Ahojte, som tu nový, tak dufam, ze som prispevok zaradil spravne a nikto nebude mat s mojim "zaciatocnickym" prispevkom problem.

Rozhodol som sa , ze po asi 5 rokoch si dam dokopy svoj stary horsky bicykel a zacnem ho opat vyuzivat, bohuzial na nom musim vymenit komplet cele zadne koleso, lebo je z eho celkom kvalitna 8mička-proste rafik K.O aj plast zodraty...

Zacal by som asi od najmenej podstatnej veci:

1.Duša-nie som si na 100% isty ci nefuci lebo som nemal pri sebe vodu, skor zo zvedavosti ma zaujal priepastny opticky rozdiel medzi dusou na prednom a zadnom kolese-ta na zadnom, ktore musim menit je laicky povedane objemovo po nafuknuti velmi velka(siroka) a tenka(rozumej makka ako ho*no) kdezto na predom mam dusu celkom uzku zato pevnu/tvrdu). Vygooglil som si , ze dnes uz sa tie duse znacia inak ako kedysi a ze uz sa predavaju ako univerzalne atd...to riesit nejdem len ma skor zaujima ci by nebolo dobre mat obe duse rovnake alebo ci je teda lepsie mat v predu nejaku uzku a "pevnu" a vzdau skor teda taku siroku a makksiu...jedoducho vas nazor nato ma zaujima.

2.Plast-plast bol origo čina 26x1.95 menil som ho lebo ked som bol soplak sme flekovali atd atd...typek mi v dakom cyklosporte predal 2.10 plast a vyzeral nechutne siroky a este ktomu znacka rubena-uplny srot-oproti tej origo cine je uplne makky(ta guma) a ani sa nedivim ze ten som zodral flekovanim asi tak za 2 tyzdne...takze idem kupovat novy urcite 26x1.95 len videl som na jedom webe ze pri plastoch mali aj oznacenie dezenu-ale to mi asi moc nepomoze vsak?-jednoducho chcem taky plast aby nebol makky ako ho*no ako ten rubena-da sa to nejak zistit cez net ci najlepsie "ohmatat" v predajni?

3.Posledna vec..zhrniem cele vypletene koleso-nie len rafik. Oznacenie vyrazene na rafiku predneho kolesa je rmx 559x21 na zadnom nie je vyrazene nic! bol tam vsak nalepeny listok zevraj 559x25. Mne to hned nesedelo, tak som to premeral. Oba rafiky maju skutocne vntornu sirku tych 2,1-2,2(odchylka predsa len enjaka ci uz je to metrom abo pouzivanim). Lenze teraz celkom zajimave je, ze ked som meral vonkajsiu sirku tak na prednom som nameral 2,6 skoro a na zadnom 2,5(pritom ak by bol ten stitok co som pisal na zaciatku spravny tak zadne ma byt sirsie!) to iste treti rozmer co ma napadlo merat bola vonkajsia sirka nie zo strany plasta ale zo strany vypletu a tam zase predne 2,6 a zadne 2,4-2,5..cize zas mensie. Ako neviem-mozno to zbytocne riesim-myslim ze ten stitok na zadom je proste blbost a tie kolesa(teda rafiky) su oba z vyroby 559x21, len je trochu divne ze teda to predne ma tie dva rozmery sirsie pritom to koleso je relativne v poriadku a zadne koleso je 8mička dokonca vidiet aj poskodenie na rafiku(myslim rozdielne sirky na rozdielnych meistach) a stale je uzsi.

Ale toto teda si moc nebudem riesit-skor idem riesit ake koleso zadne kupit-lebo vypletat to nebudem ani zaboha takze kupim komplet aj s nabojom-lenze co som pozeral lacnejsie 26ky kolesa tak skoro vsade su vypletene rozmer 559X19 obcas 559x20 ale 21 cez net asi nezozeniem to by osm musel len rafik kupovat.

Otazka teda znie bude OK ked kupim dozadu vlastne o milimeter az dva koleso s uzsim rafikom ako je original v predu?
Nebude to aj esteticky vidiet a vyzerat hlupo?
Ked kupim koleso s mensim rafikom ako je original teda bud 19 alebo 20 budem tam stale moct dat plast 1.95 ci budem musiet kupit uzsi?

Inak vsimol som si aj spice ze niektore su ocelove, niektore len pozinkovane, niekde je naboj dural, niekde ocel--tipujem ze ocelove spice su lepsie ale ci nejak priepastne-ten naboj ktory je lepsi netusim vobec...hodim sem linky na dve kolesa tak vas poprosim skuste sa na ne kuknut, ze ktore by bolo lepsie.
1.ocel naboj ale len pozinkovane spice -nie je specifikovane kolko rychlostny je naboj http://www.shopbike.sk/eshop/action/productdetail/oc/3301210/product/zapletene-koleso-zadne-26-axon-559x20-36-maticove-viackolecko.xhtml
2.duralovy naboj a ocelove spice+ je tam aj jasne specifikovane ze ten naboj je 6-7 rychlostny http://www.shopbike.sk/eshop/action/productdetail/oc/2016109/product/zapletene-koleso-kls-mtb-26-basic-zadne-r.xhtml

Podla man je moznost 2 lepsia ale zas je to len 19 kdezto to prve je 20 a ja mam teda original 21...

este som inde nasiel tretie koleso ale to ma hlinikovy naboj, coz neviem ci ej zrovna vyhra+ ten rafik je uz nejaky iny(mi to pripomina rafik ako na kolesa bez duse:D) tak ot neviem ci by som mohol pouzit a ani mi to nepride ako nejaka skvela volba ale zas je to 20-ka...http://www.cykloobchod.sk/product_info.php?cPath=22_71&products_id=107604

To bude asi tak všetko, ja viem ze toho opticky vyzera dost vela ale v skutocnosti nie je. Kto sa dostal az sem a bude ochotny mi pomoct...no vopred mu velmi pekne dakujem :-)
21.06.2015 - 23:22:42
00
1. Dusa ak fuci, tak zalepit/vymenit, ak nefuci, tak nie. (prave vcera som zistil, ze som mal na jednom biku dusu z 2006 - od vyroby a ziaden problem)

2. To ze si preflekoval plast nezalezi od jeho sirky (to cislo 1.95), ale od jeho tvrdosti a vzorku atd.. Rubenu som nikdy nejazdil, tak neviem, ale ak chces aby ti vydrzala vela flekovania, tak kup nieco starsie a jazdene z bazaru, aby to bolo stvrdnute. Na mokre ti to bude drzat menej, ale ako pozeram co pises, tak ti to bude asi jedno.

3. nebude to vyzerat hlupo - ja som jadzil inu sirku rafiku, plastu a bolo to v pohode (vpredu bol uzsi rafik a plast so vzorom ktory drzal do bokov a vzadu sirsi rafik a rychly plast s mensim vzorom, aby to islo co najrychlejsie) Plast 1.95 bude OK

Klinikovy naboj - to bude asi len telo a mysky budu aj tak ocelove. Zober tie pozinkovane, to by potom nemalo tak hrdzaviet...
22.06.2015 - 09:17:37
00
dakujem ti za pomoc :-)
22.06.2015 - 22:47:18
00
keyboard_arrow_up