Vždy som hovoril, že katoliban je zvrchované zlo.
26.09.2020 - 06:58:41
04
Inak dobry nazor je v tomto clanku: https://dennikn.sk/2055567/pokazili-sme-si-to/?ref=pop
Akurat, ze ho neviem odomknut. Ale hlavna info o tom ako navysujeme testovacie kapacity je asi takato:

...
No kľúčovým faktorom šírenia je aj to, ako vieme dostupnými (a pomerne lacnými) nástrojmi – trasovaním a testovaním – šírenie spomaliť. Článok v denníku SME hovorí o tom, že mnohé RÚVZ ešte stále žijú vo svete, kde si myslia, že veci stíhajú. Že ich šéfovia Mikas a Lovásik nedokázali za pol roka vydupať peniaze na zvýšenie ich platov (len na odmeny) a na prijímanie nových zamestnancov (okrem smiešnych 100-tisíc eur na dohodárov).

A tak dnes stojí ochrana našej krajiny na tom, že nevieme za minimálnu mzdu (500 eur v čistom) prijať kvalifikovanú silu. V Nemecku a Rakúsku prijímajú nových ľudí v čase, keď ich aktuálna kapacita je 20- až 100-krát vyššia ako tá naša. A záujem je obrovský, lebo aj platové podmienky sú prijateľné. V Česku už robia to isté a na stránke Chytrej karantény sa môžeme dozvedieť o práci hygienikov aj tie najmenšie detaily, aby ich občania vedeli, ako na tom sú, vieme, koľko ktorý hygienik včera telefonoval a koľko kontaktov vytrasoval (u nás len stíhame/nestíhame).

V Nemecku stíhajú dohľadať 98 percent všetkých kontaktov, v Česku je to čosi nad 70 percent. Koľko je to u nás v čase, keď akože stíhame? Môj odhad je ten, že to bude na mnohých miestach Slovenska už menej, a to aj napriek absolútnemu vypätiu pracovníkov RÚVZ.

Som rád, že v Bratislave už prijali osem dohodárov, ale potrebných ich bude zrejme v najbližších týždňoch tak 100, ak nie viac, a pritom stále budeme pod úrovňou Viedne či Mníchova. Aby sa im dokázali dovolať aj riaditelia škôl so žiakmi s pozitívnymi testmi a vedeli, čo majú povedať.

Kto za toto môže? Kto rozlial pred chladničkou mlieko?

Ján Mikas, ktorý aj premiéra dlhodobo ubezpečoval, že všetko je v pohode, a absolútne netušil, kam sa rútime (a zrejme pôjde aj prvý dole)?

Juraj Lovásik, ktorý komplikuje akékoľvek rozumné postupy v zabezpečovaní testovania (a o ktorom takmer nik nevie, a teda dole asi nepôjde)?

Marek Krajčí, ktorému celé mesiace nepripadalo čudné, že zamestnanci hygieny, na ktorých to stojí, zarábajú menej ako upratovačky (a skončil opäť v karanténe)?

Či Igor Matovič, ktorému sa Mikasove kecy dobre počúvali a nemusel celé leto nič v tomto ohľade robiť (oj, stihol aj svadbu a nabrýzgať na iných)?
...

Fakt, aky by bol problem nasadit na trasovanie ludi z call centier z bank alebo operatorov ? Ale to by musel zase niekto porozmyslat. A ked som si pozrel na ake pozicii sedi ten pan Lovasik, tak sa ani necudujem. Robil som v korporate a presne na takychto ludi som narazal. Sedeli na funkcii, nezvladali ju (alebo robili ju tak, aby zakazdym boli kryti oni a nezalezalo im na vysleku) a ludia, ktori potrebovali nieco urobit ich museli obchadzat. Inak to neslo. Ale za toto uz je zodpovedny minister a jeho sef. ...
26.09.2020 - 09:19:15
02
Este nieco. Za posledne 3 tyzdne som sa dozvedel o 3 pripadoch Covidu. V dvoch pripadoch nevedia odkial to mohli dostat. Ale samozrejme. Hygienici stihaju.
26.09.2020 - 09:21:04
00
Dudo napísal:
prave som na Orave a bojim sa


Aj by si sa mal! Je tu hotová apokalypsa, nemocnice praskajú vo švíkoch, všetci uvažujeme nad harakiri nech neumierame roky na ten hrôzostrašný bezpríznakový vírus!

Plagiátorský klamár s diktátorskými sklonmi by už mal prestať strašiť ľudí. Premiér ktorého nepozývajú ani do Bruselu na rokovania a na Slovákov ide otvorene výhrážkami bude mať u národa vždy nulový rešpekt.
26.09.2020 - 09:28:05
012
Ty si paDoktor Bukovsky prezlečený za malého PSA v MTBiker priestore 🤔 ? Ako kazdy tvoj príspevok aj tento v tejto téme stoji za postavený 🍌 , tak si kladiem tuto otázku ...
26.09.2020 - 09:33:51
08
Ja si zase kladiem otázku či každý doktor tam u vás má vyjadrovanie IV.cenovej, alebo máš monopol... No ale ak ja som Bukovský, ty musíš byť Mikas :) Vidím že si mi nezabudol keď som poukázal na tvoje nehumánne zaobchádzanie s rybami ty pandemik :)
26.09.2020 - 09:53:01
018
Dnes +552...
26.09.2020 - 10:01:45
00
185 hospitalizovanych 3 umrtia a vyliecenych len 62.
TN nemocnica kolabuje.
Odkladaju operacie. 18 zamestnancov sa tam nakazilo.
https://www.tvnoviny.sk/koronavirus/2008413_trencianska-nemocnica-kolabuje-na-infekcnom-oddeleni-su-nakazeni-viaceri-lekari-a-sestry
26.09.2020 - 10:05:26
00
Ja nie som žiaden pandemik , nabádam ľudí k zodpovednosti a ohľaduplnosti . To je všetko . No v žiadnom prípade ochorenie Nezľahčujem . Mám na rozdiel od teba a tvojho alias Bukovskeho aj skúsenosti s obdobným priebehom infekčných ochorení . Ale chápem aj priposratost ľudí , maskujúcich svoj strach z neznámeho , za heroické a zľahčujúce vyroky . Ako osoba si mi ľahostajný , no k prudko nezmyselným výrokom človeka , ktorý o infekčných agensoch vie guľové sa musím vyjadrit . Ty a tebe podobní sú totiž ten skutočný Covid19 , ty a tebe podobní zvyšujete premorenost , zahlcujete zdravotnicky systém a ste priamo zodpovední svojim nezodpovedným prístupom k toľko pertraktovanemu ekonomickému úpadku ... ale viem , viem , za všetko môže Matovič a jeho “ neorúškovanie sa “ na svadbe . To že to zákon ani nariadenie nevyžadovalo je v očiach tvojich a bulbách udiotov už irelevantne .
26.09.2020 - 10:23:48
015
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=803369100490959&id=313187412842466&fs=1&focus_composer=0
26.09.2020 - 10:55:13
01
Nikam to nevedie
26.09.2020 - 10:55:58
00
Ramon1 napísal:
ty a tebe podobní zvyšujete premorenost , zahlcujete zdravotnicky systém a ste priamo zodpovední svojim nezodpovedným prístupom k toľko pertraktovanemu ekonomickému úpadku


Na niekoho s tvojim slovníkom zvyčajne nereagujem vôbec, ale nedá mi.
Trepeš bludy, až to dverami plieska...ako ,,ja a mne podobní´´ zvyšujeme premorenosť atď...?
26.09.2020 - 10:56:17
08
🤦‍♂️ ... nepochopil 😂
26.09.2020 - 11:04:00
04
Matovic:

…Situácia je mimoriadne mimoriadne vážna a preto po 3 mesiacoch preberám vedenie boja voči Covid-19 do vlastných rúk s rovnakým cieľom ako počas prvej vlny – vyhrať ho s čo najmenším dopadom na zdravie a životy nevinných ľudí.
…Idem do boja s tým, že ma budú nenávidieť ďalšie davy bláznov. Avšak nechať svoju krajinu napospas osudu a nepostaviť sa bláznom zoči-voči, by bolo nehodné premiéra nášho krásneho Slovenska.
26.09.2020 - 11:43:53
00
tulenik napísal:
ako sorry ale koronavírusy a ortomyxovírusy sú 2 rôzne čeľade vírusov (asi jediné čo majú spoločné že jedno aj druhé sú RNA vírusy) tak by ste to tu už mohli prestať ľudovo mixovať
ale keďže handra cez papuľu je prevencia pred prenosom jedného aj druhého tak samozrejme je chrípky menej
čo sa týka asymptomatických priebehov covid19 tak je to nejakých zhruba 15 % prípadov (čiže menej ako si myslíte a aj menej ako bol niekedy ešte vo februári môj pomerne kvalifikovaný odhad, tipoval som "zhruba tretinu" na základe počiatočného výskoku v čajne - potom keď sa spätne dohľadali prvé prípady tak samozrejme už čísla vychádzali inak)

tulenik odkial je pls info, ze asymptomatickych je len 15%? Na WHO sa pise, ze For COVID-19, data to date suggest that 80% of infections are mild or asymptomatic, 15% are severe infection, requiring oxygen and 5% are critical infections, requiring ventilation.. Ano v tych 80% su aj vsetci s miernymi priznakmi. Ale mna by zaujimali len uplne ti asymptomaticki. Kedze za mierne priznaky moze byt povazovana (asi) zvysena teplota, ci kasel, pri ktorych by sa clovek mal izolovat bez ohladu na covid (samozrejme, ze napr workoholikov to ani len nenapadne). Predpokladam, ze existuje nejaka novsia presnejsia a doveryhodna studa.
26.09.2020 - 11:48:51
00
keyboard_arrow_up