To Decko by som nezatracoval. Uz pribudaju studie, ze naozaj podstatne zmiernuje priebeh ochorenia.
28.09.2020 - 07:54:53
00
Takze mame viac ako 13% pozitivnych! Parada.
Cely nas uzasny system trasovaci dokaze otestovat menej ako 2000 ludi za den!
Oni nedokazu ani len vyuzit kapacitu 7500 co maju! Kolko mrtvych vygeneruje tato ich neschopnost ? (odpoved: malo, lebo mame cinknutu metodiku)

Za toto uz nech ide do <dopln co chces> nielen hlavny hygienik ale aj minister zdravotnictva. A ako Vuk spravne pripomenul, to este povolili 15.9. put v Sastine.

Toto je jeden obrovsky fail. A plne zodpovedna je za to uz terajsia vlada.
28.09.2020 - 10:25:14
03
Dnes novy rekord. 14 % pozitiv z testovanych.
28.09.2020 - 10:35:36
00
zodpovedny za to co tu bude je kazdy z nas
histericky zachvat? v nedelu sa testuje menej snad uz od zaciatku - nechapem to rozculenie. za sobotu cez 5000 testov , piatok cez 6000. a ako spominal hygienik - pomaly cele to testovanie prestava mat zmysel.
28.09.2020 - 10:40:24
00
A to este len bude... Momentalne su svate prijimania, vcera som siel okolo kostola a bol uplne plny. Nie je nahoda, ze na Orave je tolko pozitivnych vzhladom na pocet veriacich.
28.09.2020 - 10:53:18
03
Nie Gusto0, nie je to hystericky zachvat. Riadil som procesy a viem o co ide. To, ze sa testuje menej cez vikend je zname. Problem je, testovat sa ma tolko, aby sa cisla dlhodobo drzali okolo 3%. Cize, ked su male cisla pozitivnych, tak sa testuje menej (usetris financie aj ludi), ale ak podiel pozitivnych narastie, tak zrychlim a ten system zatazim. A prave v tejto chvili mal zaberat naplno (co je tych 7500 testov, ako nam prezentuju). A co spravili ? Prd. Toto je systemove zlyhanie za ktore su zodpovedni manazeri. len v namestovskom okrese maju 70 pozitivnych.

Model minimalizacie skod tejto epidemie je postaveny na tom, ze pozitivnych a chorych izolujes zo spolocnosti a zvysok spolocnosti funguje co mozno najnormalnejsie. To je to najlacnejsie co mozes urobit.

Tak mi povedz, preco by malo stracat cele testovanie zmysel.
28.09.2020 - 10:56:08
05
Suhlasim. V CR, ked im raketovo zacali pribudat nakazeni, tak skocili s testovanim nad 20 000 ludi denne, aby stlacili ten pomer testovani/nakazeni. Len oni uz narazili na kapacitne moznosti testovania. Pozeral som pred cca. 2 tyzdnami na CT24 rozhovor s Prymulom (vtedy este nebol ministrom zdravotnictva v CR) a tam vysvetloval tu metodiku a skritizoval, ze sa vedia dostat na cca. 30 000 testov/den, ale len ak sa zapoji akademicka obec. Vtedy mali monopol sukromnici a tlacil aby sa to rozbehlo aj v statnych ustavoch a pod. Naznacil, ze ide o slusny biznis a sukromne laboratoria brzdia rozsireniu testovania. A to chcel zmenit.
Musime viac testovat a to zatial nevidim...
28.09.2020 - 11:11:15
01
will
"Myslím si, že keď väčšina štátov usúdi, že je neefektívne aj z epidemiologického, aj z finančného hľadiska vyhľadávať prípady po jednom. Keď už tohto ochorenia bude v populácii toľko, že sa skôr sústredíme na ťažké klinické stavy, rizikové skupiny a hospitalizácie. Predpokladám, že WHO a ECDC navrhnú podobný spôsob hlásenia."

https://www.aktuality.sk/clanok/822963/pocas-chripkovej-sezony-budeme-tazko-rozlisovat-co-je-covid-19-a-co-chripka-rozhovor/
28.09.2020 - 11:13:40
01
will napísal:
Nie Gusto0, nie je to hystericky zachvat. Riadil som procesy a viem o co ide. To, ze sa testuje menej cez vikend je zname. Problem je, testovat sa ma tolko, aby sa cisla dlhodobo drzali okolo 3%. Cize, ked su male cisla pozitivnych, tak sa testuje menej (usetris financie aj ludi), ale ak podiel pozitivnych narastie, tak zrychlim a ten system zatazim. A prave v tejto chvili mal zaberat naplno (co je tych 7500 testov, ako nam prezentuju). A co spravili ? Prd. Toto je systemove zlyhanie za ktore su zodpovedni manazeri. len v namestovskom okrese maju 70 pozitivnych.

Model minimalizacie skod tejto epidemie je postaveny na tom, ze pozitivnych a chorych izolujes zo spolocnosti a zvysok spolocnosti funguje co mozno najnormalnejsie. To je to najlacnejsie co mozes urobit.

Tak mi povedz, preco by malo stracat cele testovanie zmysel.

Ak by sa testovalo na 100% kapacity laboratórii, tak to ide na úkor iných chorôb a testov, ktoré sú možno ešte nevyhnutnejšie/urgentnejšie. Už teraz sa na viaceré výsledky čaká dlhšie ako pred koronou.
28.09.2020 - 11:59:39
00
Ako je mozne ze v CR, ktora ma cca. dvojnasobny pocet obyvatelov to ide a u nas nie? To sa nevieme dostat ani na cca. 10 000 testov/den, aby sa ten pomer testovani/nakazeni aspon trochu skresal a zistilo sa vobec, ci take mnozstvo testov ma zmysel alebo nie? Podla vsetkych parametrov malo testujeme.
28.09.2020 - 12:14:55
02
Co nam pomoze skresanie pomeru pozitvnych k testovanym? Otazkou skor je, ci zvysenie pomeru pozitivnych je dosledkom dobre cieleneho testovania alebo vyrazneho poctu pozitivnych v populacii.
28.09.2020 - 12:51:29
03
Volodja napísal:
Ak by sa testovalo na 100% kapacity laboratórii, tak to ide na úkor iných chorôb a testov, ktoré sú možno ešte nevyhnutnejšie/urgentnejšie. Už teraz sa na viaceré výsledky čaká dlhšie ako pred koronou.

Jezkovy zraky. Toto mi ani nedoslo, ze my na COVID utilizujeme zdroje (nielen ludske), ktore su pouzivane na ine. Tak to potom nech ideme do prdele, ak 3000 testov denne v nasom zdravotnictve sposobuje meskanie inych vystupov. Som si myslel, ze boli dokupene nielen testovacie sety ale aj zariadenia na testy prave pre COVID.

Takze tato info znamena, ze ak posunieme limit na 7500, tak nam zacnu umierat ludia na ine, lebo na ich testy nebudeme mat kapacitu. Tak to sme teda dobacovali... Co som to hovoril o ministrovi zdravotnictva ?
28.09.2020 - 12:51:50
00
will napísal:
Jezkovy zraky. Toto mi ani nedoslo, ze my na COVID utilizujeme zdroje (nielen ludske), ktore su pouzivane na ine. Tak to potom nech ideme do prdele, ak 3000 testov denne v nasom zdravotnictve sposobuje meskanie inych vystupov. Som si myslel, ze boli dokupene nielen testovacie sety ale aj zariadenia na testy prave pre COVID.

Takze tato info znamena, ze ak posunieme limit na 7500, tak nam zacnu umierat ludia na ine, lebo na ich testy nebudeme mat kapacitu. Tak to sme teda dobacovali... Co som to hovoril o ministrovi zdravotnictva ?

Aspoň taku info som dostal, keď som sa pýtal prečo to tak dlho trvá (pri konkrétnom teste). Povedal to ale doktor, ktorý tie testy nerobí (možno tulenik a ramon potvrdia alebo vyvrátia, ci to tak ozaj je). Problém so zvyšovaním testovacích kapacít mali aj onakvejšie krajiny EU. Nechcem sa Krajciho príliš zastavať, ale vzhľadom na stav zdravotníctva do akého ho dokopali červení (keď aj ich vlastný arcizlodej skapal na nádvorí nemocnice), neupletie z H💩 bič za par mesiacov. Ani s pomocou jeho ducha svätého.
28.09.2020 - 12:59:28
02
Bruco napísal:
Co nam pomoze skresanie pomeru pozitvnych k testovanym? Otazkou skor je, ci zvysenie pomeru pozitivnych je dosledkom dobre cieleneho testovania alebo vyrazneho poctu pozitivnych v populacii.

Ved na to som mieril. Preto ale musime prave zvysit pocet testovani.


Naposledy upravil romanx dňa 28.09.2020 - 13:13:46, celkovo upravené 1 krát.

28.09.2020 - 13:12:00
00
Ja som napr. navstevu koznej a urologa odlozil na neurcito. Mozno normalne ordinuju, neviem, ale naco sa motat po nemocnici ked nehori (zatial).
Neviete nahodou ako je to s tou zubnou prehliadkou? Kdesi som cital, ze stomatologovia asi nestihnu vsetky a ze sa to tento rok nemusi absolvovat. Rad by som im veril, ale pozname nasich ludi...
28.09.2020 - 13:12:06
00
keyboard_arrow_up