Green bike prvy kopec je hore od Veroniky, nie? TO by som nebral ako rozumny kopec na zaciatok - treba ho jazdit opacnym smerom :-)
Neviem s kym jazdis, ale nastuduj si na cykloserver.cz stupania a vymysli si nejaku rozumnejsiu trasu a budes si to uzivat aj bez zmeny.
Pluca si vies natrenovat aj v tomto veku...
28.08.2015 - 10:04:24
00
No neviem ,ale ten prvy kopec od veroniky zas nieje nejaky mega zabijak, teda hlavne ked uz mas nieco pocas sezony odjazdene, co by uz clovek v auguste mohol mat hlavne ked ide skusat na pretek. Problematicky moze byt tak prvych par vyjazdov v sezone kym sa naberie kondicka. Ale zas kazdy sme iny a kazdy inak vladze. Ja ho slapem 24/36 a to ako sa uz spominalo je rychlost kde zataz na nohy je minimalna a clovek skape na pluca a tep. Takyto kopec tiez treba dychat zhloboka, aby bol dostatok kyslika, take pomale plytke dychanie sa ti v polke kopca vypomsti a potom to uz telo nedozenie.

Hej na tu novu kazetu poptrebujes vymenit cely pohon aj radenie, a naviac 11-42 kazeta je stavana len na jednoprevodnik takze tym si clovek do kopca moc nepomoze, kedze to bude tak max 30ka vpredu aby to bolo rozumne univerzalne . Prave to riesime vo vlakne o 1x11, Na 2x11 je stavna 11-40. Aj ked uz sa nasli vyrobcovia ktori 42ku montuju aj k dvojplacke, da sa to ale ma to bud obmedzenia alebo je to potrebne doladit ak sa da.


Naposledy upravil marek_K dňa 28.08.2015 - 11:40:06, celkovo upravené 1 krát.

28.08.2015 - 10:18:24
00
eboris inak aj v tych tepoch moze byt zakopany pes.... ked ides na hentie tepy co pises (175) je pravdepodobne ze ides cez svoj prah max. tepov a to ti staci ist par minut a si KO.... uz nemas energiu nato by si s radostou isiel dalej .... mas moznost dat si to zmerat u nejakeho sportoveho lekara ( asi idealna/najpresnejsia volba), druha moznost kupit si pulzmeter s hrudnym pasom, kde si zadas svoje udaje (vek, vaha, vyska......) a on ti ponukne priemerne hodnoty a potom treba bajkovat podla nich aby si ostaval pod svojim maximom..... tretia moznost ze budes pocuvat svoje telo a naucis sa casom kde je tvoj strop teda co mozes davat.......
kazdopadne je super ze si sa na to dal :y: a prajem ti aby si vydrzal a aby ti bajk priniesol radost........ aj preto sa tymto veciam povenuj (dychanie, tepy, pravidelnost vyjazdov aspon 2-3x tyzdenne) aby si z bajku mal radost a nie trapenie ..... neboj, ked vydrzis, pride to ;)
28.08.2015 - 10:54:04
00
Netreba chodit k lekarovi merat prahy, ani kupovat pulzmeter. A pulzmeter asi ma, ked vedel na akych tepoch siel, ze. ;) Staci sa riadit pocitovo tym, ci stiha dychat. Ak uz nestiha, tak staci zvolnit. Naco vsetko komplikovat?
28.08.2015 - 11:14:47
00
Na pretekoch urobi vela nechceneho aj adrenalin a davova psychoza. :)
28.08.2015 - 11:20:43
00
Dakujem Vam vsetkym za to ze mi radite a dodavate elan. Tak uvidime ci pluca sa roztiahnu a dovolia noham to potlacit az na vrchol kopca. Ideme trenovat.
28.08.2015 - 11:23:46
03
Na pretekoch urobi vela nechceneho aj adrenalin a davova psychoza. :)


Trafil si klinec po hlavicke.:)
28.08.2015 - 11:24:49
00
Pľúca sa síce neroztiahnu (anatomický nezmysel), ale naučíš sa (časom) to čo máš, lepšie využiť. Resp. organizmus sa naučí, keď ho budeš trošku mučiť.
Pulz 175 nie je nic moc, tu môže byť zakopaný džezefčík toho chýbajúceho magi, a tu by naisto bol aj problém pri pokuse utočiť tak ľahký prevod. Ja mám pokojový niekde okolo 60, maximum niekde okolo 200. V tom výšľape, čo spomínaš, som prvý raz šliapal s istou doktorkou medicopterkou, to som bol asi druhý raz na MTB :D a dopadol som podobne (mal som tam ako "dovtedy žiletkár" hodený prevod podľa "cestného feelu" a to bola po pár m stopka :D). Dnes to utočím ani nie na najľahšom, čo mám, s pulzom odhadom okolo 160-165, čiže ešte tam je nejaká rezerva aj na nahlas ***** (v prípade pretekov pičujem len mentálne, ale o to radikálnejšie, aby som mohol ísť vyššie pulzy).
Ľahší prevod ako tých 22/32-34 nemá význam, to už je rýchlosť krokom a problém s udržaním kadencie, ktorá musí byť nejaká.
Tých 42z sa robí na toto:
http://www.gear-calculator.com/?GR=DERS&KB=22,32,44&RZ=11,12,14,16,18,21,24,28,32&UF=2100&TF=90&SL=2.6&UN=KMH&GR2=DERS&KB2=30&RZ2=11,13,15,17,19,21,24,28,32,37,42&UF2=2196
(a to som použil najprťavejšiu pílu aká sa na jednoplacku XT dáva)
28.08.2015 - 13:21:28
00
Podla toho co som sa kedysi davno docital, tak treningom si vies ten objem pluc zvacsit - teda, ze sa ti tie pluca roztiahnu, ale kedze teraz som k tomuto vyjadreniu nenasiel ziaden rozumny zdroj, aby som to vedel potvrdit, tak to nechavam radsej tak...

Spat k teme - myslim, ze vysledok je dost jasny - pojazdit, nic zatial nemenit, ale uzivat si to a bude to lepsie...
28.08.2015 - 13:34:49
00
Na to je ale v 50ke už naozaj trochu neskoro :D
Že sa zvýšia kapacitné ukazovatele, je niečím iným ("vieš to predýchnuť"). Napr. ak by si si pořídil astmu, nejaký "hardwarový objem" sa ti nezmení, ale "mŕtvy" objem vzrastie, proste nebudeš využívať niektoré časti - typicky pľúcne hroty.
Väčšina píplov gaučových predýchava len spodnú časť pľúc.
28.08.2015 - 13:40:00
00
Prepac ale tomu calculatoru nerozumiem. Viem co sa tam riesi len neviem z toho precitat vysledok.
28.08.2015 - 13:45:45
00
Na to je ale v 50ke už naozaj trochu neskoro :D
Že sa zvýšia kapacitné ukazovatele, je niečím iným ("vieš to predýchnuť"). Napr. ak by si si pořídil astmu, nejaký "hardwarový objem" sa ti nezmení, ale "mŕtvy" objem vzrastie, proste nebudeš využívať niektoré časti - typicky pľúcne hroty.
Väčšina píplov gaučových predýchava len spodnú časť pľúc.


.. toto je uz "vedecky pristup" a mne viac imponuje ze treba bajkovat a dychat a nejak sa to vyvrby ... a ked nie tak kazda snaha je o niecom.
28.08.2015 - 13:47:41
00
Pozried si akoou kadenciou a na akom prevode a na akych kolesach pojdes a vypluje ti to rychlost (hodnota dole na grafe)
28.08.2015 - 13:49:55
00
... a výkon je priamo úmerný rýchlosti a ty máš nejaký svoj max. výkon, ktorý si schopný podávať (ono je tých maxím viac, v zásade nás zaujíma to, čo si schopný podávať "trvale", povedzme 2 h v kuse).
Podstatné na tom grafe je, že ak s otáčkami, ktoré si schopný utočiť, ti klesne rýchlosť pod nejakú, tak ak nie si akrobat (alebo trialista), tak sa ***** jak kabela a krátko predtým sa ti už celom iste viac oplatí potlačiť.
28.08.2015 - 20:00:40
00
Pri tychto nizkych rychlostiach ti do toho uz keca aj geometria biku. Ak ti zdviha predne koleso, daleko to uz nedotiahnes. Samozrejme presun tazsika dopredu pomoze, ale to treba vediet a efektivita sliapania ide dolu.
29.08.2015 - 09:46:30
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Komponenty / Kazety a pastorky / MTB 10-11-12 rýchlostné)
keyboard_arrow_up