Mám známu v Prahe s dvomi deťmi, rodinu na Morave s deťmi a porovnávame situáciu a nosenie rúšok u nich a unás. A tak len pre porovnanie : Od pátku musejí žáci a učitelé nosit roušky i ve třídách s výjimkou prvního stupně základních škol. Môj syn nosí rúško od začiatku školského roka. Napriek toľkým prípadom čo v čechách majú, akože kde a prečo začali až teraz? A podobných vecí je viac.
18.09.2020 - 09:40:35
00
Je pred voľbami, boja sa robiť čokoľvek čo by im mohlo pridať červené bodíky. Sám Babiš povedal, ,že na začiatku leta bol “spoločenský tlak”.
SK by nebolo iné keby sa písal rok 2019, vo vláde bol stále Pelle a bolo pol roka do volieb. Chvála bohu.
18.09.2020 - 09:45:54
00
Ramon1 napísal:
Takze , kde su teraz čechofili s názorom “ veď nie , oni su OK , je to o jednotlivcoch “ ... áno , oni su jednotne nezodpovedný národ . Vo vyspelej EU takých niet .

Priznavam sa, ze som si ich zastal, ale asi beriem spat (asi) :D. Ten pocet nakazenych a suvisiaca imunita moze suvisiet aj s ich stravovacymi navykmi. Cesi su sice najobeznejsi narod (blizko su iri, briti, malta) v europe, ale zaroven maju aj najviac rakoviny hrubeho creva. Ked si clovek predstavi typicku cesku kuchynu, niet sa comu divit.

Prílohy:

truhlik.jpg
truhlik.jpg 269.71 KiB thumb_up1thumb_down

18.09.2020 - 09:54:45
00
AdMich napísal:
CZ 3130...idú do toho na plný plyn..


Najhorsie na tom je, že čechoTatry sú najkrajsie na jesen. Mne osobne to ale az tak nevadi ked to sem navlacia. Ja som za kazdu blbost. Napr. za home office, ...
18.09.2020 - 10:01:09
00
Nepredbiehajme. Ešte stále je možné, že švédsko/český model v konečnom dôsledku bude fungovať. Ja názor bohužiaľ nemám, nevyznám sa už v spleti protichodných názorov a odporúčaní a preto som preventívne, v rámci možností opatrný.

Včera som bol rychlotestom u obvodnej lekárky testovaný na covid,6 dní po začatí príznakov. Mám len chrípku plus bakt.infekt, dostal som ATB.

Doktorka chorá,sestrička tiež, obe sa čudovali že ešte stále sa obávam dakeho covidu. Vraj ho má už veľmi veľa ľudí, a žekurát ani jeden z testov nie je zďaleka priekazný,a postupným šírením sa z neho stáva bezproblémová vec.

No a potom som dostal prednášku o tom, ako to bolo vypustené, ako vystrašení ľudí sa ľahšie manipulujú atď...

Nesúhlasím s ňou, ale trebars ozaj nie je dôvod na paniku, ani v Čechách, najmä preto, že už to vyzerá, že každý z nás to skôr či neskôr dostane. Áno, je tu ešte tá vec, že splostit krivku, odľahčiť zdravotníctvu atď. Bude našou veľkou výhodou sledovať skoro naživo, čo sa bude diať v Česku .

Dnes vyše 3000 nakazených...
18.09.2020 - 10:15:29
03
stanlee napísal:
Nepredbiehajme. Ešte stále je možné, že švédsko/český model v konečnom dôsledku bude fungovať. Ja názor bohužiaľ nemám, nevyznám sa už v spleti protichodných názorov a odporúčaní a preto som preventívne, v rámci možností opatrný.

Včera som bol rychlotestom u obvodnej lekárky testovaný na covid,6 dní po začatí príznakov. Mám len chrípku plus bakt.infekt, dostal som ATB.

Doktorka chorá,sestrička tiež, obe sa čudovali že ešte stále sa obávam dakeho covidu. Vraj ho má už veľmi veľa ľudí, a žekurát ani jeden z testov nie je zďaleka priekazný,a postupným šírením sa z neho stáva bezproblémová vec.

No a potom som dostal prednášku o tom, ako to bolo vypustené, ako vystrašení ľudí sa ľahšie manipulujú atď...

Nesúhlasím s ňou, ale trebars ozaj nie je dôvod na paniku, ani v Čechách, najmä preto, že už to vyzerá, že každý z nás to skôr či neskôr dostane. Áno, je tu ešte tá vec, že splostit krivku, odľahčiť zdravotníctvu atď. Bude našou veľkou výhodou sledovať skoro naživo, čo sa bude diať v Česku .

Dnes vyše 3000 nakazených...

Rozdiel medzi Čechmi a Švédmi je ten, že Švédi išli od začiatku úplne inou cestou, z ktorej nevybočili (podľa toho článku z Financial Times, ktorý tu bol zazieľaný). Zároveň pre nich bolo posvätné, čo im ten hlavný epidemiológ nariadil. Češi na to išli podobne ako my. Čiže lockdown. Potom otvoriť. Potom zase zatvoriť. Potom opäť otvoriť. Hala-bala. Ten švéd vravel, že toto je pre podnikateľa častokrát ešte horšie, akoby podnikateľ zavrel prevádzku úplne. Zároveň bol striktne proti zatváraniu škôl. Susedia mali školy zavreté. U susedov má zároveň očividne každý svoj názor a média veľmi ochotne dennodenne zdieľajú názory na koronu hokejistov, celebrít, zubárov, zároveň galérie a statusy úplnej lúzy o tom, ako vybabrať s rúškami a ako kdekto obmedzuje ich slobodu a na čo všetko majú právo.
18.09.2020 - 10:30:16
01
Neberiem COVID na lahku vahu, ale ani nepanikarim. Zopar znamych ho uz prekonalo (dvaja mali tazky priebeh so zapalom pluc). Mne tato situacia celkom vyhovuje, mam dovod vyhybat sa masam ludi hlavne v uzavretych priestoroch (masovky typu svadby, oslavy, chlastacky, kino, tancovacky, koncerty, ..., fakt nemusim). A pokial mi nosenie ruska pomoze v prevencii proti akejkolvek viroze, tak ho nosit budem (v podstate len v MHD/vlakoch, obchodoch, skole/skolke a na uradoch).
18.09.2020 - 10:32:29
05
no čo čítam kade tade tak v rámci zachovania ekonomiky resp svojho životného štandardu ľudom nebude vadiť ani keď budú na ulici prekračovať mŕtvoly. Dôvod na paniku nieje ale cestovať po svete, chodit na nejake hromadné podujatia, nedodržiavat hygienicke potreby , nenosiť rúška tiež nieje dôvod. tiež dúfam ,že to nebude tak drastické, zároven sa bojím,že ak sa ochladí presunieme sa všetci do vnútorných priestorov ,príde aj chrípkové obdobie. Ale možno by bolo dobre pre ľudstvo nejaká taká dobrá facka od planéty aby sa uvedomili aj ked ani tomu neverím.
18.09.2020 - 10:36:18
00
jakých nakazených... dohodnime sa, že je to 3000 pozitívne testovaných...

akurát že reálne presne celkom nikto nevie, že vlastne načo sú pozitívny... ;-) príznaky čohosi, testované niečím, čo by sa ani nemalo používať na také testovanie...
takže sazka-športka... aké chceme čísla, také si "dosadíme"...

stále si myslím, že treba sledovať počet hospitalizovaných osôb s ťažšími príznakmi, resp. daľší údaj o počte napojených na pľúcnu ventiláciu... to sú počty reálne "chorých"

toto tu je jak v tom vtipe... coroner: ja vidím tie vidle zapichnuté v hrudníku, ale verte mi je to Covid...
netreba to brať na ľahkú váhu, ale na to koľko máme aj v čechách pozitívne testovaných, tak tie úmrtia, ktoré mali byť na úrovni 3% sa nám zatiaľ chvalabohu vyhýbajú...


Naposledy upravil madbugie dňa 18.09.2020 - 10:39:52, celkovo upravené 1 krát.

18.09.2020 - 10:38:05
07
tak pepani sa fakt prekonavaju, tyvole, tam to este bude rodeo.
Ten ich epidemiolog Flegr mal nakoniec pravdu, nedavno predpovedal 4000, proste izraelsky scenar jak cez kopirak:

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/rozstrel-koronavirus-tisice-nemoc-biolog-flegr.A200911_082921_domaci_vov

---
:)

images.mid-day.com
18.09.2020 - 10:38:54
00
z BF:

look_as1 18.9.2020 00:21
Chvili jsem premyslel.

Pokud je ted doba zdvojnasobeni tyden a 400 v nemocnocich, tak za 3 tydny to bude 3200, ne?

A tomu uz nelze nijak zabranit, ty lidi uz jsou nakazeni.

Pokud udelaji lockdown za tyden, tak bude nekolil tydnu vrchol hospitalizaci 6400.

Pokud za dva tydny, tak 12 800.

Dale lze predpokladat, ze jedine 3+ tydenni lockdown dostane R pod 1. R nad jedna znamena setrvaly stav nebo zhorsovani.

Dal uz to nema cenu pocitat.

Nekdo by mel Babisovi vysvetlit, co je to exponencialni funkce:-(

Volby uz asi prohral.

To budou smutny Vanoce…
18.09.2020 - 10:47:56
00
stanlee napísal:
Vraj ho má už veľmi veľa ľudí, a žekurát ani jeden z testov nie je zďaleka priekazný...

Teta doktorka by mala buď vrátiť diplom, alebo si silne doplniť vzdelanie.
PCRkou sa priamo dokazuje prítomnosť nukleovej kyseliny (v našom prípade RNA) konkrétneho vírusu (vo všeobecnosti: akéhokoľvek konkrétneho druhu ľubovoľného darwinovského organizmu, teda niečoho, čo má genóm založený na RNA alebo DNA - dnes iné nenájdete, kedysi existovať museli, iba fanatickí veriaci niektorých manitúov to budú popierať). "Zďaleka" je čo za slovo? Nejaké promile, čo sa vzorka kontaminuje z prostredia/pri manipulácii ( = false positive)? A naopak, nejakých pár %, čo ešte v sebe nemajú vírus dostatočne namnožený ( = false negative)?
Stále platí že pre účely diagnostiky jediný test čo sa u nás berie do úvahy je PCR.
18.09.2020 - 10:51:54
03
Z dejepisu si pamätám, niečo o nejakej epidémii, čo sa šírila vodou. Nejakí tí vojaci či čo chodili od domu k domu a sypali do studní vápno aby "to" zabili. Lenže ľudia si mysleli, že ich chcú otráviť, tak pili z potoku. Epidémia sa rýchlo roznášala a veľa ľudí pomrelo. Toľko si len pamätám, nebol som zrovna z tých najvzornejších žiakov.
18.09.2020 - 11:00:38
00
stanlee napísal:
Nepredbiehajme. Ešte stále je možné, že švédsko/český model v konečnom dôsledku bude fungovať.

Fungovat bude, otazka je za aku cenu a ako dopadne v porovani s inymi modelmi. A ci nakoniec vsetci neskoncime ako Svedsko, len s lepsim rozlozenim mrvol :tmi: (=v case a priestore).
https://www.mtbiker.sk/forum/post1639101.html#p1639101
https://www.mtbiker.sk/forum/post1635831.html#p1635831
https://www.mtbiker.sk/forum/post1638941.html#p1638941
18.09.2020 - 11:01:12
01
tulenik : ona zas mala protiargument,že už je toľko mutácii,že súčasné testy sú tým pádom zastalé.

Ano,skôr budem veriť tebe,kedže viem,že vidíš do toho asi viacej,ako rádová obvodná doktora. Nejde však o to,kto čomu ako verí,problém je ten,že v súčasnej dobe postfaktuálnej má každý názor na všetko a zároveň má nekontrolované nutkanie šíriť ho cez siete ďalej ,no a každý kto nesúhlasí je ovca. A tak tu máme niekoľko košiarov ovcí na jednej a druhej strane.

Táto polarizácia spoločnosti všetkým začína byť už neúnosná. No ale to je tak,keď vyučená krajčírka a matka dvoch detí velmi presne vie,že očkovať deti nedá,lebo veď to má vyčítané...
Ľudia stratili rešpekt voči autoritám (dokonca aj lekárskym a vedeckým a to je naozaj smutné...)
18.09.2020 - 11:34:37
11
keyboard_arrow_up