Mne by tych 143 sedelo ako AEP, cize zona vytrvalosti, ako aj sam vravis tam mozes jazdit aj do nemoty kym nezomries od hladu a nie ANP, na ktore by naopak pasovalo tych 175 co uviedli ako ten RCP, co priznam sa neviem co je.
20.01.2022 - 08:23:45
02
Jaiub kde si sa bol testovat? Uvazujem ze by som sa tuto sezonu otestoval aj ja tou metodou, kde zistuju laktat z krvi.

Naposledy som bol pred 3 rokmi na spiroergonometrii v Metflexe v ZA a mal som zmiesane pocity z toho, hlavne z tych zon co mi vyratali.
20.01.2022 - 08:32:13
00
Dzuch-Ban, asi by nás ozaj zaujimalo kde sú takí fundovaní ľudia…lebo cely ten priebeh testovania ako aj výsledky a ich interpretácia sa aj mne zdá byt “divná”…
20.01.2022 - 08:44:36
04
Sesulak Ja chodim do Proefektu. Nebudem tu riesit a porovnavat jednotlive metody, ja som sa rozhodol pre tuto a chodim len tam nech mam konzistentne vysledky. Odporuca 10 z 10 efektivne trenujucich ;)
20.01.2022 - 08:48:00
03
ze maximalna SF zavisi od veku a nemal by som ju prekracovat, LOL
20.01.2022 - 09:13:28
02
matt necham si to zatial pre seba, lebo neviem posudit, ci si to len ja zle nevysvetlujem... a asi som vela od toho ocakaval, cize preventivku a aj diagnostiku a mna skor brali ako pacienta nez nejakeho sportovca... a to sa im ani necudujem pri mojich parametroch telesnych...
20.01.2022 - 09:56:42
00
Dzuch-ban: tam uz sportove vysetrenie nechod robit nikdy :D .. ocividne o tom nevedia nic. Resp. tak max. ta brali ako pacienta. Spiro sice ako tak priblizne urci prah AnP, ale AP urcite nie. A potom na prahy vplyva aj kadencia, ak ta nenechali ist vlastnou spravnou, tak nic. Ja som naposledy bol u fajn doktora v Brne, co robil krivku, ale je to uz asi 10 rokov, snad to konecne niekto robi poriadne aj v BA.
20.01.2022 - 10:42:34
01
ano sa sa to urcit z dychu. krv brat nemusia
20.01.2022 - 12:28:23
00
z dychu ti určia len hodnotu VO2max, anaeróbny prah teda vnútorný stav srdcovo cievneho systému s určitou hodnotou laktátu v krvi sa zistí len z krvi, hodnota laktátu pri ANP odpovedá maximálnemu zaťaženiu ktoré si schopný udržať okolo jednej hodiny, napríklad ak si pri rovnomernom zaťažení /VI sa blíži hodnote 1 - časovka v rovinatom profile na vyrovnaný split teda konštantný výkon bez väčších výkyvov/ jednu hodinu schopný dosiahnuť priemerný výkon 5,8 W/kg to je napr. 400 W pri váhe 69 kg a začneš 400 W tak v prvých minútach sa ti postupne zvyšuje pulz aj hladina laktátu, po určitej dobe cca. do 15 minút stúpne hladina laktátu aj pulz na takú hodnotu /pulz okolo 90 % z max./ kedy sa už dalej podstatne nezvyšuje ani neznižuje - pri furt rovnakom výkone 400 W - to je hodnota výkonu, pulzov a laktátu na úrovni anaeróbneho prahu, ak by si chcel ísť väčší výkon ako 400 W teda väčšou rýchlosťou - zrýchlil by si - narazíš do laktátovej ,,bariéry,, zakyslíš sa a musíš spomaliť späť na 400 W, hodnota laktátu pri zaťažení na úrovni anaeróbneho prahu je individuálna a je u niekoho okolo 4 mmol na liter u iného o niečo viac, zvyšovanie hodnoty výkonu vo W/kg je teda posúvanie laktátovej ,,bariéry,, furt na vyššiu hodnotu - postupným zaťažovaním dlhodobo /týždne, mesiace, roky/ najmä dlhšie trvajúcimi opakovanými intervalmi až do 4 x 12 minút a súvislou metódou zaťaženia v trvaní do 40 minút, pulz je furt rovnaký - okolo 90 z max, laktát je furt rovnaký - okolo 4 mmol u niekoho prípadne o trocha viac vo výnimočných prípadoch až k 6 mmol/l iba dlhodobá výkonnosť vo W/kg sa postupne zvyšuje až na každého individuálne dosiahnuteľné maximum podľa vrodených predpokladov /talentu na vytrvalostný výkon/ - podľa toho s akou hodnotou VO2max sa kto narodil
21.01.2022 - 18:41:35
02
Dzuch-Ban
a ked si sa to teda bol testovat? ImunoVital?
21.01.2022 - 19:22:22
00
Diky, tak teda keď mali uvedenu laktatovu krivku a nerobili mi ju odberom krvi, je to na reklamáciu 🙂 mňa ešte zaujíma ten horný ventilačný anaerobny prah RCP, koľko teda býva cca z SF Max, keď ANP býva napr. tých 90 % z SF Max... No a teda spomínaný VO2max je závisly aj na váhe, prečo sa teda potom neuvádza celkové čislo, nie na to na kg, či by to potom nemalo takú výpovednú hodnotu ako napr. W/kg?
21.01.2022 - 19:25:04
00
VO2max môže byť udávaná aj v absolútnej hodnote v ml/min teda bez váhy aj v relatívnej hodnote teda v ml/min/kg, porovnateľný údaj je samozrejme v ml/min/kg
21.01.2022 - 21:13:18
00
Dzuch-Ban napísal:
Diky, tak teda keď mali uvedenu laktatovu krivku a nerobili mi ju odberom krvi, je to na reklamáciu ? mňa ešte zaujíma ten horný ventilačný anaerobny prah RCP, koľko teda býva cca z SF Max, keď ANP býva napr. tých 90 % z SF Max... No a teda spomínaný VO2max je závisly aj na váhe, prečo sa teda potom neuvádza celkové čislo, nie na to na kg, či by to potom nemalo takú výpovednú hodnotu ako napr. W/kg?

ANP ako % zo SFmax zavisi od kopy veci - u mna to za moju "karieru" pri stabilnom maxe okolo 196 lietal ANP od 157 do 184 takze pozerat sa na ANP ako 90% zo SF max je ehm pravdepodobne nepresne :) tri mesiace bez akejkolvek aktivity uz maju zasadny vplyv na to kam ANP klesne (konkretny prah nie len vykon na prahu.aspon u mna malo).

pri Tvojej bikovej historii a trenovanosti pri maxe 195 je pri vsetkej ucte k lekarke 143 ako anp relativne nepravdepodobne...
23.01.2022 - 15:37:13
00
sorry naschval 2 prispevky riesiace tu istu otazku - si ma "donutil" googlit tak zase mam trochu rozsirene obzory
Dzuch-Ban napísal:
Diky, tak teda keď mali uvedenu laktatovu krivku a nerobili mi ju odberom krvi, je to na reklamáciu 🙂 mňa ešte zaujíma ten horný ventilačný anaerobny prah RCP, koľko teda býva cca z SF Max, keď ANP býva napr. tých 90 % z SF Max... No a teda spomínaný VO2max je závisly aj na váhe, prečo sa teda potom neuvádza celkové čislo, nie na to na kg, či by to potom nemalo takú výpovednú hodnotu ako napr. W/kg?


to co Ta zaujima je v bolde - ale urimne povedane pokial si nemal zasadny vypadok v jazdeni (ako ja :D ) tak mi to tiez pride ako haluz lebo toto by Ti prah dalo na uroven 159... (143+175)/2... ak VT1 bolo 143...

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5143771/

Abstract
The aim was to determine whether the midpoint between ventilatory thresholds (MPVT) corresponds to maximal lactate steady state (MLSS). Twelve amateur cyclists (21.0 ± 2.6 years old; 72.2 ± 9.0 kg; 179.8 ± 7.5 cm) performed an incremental test (25 W·min-1) until exhaustion and several constant load tests of 30 minutes to determine MLSS, on different occasions. Using MLSS determination as the reference method, the agreement with five other parameters (MPVT; first and second ventilatory thresholds: VT1 and VT2; respiratory exchange ratio equal to 1: RER = 1.00; and Maximum) was analysed by the Bland-Altman method. The difference between workload at MLSS and VT1, VT2, RER=1.00 and Maximum was 31.1 ± 20.0, -86.0 ± 18.3, -63.6 ± 26.3 and -192.3 ± 48.6 W, respectively. MLSS was underestimated from VT1 and overestimated from VT2, RER = 1.00 and Maximum. The smallest difference (-27.5 ± 15.1 W) between workload at MLSS and MPVT was in better agreement than other analysed parameters of intensity in cycling. The main finding is that MPVT approached the workload at MLSS in amateur cyclists, and can be used to estimate maximal steady state.



edit: este som nasiel tuto tabulecku z tejto studie - ale ta je pre bezcov a bezecke prahy su posunute inde ako cyklisticke

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphys.2018.01320/full

www.frontiersin.org
23.01.2022 - 15:48:26
00
a nech sa Ivan nezavzdusnuje ze to tu "zasierame" offtopicom :D

vcerajsi virtualny Sarenne bez erg o zivot co to da vs "pohodicka" pocas 7dnoveho etapaku :)

Prílohy:

Sarenne2022.JPG
Sarenne2022.JPG 49.26 KiB thumb_up0thumb_down

Sarenne2018.JPG
Sarenne2018.JPG 69.5 KiB thumb_up0thumb_down

23.01.2022 - 16:12:05
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Výživa a kozmetika)
keyboard_arrow_up