Zdravím vás zase bikeri, viem že už som trápny :( ale dnes mi došli výsledky krvi s pred asi mesiaca.... mám anémiu. Železo 8,2, hemoglobín 126, krvinky 3,80 :tmi: tiež zlá saturácia železa.... prosím poraďte mi niekto čo mám robiť, mali ste aj vy takýto problém? U mňa je problém ten že že toto sú už 4. výsledky tento rok a hodnoty sa stále nemenia. Pritom beriem železo aj tabletkovo (Tardyferon Fol) predtým Actiferrin, bral som aj pyridoxin, acidofolan na zlepšenie vstrebávania. Čo by som mal robiť? Pomôže mi len úprava stravy alebo aj uprava tréningu? keď áno tak ako?
Ďakujem vám zatiaľ :)

P.S. Jeden kamarát mi hovoril že on keď mal málo železa (samozrejme nešportoval) tak si kúpil v lekárni nejaký sirup na dva týždne a potom bolo všetko OK. Neviete čo to mohlo byť? :)
21.08.2014 - 13:25:18
00
A doktor ti nepovedal co mas robit? Skus takto - ReHMn ? ;-)
21.08.2014 - 14:14:55
00
Fe 3,5 Hbo 116 v 2008, dva mesiace som zral Acriferin Compositum, vysadil trening a bolo dobre :-)
21.08.2014 - 14:25:05
00
Tak to nie je ziadna sranda! Ten krvny obraz je ozaj zlyyy.
Ale anemia je zlozitejsia, lebo moze mat viacero pricin. V prvom rade prist na to, co to sposobuje.

1. Moze to byt nedostatok zeleza, ale organizmus cast recykluje z odumretych cervenych krviniek. Tvoj kamarat mohol uzivat Aktiferrin, pomaha ked je pricina nedostatok zeleza. Ale takisto pomahaju prirodne zdroje ako spenat.
2. Moze to byt nedostatko erytropoetinu (EPO). To je presne to, co si pichaju profici. Je to hormon, ktory stimulje kostnu dren k tvorbe cervenych krviniek. Tvori sa v oblickach a peceni.
3. Z predchadzajuceho vyplyva, ze to moze byt sposobene poruchou obliciek alebo pecene.
4. Pyridoxin je vitamin B6. Ked uz tak, by si mal uzivat Acidum folicum, cize B12. Alebo potom B komplex.
5. Moze to byt porucha syntezy hemoglobinu.
6. Moze to byt hemolyticka anemia. Zname to, ze cervene krvinky sa tvoria sice v dostatocnom mnozstve, ale nieco ich nici. To nieco moze byt najmenej 25 roznych veci.

Bude to zniet drasticky, ale ja by som odporucil najprv vylucit vyssie opisane priciny a nasledne vyter z kostnej drene.
V kratkosti tolko, viac sa neda ani telepaticky...
21.08.2014 - 16:00:44
00
treba skusiť hematológiu
21.08.2014 - 16:27:09
00
To mi pripomína ako som raz ženu nahovoril na darovanie krvi, po krvnom obraze doktor usúdil, ze transfuzia by sa zišla jej, že je tak chudokrvná :)
21.08.2014 - 16:58:09
00
Fuha, to si mi naložil :worried: ako to mám vylúčiť ..... ? Tak asi to mám z tréningu (vysoké intenzity?) a keď mám zlú absorbciu železa, čím to môže byť spôsobené?
21.08.2014 - 21:00:22
00
V prvom rade, nie je tvoja povinnost urcit pricinu a vylucit moznosti. Mal by to spravit internista, obvodny lekar.
Z treningu to urcite nemas. Fyzicka aktivita ma opacny ucinok.
Zelezo sa aj u zdravych jedincov vstrebava tazko. Len asi 10% z celkoveho obsahu prijateho potravou.
Takze nemusi to vobec byt anemia z nedostaku zeleza, alebo zo zleho vstrebavania.
Kvoli zaradeniu anemie, k zisteniu priciny by sa malo dovysetrit:
hladina EPO v krvi
tzv. stredny objem erytrocytu (MCV)
stredny obsah hemoglobinu v erytrocytoch (MCH)
a tzv. sirka distribucie erytrocytov (RDW)

...a mna by zaujimal aj pocet leukocytov...
21.08.2014 - 23:10:06
00
Mňa napríklad ešte napadá chronický zápal čreva (Cron) typický pre mladý vek, ktorý môže spôsobiť anémiu na viacerých úrovňach.
21.08.2014 - 23:33:52
00
A ešte pridám aj ja niečo ...Celiakia. http://abysportnebolel.sk/zdravie/celiakia/
21.08.2014 - 23:41:30
00
Anemiou som si presiel pred rokom, ked mi po druhom darovani krvi klesol hemoglobin pod 130 a akosi sa 4 mesiace nevedel vyskriabat na povodnu hladinu. Lenze ja som aspon vedel z coho to je - ze je to po darovani krvi.
Urcite chod na hematologiu (ak si tam este nebol) , obvodny lekar by ti mal vypisat listok. Posnazia sa ti zistit ci to nemas zavinene niecim, alebo ci je to len nejake zhorsene vstrebavanie.
Vstrebavaniu zeleza dost zabranuje kava a zeleny caj, takze ak to rad pijes a nebodaj vo velkom, tak s tym urcite nateraz prestan. Ja som mal pocit ze jedine, co mi pomohlo bola cvikla vo vacsich mnozstvach. Da sa zohnat taka nakrajana v poharoch, kazdy den si daj 2 (kompotove) misky. Niektori si do nej davaju med, ked sa im zda kysela. A s treningom by som to neprehanal, mas menej prenasacov kyslika, takze sa prilis rychlo zadychas.
21.08.2014 - 23:53:13
00
A ešte pridám aj ja niečo ...Celiakia. http://abysportnebolel.sk/zdravie/celiakia/

Tiež som nad tým chvíľu potom rozmýšľal, ale ja zatiaľ nepoznám chalana s celiakiou, zato báb plno (a jedna tiež s anémiou nereagujúcou na liečbu Fe). Viem, že je to nesprávne zhodnotenie výskytu, to je len moja osobná asociácia :)
22.08.2014 - 05:57:57
00
Osobne poznám - kamarát Miro/ chodím s ním na Gardu a preteky/ , chlap cez päťdesiatku , len pred pár rokmi mu to diagnostikovali ... Únava , nevykonnost, ťažká anemia, neprospievanie na vahe , chudnutie ... Dopracocal sa na hemoglobin 65-60 , skolaboval , v nemocnici konečne určili Dg. Odvtedy drží diétu a je dobrý ... Medicína a zvlášť ľudské telo je plne zahad , pri riešení ktorých budeš niekedy musieť opustiť zaužívané stereotypy a naucene poučky...
22.08.2014 - 07:05:15
00
Díky chalani, bohužial káva a zelený čaj sú mojou každodenou pochúťkou =( asi tam som robil chybu, jeden čas som skúšal aj vegetariánstvo, potom bielkovinovú dietu, za tri mesiace som schudol 10kg =/ ráno som si dal železo nalačno a zapíjal citronovou šťavou, a Hodinu nato som raňajkoval. Asi z 90% to boli vločky vyvarené v mlieku s kopou orechov. VeĹa orechov som jedával vždy a veľa veľa zeleniny :) môže byť aj s toho spôsobená nedostatočná saturácia?

inak:
hladina EPO v krvi - neveim
tzv. stredny objem erytrocytu (MCV) . 92,7
stredny obsah hemoglobinu v erytrocytoch (MCH) - to je farbivo? to mám 30,2
a tzv. sirka distribucie erytrocytov (RDW) - 14,2
leukocyty - 3 (ale už dávno)
22.08.2014 - 10:32:06
00
Kava a vegetarianstvo? :fubar: Ved mas len 17!!! :tmi:
Myslim ze sam si si zodpovedal pricinu, teraz zacni zit a stravovat sa, ako tvoji rovesnici.

Podla parametrov, je to Normocytova anemia a este aj hladinu bielych krviniek mas znizenu...

Edit/PS: Dobra sprava je, ze pricinou tejto anemie nie je vylozene nedostaok zeleza alebo vitaminu B6-B12.
Takze, normalna strava 5x za den, ale nie prezieranie sa. K tomu aktivny pohyb minimalne 3x tyzdenne na 2hod. Po 3 mesiacoch si daj skontrolovat krvny obraz...


Naposledy upravil ReHMn dňa 22.08.2014 - 18:34:36, celkovo upravené 1 krát.

22.08.2014 - 12:18:11
02
keyboard_arrow_up