Tak v teme demolacie toho bolo viac ako dost :)
skuste / skusme diskutovat tu ...
29.12.2014 - 20:50:56
00
jedno skonštatovanie na tému, platné slovenské zákony sú jasné ale slovenská realita je často odlišná a nie každý pozná zákon a vie za svoje právo bojovať.
čo sa týka SOI, mám s nimi skúsenosť, sám som sa pár rokov pohyboval okolo oblasti maloobchodného predaja: občas sú užitoční, ale celkovo je to banda skorumpovaných kreténov ktorí neovládajú ani len zákony a normy na základe ktorých kontroly vykonávajú, poprípadne sa riadia starými neplatnými normami a aplikujú iba časť zákona ktorá sa im hodí...
29.12.2014 - 21:15:52
01
Pre tych, co nesleduju temu Demolacie alebo sa im nechce citat to cele. Zhrniem to:

Na kazdy novo kupeny vyrobok plati 24 mesacna zaruka ododna kupy. Ta je platna na vyrobok.

Na kazdy vyrobok z bazaru (obchodneho bazaru nie bazosa!) sa vztahuje zaruka 12 mesiacov.

Na nahradne diely je zaruka 2 roky.
29.12.2014 - 22:06:02
00
v "Demolaciach" sa skor hodne rozprudila diskusia ohladom zaruky pre prveho majitela ...
asi by to sem chcelo skopirovat od stranky 608 po momentalny koniec - pomozu admini ? :)
29.12.2014 - 22:50:36
00
V tej diskusii bolo už niekoľkokrát jasne povedané, že zákonná záruka sa vzťahuje na prvého majiteľa.
30.12.2014 - 00:48:33
00
JoKo pod diskutovat sem.
Ak to náhodou nevieš, tak občiansky zákonník rieši najmä vzťahy medzi občanmi a medzi právnymi subjektami a občanmi.

Keď budem predávať niečo za 100 Eur, tak asi žiadna zmluva nebude... Ale keď som predával auto (10 rokov, 180 tis. km), tak som napísal kúpnopredajnú zmluvu, kde bolo jasne uvedené, že je tam nová spojka a kedy bola menená, kedy boli menené tlmiče, že pri 120 tis. boli menené rozvody a opäť sa začínajú ozývať, že bude potrebné vymeniť brzdové platničky a ktoré súčiastky sú pôvodné a teda príslušne opotrebované, čo na karosérii bolo vymieňané. A pritom sa jednalo relatívne o smiešnu sumu, pretože to bolo kúsok po cause šrotovné, keď ceny starších áut padli na polovicu. Avšak nechcel som riskovať, že narazím na chytráka, ktorý po mesiaci (pol roku) na mňa vybehne s fiškálom, že som zatajil v akom stave auto je a bude žiadať buď peniaze naspäť alebo zaplatiť opravu.

Presne takto isto sme to robili aj vo firme, keď sme predávali jazdené služobné autá. Hoci aj vlastným zamestnancom. A keby som kupoval niečo používané s trochu vyššou hodnotou, tak tlačím na predávajúceho, aby mi povedal históriu toho predmetu, čo s ním bolo robené a dám to na papier a nechám si to od neho podpísať. Kto to neurobí a kúpi tu v bazáre bicykel na 2 tis. eur pekne z ruky do ruky, škodí možno sám sebe. Možno nie - ale nikdy nevieš, na koho narazíš.


Ku kazdemu ND si mal mat blocek. To je dostatocny doklad o kupe a naslednej zaruke. Tie mali byt sucastou kupnej zmluvy ked si predaval auto. Tym prejde zaruka na nasledneho majitela a vsetko v poriadku.
Ak by si nespravil kupnu zmluvu a "chytrak" by prisiel s autom, ze chce nieco opravit proste by si ho poslal do riti. Naco budes opravovat nejake auto od ktoreho nema doklady?

Firma je o niecom inom. Tam musis mat papiere.
30.12.2014 - 06:05:14
00
Kice skor som mal pocit, ze na prveho majitela sa vztahovala (mala by sa vztahovat podla nazoru niektorych diskutujucich) vtedy, ak
- si mal svoje meno napisane v zarucnom liste
- si sa registroval kvoli ROZSIRENEJ zaruke na strankach vyrobcu ...
preto by bolo dobre, aby sa to sem skopirovalo a ten, koho to zaujima nemusi studovat 2 vlakna ...
30.12.2014 - 10:01:18
00
Ono je de jure logika tých vecí opačná, ako píšeš, ale keďže mnoho disutujúcich to posudzuje podľa výsledku, tak ich to pletie.

Takže: Občiansky zákonník a zákon o ochrane spotrebiteľa ošetruje predaj tovaru obchodom (predávajúci) zákazníkovi (kupujúci). Uvedené zákony neriešia len záruku, ale komplexne celý obchodný vzťah s právami a povinnosťami oboch strán. Týmto je daná skutočnosť, že na zákonom danú záruku má nárok len prvý kupujúci zákazník. Zákon neošetruje prenos práv a povinností na ďalšiu osobu.

V praxi sa v mnohých prípadoch neriešia detaily takéhoto obchodného vzťahu. Jednoducho je za prvého zákazníka považovaný ten, kto tovar reklamuje a prinesie relevantný doklad na reklamáciu (pokladničný blok, záručný list). Robí sa to jednak preto, že mnohokrát sa pri reklamácii nedá zistiť kto tovar kupoval, kto je skutočne prvý zákazník a ešte to niektorí obchodníci prehliadajú preto, aby uspokojili zákazníka.

Ani ja z toho nerobím vedu pri posudzovaní reklamácie. Je mi jedno či to používal jeden, či dvaja ľudia. Ak to používal správne a reklamovaná vada je chybou výrobcu, tak to jednoducho uznám a administratívu spracujem tak, aby bola v súlade so zákonom (aj keď nepravdivo). Je na mne, aby som takýto postup obhájil pred výrobcom. Pred zákonom to obhajovať nemusím, nie je predpoklad, že to bude niekto žalovať.

No a toto mnohých diskutujúcich pletie. Majú skúsenosť, že záruku uznajú každému kto donesie doklad a tak si myslia, že na to majú aj zákonný nárok.
30.12.2014 - 11:30:00
01
Jááj zabudol som prípad, keď obchodník nechce uznať reklamáciu druhému majiteľovi. Ak na doklade nie sú identifikačné údaje, tak je bez šance, nijak mu to nedokáže. Ak tam identifikačné údaje sú, tak reklamáciu nemusí uznat.
30.12.2014 - 11:36:42
00
ak to bol tovar na objednavku a bola vystavena na to zaloha a predavajuci ma o tom vydajkovy doklad tak to dokaze
30.12.2014 - 23:20:16
00
ten kto zaplati zalohu nemusi byt prvy majitel :)
resp. ten, kto doplati zbytok ...
31.12.2014 - 15:04:34
00
Kupoval som dar k 50-tke. Kvoli 7 rocnej zaruke som sa musel registrovat. Vyrobok nie je moj, ale zaruka je na mna. Toto asi neriesi ziadna ochrana spotrebitela. Snad bude spolahlivo sluzit po celu dobu zaruky.
31.12.2014 - 21:26:39
00
jfab kupoval si to znamemu. Takze aj ked sa pokazi urcite nebude velky problem prist za tebou a dat to reklamovat spolocne
01.01.2015 - 07:41:50
00
Len som tym chcel povedat, ze zaruka na kupujuceho je blbost. Zaruka ma riesit predavany vyrobok, nie jeho majitela.
01.01.2015 - 08:20:45
00
pravne ani nie. ved tym ze to kupis uzavries kupnopredajnu zmluvu tak pravne nemoze od nej niekto iny odstupit alebo si ju narokovat. ty nemusis chciet predat ziaden tovar ficovi tak preco by si sa s nim mal zaoberat pri reklamacii. to je zo zakona
potom su zaruky co dava vyrobca na vyrobok ale to si potom riesis inym servisnym kanalom a nie cez predajcu podla zakona
02.01.2015 - 18:43:24
00
keyboard_arrow_up