Ahojte, chcel by som sa dat na cykloturistiku ale potrebujem poradit s vyberom bicykla. bol by vhodnejsi crossovy hardtail alebo skor cestny so sirsimi plastmi? je pevny bicykel omnoho menej pohodlny ako crossovy s odpruzenou prednou vidlou? predpoklad su cyklotrasy asfaltove resp polne, ziadne horske lesne singletracky na to mam mtb.

cena cca 1000-1200€

dakujem
15.06.2015 - 11:23:09
00
Budes jazdit nalahko alebo ovesany 10kg+ batozinou ? Co sa tyka pohodlia, je to velmi individualne, pre niekoho je na rozbitu okresku/polnacku v pohode aj bezny cestak s odolnejsimi plastami, niekto tam bude "skuvinat" aj na 29' hardtail mtb a tvrdit ze potrebuje full. Ak by som hladal bicykel na sviznu cykloturistiku nalahko, teda jednodenne vyjazdy do 150-200km, tak by som si asi vybral nejaky cyklokrosovy bicykel, idealne s 2 setmi kolies, jeden s klasickymi ~35mm cx drapakmi a dalsi obuty na 25-28mm cestnych plastoch pre pripady ze by ma nic horsie ako rozbity asfalt necakalo.
15.06.2015 - 16:42:08
00
voziť dva pári kolies,uff,to snád nie...

Poviem ti to takto,HT 29er ide po ceste so správnym obutím viac ako dobre. Asi by bolo vhodné zvoliť dáke 1.75 plášte s jemným dezénom a nik ma nepresvedčí,že cross je v niečom lepší...

áno,pri tejto variante je ti asi na nič odpružená vidla. Ale zas,ak máš vzduchovú,prispôsobíš si ju podľa zaťaženia a ten cca 1kg rozdiel v hmotnosti medzi odpruženou a pevnou vidlou nie je predsa rozhodujúci.

Keby som sa rozhodoval ja,kupujem 29HT,aj z toho dôvodu,že ho využiješ aj iným spôsobom,ako ten cross.

Druhá vec by ale bola,keby plánuješ voziť na bajku hŕbku ťažkej batožiny,tam je cross asi vhodnejší.
15.06.2015 - 16:53:00
00
Dakujem, zatial sa tiez priklanam ku HT s uzsimi plastmi, este by som sa chcel kedze rozpocet nemam neobmedzeny... na co sa viac pri biku na cykloturistiku zamerat: vzduchova vidla / vybava (prehadzovac...) dakujem
15.06.2015 - 20:24:23
00
Miestni turisti v rámci oddielu majú aj cyklo-akcie, ku ktorým sa niekedy pridám, a všimol som si, že všetci dospelí majú krossové bicykle s nejakými nosičmi, deti 24ky HT s tenším obutím. Jedná sa o cca 30 ľudí, ktorí ročne najazdia nx70-80km/denne, asfaltky + niečo po lúkach. A sú medzi nimi aj ľudia, čo nemajú ťažkosť zafinancovať bicykel podľa potreby. Takže ten krossový typ je primeraný.
16.06.2015 - 09:33:11
00
Na cykloturistiku je najvhodnejsi trekovy / cross hardtail. Vidla ma nizsi zdvih ako na horskych, co na asfalt staci, predne prevody zvykne mat s 48/36/26 zubami, cize tazsie a na rychlejsiu jazdu, ako byvaju na horskych, kde najtazsi prevod ma iba 42 alebo 40 zubov (alebo aj menej ?), mozes si na to dat relativne uzke 28 mm plaste, na cestakoch su bezne 23, pripadne 25 mm, mozes na to namontovat nosic na nejake kapsy, tie sa pri cykloturistike zidu.
Cestaky su rychlejsie a lahsie ako trekove, aj sa na nich ide lahsie, ale spravidla su drahsie. Maju tazsie prevody, zvacsa vpredu len dvojprevodnik s najtazsim s 53 alebo 52 alebo 50 zubami. Nosic a blatniky sa na cestak nezvyknu montovat, resp. da na namontovat iba nosic na sedlovu trubku. Na horsie cesty su krosove cestne bicykle so sirsimi napr. 25 mm plastami. Fitnes bicykle su cestaky s cestnymi sadami a prevodmi bez baranov. Su tiez lahsie ako trekove. O trekovom s odpuzenou prednou vidlou do 10 kg neviem. Na cykloturistiku je skoda cestak za 2000 a viac, pri prevoze v cykloprivesoch sa bicykle dotlcu.
Horsky bicykel je vhodny pokial sa chodi po lesnych, kamenistych, zlych cestach, po ktorych sa chodi pomalsie ako na kvalitnom asfalte, je to skor technicka jazda. Vsetko na horskom je na to stavane, lahke prevody, vysoky zdvih prednej vidly, plaste, ktore sa hustia na nizsie tlaky. Pokial chces chodit po kvalitnych cestach, horsky bicykel nema zmysel.
16.06.2015 - 09:57:41
00
mne teda prevod 42x11 čo mám na HTčku až tak beznádejne ľahký nepríde,najmä ak zoberiem do úvahy celodenný výjazd s xy kg batožiny:) A to hovorím po skúsenostiach so Schwalbe Kojak...rozmer 700x35.
16.06.2015 - 11:05:52
00
Podľa mňa na cykloturistiku je najlepšie niečo na tento spôsob: http://www.bootleg.it/b-product2/hobo/
16.06.2015 - 11:17:04
00
keyboard_arrow_up