triatlon je iný vytrvalostný šport ako beh, cyklistika, plávanie, veslovanie, ..., je to šport pozostávajúci z troch disciplín - plávania, cyklistiky a behu, tu musí ten istý športovec behať, bicyklovať aj plávať, srekac spomínal jedno disciplínové športy a ako sa tieto športy navzájom ovplyvňujú, v triatlone takisto pôsobí kontraproduktívne bicykel na bežecký výkon, rovnako ako plávanie, preto neodbehne triatlonista maratón za 2:02 hod., nezapláva 1 500 m za 14:30 min, ..., to by musel trénovať len beh, len plávanie, ...
21.04.2022 - 21:56:14
00
neni to ziaden profi bezecky vykon ,ale 2tisicky najazdene na biku a tolko isto nabehane. Ja som ten druhy. Mozno uplna uplna topka na svete by bike ako treningovy prostriedok nebrala ,ale slovensky bezec by s tym nemal mat problem :) Pridavam este profil trate https://www.strava.com/segments/19327439. Z tych 2000km bolo 300km preteky.

Prílohy:

278629850_526371515710999_8920807645014380535_n.jpg
278629850_526371515710999_8920807645014380535_n.jpg 48.62 KiB thumb_up1thumb_down

21.04.2022 - 23:16:44
04
Ved práve. Vdaka tomu, že súčasný slovenský bežec nemá problém v tréningu bicyklovať prípadne robiť dalšie blbosti tejto internetom zmagorenej doby kde menej vedomostne zdatný človek nemá šajnu sa zorientovať v chaose množstva informácií tisícov ,,odborníkov,, doporučujúcich ako zaručene účinné, nové, inovatívne, ešte inovatívnejšie, pestré, zaujímavé, ... prostriedky na zlepšenie výkonnosti napr. bicyklovanie, tabatu, core, jógové cvičenia a neviem ešte aké dalšie ultrachobotiny, je pre súčasného slovenského bežca utópiou sa čo i len priblížiť výkonom ktoré dosahovali slovenskí bežci naposledy pred štvrťstoročím až polstoročím.

takže Slovenskí bežci - ak chcete dosiahnuť takéto výkony nebicyklujte ale venujte sa len behu, nemrhajte svoj nie neobmedzený potenciál na pre beh kontraproduktívne aktivity, podľa možnosti behajte po rovine - aby ste nestrácali rýchlostné schopnosti behaním do kopca, ...

Prílohy:

takéto výkony aké dosahovali slovenskí bežci naposledy pred  štvrťstoročím  by dosahovali aj súčasní slovenskí bežci keby neblbli s bicyklovaním, ....PNG
takéto výkony aké dosahovali slovenskí bežci naposledy pred štvrťstoročím by dosahovali aj súčasní slovenskí bežci keby neblbli s bicyklovaním, ....PNG 116.72 KiB thumb_up0thumb_down

22.04.2022 - 00:34:12
02
tie knihy co si cital budu asi z podobneho obdobia ako ivan... urcite to nie je kontraproduktivne, prave naopak, napriklad aj tym, ze sa zapajaju aj ine svalove skupiny, su to navzajom skvele doplnkove sporty... a ked si pozries vykony spickovych triatlonistov, tak je jasne, ze sa oba sporty daju zaroven robit aj na pro urovni

a k tej ivanovej tabulke, resp. celkovo k SK rekordom, noze si tam skus dosadit napr. takeho Zatopka, kt. +- rovnake casy daval pred 70 rokmi (a EPO vtedy este nebolo :D), je to o niecom inom ako o tom, ci si Sahajda ide zabicyklovat, alebo Sagan zabehat
22.04.2022 - 07:06:45
01
mirec16 podla mna to dost bagatelizujes.... Suhlasim s ivan, ze sucasni bezci sa nechavaju rozptylovat "novymi trendami" a namiesto (z minulosti) osvedceneho komba: tvrdy trening + dobra regeneracia je v tejto treningovej rovnici aj instagram, meditacie, mentalny coaching... a neviem co vsetko.

Triatlonistami by som asi neargumentoval, lebo slovenska situacia je skreslujuca a dost vzdialena od (svetovej) reality: to, ze sa nasi triatlnosti umiestnuju na nasich bezeckych pretekoch casto na bedni neznamena, ze su dobri bezci, ale ze nasi cisto bezci, su slabi bezci ;) Poznam ludi z cias, z ktorych tabulku z preteku vytiahol rastorb (inak pretekat s Mirom Vankom muselo byt super), ktori ako hobbici behavali v skupinkach, kde hromadne isli maraton pod 2:30... polmaratony pod 1:08 atd... a oni bez problemov a sportovo uznavaju, ze sa ani nepriblizovali tym najlepsim. Dnes taketo vykony velebime do nebies....

A to co spominas Zatopka je tiez trochu nestastne porovnanie, lebo viac ako minuta na 10 000m (medzi stefkom a zatopkom) je pri hentakych casoch rozdiel triedy a nie ze +- rovnake casy. Aj ked silny faktor je doba, kedy to behaval...
22.04.2022 - 09:08:09
01
srekac napísal:
No triatlon je podla mna ina disciplina.. Ak mam uplne konkretizovat. Myslel som to tak, ze ci si Kipchoge alebo Kipruto chodi zabicyklovat (ako treningova davka) alebo ci Van der Poel alebo Alaphillipe chodia behat..

Co na strave sledujem top (ultra) maratoncov bezcov (Kreienhuebel, Sorokin, Jornet,..), tak nikto z nich si urcite nechodi zabicyklovat (u bezcov co behavaju kratsie ako maraton mi bicykel dava este mensi zmysel). Ale cyklisti zabehat ano, aj pocas sezony. Dokonca niektori velmi slusne, vid Pidcock. Aj ked van der Poel, Pidcock, ci WVA nejaky ten slusny beh potrebuju aj kvoli cyklokrosu. Zabehat si castokrat chodieval aj Greipel napriklad, aj ked nie ziadne bomby. Bardet zvykol napriklad behavat traily do kopca. Ale vravim, je to len moje pozorovanie.
22.04.2022 - 09:13:04
00
Ked triatlonista ktori sa specializuje na vsetky tri discipliny zabehne ako osobak 10km pod 30 minut , bicykel ako doplnok v spravnom case a rozumnej miere cistokrvnemu bezcovi neuskodi. Zalezi to proste od typu cloveka nie kazdemu vyhovuje rovnaky pristup.
22.04.2022 - 09:16:16
00
srekac '' (inak pretekat s Mirom Vankom muselo byt super)'' na preteku som sa stretol s kazdym z vtedajsej slovenskej spicky. Vanko bol fajn clovek ,ale na trati super ako ostatny :) Ja mam napriklad problemi s platnickami, od detstva po uraze v praci sa to zhorsilo. To je napriklad dovod preco beham 5 prstaky. Vdaka bicyklu som mohol viac z tela vyzdimat. Behy kratke intezivne. bike nahradzoval objemovku.Samozrejme bike mal triatlonovy posed , na bikefitting chlapci by ma nepochvalili :D A keby som nebol lenivy tak na tej Ivanovej tabulke som aj s mojimi bike cyklo treningami :)
22.04.2022 - 09:30:02
01
rastorb napísal:
Ked triatlonista ktori sa specializuje na vsetky tri discipliny zabehne ako osobak 10km pod 30 minut , bicykel ako doplnok v spravnom case a rozumnej miere cistokrvnemu bezcovi neuskodi. Zalezi to proste od typu cloveka nie kazdemu vyhovuje rovnaky pristup.

Triatlonistov, ktori vedia zabehnut 10k pod 30 min je zanedbatelny pocet. Pointa je, ze pre bezca, ktory chce bezat tak rychlo, ako mu jeho potencial dovoluje, nema bicykel zmysel, na dokonca mu moze uskodit, co sa tyka vysledku. Teda bicykel nie je vhodny doplnok pre bezca.
22.04.2022 - 09:31:03
01
takze je to zjavne tak ze profi bezcovi nie je dobre bikovat. Ale profi cyklista si moze zabehnut. Pre Hobby sportovca je to jedno :)
22.04.2022 - 09:35:57
01
nemam pocit, ze bagatelizujem, osobne si nemyslim, ze sa rozptyluju, jendoducho su na svojich limitoch, a tie ivanove treningove metody su uz viac menej prezite, netvrdim, ze nemaju racionalny zaklad, ale dnes sa trenuje trochu inak a ano patri tam aj mentalny trening, ci sa ti to paci ci nie, hlava je zaklad, co si aj vela profikov zacina uvedomovat

a preco by si neargumentoval triatlonistami?ved prave kopec z nich ti zabehne cisty maraton okolo 2,20, co su uzasne casy, spicka v triatlone beha okolo 2,40 po 180km na bajku, aky lepsie dokaz chces, ze tieto 2 sporty sa negativne neovplyvnuju, ak sa trenuje s rozumom… alebo ti dam 2 priklady z nasho okolia, Ado Paulen, asi naj bezec do vrchu na SK a kedykolvek si da bike trening so super vykonom a par KOM, ci uz cesta alebo mtb, to iste len naopak Imroman, kt. ked beha tak ma vyborne tempa, aj do kopca, takze ano, da sa dokonca aj beh natrenovat “iba” bajkom a naopak, nie na spickovej urovni, ale da

neznizujem vykon Stefka, ale dat Zatopkovi (skvara, klincovky, ziadne “moderne” metody pripravy, regeneracie a podobne,…) iba minutu je take nic moc nemyslis?
22.04.2022 - 09:53:26
01
mirec16 napísal:
nemam pocit, ze bagatelizujem, osobne si nemyslim, ze sa rozptyluju, jendoducho su na svojich limitoch, a tie ivanove treningove metody su uz viac menej prezite, netvrdim, ze nemaju racionalny zaklad, ale dnes sa trenuje trochu inak a ano patri tam aj mentalny trening, ci sa ti to paci ci nie, hlava je zaklad, co si aj vela profikov zacina uvedomovat

a preco by si neargumentoval triatlonistami?ved prave kopec z nich ti zabehne cisty maraton okolo 2,20, co su uzasne casy, spicka v triatlone beha okolo 2,40 po 180km na bajku, aky lepsie dokaz chces, ze tieto 2 sporty sa negativne neovplyvnuju, ak sa trenuje s rozumom… alebo ti dam 2 priklady z nasho okolia, Ado Paulen, asi naj bezec do vrchu na SK a kedykolvek si da bike trening so super vykonom a par KOM, ci uz cesta alebo mtb, to iste len naopak Imroman, kt. ked beha tak ma vyborne tempa, aj do kopca, takze ano, da sa dokonca aj beh natrenovat “iba” bajkom a naopak, nie na spickovej urovni, ale da

neznizujem vykon Stefka, ale dat Zatopkovi (skvara, klincovky, ziadne “moderne” metody pripravy, regeneracie a podobne,…) iba minutu je take nic moc nemyslis?

Triatlon sledujem aj sa mu hobby venujem, ale velmi rad by som videl ten kopec triatlinostov, ktori zabehnu cisty maraton za 2:20. Podla mna ich nie je ani len 10 v celej historii. Paulen je spickovy horsky bezec - na slovenske pomery. Tu je dolezite poznamenat, ze horsky beh a beh su dva rozne, hoci pribuzne sporty a zaroven Paulen nie je svetova spicka. Btw, v horskom behu na Klaciansku maguru - ktory by mal byt Paulenova domena, sa na Vankov osobak ani z daleka nechyta. Hoci Vanko bol drahovy a obcasny cestny bezec (ale cistokrvny bezec) a takyto vertical trail run mal len ako sprijemnenie na sklonku kariery, lebo tam byva. A spominat Imromana je pri vsetkom obdive a ucte k nemu uplne od veci. Bavime sa o top sportovcoch, ci hobikoch?
Btw, hlava nie je ani zdaleka zaklad, hoci motivacne dristy tvrdia nieco ine. Zaklad je mat poriadne natrenovane a doladovat detaily, ktore medzi spickou rozhoduju o vitazstve a riesit hlavu . Nie ze treba si verit, mat sebavedomie, ist za svojim snom a ono to pride.
22.04.2022 - 10:18:10
05
..nadviazem na Volodja, ze podobnu situaciu som zazil na atletickych majstrakoch SR. Nestacil som sa cudovat, ze kolko "takmer 10-bojarov" mame na Slovensku. Niektori tam absolvovali behy snad vsetkych dlzok a okorenili si to dialkou, vyskou a ked niekto vypil gumidzus a stal sa zneho hulk, tak si udrel aj gulu ;) Narazam tym na "bezecke konkurencne prostredie" u nas, ktore sa limitne blizi k 0. V kazdom kute mame lokalnych matadorov, ktory rok co rok vyhravaju domace preteky a obcas idu pozriet za hranice, kde sa vynimocne podari vyraznejsi uspech (napr. Peto Frano, ale aj Andrej Paulen beha super, tito dvaja su sympaticki chalani :D ). Cize ak sa na to pozerame z nasho slovenskeho piesocku, tak u nas to staci na vitazstva na roznych povrchoch, prevyseniach a a vzdialenostiach, ale uz len v porovnani s V4, nie to europou, ci celym svetom, sme dost na dne (co sa vytrvalcov tyka)
22.04.2022 - 10:31:13
01
v skratke... ak chces byt top v jednom, tak musis byt jednoucelovy stroj, preco sa neposiluju urcite svalove partie spolu? no aj preto... triatlonisti maju aj cisto specialne prechodove_na discipliny treningy... ale zas si predstavte ako vseobecne zdatny musi byt taky desatbojar 🙂
22.04.2022 - 11:07:13
00
takže ak to zrekapitulujeme, ak chceš byť top, tak na srekacovu otázku odpovedal Ivan, ale pre nás amatérov sú tie jeho prehistorické názory naprd a ak by bežec aj nebikoval tak určite by mal cvičiť core a možno aj nejakú tú silu mať aby to bol zdravý normálny človek a nie vychrtlina
22.04.2022 - 11:38:19
00
keyboard_arrow_up