. S polohou packy voci gripu hybe len reach adjust. Free stroke na XT 2012+ meni bod kedy zacne packa realne tlacit na hydraulicky piestik vnutri packy, t.j. kolko mozes packu stlacit "naprazdno" aby este nemala vplyv na pohyb piestov v strmeni. S polohou packy voci gripu v kludovej polohe nehybe.

Prílohy:

xt2012.jpg
xt2012.jpg 110.27 KiB thumb_up0thumb_down

26.03.2014 - 12:39:52
02
U Shimana je to uplne nezavisle? Na pakach Hope Tech sa nastavuje Bite Point a Reach dvoma nezavislymi skrutkami, ale ovplyvnuju sa navzajom. Je pravda, ze vzdialenost paky od gripu sa pri nastavovani Bite Pointu meni len zlahka, ale meni sa.
26.03.2014 - 12:55:29
00
Nejaky nepatrny pohyb tam asi je, Ale je to na urovni ze celu tu skrutku povolis a potom to vies vratit naspat jednym otocenim (1/4 oracky myslim) reach adjust. Najhorsie je, ze efekt toho free stroke je taky minimamalny ze to naozaj vacsina ludi ani nezbada. Je to na takej urovni, ze sa to da pouzit tak maximalne na doladenie rozdielu medzi prednou a zadnou brzdou (aby mali rovnaky "zaber" pri roznej dlzke hadic).
26.03.2014 - 13:17:13
01
Vdaka, takze je to +/- to iste ako u Hope.
26.03.2014 - 13:20:56
00
Mam XT 2013 a ten pohyb nie je az tak nepatrny, funguje to a moment zaberu sa da nastavit. Samozrejeme, ked je vzduch v systeme tak efekt bude maly. Mozno viaceri ocakavaju vacsi pohyb a preto tie komenty ohladom slabej funkcnosti. Podla nich som neocakaval ziadne velke zmeny a bol som prijemne prekvapeny. :-)
26.03.2014 - 14:08:18
00
Ferisko - ja tie brzdy mam takze viem ako to presne funguje.(podla popisu ich mas aj ty tak si skus co pisem.) Kedysi na starych deore XT to chceli najskor riesit tusim ako pohyb piestov ale nemalo to ziadny realny ucinok. Na to stale referuju ludia ktori o tom poculi ale realne uz novu generaciu XT v rukach nemali alebo nevedia. Na deore XT 2012 a novsich ako pises reach nastavuje vzialenost od gripu a tym oddaluje/priblizuje od gripu aj bite point. Tou malou skrutkou nastavis freestoke a realne to spravi to ze to este viac oddiali paku od gripu(a nieje to nepatrne na konci paky je to tak centimeter) co zabezpeci mrtvy chod, ale poloha bite pointu sa uz nezmeni. A ta skrutka je cisto mechanicka zalezitost. Ziadno nezasahuje do okruhu s kvapalinou, len mechanicky posuva paku. Ked je freestroke na nule tak packy sa daju este centimeter potlacit aj smerom dopredu od gripu, ale po pusteni sa vratia spat do nulovej polohy blizsie g gripu. Prave tato cast pohybu sa vyuziva na free stroke. Ked je free stroke na 100% tak sa o cely ten centimeter este naviac oddiali a uz sa nikam potlacit dopredu nedaju. Takze obe nastavenia su plne nezavysle na XT brzdach, v akej kolvek polohe reachu nezavysle nastavujes v rozsahu toho cca centimetra freestroke.

Osobne to nepouzivam. Chcem aby brzdy brzdily ked zmacknem packy hned. Mozno to vadi ludom ktory mali dlho o dost menej ostre brzdy a boli zvyknuty namackavat kym to zabralo. To je vlsatne podstata freestroke.
26.03.2014 - 14:25:42
00
keyboard_arrow_up