Ahojte,

po nedávnom výjazde som na bajku objavil uvolnený prevodník. Musel som stiahnúť pravú kľuku, ponáhľal som, a nedal som si pozor na smer závitu... |( Výsledok: strhnutý závit na osi, strhnutá dosadacia plocha (príruba) samosťahovacej matice. Kľuky sú SRAM X.0 (S2200, Spešlovská varianta s povolovaním na pravej strane, u prevodníku).

Jednoduchý dotaz: tuší niekto, či sa to dá zachrániť?

Viem, že os sa dá rozobrať (mtbiker téma tu) a zohnať nová.

Zádrhel je tá samosťahovacia matica. Tá je uchytená na svojom mieste "čapičkou" (ten čierny eloxovaný diel, na ktorom je napísaný krútiaci moment), ktorá sama drží na kľuke na nejakom závite. Z toho usudzujem, že čapička sa musí dať odšróbovať a samosťahovacia matica sa musí dať vymeniť. (Prvá priložená fotka je iba ilustračná - tá rozrezaná kľuka je iný model - ide o to, že tam vidno ten závit tej čiapočky.)

Problém je, že na tú čapičku pasuje len nejaký podivný štvor-bodový kľúč/prípravok do tých štyroch malých dierok na obvode, a ten nikde neviem nájsť. Nevie niekto, kde by sa sa to dalo zohnať?

Príloha:
sram_prierez.jpg
sram_prierez.jpg 105.7 KiB thumb_up0thumb_down


Príloha:
sram01.jpg
sram01.jpg 488.59 KiB thumb_up1thumb_down


Príloha:
sram03.jpg
sram03.jpg 481.83 KiB thumb_up0thumb_down


Príloha:
sram04.jpg
sram04.jpg 401.75 KiB thumb_up1thumb_down

09.05.2020 - 15:06:41
00
Zdravím, používa sa na to takzvaný pin-spanner :

https://www.parktool.com/product/pin-spanner-red-spa-2

https://www.mtbiker.sk/shop/servis-a-trening/naradie/stahovaky-na-stredy/park-tool-spa-2c-kluc-na-misky.html
09.05.2020 - 16:15:58
00
Čo sa týka tvojej hlavnej otázky, tak na to asi nenájdeš odpoveď, asi len kúpiť novú skrutku, všetko poriadne dotiahnúť a vyskúšať, ak nie je strhnutý záviť aj v oske tak by to malo fungovať, ak má oska zničený závit, tak buď urobiť vačší a dať tam inú skrutku alebo nová oska.

Tento kit by ti tam mal pasovať:

https://www.cykloeshop.sk/p/1253/crank-arm-bolt-m18m30-alloy-self-extracting-bb30-right-s-series-mtb-qty-1-sram
09.05.2020 - 16:21:11
00
Aj očkovacími kliešťami krytku vykrútiš, len je tam opačný závit. Môže byť napatlaný loctitom, tak keď ju nahreješ pôjde ľahšie.

Skrutka neni samosťahovacia, skrutka je skrutka, samosťahovanie zabezpečuje práve krytka, lebo sa o ňu skrutka oprie.

Keď budeš montovať nazad, šuchni vazelínou hlavu skrutky a vnútornú plochu krytky, pri ďalšom povoľovaní kľuky to oceníš.
Samozrejme aj závity v oske.
09.05.2020 - 16:26:22
00
Nemyslím si, že je tam opačný závit, svoju GXP som rozoberal nedávno, mal som podobný problém, a bol tam normálny závit, aj na skrutke je udaná šípka doťahovania v smere hodinových ručičiek, takže závit je normálny.
09.05.2020 - 16:29:46
00
Máš pravdu na BB30 je opačný závit na poistnej matici, na GXP je normálny. Sorry.
09.05.2020 - 16:45:44
00
Ďakujem za bleskové reakcie. Presne čo som hľadal.

Skrutka neni samosťahovacia, skrutka je skrutka, samosťahovanie zabezpečuje práve krytka, lebo sa o ňu skrutka oprie.


To som mal na mysli. Má to nejaké kanonické označenie?

Vazelínou mažem všetko, nebolo to zatavené. Len som v tomto jednom prípade ponáhľal a na biku som dlho nesedel, takže som si nepamätal, ktorým smerom je závit. (Šípka na krytke je super, iba nepíšu, či to znamená "dotiahnúť" alebo "povoliť".) Mal som dlhý kľúč a jednoducho som najprv zabral na špatnú stranu :(

Dám vedieť, ako som pochodil. Ešte raz díky.
11.05.2020 - 13:51:51
01
keyboard_arrow_up