Jezus: vsak najvtipnejsie to bolo so Sputnikom, teda hlavne u nas. Ale aj ti, co vyvinuli Sputnik doporucuju ako pokracovanie Pfitzer, som niekde zahliadol. Aj francuzi /sanofi/ prestali vyvijat svoju /mozno im Pfitzer zaplatil, ak maju z coho :lol:/. AZ potopili v EU tiez. Ale ako pise Ramon1, z toho co bolo sa da vybadat, ze Moderna ma silnejsiu imunitnu odpoved. Preto je lepsi Pfitzer, da sa pichat 2x rocne :lol: A to sa vyplati :D

edit: nah, a vakcina proti FOP bude niekedy ?
26.10.2021 - 14:02:57
00
GoratrixVelmi nerad to hovorim, ale udajom zo Svedska sa neda verit. Preto ich nepozeram.

Svedsky model bol zaujimavy a sledoval som ho, dokial som nezistil, ze si robia so statistikami to, co Rusi. Preto neporovnavam Egypt, juznu ameriku alebo ine krajiny - lebo sa neviem spolahnut na kvalitu statistik.
Ruske cisla som pouzil teraz, lebo su dlhodobo zle - dlhodobo maju denne 800 oficialne vykazanych mrtvych a teraz po volbach (ako vo vela krajinach) to zacalo byt este horsie. Tak si myslim, ze povolili viac mrtvych.
Ak bude Svedsky model dobry, tak sa o nom dozvieme. Iba ze by farmaloby nedovolila o nom informovat.

Ked sleduje clovek statistiky roznych krajin, tak vidi ako sa daju cisla upravit. Niekde pozeras, ze cisla pozitivnych klesaju, a zistis, ze sa znizil pocet testov. U nas sa zase nevykazuju pozitivne AG testy. V Bielorusku a Rusku zase vidis, ze chyba prirodzena fluktuacia vysledkov - cisla dosiahli nejaky limit a tesne pod nim sa drzali dlhu dobu.
No a vo Svedsku som viackrat zistil, ze menili vykazane cisla spatne - preto im neverim.
26.10.2021 - 14:06:11
00
Hosť napísal:
Co sa tyka deti, tak pre ne je riziko virusu realne nulove, riziko komplikacii po ockovani (obzvlast v kategorii chlapcov v teenagerskom veku) je mnohonasobne vyssie.

Tak nas osvietilo a sme múdrejší a konečne viem(e), že nezomrieme sprostí.
p.s. moja kolegyna ma synovca 7 rokov prave s covidom, cela rodina na nohach, lebo chlpec ma vysoke horučky.
26.10.2021 - 14:12:45
00
Nemyslite si ze je spravne toto riziko najskor presne kvantifikovat, predtym nez sa zacne terorizovat cela spolocnost? Takze znova, ake presne to riziko je, v porovnani s inymi rizikami ktorym su deti bezne vystavene? Utopenie v bazene, dopravna nehoda, uraz na ihrisku, ine ochorenia atd atd... nech teda mame jasny obraz o proporcionalite rizika a "opatreni" voci danemu riziku.
26.10.2021 - 14:17:43
10
a este jedno tajomstvo prezradim: momentalne sa ako priorita neriesi covid, ale plne nemocnice... ak budu v nemocniciach dostatocne kapacity tak pocty nakazenych a napojenych na vetraky nebudu nikoho trapit.
takze je jedno kto si tu co vyrata a kde mu nesedi 0.0004% alebo co. lebo neriesime primarne covid. tiez je jedno kto mal ke vedlajsie ucinky, ktora vkacina je kolko skodliva, to sa moze riesit neskor. primarne treba riesit nemocnice. a tie poriesis najlepsie ockovanim. ked budu nemocnice v pohode, tak sa potom mozme hrajkat so znizovanim vedlajsich ucinkov atd
26.10.2021 - 14:20:44
01
will napísal:
GoratrixVelmi nerad to hovorim, ale udajom zo Svedska sa neda verit. Preto ich nepozeram.

Svedsky model bol zaujimavy a sledoval som ho, dokial som nezistil, ze si robia so statistikami to, co Rusi.


To je nejaky vtip? Vy sa tu fakt neustale navazate do "dezolatov" a potom tvrdite ze Svedsko falsuje cisla celkovej umrtnosti ktore sa trackuju uz desatrocia, publikuju v Eurostate, a Svedsko ma jeden z najrychlejsich systemov ich publikovania (niekolkokrat tyzdenne na stranke statistickeho uradu, lepsi system ma asi len Portugalsko, ktore ma online real-time dashboard). Fakt, to je nejaky zly vtip alebo co?
26.10.2021 - 14:20:56
11
capulo napísal:
primarne treba riesit nemocnice. a tie poriesis najlepsie ockovanim. ked budu nemocnice v pohode, tak sa potom mozme hrajkat so znizovanim vedlajsich ucinkov atd


Zaujimave. A co ked to "poriesnie" bude vyzerat ako vo Velkej Britanii kde problem s nemocnicami nijak nesuvisi s dnesnou pandemiou a existuje uz roky? Nebolo by mozno lepsie zacat sa "hrajkat" s zdravotnym systemom a kapacitou nemocnic, ktora sa poslednych par desatroci vo vsetkych vyspelych krajinach katastrofalne znizovala?

Prílohy:

Screenshot 2021-10-26 142425.png
Screenshot 2021-10-26 142425.png 1.24 MiB thumb_up0thumb_down

26.10.2021 - 14:24:56
11
To áno, kompletné infekcne oddelenia boli u nás rusené.
26.10.2021 - 14:28:16
00
to mne je uz jedno, najjednoduchsie je vsetkych zaockovat, ale da sa to aj tak spravit ze postavis nove cisto kovid nemocnice par kusov po slovensku..
ak zozenies dost personalu da sa aj tak :)
proste kym sa budu odkladat bezne operacie a ine veci, tak nema vyznam riesit vedlajsie ucinky vakcin 5 kusov zo 100k
26.10.2021 - 14:29:10
00
capulo napísal:
to mne je uz jedno, najjednoduchsie je vsetkych zaockovat, ale da sa to aj tak spravit ze postavis nove cisto kovid nemocnice par kusov po slovensku..


Super, mozes sem postnut graf celkoveho poctu lozok na slovensku a ich obsadnosti v case, povedzme za poslednych 10 rokov? Aby sme teda vedeli, ako vyzerala obsadenost pocas pandemie v porovnani s "beznymi" rokmi a nech vieme kolko by teda tych "novych nemocnic" bolo treba.
26.10.2021 - 14:37:54
11
Hosť napísal:
Ako je teda mozne ze vo Svedsku skoncila umrtnost v JANUARI tohto roka, v case ked este nebol zaockovany prakticky nikto?


Mne dáva celkom zmysel fakt, že to riziko pre vekovú skupinu 75+ kvantifikovali tak nejak po vikingsko-sparťansky, za posledné dva roky si ju slušne zredukovali a v mierne zníženom tempe stále pokračujú - asi len sami vedia, či im to za súčasné celkové hodnoty v bilancii STMF stálo ...

Prílohy:

sweden.png
sweden.png 744.37 KiB thumb_up0thumb_down

26.10.2021 - 14:38:42
00
gebula napísal:
Mne dáva celkom zmysel fakt, že to riziko pre vekovú skupinu 75+ kvantifikovali tak nejak po vikingsko-sparťansky, za posledné dva roky si ju slušne zredukovali a v mierne zníženom tempe stále pokračujú - asi len sami vedia, či im to za súčasné celkové hodnoty v bilancii STMF stálo ...


Ehm, uz to tu bolo postovane, ale za rok 2020 ma Svedsko takmer najnizsiu standardizovanu mieru umrtnosti v Europe, lepsich bolo len par dalsich nordickych krajin. Co sa tyka tej "redukcie" tak zvysena mortalita roku 2020 je do znacnej miery dosledkom rekordneho roku 2019. Celkova excess mortalita za roky 2019+2020+2021 v porovnani s predoslymi rokmi bude NULA. Vo veku 60+ rokov je vo Svedsku tusim 2 miliony ludi, kvoli Covidu navyse zomrelo okolo 5,000, to je 0.25%. Tak tomu hovorim "redukcia", lol.
26.10.2021 - 14:59:48
11
Na to hodnotenie excess mortality za roky 2019 a 2021 si so záujmom počkám, inak si ale dávam pauzu. Zo "štandardizovanej miery úmrtnosti" mi vlasy šedivejú oveľa viac ako zvyčajne, ale aj tak nedávam dôvod prečo je zo severských krajín akurát Švédsko príklad hodný nasledovania ...

Prílohy:

swe.png
swe.png 155.99 KiB thumb_up0thumb_down

26.10.2021 - 16:03:48
00
a aj napriek Goratrixovým výkladom je tam 78% zaočkovanosť
26.10.2021 - 16:13:21
04
Hosť napísal:
To je nejaky vtip? Vy sa tu fakt neustale navazate do "dezolatov" a potom tvrdite ze Svedsko falsuje cisla celkovej umrtnosti ktore sa trackuju uz desatrocia, publikuju v Eurostate, a Svedsko ma jeden z najrychlejsich systemov ich publikovania (niekolkokrat tyzdenne na stranke statistickeho uradu, lepsi system ma asi len Portugalsko, ktore ma online real-time dashboard). Fakt, to je nejaky zly vtip alebo co?

Pozri sa, ja tu do dezolatov nikomu nenadavam. Dokonca som bol sam oznaceny za dezolata pri niektorych nazoroch.

K Svedsku: Viem, ze ich cisla idu rychlo. A viem tiez, ze sa zverejnene cisla menili. Dlhsie som sa snazil pochopit co sa to deje a hladal som dovody zmien. Obcas sa meni metodika, stane sa chyba a pod. Tu vsak to vyzeralo na konzistentnu upravu dat.
Potom som si sledoval spravy a rozhovory.
Vo Svedsku islo o urychlene premorenie. A asi aby neboli ludia vyplaseni, tak netestovali a nevykazovali pozitivnych. Pokial bol clovek chory, tak mal ostat doma. Svedsko vyzeralo v statistikach dobre, ale nebol som schopny identifikovat ako u nich prebieha.

No a co sa tyka tej "najnizsej standardizovanej miery umrtnosti za rok 2020", tak ono je to takto:
1. zoberies si: https://www.worldometers.info/coronavirus/
2. zafiltrujes na europu
3. zoradis podla Deaths/1M pop vzostupne
--
Svedsko je 21. pricom okolite 4 severske krajiny su v top 6 najlepsich (spolu s Vatikanom a Faerskymi ostrovmi). Mrtvych ma zhruba 2/3 z toho co Slovensko.

A teraz mi povedz - mam verit statistikam o Svedsku a nie tebe ? Alebo naopak ?
26.10.2021 - 16:13:30
01
keyboard_arrow_up