Ahojte,

už som tu jeden problém s kúpou nového bike (GHOST SQUARE CROSS 1.8 AL) riešil, konkrétne s vidlicou a už je to ok. Teraz ma ale trápia brzdy, prídu mi strašne slabé. Na starom bike s v brzdami som pri prudkom zatianutí prednej brzdy takmer preletel cez bicykel. Teraz v podstate len dobrzdím (pri rovnakej rýchlosti), čo by aj mohlo byť teoreticky lepšie, ale nie je. Vo väčšej rýchlosti nemám nejaký pocit istoty a taktiež hlavne prednú brzdu musím oveľa silnejšie stláčať. V predajni som sa na to sťažoval, bolo mi povedané že brzdy sa musia zabehnúť. Som skôr rekreačný cyklista ale mám pocit že čo to som už odjazdil a stále to brzdí cca rovnako. Nemôže to byť len nejaké zlé nastavenie tej brzdy? Aj ked sú to asi slabé brzdy tak na moju váhu (65 kg) by to malo stačiť, a žiadne extrémy nejazdím. Mám sa dožadovať nech sa na to pozrú poriadne? Alebo viemsi to nejako nastaviť aj ja sám?

Vďaka za rady
07.05.2018 - 22:29:36
00
Nastavené by mali byť OK, jedine možno sú zamastené, ale ak ide o nový bicykel, tak skôr by som povedal, že tam problém nebude.
https://www.mtbiker.sk/forum/servis-opravy/kotucove-brzdy-nebrzdia-t31851.html
https://www.mtbiker.sk/clanky/9304/odmastovac-kde-najde-vyuzitie-a-na-co-si-dat-pozor.html

By si mohol skúsiť nejaký ten extrém nájsť a skutočne zabehnúť brzdu :) T. j. nájsť kopec, z ktorého budeš dlho brzdiť... Inak potom výmena platničiek by bola asi lacná a logická voľba, ak by sa brzdný účinok nezlepšil.
08.05.2018 - 23:05:35
00
na starom bajku som mal tektro hdc 300
po par vyjazdoch isli dole ...
na vozenie po meste / hradzi zakladne brzdy mozno stacia, ale na ine jazdenie by som ich vymenil

pripadne vacsie kotuce ...
09.05.2018 - 08:45:23
01
Ja mam brzdy Tektro HD-M285 na Canyon Commuter 3.0, ktory mam asi 2 tyzdne (zatial najazdenych 180 km). Mam podobny problem, brzdy su jednoducho slabe. Zabehnute by mali byt OK, ale nebrzdia. Pre porovnanie mam doma brzdy SLX 675, Shimano BR-M505, XT M8000/8020 aj stare V-Braky. Kedze to mam na commuteri, tak to zatial nejako neriesim, ale ak sa nezlepsia, tak ich vymenim.
09.05.2018 - 09:52:04
00
Ak by sa to nezlepšilo za aké brzdy sa mi ich oplatí vymeniť? Koľko by som mal cca investovať?
Inak ta predná brzdí o dosť slabšie ako zadná... nemali by brzdiť rovnako?
09.05.2018 - 18:59:51
00
Ja by som siel na tvojom mieste do Shimano Deore. Fajn cena, dobre brzdia, jednoduchy servis.
11.05.2018 - 10:33:23
00
Máš aj link na konkrétny model? pri brzdách sa mení celý systém? Páčky, Kotúče, atď?
11.05.2018 - 10:43:03
00
https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/brzdy/kotucove-brzdy/shimano-deore-br-m6000-kotucova-brzda-predna.html
https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/brzdy/kotucove-brzdy/shimano-deore-br-m6000-kotucova-brzda-zadna.html

Vymenis len brzdu kus za kus (kupujes strmen s packou spojeny hadicou, vies si aj povedat aku dlzku hadice potrebujes a za priplatok ti to vedia skratit), ale ja by som asi vymenil aj kotuce (deore/slx), to spravi vela. Treba dat ale pozor ake uchytenie brzdy mas na rame/vidlici. Tie co som postol maju uchytenie PM. Popripade budes potrebovat este adapter.
11.05.2018 - 11:41:12
00
Ešte sa chcem spýtať, na ten krosový bicykel čo mám (GHOST SQUARE CROSS 1.8 AL) môžem dať len odpruženú vidlicu priamo určenú na kros - 28 palcov? Alebo je možné kúpiť aj inú veľkosť vidlice napr 29 a vedia to v servise nejako nadstaviť/upraviť?
14.05.2018 - 10:59:04
00
Daj tam vidlicu aka ma ist na trekingovy bicykel. Ak z toho chces urobit klasicky "horak", nemal si trekingovy bajk vobec kupovat. Pri zmene zdvihu sa zmeni aj geometria ramu, ale daju sa kupit aj vzduchove vidlice na trekingovy bajk, napr. Rockshox Paragon Gold RL.
14.05.2018 - 11:06:54
00
Myslím, že je zbytočné očakávať veľký brzdný účinok od tých bŕzd tektro. Žiaľ od 600 eurového bicykla nie je možné chcieť, že bude mať brzdy za 200 éčiek (čož napríklad stoja také XT-čka). To sú brzdy pre efekt, aby tam akože boli kotúče, V-braky boli účinnejšie (obchodný ťah-vidíš kotúč, kúpiš, aj keď teda dnes už málo čo zoženieš bez kotúčov). Výmena sa neoplatí, keď si pozrieš zaradenie toho bicykla v katalógu, tak je v kategórií Lanes/ROAD, takže nie je určený do terénu. Namiesto toho ho radšej predaj, keď si doložíš to čo chceš doňho investovať(brzdy, vidlica) tak si tu už na bazári zoženieš normálnu jazdenku, ktorá do terénu patrí. Toto patrí tak na hrádzu (asfaltovú) a do mesta, v hore to akurát tak zlomíš a rozbiješ si držku :)
14.05.2018 - 12:39:04
02
Predávať to teraz určite nechcem, už by som na tom dosť tratil :D A ja ten bike v teréne používam minimálne, skôr max tie polné cesty a tam by sa mi tá lepšia vidlica hodila, toto zapruží akurát keď prejdem cez obrubník, tie menšie nerovnosti to vôbec netlmí.
Brzdy mi prídu vo všeobecnosti slabé, nejedná sa len o terén. Napr pri jazde na asfaltke z kopca a podobne. A nečakám že pri bike za 600 eur budú brzdy na downhill, ale zase mi to nepríde ani kategória bicykla typu Tesco. Práve že ja nemám veľké nároky od bicykla, preto som o to viac prekvapený aká otrasná je tá vidlica a brzdy. Vidlicu by som ešte bral, je to predsa len krosový bike, ale brzdy sú nejaký ten bezpečnostný prvok a to sa týka aj jazdy po meste. A to ja mám do 70 kg, ako by to asi brzdilo keby si na ten bike sadne 100 kilový človek...
14.05.2018 - 13:30:31
01
keyboard_arrow_up