Jezus bohužiaľ nemá pravdu, pretože tá povinnosť existuje.

Áno, v zákone 8/2009 je síce napísané, že na bicykli sa jazdí predovšetkým po cestičke pre cyklistov. Lenže problém je v tom, že cestička pre cyklistov je označená značkou C8 a tá potom (v zmysle vykonávacej vyhlášky 9/2009) prikazuje jazdiť po cestičke pre cyklistov. Takže sa zo toho nevykrútime. Už sme asi raz alebo dvakrát dávali pripomienku, aby to išlo z tej vyhlášky von, ale zatiaľ bez úspechu...(


Vyhláška je predsa podriadená zákonu. Takže ak je v zákone "predovšetkým", tak vyhláška so svojím "prikazuje" môže tak akurát... S podobnými absurdnosťami som sa stretol pri zdvíhacích zariadeniach, kde si niekde zákony, nariadenia vlády a STNky tak trochu odporovali. Tam platí taktiež postupnosť. Platí vždy ten vyšší predpis. Najvyššie je ústava, potom zákony, potom nariadenia vlády, potom vyhlášky, potom STNky a až potom nejaké ďalšie nariadenia... Ak zákonodarci niečo odflákli, mali by im stiahnuť z platu :-)

K tým fotkám cyklocestičiek je mi ako dopravákovi a cyklistovi na grcanie. Určite tí čo to navrhujú majú Mgr zo sociológie a na bicykli v živote nesedeli. Sláva idiotizmu na Slovensku. Musel by som byť slepý, aby sa zo mňa nestával pesimista a frfľoš. Pripomína mi to životopis pána Jiřího Grygara, kde spomenul boj s ľudskou hlúposťou. Že s ňou treba bojovať, aj keď je to takmer nemožné, lebo ak prestaneme, tak sme v prdeli. (on to vyjadril krajšie a bol to pôvodne výrok Alberta Einsteina).
24.04.2014 - 14:09:07
03
dobre, takze stale plati ze nie je prikazane jazdit po subeznej cykloceste?
25.04.2014 - 00:17:44
00
Nikdy ani nebolo prikázané.
Predvčerom som šiel z Kittsee po Kopčianskej do mesta. Išiel som popri tom pseudo cyklochodníku. Dokonca ma v tých miestach obiehala hliadka polície. Vôbec si ma nevšímali, aj keď museli chvíľu počkať kým im nič nepôjde oproti aby ma mohli obehnúť, keďže som šiel skôr v strede jazdného pruhu kvôli jamám a prepadnutým kanálom na kraji cesty.
25.04.2014 - 01:02:52
00
dobre, takze stale plati ze nie je prikazane jazdit po subeznej cykloceste?

Plati to, o com rozhodne sud. Ani nas, ani pravnikov nazor to nezmeni.
25.04.2014 - 07:19:35
00
Vyhláška je predsa podriadená zákonu. Takže ak je v zákone "predovšetkým", tak vyhláška so svojím "prikazuje" môže tak akurát... S podobnými absurdnosťami som sa stretol pri zdvíhacích zariadeniach, kde si niekde zákony, nariadenia vlády a STNky tak trochu odporovali. Tam platí taktiež postupnosť. Platí vždy ten vyšší predpis. Najvyššie je ústava, potom zákony, potom nariadenia vlády, potom vyhlášky, potom STNky a až potom nejaké ďalšie nariadenia... Ak zákonodarci niečo odflákli, mali by im stiahnuť z platu :-)

V zákone je "predovšetkým" z toho dôvodu, že nie všade je zriadená a súčasne zjazdná cestička pre cyklistov.
Neznamená to, že si môžeš vybrať, či použiješ existujúcu a zjazdnú cestičku pre cyklistov. V takom prípade si povinný ju použiť alebo zliezť z bicykla.
25.04.2014 - 12:19:53
00
Keby bolo v zakone napisane toto:

"Na bicykli sa smie jazdiť len po cestičke pre cyklistov. Po cestičke pre cyklistov sa jazdí vpravo. Kde cestička pre cyklistov nie je alebo nie je zjazdná, jazdí sa pri pravom okraji vozovky."

Tak vtedy plati to, co pises, teda ze si nemozes vybrat a vzdy musis ist po cesticke pre cyklistov ak tam je a je zjazdna. Akonahle je tam vsak vlozene slovo "predovsetkym", tak uz si mozes vybrat ci pojdes po ceste, alebo po cesticke pre cyklistov.

Ale plati co napisal jfab - teoretizovat mozeme kolko chceme, rozhoduje sudca...
25.04.2014 - 12:37:54
00
boh nás ochraňuj ak toto začne nejaký sudca riešiť v reálnom prípade a niekto s nás/vás bude súdený
25.04.2014 - 12:42:40
00
To zavisi od toho, ci niekoho znaleho problematiky zastavi policajt a bude ho chciet pokutovat za to, ze nejde po cesticke pre cyklistov. Ja by som napr. taku pokutu zaplatit odmietol a teda ak by to policajt nevzdal a nasledne by moje zdovodnenie dopravny inspektorat neuznal, tak by som bud zaplatil, alebo sa siel sudit (ak by som mal na to energiu a chut).
25.04.2014 - 12:48:59
00
ja si pod slovom predovsetkym predstavujem nieco co ma prednost. dalo by sa nahradit napr. hlavne alebo najmä. takze ked ma biker na vyber cestu alebo cyklocestu (pokial su obe zjazdne) tak ma pouzit cyklocestu. moj nazor je ze slovo predovsetkym neznamena ze si mozem z niecoho vybrat. ked sa mylim dajte mi prst... dole :D
ale taktiez suhlasim s JFAB-om
25.04.2014 - 13:06:33
00
Chlapci, ten zákon je v tom úplne irelevantný. de facto je úplne jedno, čo je v ňom napísané. Dôležité a záväzné je to, že vo vyhlaške sa úplne jednozačne píše, že (zjednodušene) ak je nejaký komunikácia označená tou dopravnu značkou, tak musíš ísť po tej komunikácii. A basta fidli. :-)

A súd nie je relevantný kvôli pokute od policajtov, každý na tomto fóre radšej zaplatí 30 € spochybnenej pokuty, než sa bude ťahať po súde. Súd je relevantný z hľadiska náhrady škody pri prípadnej nehode.
25.04.2014 - 23:03:26
00
Páni ako to je teraz s "povinnou výbavou bicykla" musím v noci aj v obci spĺňať nejaké požiadavky pokiaľ by ma chytili policajti? Zachytil som niečo o novom zákone.
13.05.2014 - 19:08:36
00
Ak si ucastnik cestnej premavky, tak samozrejme Tvoj bicykel musi byt vybaveny xy vecami uvedenymi vo vyhlaske/zakone ci ako sa tomu teraz nadava. A to bez ohladu na to, ci sa jedna o obec abo ne-obec. :) Ale nic o novom zakone som nezachytil...
13.05.2014 - 19:13:53
00
Ten pre mňa "nový zákon" platí možno už aj viac než pol roka :P
13.05.2014 - 19:22:36
00
Myslim, ze jedina pozitivna zmena v tomto smere bola, ze povinne reflexne prvky na bicykli mozu byt nahradene reflexnymi prvkami na odeve/doplnkoch. Inymi slovami, uz nemusis mat povinne ovesany bicykel odrazkami predpisanych rozmerov a pozici ak si tie reflexne prvky zabezpecis inak.

Svetla/blikacky po tme treba mat stale (a popravde, kto po tme jazdi bez nich je somar).
14.05.2014 - 16:57:50
00
Ferisko ....takych sa najde
14.05.2014 - 18:33:48
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up