A zrejme na aep, v Z2 a priemerkou 33 km/h.
01.07.2019 - 16:18:34
00
Kristina napísal:
Ja som tiež rovnako ako väčšina začiatočníkov začínala na nízkych otáčkach. Asi ani nepoznám nikoho kto by začal hneď na 90ot/min. Otázka je však postavená tak, že či sa chce niekto posunúť a naučiť sa točiť aspoň 85 - 90 alebo si jednoducho povie, že je to individuálne a práve jemu "vyhovuje" nízka kadencia. Dala som však na rady trénerov a skúsených a naučila sa jazdiť kadenčne. Nie je to jednoduché. Na začiatku to vypadá dokonca kontraproduktívne. Ale výsledky sa dostavia. Hlavne sa odporúča začať z nácvikom mimo sezóny, alebo skoro na jar pri najzdievaní kilometrov.


Výsledky sa dostavili. Ešte by ma zaujímalo, či sa dostavili aj výkony, zlepšovanie výkonnosti. Kedy si bola naposledy 20 minútový resp. 40, 60 minútový test prípadne časovku na zistenie výkonnosti ?
01.07.2019 - 16:25:49
00
[quote="@1497182"]Zrejme tá vyššia kadencia ale vyžaduje väčšiu výkonnosť srdcovo cievneho systému. /quote]
Ano .. ak mas problem s cievami, nedas to. Ale inak mne kedysi davno stacilo asi 2-3 mesiace treningu .. vzdy kratke useky po rovine, idealne s vetrom v crbte, nie velky vykon , aby som siel s priemernym 60 v kopcoch a cca 80 na rovine na asi 80 v kopcoch a 100 na rovine (komfortne dlhe jazdenie). Neskor potom uz vyssie, ale rozdiel medzi kadenciou 90 a 110 na rovine napr. uz bol 6-7 tepov, pri 130kad. aj 20 a tak. Uz to bolo nutne dost trenovat. Takisto prakticky viem, ze po malej uprave posedu sa mi kadencia posunula o nejakych 5-7 hore (mozno aj viac, neviem, nepamatam). Trenovat sa ale musi VZDY .. ked mas uplne oddychnute nohy, max. par intervalov a nie vo velkom vykone (protivietor, kopce). Naucis takto svaly pracovat , potom sa to zacne menit. Maximalku som casom dotiahol na 180, dalej to uz ale neslo (vsetko ale na MTB fulle, cestak nemam). Ale tych 180 som dokazal drzat len par sekund a tepovka vzdy vyletela na ukrutne cisla :D. V sucasnosti tolko nedam, kvoli natrenovanosti, ale tych 180 je limit uz skor proste kruhoveho slapania u mna.
01.07.2019 - 18:42:06
01
ivan napísal:
A zrejme na aep, v Z2 a priemerkou 33 km/h.


Akosi uhádol?
01.07.2019 - 18:47:12
00
Výkonnosť sa zvyšuje. Výsledky sa dostavili. Hlavne cítim, že počas pretekov dokážem súperkám nastúpiť, alebo ľahšie zachytávať nástupy a zrýchlenia kde sa často rozhoduje či zostanem vpredu v čelnej skupine. Nohy sa roztočia ľahšie a ja nemám problém zrýchliť. Pri nízkej kadencii mi toto robilo väčší problém. Navyše nohy sa rýchlejšie unavili. Testujem sa pravidelne. Záleží či mám cez víkend preteky tak aspoň jeden krát za dva týždne si dám "all out" 20 - 30 min test. Aj ja si dávam tréningy kedy vybrané stúpania jazdím na najťažšom možnom prevode kadenciou 55 - 60ot/min. Avšak vždy zaraďujem aj kadenčné cvičenia kedy to isté stúpanie idem na ľahšom prevode kadenciou 85 - 90 ot/min. Potvrdilo sa mi, že do dlhšieho stúpania som schopná pri kadencii 80 - 85ot / min vyprodukovať vyšší výkon ako keby som ten kopec lámala 55 - 60 ot/min. Navyše si tak neodrovnám nohy a dokážem takéto intervaly zopakovať.
Edit: Myslím, že schopnosť točiť vyššie kadencie je dosť podmienená aj technikou šliapania. Ako píše lto vyššie, základom je zvládnutie kruhového šliapania. V zime som dosť času v minulosti trávila na valcoch a tie "štvorcové! šliapanie neodpustia.
01.07.2019 - 18:53:30
01
aj contador by mohol tu kadenciu potrenovat... co poviete?
https://www.strava.com/activities/2379605918
01.07.2019 - 19:10:56
00
To kruhove u mna tiez suviselo nejako aj s posedom (sedlo,kufre), niekedy to bolo dost zle, a taktiez som si vsimol, ze vzdy ked som zacal vysoke kadencie, tak som sa posuval na spicku sedla. A presne ako pise Kristina .. vediet okamzite vytocit otacky je presne ako sportove benzinove auto .. lebo otacky x sila = vykon a teda rychly uuuprk :D :D :D .. staci mensia sila, ak su vysoke otacky, je vysoky vykon (ale tepy idu hore, aj krv asi sa toci rychlejsie po rozvodoch, tak pozor na komarov :lol:). Takze pozor na dievcata na hradzi, ktore vyzeraju, ze nemaju moc svaly .. mozu aj tak lahko utiect :lol: .. inak podla toho, ako som dokazal po vyjazdoch tocit kadenciu som vedel, ci som rozmliagany po vyjazde, alebo ci uz mozem zacat nieco skusat. No, ale je to uz tak nejak celkom davna doba :lol: .. teraz skor trenujem kadenciu nosenia :lol:
01.07.2019 - 19:34:05
01
lto napísal:
Ale inak mne kedysi davno stacilo asi 2-3 mesiace treningu ..


borci na spinningu zvladali kadenciu po 3 mesiacoch...
01.07.2019 - 19:35:02
00
Ito, Kristína. Ze dokážeš ísť vysokou kadenciou je síce pekné, ale ešte krajší by pri tom bol aj vyšší výkon - čo neni. Kristína tvojich P 144 W, 2,3 W/kg a neschopnosť uvisieť v preteku ani duchodcov. To radšej pojdem kadenciou 80, výkonom 195 W, 2,8 W/kg a vo výsledkovej listine budem pred nimi. Keby si v tom preteku šla menšou kadenciou, väčším výkonom - uvisela by si ich.

Prílohy:

vyššia kadencia.PNG
vyššia kadencia.PNG 52.17 KiB thumb_up0thumb_down

01.07.2019 - 19:44:03
00
Pobavilo :rofl: :rofl: :rofl:
01.07.2019 - 19:51:45
03
Hosť napísal:
borci na spinningu zvladali kadenciu po 3 mesiacoch...

S 25kg zotrvačníkom :)
01.07.2019 - 19:53:49
00
Kristina napísal:
Pobavilo :rofl: :rofl: :rofl:


Co pobavilo ? Nižšia kadencia, väčší výkon a lepší výsledok ? Sama seba si pobavila.

V tomto preteku bol menšou kadenciou, väčším výkonom - o 0,5 W/kg dosiahnutý lepší výsledok. Cyklista, ktorého si svojou vyššou kadenciou ale menším výkonom /P 144 W/ v preteku neuvisela, ten istý vdaka mojej nižšej kadencii ale väčšiemu výkonu /194 W, 2,8 W/kg/ neuvisel mňa. Lepší výsledok. Takže si sa sama pobavila. Vyššou kadenciou.

Prílohy:

nižšia kadencia.PNG
nižšia kadencia.PNG 59.43 KiB thumb_up0thumb_down


Naposledy upravil ivan dňa 01.07.2019 - 20:10:38, celkovo upravené 2 krát.

01.07.2019 - 19:56:50
00
Hosť napísal:
borci na spinningu zvladali kadenciu po 3 mesiacoch...

Tak asi to sedi ... ja si moc nepamatam, je to asi 15 rokov, ale bolo to min. 2 , mozno 3x do tyzdna opakovane asi ... ale plne rozvinutie trvalo dlhsie myslim, vratane vykonu .. sam som bol vtedy prekvapeny, ze to slo... nemal som moznost citat nic, co by ma odradzovalo ako petopeta21 :lol:
01.07.2019 - 20:00:02
00
ivan napísal:
Ito, Kristína. Ze dokážeš ísť vysokou kadenciou je síce pekné, ale ešte krajší by pri tom bol aj vyšší výkon

Ak budes na pedal tlacit tou istou silou pri 2x vacsej kadencii .. dostanes 2x vacsi vykon :) .. so easy. Vyskusaj .. vsak to vidim kazdy den, ked v kopci podradim a zatocim pedalmi, az lietaju kusky kovu (narazka na teplo) .. ak chcem jazdit fakt vo vykone, silovo mi to malokedy ide. Vykon je len takaprepocitana velicina .. podstatne su otacky x sila na pedal. To iste plati aj pri autach .. a rozhoduje potom ale plochost a uroven krivky krutiaceho momentu. Podobne aj tu.
01.07.2019 - 20:01:42
01
Kristina napísal:
S 25kg zotrvačníkom :)

pri 110-120 kadencii :) s primeranou zatazou na ucenie akurat.
01.07.2019 - 20:08:51
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Výživa a kozmetika)
keyboard_arrow_up