"pod lampou: Matovičov graf verzus vedecká pravda"

https://www.tyzden.sk/podlampou/70126/pod-lampou-matovicov-graf-verzus-vedecka-pravda/?ref=naj
12.01.2021 - 20:35:08
06
Švagriná je hospodárka v ZŠ a riaditeľka tam nič ešte nevedela. Moja žena je hospodárka na špeciálnej ZŠ a tam sa určite nezačina v pondelok a preto aj rušili testovanie, ktoré malo byť v piatok. Moja druhá švagriná (všetky tri sestry sú hospodárky :)) je tiež hospodárka na špeciálnej ZŠ, tam je zriaďovateľ rovnaký ako u manželky, takže asi nič. A to sa asi týka asi aj mňa, lebo učím na organizačnej zložke tej školy v nemocnici. Ja som o tom, že by mal ísť 1.a 2. ročník nikde nečítal, ani som to nevidel v žiadnom usmernení, písalo sa o prvom stupni...
12.01.2021 - 21:15:21
00
skynet napísal:

Iba takto.
Príloha:
12.01.2021 - 21:18:24
00
cokupit napísal:
Kenai to vazne si si spravil graf z miery pozitivity? Vacsie hausnumera si uz nenasiel? Skoda reagovat.


Verim, ze iste chapes, ze data ktore nezohladnuju pocty urobenych testov su irelevantne. Ak urobis graf zo surovych poctov pozitivne tesotovanych za jednotlive dni, dostanes to co mal Matelko. A ten graf ma tu istu uzasnu vlastnost, ako mal median, preto ho tak miluje. Ak urobis v den 5 000 000 testov budes mat 100 000 pozitivnych. Ak neotestujes ziadneho budes mat 0 pozitivnych. Cize ak si taky Matelko co potrebuje oblbnut ovcanov, tak staci zabezpecit, aby bolo vykonanych presne tolko testov, ako chces aby ti vysla krivka. Cize Matelko ma pravdu, testovanie je atomovka na Covid. Staci prestat testovat uplne a v tom momente nebudeme mat ani jedneho pozitivne testovaneho problem vyrieseny.
Príloha:
matelko.png
matelko.png 86.65 KiB thumb_up0thumb_down


Nepripomina ti tento priebeh nieco ? Zvlast ta posledna cast. To je ale uzasny pokles po testovani, ze ? Az na to, ze ten graf ukazuje kolko sa v dany den vykonalo testov a nehovir nic o tom kolko je pozitivnych.
12.01.2021 - 21:19:56
00
Hazard napísal:
Švagriná je hospodárka v ZŠ a riaditeľka tam nič ešte nevedela. Moja žena je hospodárka na špeciálnej ZŠ a tam sa určite nezačina v pondelok a preto aj rušili testovanie, ktoré malo byť v piatok. Moja druhá švagriná (všetky tri sestry sú hospodárky :)) je tiež hospodárka na špeciálnej ZŠ, tam je zriaďovateľ rovnaký ako u manželky, takže asi nič. A to sa asi týka asi aj mňa, lebo učím na organizačnej zložke tej školy v nemocnici. Ja som o tom, že by mal ísť 1.a 2. ročník nikde nečítal, ani som to nevidel v žiadnom usmernení, písalo sa o prvom stupni...


Minulý utorok sa rozhodlo a v ten istý večer to oznámil minister školstva aj v médiách, že 1-2 ročník zš ide na Slovensku od budúceho pondelka prezenčne a žiaci od 3. ročníka zš až po stredoškolákov vrátane pokračuje do 22.1. dištančne - potom všetci prezenčne. Ak nedôjde k zmene pokynov. Zatiaľ nebola nikde žiadna zmena uvedená,
12.01.2021 - 21:36:38
00
pises hluposti Kenai ... pocty testov su irelevantne, a % pozitivnych tiež ... lebo to nie je nahodny vyber ale cielene terstovanie ... preto pri cielenom testovani mas % cca 20% a pri celoplosnom 3,6mil. bolo 2% ...
okrem toho, po celoplosnom logicky klesli pocty PCR, ked nebol dovod testovat viac ludi, kedze vcsina isla na Ag a ani kontakty pozitivov netrebalo dohladavat a testovat, lebo boli na Ag teste tiez ...
ale to je typicke, za kazdym zverejnenym cislom ci grafom sa vyroja stovky intetnetovych statistov, co si myslia ze tym cislam a grafom rozumeju ... :-)
12.01.2021 - 21:52:48
03
Akože sú počty testov irelevantné ? Ved od počtu testov závisí počet pozitívnych a negatívnych zistení. Nemôžeš reálne usudzovať o dennom a týždňovom vývoji pandémie z rozdielnych denných a týždňových počtov vykonaných testov ako to účelovo urobil Matovič v grafe v prvom týždni po 3,6 milionovom celoštátnom Ag testovaní. Logicky klesli počty PCR testov ale skutočný počet pozitívnych neklesol - Matovič ale v grafe ten nelogický pokles pozitívnych po celoštátnom testovaní na základe zmenenej metodiky hodnotenia pandémie zmenou počtu testov má - uviedol nereálny, nepravdivý pozitívny vývoj pandémie po celoštátnom víkendovom 3,6 milionovom testovaní. Reálny vývoj pandémie boli počty hospitalizovaných reálnych ľudí v nemocniciach nie klesajúca čiara v jeho grafe. A ten počet reálnych ľudí v nemocniciach bol po celoštátnom testovaní rovnaký. Nie menší.


Naposledy upravil Hosť dňa 12.01.2021 - 22:51:09, celkovo upravené 1 krát.

12.01.2021 - 22:31:43
03
Miera pozitivity je klucova metrika. Aj ked cielene vyberas. WHO odporuca mieru 5% max - inak mas v spolocnosti prilis vela neidentifikovanych siritelov a necies kontrolovat nakazu a musis pridavat do spolocnosti dalsie obmedzenia.
Ak mas 20% pozitivitu, tak zjavne nechytas vsetkych a dostatocne. A v spolocnosti sa ti pohybuje vela ludi, ktori siria nakazu dalej.
Pokial zacnes rast nad 5%, tak vtedy musis vytazit testovaci proces naplno - a absolutne maximalizovat throughput - zariadenia na limite, navysit ludske kapacity, odburat administrativne bariery, tak aby si to co najdlhsie drzal nizko. To sa malo diat v jeseni, zial manazerske kvality su nasej statnej sprave cudzie a minister je manazersky slaby.
Ten pruser pred vianocami a teraz nevypukol naraz. Zbieral sa dlhodobo. V oktobri este bola sanca zlomit ho matelkovou atomovou bombou, zial ale potom nastupila politika a snaha o dobre cisla. Miesto maximalizacie testov a pokusu o zrazenie % pozitovnych radsej zrazili pocet testov - a mali pokles pripadov. Ale ti neidentifikovani pozitivni sirili nakazu dalej. A tak sme dopadli.
12.01.2021 - 22:49:04
13
Ja Matoviča nesledujem takže netuším čo na akej plačovke trepal a absolútne ma to nezaujíma. Ale pripájam sa k vlastochovi. Výborne to bolo vidieť na jar, keď sme mali pár pozitívnych a v momente, keď našli nové ohnisko = fabriku, druhý deň počty pozitívov vystrelili o desiatky. To sa deje aj teraz, akurát sa to v tých tisícoch stráca. Testy nie sú náhodné. Sú z veľkej miery indikované - vytrasované. Vyššia miera náhodnosti je pri ag testoch, ale aj ich kontakty idú následne na pcr. (ako kto nebol sem netreba písať)
A najmä platí, že keď počas celoplošného testovania nájdeš a izoluješ 50tisíc pozitívnych, ďalšie dni ich už logicky toľko nenájdeš. A nie, nie som zástanca celoplošného testovania, som zástanca pravidelného, častého testovania.
Že to posrali nikto nerozporuje, mňa akurát irituje to večné nadávanie na všetko. Jasné, keď je človek frustrovaný spraví mu dobre keď sa vyvŕši na druhom, ale čítať to tu denno denne je na grc.
12.01.2021 - 22:57:14
02
Kenai napísal:
. Ak urobis v den 5 000 000 testov budes mat 100 000 pozitivnych. Ak neotestujes ziadneho budes mat 0 pozitivnych. Cize ak si taky Matelko co potrebuje oblbnut ovcanov, tak staci zabezpecit, aby bolo vykonanych presne tolko testov, ako chces aby ti vysla krivka.

To by som si netrufol vestit. Ak by otestovali 5 000 000 vysledok by sa mohol lisit aj o 500% oproti odhadu. Aj pri volbach datach od agentur sa to lisi, aj ked tam az tolko nemusi. Ono zalezi kde testuje. Ak sa v ohnisku dohrnu na test kde je vela potvrdenych pripadov ludia ktori boli s niekym pozitivnym, alebo sa stretavaju s vela ludmi a druhy den pridu ini, tak to kolise. Ale pri otestovani 3000 vzoriek, nemozeme samozrejme cakat 2900 pozitivnych a ani 4 pozitivne. Tych ludi nemoze prinutit ist na test aby ich mal viac. Moze ich len pozdrzat a zverejnit na iny den, aj ked ludom poslu spravu o pozitivite na dalsi den. Ale k datam ma viac ludi pristup a maju v tom chaos. Nieje to take jednoduche ale ak by to tak bolo, stale to bude za urcite obdobie rovnaky pocet pozitivnych, iba rozlezenych na viac dni.
12.01.2021 - 22:58:41
00
vlastoch napísal:
pises hluposti Kenai ... pocty testov su irelevantne, a % pozitivnych tiež ... lebo to nie je nahodny vyber ale cielene terstovanie ... preto pri cielenom testovani mas % cca 20% a pri celoplosnom 3,6mil. bolo 2% ...
okrem toho, po celoplosnom logicky klesli pocty PCR, ked nebol dovod testovat viac ludi, kedze vcsina isla na Ag a ani kontakty pozitivov netrebalo dohladavat a testovat, lebo boli na Ag teste tiez ...
ale to je typicke, za kazdym zverejnenym cislom ci grafom sa vyroja stovky intetnetovych statistov, co si myslia ze tym cislam a grafom rozumeju ... :-)


A aj percentá pozitívnych z počtov testov sú objektívny ukazovateľ. Testovanie a dohľadávanie kontaktov je praktická činnosť v teréne nie teoretické špekulovanie. Tí ľudia to dohľadávanie kontaktov v teréne robia približne rovnako čo pri tisícoch testov pomerne dobre ukazuje na vývoj pandémie. Reálny stav pandémie - počet ľudí hospitalizovaných na covid v nemocniciach a počet úmrtí odpovedá aj percentám pozitívnych z počtu testov - samozrejme s malým časovým posunom niekolko dní. Ked nejaký ,,odborník,, v amerike povie opak lebo chce byt zaujímavý to je jeho problém. Nech si pozrie napríklad denný český údaj - počtov pozitívnych, % pozitívnych z počtu testov, počet hospitalizovaných, počet mrtvych na vrchole vlny pandémie a v jej opačnej dolnej časti. Na vrchole denný počet pozitívnych 16 000, % z pozitívnych 45, počet hospitalizovaných 1150, počet mrtvych 200 a denný údaj pri poklese vlny - počet pozitívnych 4000, % pozitívnych z počtu testov 17, počet hospitalizovaných 500, Počet mrtvych 70. Neodpovedajú tu % pozitívnych z počtu testov reálnemu vývoju pandémie ? To vidí aj slepý že odpovedajú.

edit: zmena situácie - že idú aspoň žiaci 1. a 2. ročníkov zš do školy od pondelka zatial neni isté
12.01.2021 - 23:17:22
10
Aka zmena. Veď práveže zmena by bola keby nešli
13.01.2021 - 06:09:41
00
To co som pisal vcera. Deti a ziadne od pondelka do skoly ani skolky nejdu
13.01.2021 - 07:02:02
00
u nás sa ide, učitelia idú v piatok na test
13.01.2021 - 07:22:17
01
Anketa: Je dnes celoplošné testovanie vhodným riešením?

Vladimír Krčméry, prednosta Mikrobiologického ústavu Lekárskej fakulty UK, člen Ústredného krízového štábu

"Ano, lebo sa vraciame k osvedčenému antipandemickému triu, ktoré fungovalo na Všetkých svätých, teda lockdown, plošné a lokálne testovanie. Keď pridáme potom masové očkovanie, máme šancu na víťazné kvarteto."

https://www.postoj.sk/69507/je-dnes-celoplosne-testovanie-vhodnym-riesenim
13.01.2021 - 08:48:26
00
keyboard_arrow_up