tulenik napísal:
nuž ivanko, tak pár čísielok z fyziky atmosféry, konkrétne vezmeme tzv. štandardnú atmosféru a trochenzi ju adjustujeme na teplotu zodpovedajúcu letným OH, dohodnime sa na 20 °C, aj keď by sa asi dali dohľadať aj teploty v okamihu pretekov a nadmorské výšky areálov:
cca 0 m ASL a 20 °C ... 101325 Pa
cca 2200 m ASL a 20 °C ... 77541 Pa
to je o 23,5 % menej
priemerný Slovák pri tejto zmene výšky nemá pocit nejakého performance hitu (keby som bol teleportovaný z terajších 170 m ASL na Térynu, asi by sme prvý deň, možno dva niečo namerali, ale NAMERALI, nie CÍTILI)
prvému číselku by mohol zodpovedať WR/OR v maratóne od Abebeho Bikillu z r. 1964 u seppukáčov, ktorý bol 7931 sekúnd
v 68 u banditov sa bežalo 8427 sekúnd, takže o 6 % pomalšie (a nebol to Abebe a ani formu niet ako porovnať - a stále fičal o cca 40 s rýchlejšie ako Emilio Flooder v Helsinkách 52)
well, poďme teraz k saturácii krvi, takže k fyziológii
v nulovej výške je saturácia krvi kyslíkom 96 %
v 2000 m je saturácia krvi kyslíkom ešte stále pekných 92 % resp. 95 % hodnoty pri 0 m n.m.
moreover, pre drvivú väčšinu obyvateľstva Zeme nadmorská výška Mexico City s výnimkou pár nešťastných mutantov leží v pásme plnej aklimatizácie, čiže po pár dňoch organizmus urobí zmeny, ktorými drobný výpadok pO2 resp. SaO2 vykompenzuje drobným zvýšením počtu erytrocytov resp. koncentrácie Hb

a o to, že by som snáď nemal patričné písmená okolo mena "z rovnakého alebo príbuzného odboru", fuckt nemusíš mať obavy


nuž tulenko. Ďalšie všetko množstvo riadkov je síce opäť zaujímavé ale nejakú ,,celkom dobrú hodnotu ,, saturácie kyslíka vo výške 2200 m si pri submaximálnom /87-90 %/ viachodinovom zaťažení môžeš strčiť za klobúk. Pri takejto vysokej intenzite tam podáš o 5 % horší výkon /o 7 minút pomalší čas v maratóne pri čase 2:15 hod./ ako vo výške 200 m. Toto neobkecáš.
20.03.2018 - 22:09:57
00
a teraz daj experimentálne dáta, nie proklamáciu
20.03.2018 - 22:15:41
00
Pozri si všetky výkony vo vytrvalostných športoch na OH 1968. Stovky údajov zo športovej chôdze, vytrvalostných behov, cyklistiky, ... Dokonalý experiment - žiadna proklamácia. Všetci tam lapali po vyššom parciálnom tlaku kyslíka vo vzduchu. Do jedného. :)
20.03.2018 - 22:22:50
00
to nie sú vhodné dáta, keďže sa nedajú aspoň randomizovať na vplyv ***** (okrem mnohého iného)
+ ako sa do tvojho scenára hodí OR na 1500 muži?
ďalej, ako vylúčiš nocebo efekt u ľudí, do ktorých odborníci (! - ale zodpovedalo to vtedajšej úrovni poznania) hustili, že budú mať performance hit?
ešte v 80tych sa tieto vplyvy vykladali veľmi naivne (a veľmi podobne tvojmu výkladu)
aby nastalo to, čo pozoruješ, stačí, aby v deň pretekov neboli 1-2 favoriti "v stave" - a tak to aj úplne bežne je

dáta zo Stravy/Connectu a pod. by po riadnej metaanalýze boli použiteľnejšie, nebyť elektrošvindlerov
a inak, leziem 30 rokov a pod 3500 som lapal tak akurát hodený materiál, nie po dychu

uvedomuješ si, že tu hrôzostrašne popisuješ fungovanie vo výške, v ktorej sa u nás normálne bikuje? Brnčalka, MT hole, chata pod Chlebom, Kráľova hoľa a tým aj Horal, etc. etc.? že tu ako umieranie popisuješ normálnu aktivitu v normálnej výške pre x ľudí z tohoto fóra? Psotkáč, ktorý som párkrát išiel, kým ma kolená neposlali späť na bicykel, sa ide tak, že na obed prídeš vlkom z BA, vytrepeš sa na Slezan, na druhý deň odbehneš (najvyšší bod Baranie rohy), občas máš počas toho aj 5 počasí, neodpadávaš, nič ti neni okrem toho že sa samozrejme ožereš jak zákon káže a v nedeľu sa skotúľaš do šmeksu a domov - a jasne že trénoval som v domovských Karpatoch v rozsahu nadm. výšok od 150 do povedzme 500
podľa tvojho opisu by som sa mal týždeň aklimatizovať a po príchode na slezan byť imobilný bez kyslíkovej lahve
20.03.2018 - 22:58:04
00
Na toto už existuje len jedno - jeden z vašich duchaplných facepalmov.
20.03.2018 - 23:15:03
00
ešte raz ti to skúsim vysvetliť ako blbcovi:
nedajú sa použiť nejaké výsledky z OH, lebo tie sú síce viazané na nadmorskú výšku, ale napr. aj na konkrétnu formu pár ľudí v daný deň súťaže (mohli si zle zasúložiť, blbo sa vyspať, ...) a o.i. aj podmienky v deň súťaže, ktoré mohli byť povedzme že nie najlepšie
dáta typu Strava umožňujú vybrať napríklad konkrétne čísla konkrétnych ľudí, ktorí si dali napr. Ventoux (pod 2000) vs la Bonette (~2700 m) - len neviem, či je tam +/- podobný sklon, lebo aj toto sťažuje porovnanie, v každom prípade teda vybrať konkrétne čísla konkrétnych ľudí, ktorí dali nejaký charakterom podobný (sklon, dĺžka) segment v rôznych nadm. výškach a to navyše aj podobne vyšťavení (napr. si dáme podmienku výberu ľuďov, že pred vstupom do segmentu nemali príliš naložené, napr. že mali 10-30 km v nohách a nijaké väčšie stúpanie)
ak po tomto predtriedení zistíme, že vybrané segmenty išlo pár sto ľudí, tak je (randomizácia!) v podstate zaručené, že nejaká časť z nich vymákla optimálne podmienky pre výkon problém je len ten, že nevieš, či si nejako nedopomohli (hák za autom, motorček, šleha koksu, whatever)
iná možnosť je zobrať proste skupinu 20-30 ľuďov a v priebehu niekoľkých termínov s nimi pojazdiť niekoľko podobných úsekov v rôznej nadm. výške - tam je problém vymáknuť aspoň +/- podobné podmienky, lebo so správnym uragánom ťa vyfúkne hore Tourmaletom rýchlejšie ako sa vyťapkáš z Banky na Havran
inak povedané - získať naozaj rozumné dáta nie je vôbec jednoduché a rozhodne to nie je taká prechádzka ružovým sadom, že si vyberiem random event a vydám ho za posvätný etalón
20.03.2018 - 23:33:38
02
Mám obavy, že v tejto kauze si za blbca ty. Furt si si to nevšimol. Ešte aj poznatky z mexickej olympiády ideš spochybňovať. To už je vrchol.


Naposledy upravil ivan dňa 21.03.2018 - 00:07:44, celkovo upravené 1 krát.

20.03.2018 - 23:50:31
00
Asi to bude tým, že na rozdiel od teba ma experimentálna veda živí, takže ako majú vyzerať správne experimentálne dáta, mi je pomerne dokonale známe.
21.03.2018 - 00:07:31
00
Takže pre teba je podstatné, ako vyzerajú experimentálne údaje - nie výsledky. Kruté.


Naposledy upravil ivan dňa 21.03.2018 - 00:12:25, celkovo upravené 2 krát.

21.03.2018 - 00:09:23
01
čistý ***** toto :D (nie že by sme to už pár desiatok strán nevedeli, ale talking about data - teraz je to s istotou 6sigma)
21.03.2018 - 00:10:17
00
Takže pre teba je podstatné, ako vyzerajú experimentálne údaje - nie výsledky ? Výsledky experimentu ,,mexicka olympiáda,, sú totiž známe miliónom ľudí po celom svete už takmer 50 rokov.
21.03.2018 - 00:13:55
00
ešte raz: ak robíš závery z jedného eventu, je to ako keby si získaval svoju CP z dát z jedného dňa, kedy si v blbom počasí a chorý výjazd po 20 minútach zabalil
21.03.2018 - 00:24:25
00
Ale tie závery nerobím ja. Poznatky z olympiády 1968 využívali a využívajú milióny športovcov počas prípravy vo väčších nadmorských výškach. Všetkým je to jasné - len jeden slovenský muderec to stále nechápe.
21.03.2018 - 00:31:12
00
Admin, toto chce založiť vlastnú tému:
Ivan versus ľud. :)
Ivo, nič proti tebe, nemám šajnu o čom sa bavíte a prečo sa do teba navážajú. Len tuleníkove silené infantilné vsuvky v debate mi trocha trhajú oči.
21.03.2018 - 00:55:43
00
Ivanko, ešte mi povedz, môj pekný - kdeže to zložil Ferko Moser rekord v hodinovke?
Len aby som ti skomplikoval veci.
(aby ste niektorí nemuseli hľadať: v tom zlom zlom Mexico City, kde upadáte do bezvedomia)
21.03.2018 - 01:11:47
01

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Výživa a kozmetika)
keyboard_arrow_up