Ahojte, potrebujem pomoc s kotúčovými brzdami Tektro na horskom bicykli.
Chcel som vyskúšať, ako sa vymieňajú brzdové platničky. Uvoľnil som závlačku, vytiahol som brzdové doštičky, vložil som brzdové doštičky späť, vložil a dotiahol som závlačku, ale už to nebrzdi. Keď stlačím brzdovú páčku, tak necítim vôbec žiaden odpor a iba sa jeden z piestov (červená šípka) priblíži ku disku kotúčovej brzdy, že to šúcha. Tak som uvoľnil závlačku znovu, vytiahol som brzdové doštičky, montpákov znovu potlačím ten vysunutý piest späť dovnútra, aby nevyčnieval, vložím brzdové doštičky, utiahnem závlačku, ale stále je rovnaká situácia. Nulový odpor brzdovej páčky, absolutné to nebrzdí a iba sa šúcha disk kotúčovej brzdy o brzdovú platničku. V čom môže byť problém? Priznám sa, že na začiatku som omylom najskôr začal Thorxom odšrobovavať nesprávny šrob - vid. modrá šípka. Myslíte si, že je teraz brzda zavzdušnená? V čom som urobil chybu? Čo treba urobiť? Bol som v tom, že tento nesprávny šrób iba drži dve polovičky spolu....
Dakujem

Prílohy:

02-nevytlacene.jpg
02-nevytlacene.jpg 1.14 MiB thumb_up0thumb_down

03-vytalcene.jpg
03-vytalcene.jpg 1.12 MiB thumb_up0thumb_down

brzda-tektro.jpg
brzda-tektro.jpg 772.29 KiB thumb_up0thumb_down

10.04.2021 - 17:10:13
00
Ak necitis v pake odpor, je to zavzdusnene a potrebujes na to kupit kit alebo zaniest do servisu
10.04.2021 - 17:57:01
00
peter7b Skúšal si páku stlačiť viackrát zasebou?
10.04.2021 - 18:00:49
01
najskor niekolkokrat stlac packu (kludne aj 10-20x). Ak si mal bike hore kolesami, tak sa ti zavzdusnili brzdy. Eventualne buchni parkrat bicykel kolesami o zem aby sa uvolnili bublinky (alebo poklep po hadickach). Vo vacsine pripadov to problem vyriesi.
10.04.2021 - 18:21:08
00
určite otočil bike hore nohami a nechtiac stlačil paku :)
pačku daj vodorovne otvor nadobku hore a dlho a rýchlo stláčaj pačku kludne aj 5 min a viac ,kým ucítiš odpor a paka chodí len do polovice.. potom nadržku hore zavri a paku stoč do šikmej pozície ako je druhá....
10.04.2021 - 18:25:03
00
Ahojte, ano, bicykel som pri vytahovani dosticky mal hore kolesami. Ale pocas vytiahnutych dosticiek som nestlacil brzdovu packu. Az ked som mal dosticky vlozene a tu závlačku zatiahnutú. Ked teraz stlacim brzdovu packu, tak mi to akurat vytlaci jeden z piestov von a pruzinka pri brzdovych platnickach to nedokaze vratit späť.
10.04.2021 - 18:38:35
00
rozperka platnicky nevracia len ich drzi na mieste. piesty sa vracaju podtlakom. vyber platne zatlac piesty a ten ktory sa hybe drz zatlaceny (napr. plocha montpaka, priborovy nozik) a stlac paku - opatrne - aby ten druhy piest vysiel von. hlavne to cele ocisti a piesty po obvode natri min. olejom a znova zatlac - jemne stlac paku a pozeraj ci sa hybu oba. ak nie postup opakuj. hlavne to ale nerob s bikom hore nohami.
mozno sa zavzdusnila -stava sa - alebo len ten piest nechce von a je tam velka medzera od kotuca a preto ti ide paka az ku gripu.
10.04.2021 - 19:57:57
02
Je to hotová alchýmia s tými hydraulikami, a vraj len stačí zatlačit piestiky pri výmene platničiek :lol:
10.04.2021 - 20:41:58
00
je to jednoduche , len nerobiť somariny :)
10.04.2021 - 20:45:13
03
Sobi_20 napísal:
Je to hotová alchýmia s tými hydraulikami, a vraj len stačí zatlačit piestiky pri výmene platničiek :lol:

No, to som urobil a nepomohlo... Zatlacil som piestiky späť, ale pri stlačení brzdovej páčky sa znovu jeden z nich vysunie....
10.04.2021 - 20:59:08
00
Mna by zaujimalo, prečo sa to zavdusni lahsie vtedy, ked je hore kolesami?
11.04.2021 - 08:24:48
00
Keď sú dobre odvzdušnené tak sa nemajú dôvod zavzdusnit v žiadnej polohe.
11.04.2021 - 09:13:24
01
Vacsina asi potvrdi, ze ta brzda je zrela na GO - Oringy piestikov nabobtnane, dociarane piesty, zavzdusnene- skratka staroba a ten brzdovy prach tomu neprospievaju.
Ale skus este spravit to co pise Gusto0. Ten piest, ktory chodi, zadrz zatlaceny napr. krizom naplocho srobovakom a niekto nech JEMNE stlaci packu, aby sa TROCHU vysunul ten druhy zatuhnuty. Ked budu cca do polovice rovnako vonku, utri z nich spinu a potom este vystriekaj poriadne s cisticom na brzdy (staci ten z Lidla). Mozno bude treba postup zopakovat, aby sa to rozhybalo. Nechat dobre vysusit. Min. olej tam nedavaj, lebo to pritahuje bordel viac. Tesnenia su mazane kvapalinou zvnutra.
No a este potom tie triky na bublinky spomenute vyssie.
Ked to nepojde, treba servis.
Ozaj, a ked si povolil ten Torx, tak uplne cely, aj vysla kvapalina?
11.04.2021 - 10:47:16
00
volodaj napísal:
Keď sú dobre odvzdušnené tak sa nemajú dôvod zavzdusnit v žiadnej polohe.

Resp., ani nie ked su dobre odvzdusnene, ale ked je systém dobre uzavretý/utesnený..

Tiež si myslím - ten jeden piestik sa nevysúva kvoli tomu že bude nejak "zabordelovaný". Teda ako tu už bolo povedané - ten ktorý ide dobre by som nejak zafixoval/zatláčal a potom skusit stlačiť páčku či sa ten zlý vysunie.
11.04.2021 - 11:00:56
00
mitocross napísal:
Ozaj, a ked si povolil ten Torx, tak uplne cely, aj vysla kvapalina?

Nie, nevysla z tadial ziadna kvapalina. Iba zopar krat som otocil tym Torx klúčom.
Mal som pocit, že vymeniť brzdové platničky je primitívna vec. Myslel som, že stači vytiahnuť závlačku, vymeniť brzdove platničky a vložiť závlačku. Myslel som, že pri tomto sa nedá zavzdušniť brzdu a podobne..... Ked som mal v minulosti V-brake brzdy, tak to bolo jednoduché...
11.04.2021 - 11:08:40
00
keyboard_arrow_up