Zdravím, na toto som nenašiel odpoveď nikde na nete ani po ľudoch čo jazdia. Mám taký problém, resp. otázku. Keď trénujem intervalový tréning zvyknem tak že rovina a do toho 3-4x po 3 km a snažím sa to ísť na maximum. Otázka je ale čo je to to maximum. Trénujem podľa pulzmetra. Hovorí sa že po intervale sa musí zahmlievať pred očami. Tréner to tak hovorí. Moja max tento rok bola nejakých 186. Keď idem interval niekedy je to v pohode a dostanem sa na tých 180 a som spokojný. Nohy ma bolia. Ale inokedy nedám ani 175 t/min. Dokonca raz sa mi stalo že som išiel a nedal som ani 170. A to ma dosť deprimuje. Mám pocit že som do toho nedal všetko aj keď nohy cítim. Čím to bude? Aké máte pulzy vy pri int. tréningu? Ako mám teda tieto intervali jazdiť.? Budem rád za každú odpoveď a skúsenosť ;) s pulzami...
Ďakujem
19.06.2014 - 08:28:19
00
Celé zle :)
19.06.2014 - 09:32:41
00
Pri intervaloch urcite nie maximum. Ja napriklad mam tepy nastavene pre intervalovy trening na 152 - 160 tp\min a maximalnu tf mam 184.
19.06.2014 - 11:59:44
00
Najprv treba vediet, na čo sa pripravujem a podla toho zaradiť intervaly a celkovo trening... typov intervalov je strašne vela (dlhe, krátke, po rovine, do kopca, na AEP, meziprahove, na ANP, silove, frekvenčne atd atd.) čo a ako jazdit ti musí povedať trener, takto z fleku ti nikdo presne neporadi, bo sa to ani nedá...jediné čo môžem povedat, že intervaly určite nie celé na max. a tiež ich robiť ked si celkom odpočinutý
19.06.2014 - 12:26:07
00
Celé zle :)

si mu poradil...
19.06.2014 - 12:53:12
00
si mu poradil...

poradil o príspevok nižšie...myslím, že akékolvek presné rady su zbytočné bez vstupných informácií
19.06.2014 - 12:58:14
00
Pri intervaloch urcite nie maximum. Ja napriklad mam tepy nastavene pre intervalovy trening na 152 - 160 tp\min a maximalnu tf mam 184.


nastavil si si ich podla coho? inak ked sa nejde nadoraz, co neznamena ze sa mam hned potom povracat a odpadnut, tak taky trening aspon pre mna straca zmysel
19.06.2014 - 13:38:05
00
ASman tu mas taky velmi hruby nacrt treningovych zon http://trenujeme.sk/treningove-zony/
Intervalovy trening by si mal robit v T1 a T2. Ten clanok cerpa z knihy Kontrolovany trening od MuDr. L. Divalda. je to taka mala tenka knizka plna zaujimavych informacii. Vrelo odporucam.

durus nemozes ist nadoraz kazdy trening. Resp. mozes ak trenujes raz, dva krat do tyzdna :-) Divald v tej knihe spomina, ze nejakou studiou sa zistilo, ze bunka sa po treningu v anaerobnom pasme zotavuje 4 dni. takze ist naplno 5 treningov v tyzdni nedava zmysel.
19.06.2014 - 13:51:08
00
Díky moc, za príspevky , tréner povedal že mám ísť nadoraz (4x 3km) a keď som sa pítl čo je to nadoraz tak povedal maximálne tepy ale ja ich neviem niekedy udržať, skusenejší mi hovorili že po intervale sa má zahmlievať pred očami ale ja neviem či je to mojou povahou alebo som veľmi leniví ale ešte ani raz sa mi to nestalo, jedine mi tak maximálne stiahlo žalúdok ....
19.06.2014 - 14:26:39
00
to Mameluch: jj, ja viem. v ramci teorie intervalovych treningov podla ktorej som to robil ja bolo odporucane prave 2 max 3x tyzdenne. Mne to prislo, ze prave ta extremna zataz je zmysel. Tzn.ze tie teorie sa dost lisia, bohuziaco evidentne aj v podstatnych veciach. Co znamena "nadoraz", je tiez velmi relativne. Kazdopadne to v sucasnosti robim iba sporadicky a HRM uz tiez moc nesledujem. Viem kedy mam dost a kedy sa flakam aj bez neho :)
19.06.2014 - 14:34:37
00
ak mas 186 max tak potlacit to v ramci HIIT-u by nemal byt problem aspon na 182, 184 ak si chces seriozne nacriet k svojim moznostiam. mozno sa zamysliet nad tabatou - osobne som presvedceny ze HIIT je lepsi pristup ako "dlhsie" intervaly.
a ako tu odznelo - napriklad intervaly utorok a stvrtok, sobota dlhsi trening alebo zavod, nedela rege... urcite nie intervaly 5x do tyzdna...
19.06.2014 - 14:40:01
00
ASman A v com je problem, ze ich nedokazes udrzat? Nevladzu nohy, nevies to udychat alebo ides ides, pozres na tester a tepovka zrazu dole? Tak ono podla mna reakcia tela na trening v anaerobnej zone je individualna. Nemusi sa zasa kazdemu zahmlievat pred ocami :-) Ale je jasne, ze sa to to tomu telu moc nepaci tak to nejakou formou dava najavo.

durus suhlasim, teorii je vela takze vo finale si treba nejaku vybrat a vyskusat ju. podstatne je, ze ked chce clovek napredovat treba nejakym sposobom merat ci to funguje. Dalsia vec je, ze kazdy ma nejake telesne a vykonnostne dispozicie, uroven trenovanosti a podobne. Niekto zregeneruje za den, iny za tri. Na toto treba najviac prihliadat si myslim. Neexistuje univerzalny trening, ktory na kazdeho funguje.
19.06.2014 - 14:46:17
00
ASman tu mas taky velmi hruby nacrt treningovych zon http://trenujeme.sk/treningove-zony/
Intervalovy trening by si mal robit v T1 a T2. Ten clanok cerpa z knihy Kontrolovany trening od MuDr. L. Divalda. je to taka mala tenka knizka plna zaujimavych informacii. Vrelo odporucam.

inak zrovna tabulka ktora je v clanku ktoru si pripol mi nepride ako zrovna vhodna pre ciastocne trenovaneho cloveka - stravit 85% objemu v "do 75% zone" - urcite nie pre niekoho kto uz ma vybudovanu nejaku uroven vytrvalosti.
19.06.2014 - 15:04:04
00
stax skor som to postoval kvoly tym jednotlivym zonam. ale chlapik co to napisal je maratonec do vrchu a pohyboval sa pri vrcholovych bezcoch na lyziach (Batory, Bajcicak) takze mimo misu to uplne nebude.
19.06.2014 - 15:19:45
00
no to je ten problem - vrcholovi sportovci maju cas na 7-8+ hodinove treningy x-krat do tyzdna. pre beznych smrtelnikov je takato zona v takom objeme vzhladom na casove moznosti reativne mimo.

tiez mam tendenciu sa drzat toho co mi odporuca sportovy lekar a co mi peknym sposobom posuva cisla hore - ten mi vravi ze vzhladom na casove moznosti a uroven vybudovanej vytrvalosti (vzhladom na priemerneho hobbika) sa nad "treningom" (vozenim sa pri ktorom sa chcem niekam posunut) pod 80% nemam ani zamyslat...

tiez je to celkom v sulade s tymito zisteniami ktorym mam tiez tendenciu celkom verit ohladne HIITu vzhladom na to co som napisal v predchadzajucom odstavci:

"Benefits
Aerobic benefits

Studies by Tabata,[7] Tremblay[14] and others have explored the effectiveness of this method compared to traditional endurance training methods. A 2008 study by Gibala et al.[15] demonstrated 2.5 hours of sprint interval training produced similar biochemical muscle changes to 10.5 hours of endurance training and similar endurance performance benefits. According to a study by King,[16] HIIT increases the resting metabolic rate (RMR) for the following 24 hours due to excess post-exercise oxygen consumption, and may improve maximal oxygen consumption (VO2 max) more effectively than doing only traditional, long aerobic workouts.[17][18][19][20] Tabata's 1997 study concluded that "intermittent exercise defined by the IE1 protocol may tax both the anaerobic and aerobic energy releasing systems almost maximally."[10]"

ale ano - urcite kazdy jeden reagujeme na jednotlive pristupy k treningu inak, niektorych posuva dopredu rychlejsie aktivita s tepmi na urovni prechadzky okolo panelaku/pozerania akcneho filmu/hororu a niekoho vozenie sa nad 80% :)
19.06.2014 - 15:28:42
00
keyboard_arrow_up