Dlzka predstavca v sucinnosti s sirkou riaditok /kratsi predstavec = sirsie rajdy a naopak/ vplyva na jazdne vlastnosti, co sa tyka zjazdu, tociek, atd. Natiahnuty posed je horsi na krize, obzvlast s tazsim batohom vo vyjazdcoch, ale je to aj vec zvyku. Ja mam 176cm, a idealna velkost ramu je pre mna, ked horna ramova trubka je niekde medzi 600-610mm s predstavcom 8-10cm. A to je to, co potrebujes vediet, pretoze dlzka sedlovej trubky je zaujimava len kvoli dlzke sedlovky, co vyrobcovia ramov povetsine vytrvalo ignoruju. Idealny posed .. tj nastavenie predozadneho posunu sedla + vyska voci stredu je len jedna a k tomu sa potom navazuje horna ramova trubka, kde je dolezite ake dlhe su ruky. Pre rychle a dupave slapanie je skor natiahnutejsi posed, pre zjazdy a singlace viac vzpriameny /lahsie sa naraba s taziskom/. K tomu vsetkemu sa pridava velkost zdvihu, offset vidlice, hlavovy uhol, vyska riaditok od zeme ..
16.11.2014 - 15:14:44
00
Kúp si správny rám a ak chceš sedieť vzpriamene, kúp kratší predstavec. S menším rámom môžeš mať problémy so správnou polohou pedálov (aby neboli príliš vzadu, pod zadkom) , poprípade s dĺžkou sedlovky (u 450mm sedloviek nie je veľký výber).
16.11.2014 - 16:45:01
01
Trošku oživím túto tému, lebo sa začína schyľovať k zakúpeniu novšieho bajku. Typická trasa aké obľubujem je napr. takýto okruh (plánujem aj dlhšie výjazdy): http://mapy.hiking.sk/?trasa=t3MSu alebo http://mapy.hiking.sk/?trasa=58qo4
Budem mať o chvíľu 50 rokov a z fullhardu by som rád prešiel na plne odpružený bajk. Najviac sa mi pozdáva Spešl - 29" Camber, s tým asi veľa nepokazím. Skúšal som na predvádzacom dni rám veľkosti M, ten sa mi videl malý a vcelku sa mi pozdávala veľkosť L - mám výšku 180cm. Je možnosť kúpiť bajk v bazáre, ale ukázalo sa, že je to XL. Otázka teda znie, či by sa to dalo riešiť kratším predstavcom a vyššími rajdami, máte s týmto niekto skúsenosti?
02.02.2015 - 14:59:59
00
Na taku vysku Lko, urcite .. predstavec sa da, riaditka skor nizsie, dokonca niekedy treba otocit predstavec, zalezi na nastaveni, kedze obvykle byva hlavova trubka dlhsia. Ale ja osobne na tuto vysku neviem, ci by som chcel XLko...
02.02.2015 - 16:48:50
00
Ak by si bral XL a musel meniť predstavec viac ako dva cm, zmenil by si aj svoj posed smerom dozadu. Tým by došlo už aj k určitým zmenám jazdných vlastností biku v teréne. A pri XL by si získal aj nechcenú váhu navyše. Zrejme by to chcelo aj zmeniť sedlovku a dať tam takú, čo má nulový ofset. Teda sedlovkou dva cm dopredu a predstavcom 2 cm dozadu.
Nešpekulkuj, bike ti musí sedieť ako topánky. Veľké aj malé sú ti o ničom. Poslúžia ale aj potrápia.
02.02.2015 - 17:04:59
00
XL urcite nie, zbytocne velky a tazky ram na tvoju vysku. A ak by ti nesadol, tak sa tazsie bude predavat ako Mko ci Lko. Takze urcite L ako ti tu radia.
02.02.2015 - 21:30:28
00
Tak ano, ale bazar, je bazar :) .. a ta vaha naviac, to je tak 100, prinajhorsom (ale fakt, ze velmi prinajhrsom) asi tak 200g :D
02.02.2015 - 21:46:45
00
Pali65 mam Spesla FSR XC, predchodcu Cambera. Mal som L ram, po reklamacii nejakym nedopatrenim XL. Predtym som ten bajk miloval, od vymeny si neviem zvyknut :-( mam 191cm, skor dlhsie nohy. V tej dobe Spesl vseobecne daval pekelne dlhe predstavce, ja mam 120mm ( vola sa to XC, tak to ma mat aj taky posed ;-) ), takze mam pripraveny 90mm predstavec a 700mm riaditka. Ak to nepomoze, pojde asi definitivne z domu. Ide sice o iny model, iny ram a mierne geo, ale na XL by som u teba urcite nesiel.
02.02.2015 - 22:26:54
00
dlhe predstavce su zlo, pekelny vynalez
02.02.2015 - 22:39:29
00
Keď porovnáme napr. Scott Spark 950 a Spešl Camber, čo by ste skôr odporúčali? V tejto kategórii, 29" zdvih okolo 100mm, na pohodové jazdenie s občasným vybláznením sa, neplánujem žiadne veľké skákanie. Nejaké rady?
20.02.2015 - 17:32:00
00
ja som jazdil camber comp 29 minulu sezonu a je to fakt dobry bike, na trail a take jazdenie ako planujes ty ideal, ja mam 188 cm a mal som Xl a bolo mi trochu velke
20.02.2015 - 17:44:50
01
Nikto nemá skúsenosť s tým skotíkom?
21.02.2015 - 10:49:38
00
Ďakujem pár ľuďom, ktorí mi pomáhali zorientovať sa v celej problematike výberu bicykla a vskutku pomohlo aj poňúrať sa na celom tomto fóre. Dnes môžem túto kapitolu predbežne uzavrieť.

Osobne zastávam názor, že človek si musí všetko nejako zaslúžiť. Nebolo by ťažké kúpiť rovno nejaký bajk, ale najprv som chcel vidieť, že skutočne budem môcť jazdiť (pre jeden zdravotný problém som mal ešte vlani dosť pochybnosti) a či budem skutočne chcieť. Po 20 rokoch vysedúvania v kanceláriách bolo treba niečo urobiť. Okrem intenzívnej turistiky som chcel aj nejaký šport, ktorý vytlačí pulzovú frekvenciu do iných sfér. A tak som od jesene ničil ten svoj starý verný fullhard na cestách aj necestách, neprestal som ani v zime, schudol som o nejakých 10kg a prišiel čas zohnať niečo novšie.

Keby to išlo hneď, mojím ideálom by bol asi Durango BlackJack. Prečo, to sa mi tu nechce vypisovať a hlavne je to v cene, ktorá v súčasnosti prevyšuje moju ochotu toľko vydať za bajk. Ak to bude aktuálne, určite sem ešte napíšem.

Keďže stará Atala sa mi začala rozpadávať pod rukami, nakoniec som za lacný peniaz kúpil jazdený Kellys TNT 20, čo sa celým vybavením bude blížiť skôr k low end. Ale po 200km jazdenia, kedy som si radostne užil zjazdy, kde ma ešte minule zúfalo boleli ruky od trasenia a stískania ráfikových bŕzd, teraz je to žúžo. Víkend som strávil na liptovských kamenistých cestách a aj takýto vcelku basic model je oproti pôvodnému starému kostitrasu úplne luxusné jazdenie. Asi to bude chcieť po čase vzduchovú vidlicu, ale aj toto trojkilové pružinové monštrum je pre mňa veľký pokrok. Občas možno zabúdame, že radosť je o postupných krokoch vpred.

Navyše som chcel aj niečo, čo obujem cestnými plášťami a vydám sa trebárs do Passau. Takže ešte raz ďakujem tým, čo mi trpezlivo odpovedali a lúčim sa fotečkou nového tátoša. Dovidenia na lesných cestách priatelia...

Prílohy:

_MG_8076.jpg
_MG_8076.jpg 611.02 KiB thumb_up0thumb_down

17.06.2015 - 11:52:11
012
keyboard_arrow_up