transporti686 napísal:
GZA: pokiaľ ideš defaultne podľa wattov, tak áno, mňa takisto zaujímajú v prvom rade watty, ale pulz si striehnem, lebo jeho vyššia hodnota môže byť znakom trebárs únavy atď... a s tým teplom súhlas, vonku je telo inak chladené ako doma, bohužiaľ

pulz si strihnem - znamená že trocha znížiš zaťaženie ?
09.12.2017 - 12:36:43
00
ivan: pulz si striehnem, záťaž neznižujem, skôr je to pre mňa taká indikácia, keď napr. zvýšim pri nasledujúcom tréningu záťaž intervalu, že či som to neprepálil moc alebo v súvislosti s regeneráciou a únavou, proste je to taká druhá kontrolka, ktorá mi dáva akú takú možnosť nejakej kontroly a poznania samého seba.
09.12.2017 - 12:44:16
00
Príklad: chceš dat tréning v okolí aerobneho prahu, aerobny prah budeš mat pri 220w a pulze 140, pôjdeš tréning kde budeš mat v ten deň o 10 pulzov viac, budeš sa riadiť pulzom 140, ale výkon budeš mat dajme tomu 200w a tým pádom nebude tréning taký efektívny, ako keby si mal wattmeter a pôjdeš 220w..
09.12.2017 - 12:45:19
01
transporti686 napísal:
ivan: pulz si striehnem, záťaž neznižujem, skôr je to pre mňa taká indikácia, keď napr. zvýšim pri nasledujúcom tréningu záťaž intervalu, že či som to neprepálil moc alebo v súvislosti s regeneráciou a únavou, proste je to taká druhá kontrolka, ktorá mi dáva akú takú možnosť nejakej kontroly a poznania samého seba.


Tak to je potom v poriadku - už som sa zľakol že ho znižuješ. Kontrolka - to je ok. Ináč by bola celá príprava postavená na pulzových hodnotách, prahoch... - v prdeli ako u všetkých tých čo ju praktizujú.
09.12.2017 - 12:51:20
00
ivan napísal:
T Nemala by náhodou byť prvým a posledným ukazovateľom pri kontrole tréningu veľkosť zaťaženia a hodnota pulzov by mala slúžiť iba na orientáciu - zdravotný problém.

nie. ale to sa strhava na debatu trening podla HR vs podla wattmetru kde obe maju svoje + a -
toto su udaje ktore mi ukazuje stacionarny bicykel vo fitku kadencia, zataz, pulzy a dlzka aktivity (ja viem, w.e.a.k. + fanusikovia polarised treningu sa prave prezehnali :) )
scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net

ked si nastavim ANP zataz pri kadencii 70 respektive 90 a idem to v sedle tak sa mi tepy v podstate nepohnu a ostanu max o 3 pulzy vyssie. potialto v pohode 3 pulzy hore dolu pri rovnakej zatazi. problem ale je ked si danu ANP zataz pri 90 kadenci dam zo sedla tak mi tepy vybehnu hore minimalne o 10, ergo sa bavime o pulze velmi blizko maxu. viem ze ANP+3 v sedle dam relativne dlho. tak isto viem ze pulzy velmi blizko maxu dam URCITE zasadne kratsie napriek tomu ze idem stale rovnaku wattovu zataz. (na toto je samozrejme relativne jednoduche vysvetlenie ale to pri tejto pointe nie je podstatne)

na druhej strane over-under intervaly nemas sancu spravit podla HR poriadne.

to ze to nieje ani nahodou ciernobiele ergo ze podla HR sa neda trenovat popisuje aj saganov trener (a ten asi tusi co hovori)
"Does he train according to power, or mostly on feel?
He looks to power when it’s needed, like in intervals or sprints. I think power is a great, great tool, but you have to be sensitive and know how to use it. There are probably just three days out of the whole week when you need power. The rest, you don’t need it. It’s nice information for the coach, but I don’t think that the rider needs to look at numbers.

That is the way we work. An endurance ride is just that, an endurance ride; it’s not about going between 250 and 300 watts for five hours. I look much more to the physiological values [heart rate] than to power.


Read more at http://www.cyclingweekly.com/news/latest-news/how-peter-sagans-coach-helped-unlock-his-amazing-talent-358190#4hhrSmoUqAjE9uzk.99
09.12.2017 - 12:53:15
00
Ivan: to je trochu moc silné tvrdenie, aj keď má v sebe nejakú časť pravdy, ale stále platí, že keď nemáš wattmeter, tak lepšie sa riadiť pulzami ako ničím.
09.12.2017 - 12:57:45
00
Ja vidím to isté čo stax a okrem toho ešte level záťaže magnetickej brzdy a prípadne profil nastavenia tejto záťaže, pokiaľ chcem ísť nejaký program, no ja pri tréningu jazdím aj tak manuál a záťaž regulujem podľa výkonu, aký chcem dosiahnuť. Ja na stacíku zo sedla nejazdím, takže tep mi o 10 určite neskáče.
09.12.2017 - 13:06:22
00
Hosť napísal:
nie. ale to sa strhava na debatu trening podla HR vs podla wattmetru kde obe maju svoje + a -
toto su udaje ktore mi ukazuje stacionarny bicykel vo fitku kadencia, zataz, pulzy a dlzka aktivity (ja viem, w.e.a.k. + fanusikovia polarised treningu sa prave prezehnali :) )


ked si nastavim ANP zataz pri kadencii 70 respektive 90 a idem to v sedle tak sa mi tepy v podstate nepohnu a ostanu max o 3 pulzy vyssie. potialto v pohode 3 pulzy hore dolu pri rovnakej zatazi. problem ale je ked si danu ANP zataz pri 90 kadenci dam zo sedla tak mi tepy vybehnu hore minimalne o 10, ergo sa bavime o pulze velmi blizko maxu. viem ze ANP+3 v sedle dam relativne dlho. tak isto viem ze pulzy velmi blizko maxu dam URCITE zasadne kratsie napriek tomu ze idem stale rovnaku wattovu zataz. (na toto je samozrejme relativne jednoduche vysvetlenie ale to pri tejto pointe nie je podstatne)

na druhej strane over-under intervaly nemas sancu spravit podla HR poriadne.

to ze to nieje ani nahodou ciernobiele ergo ze podla HR sa neda trenovat popisuje aj saganov trener (a ten asi tusi co hovori)
"Does he train according to power, or mostly on feel?
He looks to power when it’s needed, like in intervals or sprints. I think power is a great, great tool, but you have to be sensitive and know how to use it. There are probably just three days out of the whole week when you need power. The rest, you don’t need it. It’s nice information for the coach, but I don’t think that the rider needs to look at numbers.

That is the way we work. An endurance ride is just that, an endurance ride; it’s not about going between 250 and 300 watts for five hours. I look much more to the physiological values [heart rate] than to power.


Read more at http://www.cyclingweekly.com/news/latest-news/how-peter-sagans-coach-helped-unlock-his-amazing-talent-358190#4hhrSmoUqAjE9uzk.99


To čo hovorí Saganov tréner je síce pekné - mňa by ale skôr zaujímalo čo na tréning s premenlivým zaťažením podľa aktuálnej HR hovorí Froomov a Dumoulinov tréner - bavíme sa totiž o zlepšovaní FTP - nie ,,špurtérskych a klasikárskych,, schopností.
O FTP napríklad preto, aby si ty a niektorí ostatní neplápolal v diskomforte na konci balíka - a na to je potrebná predovšetkým vyššia hodnota FTP - nie špurtérskych, vytrvalostných schopností, najazdených kilometrov - v 2 - 2:45 hodinovom preteku.
09.12.2017 - 13:24:38
00
ivan mozes analyzovat :)

tu je vozenie sa s cielom na 170 pulzoch v stupani kacin po luku segment + tabula rampa segment...
https://www.strava.com/activities/981604268

pripadne tu mas kontrolovane vozenie sa pri trochu dlhsom vyjazde (stupania max 156-160)
https://www.strava.com/activities/942194884

kontrolovane vozenie sa v tatrach 156 strbske pleso, 170 sliezsky dom, 180 popradske pleso
https://www.strava.com/activities/1051745419

a dlhych 156HR v kopci
https://www.strava.com/activities/912753710

ako vidis 156HR a 170HR cisielka sa mi celkom opakovali ;)


Naposledy upravil stax dňa 09.12.2017 - 13:39:51, celkovo upravené 1 krát.

09.12.2017 - 13:37:45
00
Podľa mňa na to, aby si zlepšil FTP potrebuješ jazdiť intervaly na ANP, aj nad ním aj pod ním. Je kopu tréningových plánov ako na to, ktoré sú odvodené buď od zistenia FTP alebo vychádzajú z max TF. Foome a Domoulin má úplne iné možnosti ako manažovať svoj tréning ako nejaký hobíček.
09.12.2017 - 13:38:25
00
Princíp je ten istý - meniť zaťaženie podľa aktuálnej HR /tréning podľa pulzov/ alebo nie.
09.12.2017 - 13:41:33
00
ivan napísal:
O FTP napríklad preto, aby si ty a niektorí ostatní neplápolal v diskomforte na konci balíka - a na to je potrebná predovšetkým vyššia hodnota FTP.

lenze ty neberies do uvahy fakt ze niekto moze mat iny ciel ako posuvat si len FTP vzhladom na to co pri svojom vozeni sa bude potrebovat.

spojenie "vozeni sa" je volene naschval. to snad na umiestnenie v prvej 200ke bude stacit. (slovicko "bude" je tiez volene naschval :) )
09.12.2017 - 13:48:47
00
ivan: daj si napr. tento plán a ver tomu, že aj bez wattmetra si zlepšíš svoje FTP, ak ho ovšem zvládneš https://www.bicycling.com/sites/default/files/uploads/40K_TRAINING_PLAN.pdf


Naposledy upravil transporti686 dňa 09.12.2017 - 13:53:04, celkovo upravené 1 krát.

09.12.2017 - 13:51:49
00
transporti686 napísal:
Podľa mňa na to, aby si zlepšil FTP potrebuješ jazdiť intervaly na ANP, aj nad ním aj pod ním. Je kopu tréningových plánov ako na to, ktoré sú odvodené buď od zistenia FTP alebo vychádzajú z max TF. Foome a Domoulin má úplne iné možnosti ako manažovať svoj tréning ako nejaký hobíček.

Intervaly /dlhšie 7 - 12 mínút/ na úrovni FTP - áno. Tesne pod FTP - súvislé zaťaženie od 25 do 67 minút. Zaťaženie nad FTP - neviem. Zrejme je to zlepšovanie niečoho iného ako FTP. Ale v tréningu to byť musí. Nosné tréningy na zlepšenie FTP sú spomínanými dvomi formami tréningu. Maximálne 3 x v týždni.
09.12.2017 - 13:53:01
00
transporti686 napísal:
ivan: daj si napr. tento plán a ver tomu, že aj bez wattmetra si zlepšíš svoje FTP, ak ho ovšem zvládneš https://www.bicycling.com/sites/default/files/uploads/40K_TRAINING_PLAN.pdf


Takýto plán - podobný ? lepší ? - som si dal naposledy pred 13 rokmi - samozrejme so zníženými intenzitami - úmernými predpokladom a podmienkam - jednofázový tréning - zaťaženie 7 x týždenne - 6 mesiacov.


Naposledy upravil ivan dňa 09.12.2017 - 13:59:38, celkovo upravené 1 krát.

09.12.2017 - 13:56:04
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Výživa a kozmetika)
keyboard_arrow_up