Fíha, to akože PWM je zlá regulácia pre bicyklové svetlo? To už prečo?
03.01.2015 - 20:51:09
00
Lebo ruší bezdrôtové tachometre?

Vonku je okolo nuly a ja si idem točiť kolesom. Mne už z toho biku musí drbať

A mám tento: http://pages.ebay.com/link/?nav=item.view&id=131370410019&alt=web
03.01.2015 - 20:58:26
00
To je teda riadna kravina, zavrhnúť PWM, lebo ruší bezdrôtový tachometer.
PWM je na svetlo dobrá regulácia (vo všeobecnosti). A keď konkrétne svetlo ruší konkrétny tachometer, tak treba riešiť buď zlý tachometer, ktorému vadí hociaké rušenie, alebo konkrétne svetlo, ktoré ruší viac, ako je prípustné.
Ja mám lacné čínske svetlo UF-2100 samozrejme s PWM reguláciou a bezdrôtový ciclosport a nikto nikoho neruší. :-)

PWM je dobrá hlavne pre dobrú účinnosť. Akú reguláciu teda preferujete?
03.01.2015 - 21:39:13
00
vsetci znackovi vyrobcovia reguluju vykon priamo prudom - je to jednak efektivnejsie ako PWM, a svetlo neblika ale svieti konstantne - tj kvalita svetla je inde ako pri blikajucich cinanoch

..samozrejme ked niekto svieti na plne gule, moze mu to byt uplne jedno (pwm sa prejavuje pri nizsich intenzitach)
03.01.2015 - 22:10:32
00
Vieš vysvetliť tú reguláciu "priamo prúdom"? Elektronike rozumiem, ale tvojmu výroku môžem priradiť všeličo, len nenachádzam nič podstatne lepšie.
Odsránenie blikania nepovažujem za žiadnu výhodu, zotrvačnosť oka to odfiltruje.
03.01.2015 - 22:24:16
00
copy & paste z produktovej stranky eagletacu na videu:

LED circuit C3300 ST:
* Synchronous buck w/ efficiency of up to 95%
* Non-dimming constant current regulation for all output levels without flicking
* Low dropout voltage, enable circuit to current regulate even with a single 18650 for most of the runtime at turbo output.
* Low battery voltage warning
* Turbo boost technology
* Very low standby current (uA)
03.01.2015 - 22:50:17
00
Takže žiadne prekvapenie. Je to tiež PWM, mierne modifikované podporené merketingovými drístami.
PWM neriadi priamo svetlo, ale napätie, ktoré napája LED. Odstráni sa blikanie, zníži sa účinnost, zvýši sa rušenie.
Konštantný svit LED nezavislý od napätia baterky. Výhoda, ktorá je zaplatená možným podvybitim akumulátora, preto musi byt indikacia vybitia, aby sa aku neznicil.
04.01.2015 - 01:05:27
00
http://www.excelsys.com/wp-content/uploads/2011/09/ApplicationNoteAN1101-DimmingControlofLEDs.pdf

Efficiency
When driven at full power (pulse reduction at 100% duty cycle and current reduction driven at full current) the two methods are more or less identical in terms of power consumption. However, since the efficiency of driving LEDs is higher at lower current levels (due to LED selfheating), current reduction always operates at the highest possible efficiency. Pulse reduction always operates at a fixed higher current level (and therefore operates at a relatively constant, higher instantaneous self-heating level), it will operate at a relatively constant, lower efficiency, regardless of the duty cycle.

EMI
Current reduction requires no pulse and so the only EMI generated will be from the power supply, which can be filtered and shielded to suppress noise.
04.01.2015 - 01:24:18
00
K účinnosti:
- pri jednoduchom PWM vznikajú straty na spínači (FET)
- pri "tvojom" zapojení vznikajú straty na rovnakom spínači plus na akumulačnej indukčnosti plus na rekuperačnej diode

argumentácia, že pri menšom prúde sú menšie straty je chabá, lebo integrujeme v čase a pokiaľ tam nie sú (veľké) nelinearity, tak dosiahneme rovnaký (veľmi podobný) výsledok. otázka v prospech koho.
Aj selfheating LED by som rád videl integrovaný... ktovie aký by bol rozdiel, zrejme tiež nič, čo treba riešit na lampáši bicykla.

Proste je to hlavne vec konkrétneho prevedenia a nie principiálna, ako si to prezentoval. Zdôraznil si efficiency of up to 95% Koľko uvedieš pre klasické PWM ? :-)

EMI:
- pri jednoduchom PWM a pri mne známych konštrukciách svetiel budú asi najväčším problémom prívody k LED
- pri "tvojom" zapojení to bude samotný zložitý spínaný zdroj (spínač, cievka, dioda... filter), vodiče LED sú tu z obliga
Toto sú ale riešitelné veci. V domácnosti máme podstatne výkonnejšie zdroje a znesú sa s okolitým svetom.

Ešte by som rád počul vysvetlenie tohoto:
a svetlo neblika ale svieti konstantne - tj kvalita svetla je inde ako pri blikajucich cinanoch


To je čistá demagógia. Kde inde je tá kvalita svetla? Ty vidíš to blikanie? Nepozeráš telku? Nechodíš do kina? Nepoužívaš počítač? Nesvietiš žiarovkou? Nesvietiš žiarivkou? :-)
04.01.2015 - 02:26:43
00
pozri, ja nie som elektrikar (ocividne), to PDFko je od vyrobcu driverov - ktory robi aj constant current, aj pwm, takze nepredpokladam unho nejaky bias. Ked on povie ze pwm je menej efektivne, nemam dovod neverit mu.

Obzvlast ked znackovi vyrobcovia sa pretekaju kto spravi najefektivnejsiu baterku, a dnes uz vsetky baterky v cenovej relacii 80+ eur pouzivaju constant current namiesto pwm.
Napriek tomu, ze toto riesenie je drahsie. Preco teda nepouzivaju pwm, ktore najdes v ebayovych no-name svetlach za 10 eur ?? Preco tam davaju komplikovanu elektroniku namiesto toho, aby usetrili vyrobne naklady - ked je podla teba menej efektivna ako pwm ?? Tomu naozaj nerozumiem. Alebo su vsetci blbi ?

Mam 2 baterky s pwm - ta na videu blika tak, ze je to viditelne volnym okom ! Je to cinska sracka za par eur - Tank007. Druha baterka s pwm je kvalitativne inde.
Problem je v tom, ze pri objednavani cinskych klonov nevies nikdy dopredu ako to bude svietit - ci to blikanie bude viditelne, alebo nie. Takze constant current je z tohto hladiska zaruka ze svetlo nebude viditelne blikat.

Blikanie monitora/tv na 60/100Hz mi nevadi. Do kina nechodim a ziarivky nepouzivam lebo ich svetlo povazujem za absolutne hnusne - kvoli spektru a blikaniu :)
04.01.2015 - 02:57:57
00
OK, dôležité je uveriť a byť spokojný. :-)
04.01.2015 - 03:03:39
00
pozri, ja nie som elektrikar (ocividne)

no, možno tým si mal začať ;) ale inak tiež by ma zaujímalo, prečo nepoužívajú PWM. Možno musia nejako odôvodniť vyššiu cenu(?)
04.01.2015 - 09:14:34
00
PWM driver moze mat paradnu ucinnost, ale do led tecie maximalny prud, ktory je prerusovany - pulzne modulovany. ledka ale zdaleka nema najlepsiu ucinnost na najvyssom prude. to znamena, ze z pohladu efektivity celej zostavy (led + driver) je lepsie aby do led netiekol maximalny prud.
no a ku cene: nie je problem kupit kvalitny driver za velmi prijatelne peniaze
04.01.2015 - 09:39:46
00
Takže sa pridal faktor hrubého predstavca - keď som presunul tachometer na riaditká, tak môže byť aj 5 cm od svetla a nevadí. Len škoda že mne sa tak páči na predstavci :-(
A mám tú pwm reguláciu.
04.01.2015 - 10:16:48
00
ledka ale zdaleka nema najlepsiu ucinnost na najvyssom prude. to znamena, ze z pohladu efektivity celej zostavy (led + driver) je lepsie aby do led netiekol maximalny prud.


Aj na toto som včera myslel, keď som hľadal rozdiely, ale nenašiel som príslušné údaje. Vyhovorím sa na pokročilú nočnú hodinu :-) Teraz som sa na to znovu pozrel a dopočítal som sa z datasheetu cree xml potrebných údajov: (počítal som XM-L T6)
pri 700 mA vyšlo 138 lm/W
pri 1000 mA vyšlo 130 lm/W
pri 1500 mA vyšlo 118 lm/W
pri 2000 mA vyšlo 109 lm/W

dúfam, že som sa veľmi nesekol. Presnosť je ovplyvnená odčítaním z grafu VA charakteristiky diódy.
Škoda, že v datasheete nie sú údaje pre 2500 a 3000 mA. čerpal som tu: http://www.cree.com/~/media/Files/Cree/LED%20Components%20and%20Modules/XLamp/Data%20and%20Binning/XLampXML.pdf

Takže možem skonštatovať, že pri LED XM-L T6 sa použitím CC drivera účinnosť pri nízkom svetelnom toku zvýši cca o 20%. Zvyšovaném sv. toku sa budú systémy s PWM a CC účinnosťou približovať.
04.01.2015 - 18:53:57
00
keyboard_arrow_up