transporti686 napísal:
Ivan, ja by som si dovolil s tebou nesúhlasiť. Ja ti garantujem, že keby som sa teraz dobre pripravil na test FTP napr. 20minútový alebo aj 40minútový, dobre sa zregeneroval a oddýchol si, tak by som teraz udržal výrazne vyšší výkon ako predtým, než som začal trénovať to, čo robím teraz a vôbec netrénujem tvojím spôsobom. Pokiaľ by som však mal ísť niekde 3hodinový závod, tak asi by bola situácia trochen odlišná.


Samozrejme že sa zlepšíš - každý kto trénuje zlepší vytrvalosť - môže trénovať hocičo - len každý sa zlepší v inej miere a za rozličnú dobu - záleží od toho ako trénuje - od extrému - napr 1 x týždenne - prvý 5 x 5-sekundových intervalov miernou intenzitou až po hodinu súvisle submaximálnou intenzitou v druhom prípade. Ked toto budú opakovať dookola - zlepší sa jeden aj druhý. A dokonca prvý prípad môže mať po mesiaci lepšiu výkonnosť - pokiaľ sa jedná o megatalent, na rozdiel od druhého prípadu ktorý je antitalent.


Naposledy upravil ivan dňa 06.12.2017 - 14:07:35, celkovo upravené 1 krát.

06.12.2017 - 09:23:16
00
Ivan: ja by som to až tak brútalne nespájal s talentom. Talent, genetika atď... určite má dôležitý vplyv, ale tieto veci sa najviac začnú prejavovať až od určitej hranice výkonnosti, pod určitou hranicou sa dá s určitým zanedbaním viacmenej povedať, že je toho schopný dosiahnuť hocikto, kto je zdravý a môže trénovať. Môj názor je, že keď zoberieš niekoho, kto nie je ešte na vysokej úrovni trénovanosti, tak dobre mieneným intervalovým tréningom a polarizáciou tréningu bude napredovať rýchlejšie ako keby mal jazdiť súvisle hodinu submaximálnou intenzitou. Jazdiť súvisle hodinu submaximálnou intenzitou je vyšťavujúce a následná regenerácia môže trvať príliš dlho na to, aby si dokázal toto robiť častejšie. Iná situácia je u niekoho, kto má už iný level výkonnosti a toto trénuje zámerne. Vieš ako to je, na začiatku vieš robiť väčšie skoky a čím si lepší tak na to, aby si sa posunul o malý kúsok potrebuješ vynaložiť vysoké úsilie. Čiže tréning treba mať podľa toho, ako si na tom a čo chceš dosiahnuť a s akým časovým výhľadom s rozumným zhodnotením možnosti dosiahnutia daného cieľa :-) Pre mňa by nebolo vhodné trénovať dlho v submaximálnej intenzite, lebo by som sa odpálil na nasledujúce tréningy, keďže jazdím 5x do týždňa, ale svoje intervaly sa samozrejme snažím predĺžiť a nájsť priestor vtesnať medzi to aj krátke intervaly s veľmi vysokým úsilím, aby som telu pridal nový impulz. Keďže ty jazdíš 2x do týždňa, tak tvoj tréning bude vyzerať inak. Neviem však ako zvládaš trebárs dať v sobotu hodinu FTP a potom v nedeľu to isté. Asi potom jazdíš aj v nižšej intenzite a odbúraš časť laktátu alebo si tu nedeľu upravíš, to vieš ty.
06.12.2017 - 10:02:33
00
Tá hodina je len príklad - extrém - chcel som len povedať, že sa napríklad môže postaviť na štart cross country trénovaný žiak a v cieli skončí za rovesníkom, ktorý príde prvýkrát na preteky.
A že pre teba by nebolo vhodné trénovať dlho jednou intenzitou, ,,odpálil,, by si sa - prečo jednou a prečo len dlho, a čo je dlho ? Tých intenzít stačí 5. Od najväčšej v trvaní do 40 sekúnd až po základnú vytrvalosť - niekoľko hodín. Toto všetko treba namiešať vo vhodnom pomere - počet opakovaní, veľkosť intenzity, pauzy medzi intervalmi a celková doba zaťaženia. ,,Stredne,, intenzívne intervaly /FTP/ v trvaní od 7 do 12 minút a súvislé zaťaženie ,,strednej,, intenzity niečo pod FTP v trvaní od 25 - 30min. do 60 - 67 minút - všetko pridávané postupne, primerane, pravidelne - pre organizmus nemôže byť žiadny problém.
Netreba žiadne meranie laktátu, testovanie. Každý ďalší zvládnutý náročnejší /a to je v priebehu prípravného obdobia každý jeden nosný tréning - buď dobou zaťaženia alebo intenzitou/ tréning je test. Správnym dávkovaním tréningových jednotiek nemôže dôjsť k výkyvu pulzu z normálu /jediný prípad je ochorenie/, pri dodržiavaní zásad pravidelnosti, primeranosti nepripadá do úvahy pretrénovanie, preťaženie. Len zlepšovanie a potom stabilizácia výkonnosti.
06.12.2017 - 12:08:19
00
,,transporti686,, - Neviem však ako zvládaš trebárs dať v sobotu hodinu FTP a potom v nedeľu to isté. Asi potom jazdíš aj v nižšej intenzite a odbúraš časť laktátu alebo si tu nedeľu upravíš, to vieš ty.

V sobotu je len 30 minút FTP. V nedeľu 2:30 - 3:00 hod /leto - zima/ z toho prvých 30 minút je opäť FTP a potom to klesá.
06.12.2017 - 14:15:12
00
Takze na preteku ked budem jazdit na 1:40 hod priemer tep179 sa budem vzdy posuvat bopredu?
06.12.2017 - 17:42:56
00
V pretekovom období sa moc nezlepšíš - na to je prípravné - do apríla.
06.12.2017 - 18:38:04
00
Pri takom tepe by ma to len znicilo,telo by ostavalo unavene a samozrejme srdce by sa z toho dlho spametavalo( osobne mam odskusane) sice jazdim len druhy rok ale interval som nemal dlhsi viac ako 5 min!!! A moja vykonost od zaciatku roka isla hore samozrejme merane diagnostikou a nie ziadne haj buj ze asi tak alebo onak
07.12.2017 - 05:47:26
00
Saimon25 a tvojich 179bpm je kolko percent z tvojej max tepovky?
07.12.2017 - 06:35:51
00
Neni interval ako interval, normálne sa jazdia 20-30 minutové intervaly samozrejme s odpovedajúcou intenzitou
07.12.2017 - 17:09:27
00
transporti686 napísal:
Saimon25 a tvojich 179bpm je kolko percent z tvojej max tepovky?

Max tep je 200,vek 33
07.12.2017 - 17:39:15
00
matej.burian1 napísal:
Neni interval ako interval, normálne sa jazdia 20-30 minutové intervaly samozrejme s odpovedajúcou intenzitou

Tak to by boli riadne supy,take nerobia ani profi
07.12.2017 - 17:42:09
00
tak to si skoro na 90% max TF, na takejto úrovni sa bežne intervaly trénujú a aj výrazne dlhšie ako 5minút a aj sa opakujú s odpočinkom. No aby si napr. hodinu vydržal toto, by si musel byť dobre natrénovaný a dalo by ti to určite slušne zabrať. V normálnom preteku určite jazdci nejazdia takúto priemerku.

napr. lactate threshold 85-90% of max heart rate, samozrejme toto nemôžeš trénovať stále, lebo by si si odpálil
07.12.2017 - 17:48:32
00
saimon25 napísal:
Takze na preteku ked budem jazdit na 1:40 hod priemer tep179 sa budem vzdy posuvat bopredu?

zavisi od toho kde mas prahy. ale pri 200 maxe by 179 na 2h pretek nemalo byt nerealne. a pretek je vzdy najlepsi trening napriek ivanovmu presvedceniu :)
07.12.2017 - 18:03:40
00
stax: podľa mňa si až tak brutálne nenakladajú
07.12.2017 - 18:07:30
01
pisal som podla svojich tepov pri nizsom maxe na preteku co mal cez dve hodiny. ergo clovek co ma vdaka lepsej trenovanosti lepsiu schopnost tolerovat laktat by sa mohol hecnut este k vyssim tepom vzhladom k maxu.

samozrejme to ze som na tom preteku vial ako zastava na konci skupiny (baliku) a lepsie trenovani sa tam v podstate mohli "vyprdiet" je druhorade ale podstata ostave :)
07.12.2017 - 18:20:10
01

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Výživa a kozmetika)
keyboard_arrow_up