Nema tam popis bike. Je to jeho? http://www.mtbiker.sk/foto/159362.html
08.06.2015 - 23:25:34
00
Je
09.06.2015 - 08:47:03
00
Klobuk dolu.
09.06.2015 - 09:40:33
00
Ahojte. Aj mna prepadla Saganomania a uz dlhsie rozmyslam, ze by som si zriesil cestak. Na svojom MTB jazdim obcas aj cisto cestne vyjazdy.

Penazi nemam nejako nazvys ale zatial nemam stanoveny presny rozpocet. Zatial tak orientacne okolo 500-600€. Chcem brat bazarovku a nemam problem si ho ani poskladat. Predstavujem si to tak, ze najdem dobry ram a k tomu slabsiu sadu ktoru casom vylepsim. Rad si necham poradit.

A) ram: Zrejme neni sanca zriesit karbon. Ako je to s karbonovou vidlou v hlinikovom rame? Je ju citit? Casom by som chcel dat aj kotucaky, su navarky na nich standard, alebo treba hladat?
B) kolesa: Toto je pre mna spanielska dedina.
C) pohon: Kedze rozpocet je biedny, budem sa zrejme pozerat po nizsich sadach. Nechcem sa vsak nechat odrbat. Ma napr taky Claris 2x8 rovnaky rozsah prevodov ako napr 105 3x10? Na svojom MTB vyuzivam cely rozsah prevodov.

Dakujem za trpezlivost ktoru so mnou budete mat :D
23.07.2015 - 19:35:39
00
A) Karbonovu vidlu urcite je citit, bazarovku za 500-600e v pohode kupis s hlinikovym/horcikovym ramom a karbonovou vidlou, ked budes mat trocha stastie, tak aj s karbonovou zadnou stavbou (moj prvy cestak fuji roubaix bol tejto konstrukcie). S velkym stastim sa da kupit v tej cene aj celokarbon (kupil som taky frajerke), ale vacsinou tam uz musi byt nejake "ale" pre ktore sa bicykel nedari predat, napriklad extremne mala alebo velka velkost ramu. Nad kotucmi nespekuluj, standard to samozrejme pri cestakoch nie je, v tej cene prakticky nemas sancu nieco s nimi zohnat (o sucasnom sortimente cestnych kolies pre kotucove brzdy ani nehovoriac) a pokial nejazdis vyrazne kopcovity teren za kazdeho pocasia tak je to hlavne na cestak uplna zbytocnost.

B) Neries, bicykel kupis s nejakymi zakladnymi kolesami, ktore neskor vymenis ak ta cestna cyklistika viac chyti.

C) Dolezity bude pre teba hlavne najnizsi prevod, pomer cca 1,2 (~ 34/28) je pre zaciatocnika fajn, ked chces jazdit aj strmsie stupania, pokial jazdis len rovinky/mensie brdky tak je to jedno a kludne zober aj bicykel s "klasickymi" prevodmi (zvacsa najmensi prevodnik 39 a najvacsi pastorok na kazete 25).
23.07.2015 - 19:50:04
01
Ok, takze poskusam nejake ramy uvidim aky mi sadne. Na MTB mam najlahsi prevod 24/34 (0,7) a mam s nim obcas problemy. Jazda na cestaku je asi neporovnatelna vsak? Zatial som jazdil len take mensie kopceky okolo KE. Jahodna, Stosske sedlo a podobne. Tam by stacilo 34/28?
//kotucovky: Mam ich na MTB a ked zoberiem ocov cross alebo lacnejsie MTB chybaju mi tie vykonne brzdy.
23.07.2015 - 20:04:38
00
110mat110 Na mtb su tie ultralahke prevody kvoli narocnemu technickemu terenu, na asfaltove cesty tak lahke prevody urcite netreba. Ked som zacinal s cestakom minuly rok, mal som tam najlahsi prevod 34/25 (1,36) bohuzial na jeden z najstrmsich kopcov v okoli som vtedy este nevysiel (Braunsberg, 8% priemer, najstrmsia cast cez 15%, dlzka hlavneho stupania asi 1,5 kilometra, na tej najstrmsej casti som musel zosadnut). Bolo to takto pred rokom, cestak som mal len 3 mesiace a najazdenych som na nom nemal viac ako 600-700km, po najazdeni asi 1000km sa to zlomilo a uz som po tom kopci stupal jedna radost.
Tym chcem povedat, ze po chvilke jazdenia ti nohy zosilneju a netreba to hned riesit ultralahkymi prevodmi, ktore budes po case so sebou vozit uplne zbytocne a namiesto toho by si mohol mat radsej lepsie odstupnovanu kazetu s mensimi skokmi medzi prevodmi.

Co sa tyka brzd, tak dobre naladene dvojcapove cestacke brzdy brzdia urcite lepsie (modulacia aj brzdna sila) ako V-brakes na starom MTB/Crosse.
23.07.2015 - 20:38:30
01
Dakujem za odpovede. Uz sa mi cca zacina rysovat co chcem, uz len taky bajk najst.

Nateraz posledna otazka. Aky je rozdiel medzi cestnym a CX bajkom? Staci len prehodit gumy, alebo je v tom aj ina "magia"?
23.07.2015 - 21:22:48
00
CX bike ma uchytenie na cantilever/diskove brzdy na vidlici a zadnej stavbe, takisto ma na tych miestach priechodnost pre 31-33mm CX obutie (aj s rezervou pre blato), na vacsinu cestakov obujes max 28-30mm gumy (na vela starsich modelov ani to nie a 25mm je max, nie ze by realne bolo na cestu treba sirsie gumy). Geometria je vacsinou velmi podobna, alebo aj zhodna s cisto cestnymi modelmi.
23.07.2015 - 21:31:53
00
Prevody by som velmi neriesil tak ci tak. Ked kupis akukolvek cestnu sadu, bude to mat vpredu 50/34 alebo 52/36, vzadu rozpatie 11-32, najcastejsie 11-28. 28 uplne staci (Froome na nom slape 15% kopce posediacky :D). Najoblubenejsie su teraz asi 52/36 a 11-28.
23.07.2015 - 22:07:02
00
Ked bude kupovat starsi 5-10 rocny cestak, tak je kludne mozne, ze tam bude mat napriklad 53/39 - 12-23 a to pre zaciatocnika na kopce nie je najvhodnejsie :)
23.07.2015 - 22:14:09
00
Zasa nesedim na bajku prvy krat. Na MTB som dal jahodnu (7km, 4%) za 25minut. Nic extra ale zasa trocha kondicku mam. Nakoniec to aj tak dopadne, ze nebude z coho vyberat a zoberiem to, co bude v dobrej cene.
23.07.2015 - 23:05:25
00
Ahojte. Aj mna prepadla Saganomania a uz dlhsie rozmyslam, ze by som si zriesil cestak. Na svojom MTB jazdim obcas aj cisto cestne vyjazdy.

Penazi nemam nejako nazvys ale zatial nemam stanoveny presny rozpocet. Zatial tak orientacne okolo 500-600€. Chcem brat bazarovku a nemam problem si ho ani poskladat. Predstavujem si to tak, ze najdem dobry ram a k tomu slabsiu sadu ktoru casom vylepsim. Rad si necham poradit.

A) ram: Zrejme neni sanca zriesit karbon. Ako je to s karbonovou vidlou v hlinikovom rame? Je ju citit? Casom by som chcel dat aj kotucaky, su navarky na nich standard, alebo treba hladat?
B) kolesa: Toto je pre mna spanielska dedina.
C) pohon: Kedze rozpocet je biedny, budem sa zrejme pozerat po nizsich sadach. Nechcem sa vsak nechat odrbat. Ma napr taky Claris 2x8 rovnaky rozsah prevodov ako napr 105 3x10? Na svojom MTB vyuzivam cely rozsah prevodov.

Dakujem za trpezlivost ktoru so mnou budete mat :D


pridaj 50 € do rozpočtu http://www.mtbiker.sk/bazar/bicykle-cestne/239840/merida-scultura-special-edition.html

alebo http://www.mtbiker.sk/bazar/bicykle-cestne/239821/author-a6600.html
24.07.2015 - 08:32:33
01
Ta merida je ok za tie peniaze a mozno by ju dal aj za 600
24.07.2015 - 09:11:00
00
Ja len, čo sa problémov s najmenšími prevodmi. Ako písal janherich, ak jazdíš pravidelne, časom Ti nohy zosilnejú, že to neskôr vyšlapeš takmer všetko.
Prvý krát som na svojom favorite s najmenším prevodom 42/25 priemerne trasu Medené Hámre - Hviezda nedal. Neskôr už áno.

Ja mám ešte špeciálny posilovací tréning aj na fixke, keďže s ňou chodievam do práce tu v BA cez kopec Brnianska cesta - Prokopa Veľkého - Hlboká a z práce cez Palisády - Šulekova a popod Slavín cez Havlíčkovu na - Prokopa Veľkého a Brniansku cestu na prevode 46/17 (Hlbokú cestu zo spodku som na fixke ešte zatiaľ nedal :-)).
24.07.2015 - 09:12:00
00
keyboard_arrow_up